PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczanie sezonowego zapotrzebowania energii ? B??D ?



Maco
27-10-2002, 18:29
W numerze 3-2002 na stronie 115 Muartor podał wzór na samodzielne obliczenie sezonowego zapotrzebowania na energię na cele grzewcze.
We wzorze tym różnica temperatur wewnętrznej i zewnętrznej jest w mianowniku tego wzoru (E=24*Qo*Sd/[(Ti-Te)]*Nk gdzie Ti temp. wewnętrzna a Te zewnętrzna) z czego wynika, że im mniejsza ta różnica rym zapotrzebowanie na energię jest większe !!!
Mi na przykłąd przy wewn. +20C a zewn -20C wyszło 21 600 kWh/rok a przy wewn. +19C a zewn. -15C wyszło 25 400 kWh/rok !

Gdzie jest błąd ?

Maco
29-10-2002, 20:16
Coś widzę, że albo pytanie za trudne :smile: albo mało ciekawe.
Może chociaż redakcja się wypowie w ramach odpowiedzi na zapytanie prenumeratora :wink: ?

Mam jeszcze jedno pytanie związane z poprzednim. W numerze 8-2001 na stronie 108 podany jest wzór do obliczenia mocy wkłądu kominkowego potrzebnego do ogrzania całego domu (D=V*G*[Tw-Tz]). Innymi słowy jest to też wzór potrzebny do obliczenia strat ciepła w domu. Tam już różnica tempratur wewnętrznej Tw i zewnętrznej Tz jest wprost proporcjonalna do strat mocy, czyli im mniejsz różnica tym mniejsze starty mocy i tym samym mniejsza moc potrzeban na ogrzanie.
Jak się ten wzór ma do poprzedniego (z poprzedniej wiadomości) ? :smile:

Maco
29-10-2002, 20:32
I jeszcze dodam, że obliczenia na stronie 112 (8-2001) są niedokładne ! Powierzchnia kolektora obliczona w pierwszym wzorze wychodzi w Muratorze 4,84m2 a jak policzę na kalkulatorze dla tych samych wartości to mi wychodzi 4,87. Po dodaniu 15% "zakładu" na straty ogólne systemu w Muratorze wyszło 5,4m2 a na kalkulatorze 5,6m2 !

Błąd w zasadzie bez znaczenia dla systemu jakotakiego ale.... jest.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-10-29 21:35 ]</font>

Pacul
30-10-2002, 08:51
Maco, Twoje pytanie nie jest ani za trudne, ani nie ciekawe. Myślę,że autor tego wzoru powinien to wyjaśnić ( a Murator powinien tego dopilnować). Nie zajmuję się zawodowo tym tematem, ale patrząc w obowiązującą normę PrPN-B-02025 widzę zupełnie inną konstrukcję wzorów,np. straty ciepła przez przegrody zewnętrzne oblicza się wg:
Qk=86400*Uk*Ak[(Ti-Te)*Ld
gdzie,
Uk-wsp.przenikania
Ak-pole pow. k-tej przegrody
Ld-liczba dni
86400-liczba sekund w dobie

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pacul dnia 2002-10-30 09:54 ]</font>

Stokrotka
18-12-2002, 06:42
Może jednak nie ma błędu...
Zauważyłam, że w ramce ze wzorem autor trochę niefortunnie sugeruje, że współczynnik Sd jest constans. Podczas gdy - zwróćcie uwagę - w końcowej części artykułu podaje, iż jest on funkcją temperatury zewnętrznej. Czyli ta wartość 4000 odpowiada temperaturze zewnętrznej -20 stopni. Dla wyższej temperatury prawdopodobnie będzie mniejsza.
Taka sobie teoria, ale może coś tłumaczy?

Maco
18-12-2002, 13:49
Może ?

Szczerze mówiąc trcohę się zawiodłem na Redakcji (za brak komentarza) i już przestałem liczyć na jakąkolwiek odpowiedź...

Coż, brak odpowiedzi to też odpowiedź, która dokłada się do oceny... :sad:

sroka
18-12-2002, 14:54
Zrobiłem sobie w domu arkusz Excela, w którym można policzyć to całe zapotrzebowanie na ciepło w zależności od powierzchni i wsp. U wszystkich przegród (ścian, podłóg, okien, ...) i w zależności od temperatur wew. i zew. w poszczególnych miesiącach.

Postaram się dać to na moją stronę www lub mogę wysłać na priv.

Rafał

Maco
18-12-2002, 15:38
Poproszę !
Ja też zrobiłem właśnie na podstawie wskazówek Muratora i stąd pytanie, bo jak w arkuszu rozbię wyższą (cieplej) temperaturę w zimeie to wychodzi mi, że więcej energii potrzebuję na ogrzanie...

A na jakiej podstawie tworzyłeś swój arkusz ?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-12-18 16:38 ]</font>

18-12-2002, 15:45
a redakcji wsiorawno

inwestor
18-12-2002, 21:20
Wydaje mi się że całkiem niezły do obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło jest program OZC do zciągniącia z http://www.oventrop.pl/firma.htm
Mogę tylko dodać że można w nim ustawić sobie rejon kraju poprzez wybór odpowiedniej stacji meteo.
PZDR