PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperacja + kominek



bydluck
03-02-2020, 19:23
Cześć! Planuje WM z rekuperatorem. W salonie będzie kominek z zamkniętą komorą spalania oraz z dostarczonym powietrzem z zewnątrz
do kominka w postaci tzw. zetki. I teraz pytania:

1) czy zamiast zetki w fundamencie nie byłoby lepiej doprowadzić powietrza z zewnątrz kominem systemowym? Coś na zasadzie 2w1 tzn. jeden kanał to wyrzut spalin z kominka a drugi to wentylacja i dostarczanie świeżego powietrza do kominka.

2) Czy przy połączeniu kominka z zamkniętą komorą spalania + doprowadzanie powietrza z zewnątrz zetką + WM to czy muszę do salonu doprowadzić wentylację grawitacyjną? Czytając różne opinie w sieci napotkałem masę sprzeczności i już zgłupiałem. Jeśli jest konieczna wentylacja grawitacyjna salonu co czy nie zaburzy ona pracy WM i rekuperatora? Mam pewne obawy co do odbioru kominiarskiego stąd te pytania.

Kaizen
03-02-2020, 19:31
1) czy zamiast zetki w fundamencie nie byłoby lepiej doprowadzić powietrza z zewnątrz kominem systemowym? Coś na zasadzie 2w1 tzn. jeden kanał to wyrzut spalin z kominka a drugi to wentylacja i dostarczanie świeżego powietrza do kominka.

Nie, bo powietrze pod fundamentem masz odizolowane ze 20cm a jak puścisz kominem systemowym (są takie) to nie masz żadnej termoizolacji i wychładza ścianę. To nie tylko strata energii, ale też ryzyko skraplania, przyklejania się brudu, rozwoju pleśni i grzyba.


2) Czy przy połączeniu kominka z zamkniętą komorą spalania + doprowadzanie powietrza z zewnątrz zetką + WM to czy muszę do salonu doprowadzić wentylację grawitacyjną?

Rozporządzenie w sprawie WT.

§ 148.
[...]
2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Oczywiście nie musisz przy WM mieć doprowadzenia powietrza ani szczelnego kominka - to tylko wymysł sprzedawców kominków. Ani przepisy, ani fizyka tego nie wymaga.

wierzba1234
06-02-2020, 10:25
Podłącze się do pytania. Tak jak kolega mam WM i kominek z dolotem powietrza z zewnątrz.
Stawiam komin systemowy i jest w nim wentylacja wełny. Co z tym fantem zrobić?
Nie wycinać kratki na dole czy można podłączyć się pod dopływ powietrza do kominka ?

Kominki Piotr Batura
11-02-2020, 11:35
Podłącze się do pytania. Tak jak kolega mam WM i kominek z dolotem powietrza z zewnątrz.
Stawiam komin systemowy i jest w nim wentylacja wełny. Co z tym fantem zrobić?
Nie wycinać kratki na dole czy można podłączyć się pod dopływ powietrza do kominka ?Ciekawy temat. Ciągle nie do końca rozwiązany. Spróbuję wyjaśnić, więc jeśli masz czas poczekaj. Nawiew kominkowy budzi moje wątpliwości....

wierzba1234
12-02-2020, 07:35
Ciekawy temat. Ciągle nie do końca rozwiązany. Spróbuję wyjaśnić, więc jeśli masz czas poczekaj. Nawiew kominkowy budzi moje wątpliwości....

Ok czekam.

Kominki Piotr Batura
13-02-2020, 22:17
Ok czekam.Producent kominów nabrał wody w usta....


Jeśli zakleisz nawiew, narazisz sie na utratę gwarancji. Nawiew kominkowy - przy dłuższym paleniu może zacząć "świrować" dostarczanie powietrza do spalania. Rodzi mi się pomysł, by zrobić odseparowany nawiew wyłącznie do przewietrzania....