PDA

Zobacz pełną wersję : stara politura



gossia
18-05-2005, 14:20
kochani,
mam do Was wielką prośbę o poradę.
mam stare, ale lubiane fotele, któych nózki i poręcze pokrute są starą politurą.

chciałabym to czymś zamalować, ale
1) nie wiem czym?
2) nie wiem jak i czy jest konieczne pozbycie się całkowite tej politury?

papier ścierny na nią nie działa. a rzecz jest dodatkowo o tyle kłopotliwa, że nózki i poręcze są okrągłe w przekroju.

będę bardzo wdzieczna za wszelki porady!

pozdrawiam serdecznie
gosia

Jarek.P
25-05-2005, 10:41
kochani,
mam do Was wielką prośbę o poradę.
mam stare, ale lubiane fotele, któych nózki i poręcze pokrute są starą politurą.

chciałabym to czymś zamalować, ale
1) nie wiem czym?
2) nie wiem jak i czy jest konieczne pozbycie się całkowite tej politury?


Tą starą politurę trzeba będzie niestety usunąć. Jeśli to była prawdziwa politura, to powinna ją chyba rozpuszczać terpentyna, jeśli będą problemy - spróbuj "rozpuszczalnika do starych powłok malarskich" (są różne, w sklepie z chemią gospodarczą pytaj o to, co w nawiasie).

A potem... najlepiej byłoby przejechac to drobnym papierem ściernym i dopiero lakierować. Czymkolwiek w zasadzie, byle się nazywało "do drewna" i wyglądało tak, jak Ci pasuje. Dobrym pomysłem byłyby chyba lakierobejce.

J.

gossia
25-05-2005, 15:24
tak, tak finalnie myślałam o lakierobejcy...
ale wcześniej...
czy ta terpentyna czy też cokolwiek innego do zdejmowania powłok malarskich działa jak denaturat? ponieważ denaturatem już próbowałam:( i oczywiście nic.
dzięki za pomoc
pozdrawiam
gosia

2112wojtek
28-05-2005, 16:56
tak, tak finalnie myślałam o lakierobejcy...
ale wcześniej...
czy ta terpentyna czy też cokolwiek innego do zdejmowania powłok malarskich działa jak denaturat? ponieważ denaturatem już próbowałam:( i oczywiście nic.
dzięki za pomoc
pozdrawiam
gosia

Jesli denaturat tego nie ruszyl to meble nie sa pokryte politura.Spokojnie bierz glanzpapier i szlifuj. To jakis lakier na wierzchu. Politura nie odpryskuje, odparza sie od goracego jak i po goracej wodzie zostawia jasne plamy.Mozna uzyc lakierobejcy.Dla lepszego efektu po pierwszym malowaniu trzeba przeszlifowac cala powierzchnie drobnym papierem i polakierowac raz jeszcze, albo lepiej 2 razy.
pozdrawiam

Jarek.P
30-05-2005, 13:04
tak, tak finalnie myślałam o lakierobejcy...
ale wcześniej...
czy ta terpentyna czy też cokolwiek innego do zdejmowania powłok malarskich działa jak denaturat? ponieważ denaturatem już próbowałam:( i oczywiście nic.
dzięki za pomoc
pozdrawiam
gosia

Wbrew opinii przedpiścy radzę spróbowac terpentyny. Nie ma ona nic wspólnego z denaturatem i powinna ruszyć zarówno typową politurę jak i sporą część starych lakierów do drewna. A jeśli nie terpentyna to wspomniany wcześniej rozpuszczalnik do starych powłok malarskich. Ten rozpuści chyba wszystko (oprócz może lakierów epoksydowych, ale wątpliwe, żeby to czyms takim było malowane) i zawsze będzie łatwiej niż szlifować wszystko od zera.

J.

J.

2112wojtek
30-05-2005, 15:49
Wbrew opinii przedpiścy radzę spróbowac terpentyny. Nie ma ona nic wspólnego z denaturatem i powinna ruszyć zarówno typową politurę jak i sporą część starych lakierów do drewna.
J.

Szanowny Jarku P dlaczego piszesz "wbrew opini przedpiscy..." ?Przedpiśca przeciez wcale ni powiedzial , zeby zrezygnowac z proby terpentyny :lol: Napisal tylko , ze jesli nie ruszyl tego denaturat to nie jest to politura , a to zasadnicza roznica. Politura jest alkoholowym roztworem szelaku, wiec terpentyna nie ma tu nic do rzeczy. Jak piszesz dalej terpentyna to nie to samo co "dykta" i rozpusci wiekszosc starych lakierow i tu sie zgadzam poniewaz wiele lakierow i werniksow byla produkowana na bazie terpentyny .Dodam tylko, ze oprocz epoksydowych lakierow /dosyc nowy wynalazek/terpentyna nie ruszy takze lakierow poliuretanowych a takze wszelkich dwuskladnikowych no i winylowych aha i akrylowych, aha i fenolowych no i alkidowych tez nie powinna :lol: ale mocznikowa a jakze i zywiczne wszystkie.
pozdrawiam

Jarek.P
31-05-2005, 09:39
Szanowny Jarku P dlaczego piszesz "wbrew opini przedpiscy..." ?Przedpiśca przeciez wcale ni powiedzial , zeby zrezygnowac z proby terpentyny :lol: Napisal tylko , ze jesli nie ruszyl tego denaturat to nie jest to politura , a to zasadnicza roznica.


Faktycznie, przepraszam :)
Co do reszty - po raz kolejny polecam "rozpuszczalnik do starych powłok malarskich". Jak on nie rozpuści, to znaczy że już chyba nic (z rozsądnych środków chemicznych) tego nie ruszy, zostają jedynie metody mechaniczne.

J.

gossia
31-05-2005, 09:58
dzięki, dzięki!
wolę środki chemiczne, ponieważ papierem idzie strasznie słabo:(
nóżki i podłokietniki, i inne elementy są okrągłe lub zaokrąglane i to straszliwie utrudnia sprawę.
jeszcze raz bardzo dziękuję
pozdrawiam
gosia