PDA

Zobacz pełną wersję : Vitopend 100 kłopotliwa zmiana



mirasito
30-01-2020, 20:42
Dzień dobry,

pół roku użytkuję zakupiony dom. Ogrzewanie za pomocą tytułowego pieca gazowego, dwufunkcyjnego.
Wszystko działało OK do czasu przeglądu jaki zamówiłem.
Po przeglądzie wysiadła elektroda dająca iskrę - kolejna wizyta, wymiana i pozornie wszystko OK. ALe...
No własnie, teraz piec chodzi w jakimś dziwnym trybie - 15 minut pracy, 10 minut przerwy. I tak w kółko aż osiągnie zadaną temperaturę 22 C (auraton)
Wcześniej, po nocy piec chodził w sposób ciągły aż osiągnął żądaną na czujniku pokojowym temperaturę.
Róznicę 1,5 C (spadek po nocy) osiągał w ciągu 1,5h. Teraz zajmuje mu to nawet 4 godziny.
Podniosłem temperaturę ale kosztem są gorące kaloryfery i chyba zwiększone żużycie gazu.
Czy to jakiś nieznany mi tryb pracy czy jakiś feler?
Dziękuję za wszystkie sugestie!

Mirek

mirasito
01-02-2020, 22:13
Jak by tu kolegów zmobilizować? -
Czy na pewno trafiłem na forum eksperckie? ;)

Mirek

Konsultant Viessmann
03-02-2020, 08:51
kocioł Vitodens 100 ma sterownik stałotemperaturowy którego zadaniem jest utrzymanie zadanej temperatury. Oczwyiście występuje tzw histereza czyli odchylenie temperatury w górę wyłączające palnik i odchylenie w dół załączające go ponownie. Skoro tutaj przejście całej histerezy zajmuje aż 15 minut to oznacza, że moc minimalna kotła jest większa niż chwilowe zapotrzebowanie budynku(lub wydajność grzejników).

mirasito
03-02-2020, 13:52
Popełnił Pan literówkę? Ja mam Vitopenda 100.
Dziękuję za odpowiedź, choć "nie czuję" do końca Pańskiej odpowiedzi. Moje pytanie uproszę do stwierdzenia - było dobrze, jest źle.
Dlatego nie sądzę aby podejrzana była moc kotła lub kaloryfery.

Trudno mi natomiast stwierdzić czy to jakas awaria czy jakis inny tryb pracy. Serwisant, który robił przegląd po wysłuchaniu mojej opowiesci miał jedna radę - proszę podnieść temperaturę na piecu. To się da zrobić. Ale jak to mozliwe że przez prawie pół roku piec dawał radę ogrzać dom na niższej temperaturze pracując 2-3 razy krócej niz obecnie?
Tyle że pracował w sposób ciągły a nie z przerwami.

Konsultant Viessmann
03-02-2020, 16:15
Pprzepraszam mój błąd ale akurat w tym przypaadku czy Vitopend czy Vitodens zasada działania jest dokładnie taka sama.
Wymiana elektrody niema nic wspólnego z czasem wygrzewania, być może serwisant zmienił ustawienia mocy minimalnej kotła.

mirasito
03-02-2020, 16:57
ok, to jest jakiś trop. dziękuję!

Konsultant Viessmann
04-02-2020, 11:52
Nie ma problemu, służę pomocą. W razie pytań proszę pisać :)