PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z piecem Viessmann po montażu bezprzewodowego termostatu



superuser
01-02-2020, 16:24
Dzień dobry,
Po montażu bezprzewodowego termostatu Salus ST621 pojawił się u mnie problem z piecem Viessmann B1HC-19.
Problem polega na tym, że piec "za szybko nagrzewa wodę", tak jakby nie było jej przepływu. Nagrałem to na poniższym filmie (temperatura wody ustawiona na 50 stopni):

https://youtu.be/523wjddvsCY

Na filmie widać również bardzo szybkie schładzanie wody.

Cykl z filmu powtarza się kilku-kilkunastokrotnie po czym następuje normalna praca (czyli wygląda to tak, że piec nagrzewa wodę z mocą 20% i ten proces trwa np. 20minut zamiast 10 sekund). Wtedy faktycznie mam grzejniki ciepłe.

Co zrobiłem: wyczyściłem sitko, ale i tak było czyste. Oczywiście nie pomogło. Wezwałem serwis Viessmana i serwisant zwiększył wydajność tłoczenia pompy obiegowej. Domyślna wartość to 72%, pomaga zwiększenie na 90%. Efektem ubocznym jest zwiększona głośność pieca.

Międzyczasie doczytałem w instrukcji serwisowej, że w trybie grzewczym bez czujnika temperatury zewnętrznej prędkości obrotowej nie można zmienić, więc teraz mam ustawienie niezgodne z instrukcją serwisową (nie posiadam takiego czujnika).

440254

Dodam, że mieszkam na osiedlu szeregówek i sąsiad, który ma zamontowany inny termostat również ma ten sam problem. U niego ten sam serwisant po prostu odłączył termostat i problem ustąpił. Jednak uważam, że nie po to się kupuje taki termostat żeby leżał w szufladzie...

Proszę o pomoc ponieważ serwisant uważa temat za zakończony.

Konsultant Viessmann
03-02-2020, 16:12
w kotłach Vitodens 100 sterowanie odbywa się na zasadzie zew/roz. Kopcioł nie widzi co mu zwarło styki zmuszające go do pracy (nieważne czy jest to sterownik czy jest to zworka - bez której kocioł by wogóle nie pracował). Zatem myślę, że łączenie pracy kotła z obecnością (lub nie) sterownika niema tu racji bytu. Opisany szum przy zwiększonej prędkości pompy sugeruje duże opory instalacji (przykręcone głowice, duże nastawy wstęne, zbyt małe średnice rur.... tu mogę tylko zgadywać).
Proszę sobie wyobrazić, że kocioł to taki otwór w wielkim zbiorniku piachu, woda instalacyjna to taśmciąg. I jeśli rolki taśmociągu stawiają większy opór to tenże zaczyna wolniej się przesówać i przez to nienadąża odbierać piachu. W końcu piachu zacznie spadać z taśmociągu. W przypadku kotła nieda się "przesypać" energii i kocioł musi wyłączyć palnik.

superuser
04-02-2020, 22:19
Dziękuje za odpowiedź. Grzejniki w salonie gdzie stoi bezprzewodowy termostat (temperaturę mam ustawioną na 23st C) mam rozkręcone "na maxa" tj. 5 sztuk grzejników ustawionych na "6", do tego jeden grzejnik ustawiony na "3". 7 grzejników na pierwszym piętrze ustawionych na "2". Do tego ogrzewanie podłogowe w kuchni i łazienkach ustawione na 30st.

Ciężko też mi się zgodzić z argumentem, że w instalacji występuje duży opór, ponieważ gdyby tak było to problem by występował cały czas. Tymczasem cykl z filmu powtarza się kilka-kilkanaście razy po czym piec pracuje prawidłowo (potrafi też chwilowo grzać wodę na 60% mocy). Po czym znowu powtarzają się cykle z filmu itd. itd.
Dom jest prawie "nowy" - ma półtora roku. Przed montażem termostatu bezprzewodowego nie występowały żadne problemy z ogrzewaniem.

W pierwszym poście nie napisałem jeszcze jednego szczegółu, mianowicie napisałem że problem ustąpił po podniesieniu wydajności tłoczenia pompy obiegowej z domyślnych 72% na 90% I podniesieniu temperatury wody z 50st C na 55 st C.
Samo zwiększenie wydajności pompy niestety pomaga na tyle, że cykl z filmu powtarza się maksymalnie kilka razy zamiast kilkunastu.

Konsultant Viessmann
05-02-2020, 09:00
skoro poniesienie prędkości obrotowej pompy zmniejszyło liczbę cykli to jest to tylko potwierdzenie moich słów. Opory instalacji wynikają nie tylko z ustawienia głowic na na grzejnikach ale również ( a może przedewszystkim) z zastosowanej armoatury, średnic rur itp.