PDA

Zobacz pełną wersję : Pęknięta belka betonowa



CirrusStratus
25-01-2020, 15:40
Witam,

Mam problem na budowie. Przedstawiają go zdjęcia poniżej. Prawdopodobnie w trakcie przewiercania i osadzania kotwy w belce betonowej która trzyma oczep będący konstrukcją dachu doszło do rozsadzenia betonu, zarówno z lewej jak i prawej strony. Wykonawca proponuje odłupać pęknięte części i naprawić je odpowiednią żywicą, która jak mówi, jest mocniejsza od betonu. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Co proponujecie?


439922

439923

439924

d7d
25-01-2020, 16:37
Co proponuje Kierownik Budowy?

CirrusStratus
25-01-2020, 17:02
Tak samo żeby odłupać pęknięte części i naprawić żywicą. Można tak zrobić?

jak_to_mozliwe
25-01-2020, 19:30
Strasznie lichy ten beton - robili go na budowie, czy z betoniarni? I zalewany na raz, czy w trzech "partiach"?

Dulin7
25-01-2020, 19:32
Kiedy byla belka lana a kiedy wiercone? Mozna naprawic zywica tylko to jest caly system a nie jeden produkt.

CirrusStratus
25-01-2020, 20:14
Strasznie lichy ten beton - robili go na budowie, czy z betoniarni? I zalewany na raz, czy w trzech "partiach"?
Nie było mnie akurat przy tym, ale wcześniej wszystko było brane z betoniarni. Zalewane było na dwa razy. Pierwszy raz do poziomu wieńca pod murłatę, reszta za drugim.

Kiedy byla belka lana a kiedy wiercone? Mozna naprawic zywica tylko to jest caly system a nie jeden produkt.
Zalewane było 25 listopada, wiercone 18 grudnia. Co masz na myśli, że to cały system a nie jeden produkt? Istnieje jakieś inne lepsze rozwiązanie?

d7d
25-01-2020, 20:40
Strzemiona ktoś tam wsadził? Były w projekcie?

key1
25-01-2020, 21:42
Tak samo żeby odłupać pęknięte części i naprawić żywicą. Można tak zrobić?

tak, to jest najlepsze rozwiązanie.
możesz ponawiercać beton i zamontować małe kotwy chemiczne, aby polepszyć wiązanie.

jajmar
26-01-2020, 00:23
23 dniowy beton pęka w 2 miejscach.........wiercony raczej nie na krawędzi? Nie wiem czy trzeba myśleć tylko o naprawie pęknięć czy zastanowić się nad konstrukcją, zbrojeniem i betonem.
Naprawiać można konstrukcje które są prawidłowo wykonane i zaprojektowane, ta wygląda na wadliwą.

Jaki jest sposób montażu tych prętów że rozwaliło oba słupy?

Dulin7
26-01-2020, 05:46
Nie było mnie akurat przy tym, ale wcześniej wszystko było brane z betoniarni. Zalewane było na dwa razy. Pierwszy raz do poziomu wieńca pod murłatę, reszta za drugim.

Zalewane było 25 listopada, wiercone 18 grudnia. Co masz na myśli, że to cały system a nie jeden produkt? Istnieje jakieś inne lepsze rozwiązanie?
To cos nie tak z tym betonem zeby po takim czasie strzelilo i to od jednej kotwy w dodatku wsadzonej praktycznie na srodku. Co do systemu to popatrz sobie na systemy naprawy konstrukcyjnej elementow z betonu zaprawami pcc, sika ma cos takiego,ceresit i nie jest to na zasadzie kupic wor czegos rozrobic woda i zarzucic na element.

MiśYogi
26-01-2020, 07:05
Cieszę się, że to nie ja pierwszy napisałem, że ten beton jest do bani. Bo jest. Tak nie powinien pękać.
Ciekawe, czy poprawnie wykonane jest zbrojenie?
Ten beton aż się prosi o badanie na wytrzymałość.

Jeszcze dopiszę, obejrzałem pierwsze zdjęcie.
Pęknięcie jest na dwóch belkach, w ważnym miejscu. Tam potem będzie duże okno? Według mnie, to jest proszenie się o problemy.
Weź kogoś z zewnątrz, niech obejrzy. Może ten duży betonowy element jest cały do rozbiórki?

lipo
26-01-2020, 07:52
Wygląda jakby to nie było zazbrojone.
Odkuć, sprawdzić zbrojenie, zaszalowac i zalać ponownie. Można nawiercać kilka prętów fi 6 aby lepiej połączyć stare z nowym.

CirrusStratus
26-01-2020, 10:23
23 dniowy beton pęka w 2 miejscach.........wiercony raczej nie na krawędzi? ... Jaki jest sposób montażu tych prętów że rozwaliło oba słupy?
Oczep ma 14x14 więc wiercone będzie około 7 cm od krawędzi. Prawdopodobnie montaż na kołki rozporowe.

Ciekawe, czy poprawnie wykonane jest zbrojenie?
Ten beton aż się prosi o badanie na wytrzymałość.... Tam potem będzie duże okno? Według mnie, to jest proszenie się o problemy.
Weź kogoś z zewnątrz, niech obejrzy. Może ten duży betonowy element jest cały do rozbiórki?
Zbrojenie wykonane jest, czy poprawnie to już gorzej mi ocenić. Ile kosztuje i trwa takie badanie betonu? Tam będą dwa okna balkonowe, po środku zostanie wymurowany filarek. Jeśli podjąłbym decyzję o rozbiórce, to czy da się tak usunąć ten beton aby zachować pręty zbrojeniowe które wychodzą z tej dolnej części poniżej wieńca i idą do samej góry?

MiśYogi
26-01-2020, 10:47
Zbrojenie wykonane jest, czy poprawnie to już gorzej mi ocenić. Ile kosztuje i trwa takie badanie betonu? Tam będą dwa okna balkonowe, po środku zostanie wymurowany filarek. Jeśli podjąłbym decyzję o rozbiórce, to czy da się tak usunąć ten beton aby zachować pręty zbrojeniowe które wychodzą z tej dolnej części poniżej wieńca i idą do samej góry?

Czemu ten filarek nie był lany, tylko murowany? To bardzo wzmacnia konstrukcję. Teraz siedzisz na bombie. Może będzie dobrze, a może nie będzie, tego nie wiesz, a to jest osobna ściana, do tego z oknami.
Ja bym skuł (wcześniej podparł!), ale wcześniej poprosił kogoś z uprawnieniami, żeby zajrzał. Zapłacisz kilka stówek, będziesz miał wsparcie w rozmowie z kierownikiem i wykonawcami.
Ja się mogę mylić, ale ja zawsze byłem ostrożny i nigdy nie miałem reklamacji, dlatego śpię spokojnie.

Zbrojone powinno być, jak na planie. Na górze, przy tej poziomej belce, powinny być zagęszczone strzemiona, to znaczy, że normalnie masz pewną odległość, a tam masz w połowie odległości albo jeszcze mniej. Na zdjęciu przy pęknięciu, strzemion nie widać, a powinno być widać. Dlatego, myślę, że coś z tym zbrojeniem jest nie halo.

Jeżeli odkujesz, pręty zostaną. Poza tym, według mnie, kolejność powinna być inna. Najpierw filarek między oknami, a dopiero potem te cegły powyżej, bo tak była liczona wytrzymałość tego elementu. Sam nie podejmuj decyzji, od tego masz ludzi.

d7d
26-01-2020, 10:56
Oczep ma 14x14 więc wiercone będzie około 7 cm od krawędzi. Prawdopodobnie montaż na kołki rozporowe.

Zbrojenie wykonane jest, czy poprawnie to już gorzej mi ocenić. Ile kosztuje i trwa takie badanie betonu? Tam będą dwa okna balkonowe, po środku zostanie wymurowany filarek. Jeśli podjąłbym decyzję o rozbiórce, to czy da się tak usunąć ten beton aby zachować pręty zbrojeniowe które wychodzą z tej dolnej części poniżej wieńca i idą do samej góry?

Te pęknięte słupki maja wymiar 14cm x 14cm ?
Oczep to ta pozioma też pęknięta belka?

Mam wątpliwości co do wbudowanego zbrojenia słupów i belki.
Masz jakiś rysunek tego zbrojenia?

Pręty da się zachować bez problemu.

Kaizen
26-01-2020, 11:02
Widać pęcherzyki powietrza w tym betonie. Czyli nie był wcale albo bardzo słabo wibrowany. Skoro mimo tego otulił zbrojenie dosyć szczelnie to znaczy, że było za dużo wody.
Na tym etapie robiłbym jeszcze demolkę i zalewał od nowa. Bo pal licho, gdyby to miało tylko usztywniać ścianę - ale to ma przenosić obciążenie od dachu. A widać, że beton schrzaniony i nie wiadomo, jaką ma wytrzymałość (poza tym, że nędzną).

d7d
26-01-2020, 11:29
Widać pęcherzyki powietrza w tym betonie. Czyli nie był wcale albo bardzo słabo wibrowany. Skoro mimo tego otulił zbrojenie dosyć szczelnie to znaczy, że było za dużo wody.
Na tym etapie robiłbym jeszcze demolkę i zalewał od nowa. Bo pal licho, gdyby to miało tylko usztywniać ścianę - ale to ma przenosić obciążenie od dachu. A widać, że beton schrzaniony i nie wiadomo, jaką ma wytrzymałość (poza tym, że nędzną).
Na podstawie tych zdjęć nie potrafiłbym ocenić wytrzymałości betonu.
Wnioski o wodzie na podstawie otuliny też wątpliwe.

Zgadzam się jednak co do możliwości demolki całości.

Prosty test wytrzymałości betonu to zwykły duży młotek.

jajmar
26-01-2020, 11:46
Oczep ma 14x14 więc wiercone będzie około 7 cm od krawędzi. Prawdopodobnie montaż na kołki rozporowe.



Wydaje się bliżej krawędzi wiercone, ale może to i jest 7cm. Jeżeli nawet mało jest kołków rozporowych które można tak blisko krawędzi osadzać, a sądząc po tym że tam pręt wystaje to jest jakaś kotwa sworzniowa dla których 7 cm to bardzo mało.....poza jadną czy dwoma na rynku praktycznie nie ma takich mocowań. Ktoś schrzanił beton, a potem mocowanie. Blisko krawędzi powinny być kotwy wklejane.

CirrusStratus
26-01-2020, 14:20
Ja bym skuł (wcześniej podparł!), ale wcześniej poprosił kogoś z uprawnieniami, żeby zajrzał.
Masz na myśli, żeby podeprzeć te drewniane oczepy konstrukcji dachu co leżą na tej betonowej belce tak? Te krokwie po bokach chyba też trzeba będzie odkręcić.

Te pęknięte słupki maja wymiar 14cm x 14cm ?
Oczep to ta pozioma też pęknięta belka?
...
Masz jakiś rysunek tego zbrojenia?
Pręty da się zachować bez problemu.
Wymiar 14x14 cm ma drewniana belka (oczep) która leży na pękniętej betonowej belce. Zdjęcia zbrojenia:
439963
439964
439965


Na tym etapie robiłbym jeszcze demolkę i zalewał od nowa.
Macie rację coraz bardziej myślę o rozbiórce. Najgorzej, że okna już są zamówione pod obecny wymiar i trzeba będzie szalować od nowa ze dużą precyzją.

Wydaje się bliżej krawędzi wiercone, ale może to i jest 7cm. Jeżeli nawet mało jest kołków rozporowych które można tak blisko krawędzi osadzać, a sądząc po tym że tam pręt wystaje to jest jakaś kotwa sworzniowa dla których 7 cm to bardzo mało.....poza jadną czy dwoma na rynku praktycznie nie ma takich mocowań. Ktoś schrzanił beton, a potem mocowanie. Blisko krawędzi powinny być kotwy wklejane.
Na powyższych zdjęciach z projektu widać, że w projekcie inaczej belka drewniana jest mocowana. Zostało to wykonane niezgodnie z projektem :/

jajmar
26-01-2020, 15:03
439964

Na powyższych zdjęciach z projektu widać, że w projekcie inaczej belka drewniana jest mocowana. Zostało to wykonane niezgodnie z projektem :/

A gdzie środkowa podpora belki żelbetowej?

Zapytaj w firmie okiennej czy możesz wstrzymać produkcję, wtedy na spokojnie to naprawisz.

MiśYogi
26-01-2020, 17:22
Na powyższych zdjęciach z projektu widać, że w projekcie inaczej belka drewniana jest mocowana. Zostało to wykonane niezgodnie z projektem :/

Tak i inaczej miały być te beleczki dyblowane. Nie daj się spławić kierownikowi.

d7d
26-01-2020, 18:20
Tak, na oko to słupy nie mają 25cm x 25cm.
Z rysunku wynika że może być za słabe zazbrojenie strzemionami i dziwne jest kotwienie górnego zbrojenia podciągu w słupie.
To ze słupa powinno wychodzić zbrojenie do belki.
Kotwy wiercone rozporowe? za blisko krawędzi + prawdopodobny brak strzemion i efekt widać.

MiśYogi
26-01-2020, 19:20
Tak, na oko to słupy nie mają 25cm x 25cm.
Z rysunku wynika że może być za słabe zazbrojenie strzemionami i dziwne jest kotwienie górnego zbrojenia podciągu w słupie.
To ze słupa powinno wychodzić zbrojenie do belki.
Kotwy wiercone rozporowe? za blisko krawędzi + prawdopodobny brak strzemion i efekt widać.

Prawda, ta belka pozioma powinna być solidnie zakotwiona w pionowej, a nie, jak na rysunku na dwóch prętach.
Sensowny zbrojarz dałby radę, widząc rysunek. Można było zagęścić strzemiona, a nawet zrobić krzyżówkę z trochę mniejszych strzemion i by wytrzymało, ale to już by było poprawianie projektu. Myślę, że oni zrobili zbrojenie w ten sposób, żeby poprawić połączenie słupa z belką, ale już nie dołożyli strzemion i się posypało.

d7d
26-01-2020, 19:30
Na styku (w narożniku) podciąg / słup pewnie nie ma strzemion.

Czy słup był wylany w pierwszym etapie do spodu podciągu czy było wylewane w jednym etapie?

CirrusStratus
27-01-2020, 16:32
Wylane było najpierw do poziomu wieńca murłaty, następnie wyżej reszta.

Rozmawiałem dzisiaj na budowie z kierownikiem. Z tym betonem zalewanym za drugim razem, czyli od połowy w górę jest coś nie tak. Prawdopodobnie był robiony na budowie. Widać na zdjęciach poniżej że różni się barwą. Bez większego problemu w tej górnej części gwoździem jestem w stanie wydążyć dziurę, niżej na zdjęciu ją widać jak i łączenie obu betonów. W betonie wcześniej zalanym z betoniarni można co najwyżej narysować kreskę. Już jest decyzja, że będzie rozbierane, szalowane i zalewane jeszcze raz.

440004
440005

jak_to_mozliwe
27-01-2020, 17:58
Ekipę, która odwaliła coś takiego przydałoby się op.. z góry na dół jak burą sukę.
Dobrze, że wyłapałeś to teraz.

CirrusStratus
27-01-2020, 18:57
Ta ekipa już u nas nie pracuje. To nie pierwsza rzecz, którą spieprzyli. Jestem załamany poziomem polskiego budownictwa. Niestety zrobili w dodatku te słupy o 8 cm za wąskie. Nie da się teraz ich poszerzyć, bo są już krokwie od konstrukcji lukarny. Mam nadzieję, że wytrzymają. O jakim oznaczeniu zastosować teraz beton z betoniarni, żeby był odpowiednio mocny?

lipo
27-01-2020, 21:09
Jak masz tyle niezgodności to zapytaj projektanta o sposób naprawy. Nawet gdybyś miał za to zapłacić to wydaje tą kasę będziesz spać spokojnie do końca życia.
Później usiądź z Kierownikiem do i przedstaw rachunki przy rozliczeniu. Tyle detal naprawy, tyle naprawa. Zaproponuj sposób rozliczenia. Zrób to na koniec po otrzymaniu oświadczenia i wpisach do dziennika Budowy.
Nie pekaj da się to naprawić

lipo
27-01-2020, 21:10
A gdzie środkowa podpora belki żelbetowej?

Zapytaj w firmie okiennej czy możesz wstrzymać produkcję, wtedy na spokojnie to naprawisz.

Zgodnie z projektem filarek z cegły pełnej.

CirrusStratus
09-02-2020, 17:04
Witam po małej przerwie. Wadliwy beton został rozebrany, zbrojenie jakieś było więc raczej beton był po prostu za słaby. Nowa ekipa zrobiła szalunek pod nowy beton. Jutro albo pojutrze będzie zalewane betonem z betoniarni B25. Porobiłem zdjęcia, co o tym myślicie?

440624
440625
440626
440627
440628

CirrusStratus
09-02-2020, 17:05
440629

d7d
09-02-2020, 17:13
Jakie masz wymiary tej belki i co ile cm są strzemiona?
Słupek bym dał żelbetowy a nie murowany z cegły.

CirrusStratus
09-02-2020, 17:21
Na pierwszej stronie, w poście nr 19 wkleiłem zdjęcia z projektu. Słup z cegły jest w projekcie.

jak_to_mozliwe
09-02-2020, 18:02
Czy pod zbrojeniem są jakieś dystanse? Na zdjęciu ich nie widzę.

d7d
09-02-2020, 18:15
"coś" widać na zdjęciu nr 5

CirrusStratus
09-02-2020, 18:26
Czy pod zbrojeniem są jakieś dystanse? Na zdjęciu ich nie widzę.

Tak, coś tam podłożyli, zbrojenie nie styka się z deską. Jednak coś się nie zgadza ze strzemionami. Jest ich na tej poziomej belce 16, a według zdjęcia z projektu powinno być 30. Oni wykorzystali wcześniejsze zbrojenie. Chyba trzeba będzie dołożyć tych strzemion. Druga sprawa, że my podnieśliśmy ścianę kolankową. Przez to ta pozioma belka ma teraz 36 cm, a według projektu było 20 cm. Zbrojenie coś mi się wydaje, że zostało jak w projekcie pod belkę na 20 cm. Teraz poszerzyć tego zbrojenia nie bardzo można ponieważ pręty ze słupów nie dojdą do niego. Czy można na tą belkę zbrojeniową położyć dodatkową wysoką na 10 cm i powiązać ją z tą na dole?

d7d
09-02-2020, 18:29
Tak, można. Należy zmontować górne zbrojenie i połączyć je stzremionami z górnym zbrojeniem tej "starej" niższej belki.

jajmar
09-02-2020, 19:06
Jak jeszcze coś tam robisz to zwróć uwagę na to gdzie ekipa łączy zbrojenia, o ile zbrojenie dolne jest połączone nad podporą -prawidłowo to łączenie górnego zbrojenie nie do końca jest w tym miejscu prawidłowe. Tzn łączenie jest nieprawidłowe, jednak ten spory zakład może sie bronić. Przy tak małych elementach nie powinno tam być łaczeń.

b.talarski
20-06-2020, 11:36
Czy ja się mylę, czy to zbrojenie jest podparte kamieniami?... :confused: Dziwie się taką niedbałością, bo worek dystansów betonowych kosztuję ze 100 zł, a poźniej za tą niedbałość płacimy ogniskiem korozji albo pękniętą płytą jak tutaj... Albo plastikowe co kosztują 10 zł.

KUBEK1978
24-06-2020, 21:53
u mnie też podpierali kamieniami niektóre zbrojenie i kierownik na to pozwalał. Już nie jest kierownikiem. Beton brałem na różne stropy z 3 betoniarni i są różnice w jakości.Też mam takie lukarny i też wyszły raki + pęknięcia na samych narożach bo przyszedł bardzo gęsty beton . Dodatkowo budowlaniec wmawiał mi że to wina ponownie używanych desek szalunkowych. Miałem to rozwalić ale zostawiłem i nie wiem czy dobrze zrobiłem. Nie miałem jednak pęknięć na wskroś. Kierownik to był ciul i nic nie doradził. Ja wiem teraz jedno, jak coś jest nie tak i są raki to nie pytać się KB tylko nawet samemu brać młota i rozwalać !!! i tak do skutku . Beton na takie coś to powinni wyrabiać w betoniarce, a nie nauczyli się wygody i zamawiać ekstra gruszke z 2ma kubikami + pompe za kupe kasy. U mnie zrobili kilka nadproży z betonu na miejscu i wygląda super, jak chcą to potrafią. Ważne jest wibrowanie ale też konsystencja betonu. Jak za gęsty to od razu wywalać gruszkę z budowy i tu powinien być kierownik co sprawdza, ale którego u mnie nigdy nie było w takich momentach.

d7d
24-06-2020, 22:31
Sam zrobisz beton w betoniarce lepszy niż tzw. towarowy z wytwórni?
Kupują z wytwórni sam określasz oczekiwaną konsystencję mieszanki betonowej.

Konst
28-06-2020, 12:42
. Porobiłem zdjęcia, co o tym myślicie?

440625


Widać zewnętrzny poziomy pręt belki, który w słupie jest swobodnie na zewnątrz od prętów i strzemion słupa. To jest źle, niezgodnie ze sztuką budowlaną, na tym może się odłupać .....

Pręty belki powinny być związane z prętami słupa, szczególnie te zewnętrzne, lub należy umieścić dodatkowe strzemiona belki obszarze słupa.