PDA

Zobacz pełną wersję : Dobudowa kotłowni



nicia
03-02-2020, 12:41
Dzień dobry.
Czeka mnie wymiana pieca, nowo zakupiony nie może stać w tym miejscu gdzie teraz.
Chcemy dobudować więc kotłownię wraz z kominem do domu. Od czego zacząć? Co po kolei ? Dokumenty,pozwolenia?
Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.

Elfir
03-02-2020, 13:51
od WZ lub MPZP aby zorientowac się czy można zabudować dodatkowo teren. Potem mapka, projekt budowlany, pozwolenie na rozbudowę.

Nie lepiej zamiast pieca na węgiel jakieś nowoczesne źródło ciepła?

nicia
03-02-2020, 16:40
Dziękuję za odpowiedź.
Faktycznie zastanawiam się również nad gazem, tym bardziej że niedaleko domu przebiegać będzie " gazociąg "(trwają już wykopy pod rury).
Wiele przemawia za gazem chociaż by to, że nie musiała bym dobudowywac kotłowni i komina.Na korzyść przemawia też czystość, oraz to że nie trzeba skladowac ekogroszku.
Jeśli chodzi o gaz, to jest to zwyczajnie duży koszt ogrzewania...
Do ogrzania domu i wody
(75 m2 )potrzebuję 2 ton orzecha i 6-8 m.drewna na cały rok.To mi daje 2500-2700, a z tego co się orientowalam za te pieniądze nie ogrzeje wody i domy gazem;(

Elfir
03-02-2020, 17:07
masz dom nieocieplony?
Taniej jest twoim zdaniem budować nowy budynek kotłowni niż po prostu okleić dom styropianem?
Ludzie grzeją gazem dwukrotnie większe budynki taniej niż za 2000 zł/rok.

jajmar
03-02-2020, 18:21
Do ogrzania domu i wody
(75 m2 )potrzebuję 2 ton orzecha i 6-8 m.drewna na cały rok.To mi daje 2500-2700, a z tego co się orientowalam za te pieniądze nie ogrzeje wody i domy gazem;(

Jak za prawie 3 tyś nie ogrzejesz 75 m2 to znaczy że masz dziury w ścinach takie ze dłoń przechodzi.

nicia
03-02-2020, 20:07
Rzeczywiście dom jest jeszcze nie ocieplony, zabieram się za to na wiosnę.
Przyznam że mam już ból głowy od czytania forum i porównywania gazu vs ekogroszek...
Moja przyjaciółka ma np.ogrzewanie gazowe w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy, powierzchnia zbliżona do mojego domu(2 osoby dorosłe i dziecko 2 latka) i stwierdziła że gdyby nie kominek którym dogrzewa mieszkanie, zbankrutowalaby...Na ogrzanie wody,sporadycznie w dni z minusową temperaturą grzanie mieszkania gazem i gotowanie na gazie wynosi nie mniej jak 300 zł.miesięcznie...
Sama już nie wiem, wiele przemawia za gazem i chyba jeszcze się zastanowię głęboko nad wyborem źródła ogrzewania.

Elfir
03-02-2020, 21:09
nicia - bez sensu jest kupowanie nowego pieca, kiedy planujesz ocieplenie. Bo po ociepleniu twoje zapotrzebowanie na ciepło spadnie.

Kamienica jest nieocieplona. Stąd wysokie koszty grzania.

Ja grzeję dom 150 m2 gazem za 1200 zł/rok. Ale mam dobrze docieplony dom. Pewnie takiego wyniku u ciebie nie da się uzyskać, ale po sensownym dociepleniu pewnie osiągniesz max 2 tyś/rok przy grzaniu gazem.

A wówczas jaki sens ma budowie budynku kotłowni za min. 20 tyś?
Te 20 tyś zainwestuj w dobrą termomodernizację - okna, dach, ściany.

Pytajnick
03-02-2020, 22:34
Cóż...wielu ludzi stanie przed dylematem -sprzedać albo ocieplić. Ci, którzy ocieplić kamienicy nie będą mogli, bo zabytek, muszą....duuuużo zarabiać.
Ja miałem 100m2 w kamienicy. CO i CWU plus gotowanie i rocznie 3000zł szło plus kilka m3 drewna do kominka. Czekałem aż wspólnota uzbiera na ocieplenie ale że nie chcieli podnosić stawki na fundusz remontowy, to się doczekałem..informacji że budynek został "zabytkiem" i po ptokach.
I się na stare lata przenosić trzeba było....czego wcale nie żałuję, no, może tylko 3ch garaży mi szkoda.
Teraz jest program "czyste powietrze" więc może jakąś dotację na ocieplenie uzyskasz i na ocieplenie i na sprzęt do ogrzewania.