PDA

Zobacz pełną wersję : Rozliczenie prosumenta z tauronem



meczesiu
12-02-2020, 21:13
Witam,
w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh
Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)
Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.
440776
mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.

miecio 301
12-02-2020, 21:41
Takie prognozy jeżeli uważasz że za wysokie to możesz zmniejszyć i to telefonicznie
Jeżeli masz PV od listopada to do rozliczenia w grudniu pewnie nic wielkiego nie wprowadziłeś a prognozy biorą z rozliczenia wcześniejszego, to ile wyprodukowano to licznik nie zlicza ważne ile wysłałeś

bobrow
12-02-2020, 22:53
Ja w Turonie przeszedłem na rozliczenie miesięczne- żadnych prognoz , faktura tylko zużycie minus produkcja...
I po temacie rozliczeń...

fotohobby
12-02-2020, 22:58
Ja też. Fakturka z miesiąca na miesiąc coraz mniejsza, w marcu się pewnie wyzeruje

meczesiu
13-02-2020, 07:14
Na infolinii powiedziano mi , że to "Częsty błąd u postumentów ponieważ system to wylicza"
Przez telefon załatwiłem tak, że do czerwca będę miał tylko prognozy za opłaty stałe

LDP05
13-02-2020, 07:20
Witam,
w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh
Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)
Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.
440776
mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.

Pierwsza fv prognozowana w turonie tak ma, że nie uwzględnia możliwej do osiągnięcia produkcji bo po prostu nie mają historii. Ja włączyłem instalację w lipcu, mimo to prognoza był niekorzystna ponieważ przyjęli produkcję z 5 mieś jako całoroczną. Dopiero po dwóch reklamacjach udało się to sprowadzić do poziomu akceptowalnego. W reklamacji przedstawiłem dane o instalacji o mocy max, pomniejszyłem do 20% jako konsumpcja bezpośrednia i poprosiłem o nową prognozę. Inne rozwiązanie to poczekać do maja, czerwca i wykonać podobny ruch. Wtedy będziesz miał lepsze dane a tylko dwa najgorsze miesiące.
Po pełnym roku się wyrówna, ja na 2020 dostałem zwrot i cały rok mam już zapłacony abonament.

vr5
13-02-2020, 08:07
Witam,
w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh
Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)
Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.
440776
mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.

Tauron nie robi żadnych problemów w przypadku wystąpienia o korektę prognoz.
Warunkiem uznania w całości reklamacji jest złożenie jej przed terminem płatności! Jak się spóźnisz z reklamacją, to co najwyżej będziesz musiał zapłacić wg wyliczeń (liczy to program) tylko za te, których termin już upłynął.

tkaczor123
13-02-2020, 16:33
Tauron nie robi żadnych problemów w przypadku wystąpienia o korektę prognoz.
Warunkiem uznania w całości reklamacji jest złożenie jej przed terminem płatności! Jak się spóźnisz z reklamacją, to co najwyżej będziesz musiał zapłacić wg wyliczeń (liczy to program) tylko za te, których termin już upłynął.

Dobrze gadasz wódki mu polać

Omega_WS
25-04-2020, 13:04
Czyli jak uruchomiłem instalację 7 kwietnia to mam się spodziewać faktur prognozowanych na pół roku skoro wcześniej tak miałem ? Dobrze rozumiem ? Bo na razie nic nie przysłali.

vr5
27-04-2020, 11:23
Czyli jak uruchomiłem instalację 7 kwietnia to mam się spodziewać faktur prognozowanych na pół roku skoro wcześniej tak miałem ? Dobrze rozumiem ? Bo na razie nic nie przysłali.

W Tauronie półroczne są po odczycie na 30 czerwca i na 31 grudnia. Jest to dla nich najkorzystniejsze, bo stosują dla taryf z grupy G12 rozliczenie proporcjonalne.

Dla rozliczeń co 6 miesięcy i raz w roku zawsze są prognozy. Jak pisałem, jeśli wychodzą zawyżone - nie ma problemu z ich skorygowaniem.

Jeśli brakuje własnej energii z PV to w grupach z G12 może jednak warto wybrać rozliczenie co miesiąc, a jak starcza to raz na rok.
Przy 12 rozliczeniach jest trochę wyższa opłata stała, ale "do przełknięcia". Po jednym roku od podłączenia mikroinstalacji wyciąga się wnioski analizując swoje zużycie EE i dobiera grupę taryfową oraz cykl rozliczeń jak komu najlepiej pasuje.

Zasada jest taka, że nie częściej jak raz na rok można zmieniać Umowę.

Omega_WS
04-05-2020, 17:21
Ok. Dostałem trzy prognozowane faktury do końca czerwca.

Maciej Loret
04-05-2020, 18:26
Dla rozliczeń co 6 miesięcy i raz w roku zawsze są prognozy. Jak pisałem, jeśli wychodzą zawyżone - nie ma problemu z ich skorygowaniem.

Niestety tak jest również w Enei.
Nie wiem dlaczego i nie potrafię tego od nich wyciągnąć...
Do tej pory spisywano licznik co 2 miesiące, faktura i zapłata.
W przypadku prosumenta "niedasie"...



Jeśli brakuje własnej energii z PV to w grupach z G12 może jednak warto wybrać rozliczenie co miesiąc, a jak starcza to raz na rok.
Przy 12 rozliczeniach jest trochę wyższa opłata stała, ale "do przełknięcia".

Skoro są wyższe opłaty stało, to co jest na plus?

vr5
04-05-2020, 19:26
Ok. Dostałem trzy prognozowane faktury do końca czerwca.

Prześledź uważnie - może pierwsza to nie prognoza, lecz rozliczenie (bilans) za energię pobraną przed podłączeniem P.V. Następne dwie - prognoza.

Jaką masz grupę taryfową - G11, czy G12?

vr5
04-05-2020, 19:33
Skoro są wyższe opłaty stało, to co jest na plus?

Ta firma ma inny sposób rozliczania Prosumentów - rozliczanie proporcjonalne dla grup taryfowych z serii G12. To powoduje, że warto przeanalizować jaki okres rozliczeniowy dla danego klienta jest najkorzystniejszy.

Omega_WS
05-05-2020, 06:33
Prześledź uważnie - może pierwsza to nie prognoza, lecz rozliczenie (bilans) za energię pobraną przed podłączeniem P.V. Następne dwie - prognoza.

Jaką masz grupę taryfową - G11, czy G12?

Trzy prognozowane. Na 80, 30 i 60zł. Rozliczenie miałem zaraz po wymianie licznika i mam jeszcze nadpłatę 20zł na starym numerze płatnika. Taryfa G11.

vr5
05-05-2020, 07:48
Trzy prognozowane. Na 80, 30 i 60zł. Rozliczenie miałem zaraz po wymianie licznika i mam jeszcze nadpłatę 20zł na starym numerze płatnika. Taryfa G11.

G11 - to nie ma rozliczenia proporcjonalnego. Jedynie wchodzi w grę (strata) rozliczenie energii oddanej do sieci w systemie 3- fazowym z pewną stratą. Jak liczą posiadacze PV 3- fazowej straty w skali roku z tytułu metody algebraicznej są rządu 50 złotych. Tak rozlicza większość sprzedawców. PGE jest wyjątkiem i rozlicza w czasie rzeczywistym (metodą wektorową).

Omega_WS
08-05-2020, 15:50
Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.

vr5
08-05-2020, 17:56
Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.

W Tauronie zmienia się numer Klienta wraz z z tym, że stajemy się Prosumentem. Jeśli dostałeś licznik ze zdalnym odczytem (a pewnie taki wstawili) to trzeba zarejestrować się od nowa, czyli podać pesel nr klienta (w 2018 roku zaczynający się od "3"). Jeśli system "przyjmie" te dane, to jedną z opcji jest możliwość zdalnego odczytu.

miecio 301
08-05-2020, 18:09
Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.

Na pewno podgląd będzie, od momentu wymiany licznika to z reguły powyżej 60 trzeba odczekać, ktoś tam pisał że dużo wcześniej, a ktoś że i więcej

Omega_WS
12-05-2020, 16:28
Już jest postęp, bo mogłem się zalogować do elicznika i dodać punkt poboru z nowym numerem płatnika i m go nie odrzuciło. Więc może niedługo będą odczyty.

Omega_WS
30-07-2020, 15:13
Dostałem dzisiaj faktury prognozowane do konca roku po 150zł. I nie wiem czy zmieniać rozliczenie na co miesięczne czy czekać na kolejne prognozy od nowego roku czy będą coraz mniejsze. A jeśli zostanę na prognozach to co z nadwyżką energii ? Kiedy oni to uwzględnią ? Czy po prostu najlepiej przejść na miesięczne i problem z głowy ?

miecio 301
30-07-2020, 15:40
miesięczne wychodzi najdrożej, w Tauronie spokojnie te prognozy możesz zmniejszyć do opłat stałych, teraz masz pewnie półroczne? i jeżeli produkcja pokryje albo prawie zaspokoi zapotrzebowanie to nie ma sensu zmieniać na miesięczne

vr5
30-07-2020, 15:51
Dostałem dzisiaj faktury prognozowane do konca roku po 150zł. I nie wiem czy zmieniać rozliczenie na co miesięczne czy czekać na kolejne prognozy od nowego roku czy będą coraz mniejsze. A jeśli zostanę na prognozach to co z nadwyżką energii ? Kiedy oni to uwzględnią ? Czy po prostu najlepiej przejść na miesięczne i problem z głowy ?

Jeśli będziesz miał wystarczającą produkcję możesz zmienić na roczne. Ale z reguły warto przejść z G11 na G12, lub G12W.
Fakt, że nie rozliczają tego jak należy (rozliczenie proporcjonalne), ale prawie zawsze są oszczędności w stosunku do G11..

vr5
19-01-2021, 15:49
Dzisiaj przyszła z Tauronu faktura z prognozami na cały 2021 rok.

Wygląda wesoło, może nawet bardzo wesoło i tak:
1. Jest nadwyżka w "magazynie" z ubiegłego roku większa o 10 % w stosunku do 2019 r (nieco ponad 0,5 MWh). To szara rzeczywistość i zwykła matematyka, nic nie mająca wspólnego z prognozami..
2. Są "wesołe" prognozy produkcji całkowicie oderwane od rzeczywistości, czyli faktycznie oddanej energii w ubiegłym roku oraz z poprzednich lat:
- produkcja oddana do sieci wg tej pesymistycznej (może dla Firmy optymistyczna) prognozy szacowana jest na mniej niż 300 kWh (za całe 12 miesięcy). W ubiegłym roku oddałem do "magazynu" więcej niż 3000 kWh.
3. Pobór oszacowany jest w granicach przyzwoitości - ujdzie.
4. Zaliczki w skali roku - ponad 1000 zł.

I jak tu nie reklamować!

I to by było na tyle...

Barelona
01-02-2021, 11:09
Rok 2020(bilans miesięczny-napisane,że jest na plus lub minus)
Marzec 122,12
Kwiecień 329,1
Maj 177,58
Czerwiec 142,52
Lipiec 262,64
Sierpień 228,68
Wrzesień 143,68
Październik -34,8
Listopad -89,02
Grudzień -209,54
Rok 2021
Styczeń 160
Luty170
1)Czy w takiej sytuacji Tauron sumuje najpierw cały miesiąc i dopiero wtedy w razie braków bierze z magazynu najstarszą nadwyżkę?
2) Jeżeli w jakimś dniu braknie energii to bierze ją z nastarszego dnia bez sumowania całego miesiąca?

vr5
01-02-2021, 11:42
@Barelona

Za mało informacji.Czy to były prognozy? Napisane - Kto napisał?

Tauron w rozliczeniach stosuje zasadę: pierwsze weszło - pierwsze wyszło.

Barelona
01-02-2021, 11:50
Te dane to faktyczne zużycie.Na koniec czerwca było rozliczenie i było napisane,że w magazynie mam jeszcze 770kwh.Taryfa g13.Te dane to informacje,które sam zebrałem(oczywiście przemnożyłem energię oddaną do sieci przez 0,8).Jestem tylko ciekawy czy Tauron zbiera cały miesiąc do jednego worka i dopiero jeśli braknie energii to pobiera z magazynu?No chyba,że Tauron rozdziela tak,że jeśli np.braknie energii na dzisiaj to bierze energię z magazynu (a jeśli no.jutro będzie większa produkcja od zużycia to idzie wtedy do magazynu).Którą z tych opcji stosuje Tauron?

Barelona
01-02-2021, 12:04
Jeżeli mam okres rozliczeniowy 6 miesięczny to czy energię przekazaną do magazynu w lipcu 2020 roku mam czas na jej wykorzystanie do końca lipca 2021roku czy do końca okresu rozliczeniowego (w tym przypadku do końca grudnia 2021roku)?

vr5
01-02-2021, 12:23
Jeżeli mam okres rozliczeniowy 6 miesięczny to czy energię przekazaną do magazynu w lipcu 2020 roku mam czas na jej wykorzystanie do końca lipca 2021roku czy do końca okresu rozliczeniowego (w tym przypadku do końca grudnia 2021roku)?

Przy każdym rozliczeniu przechodzą nadwyżki, jeśli są. Czas na ich wykorzystanie - 12 miesięcy wg zasady: pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Widać to na fakturach.

Ktoś wspominał, że G13 dla posiadaczy PV jest mniej korzystna od G12W.

Barelona
01-02-2021, 12:26
Ale lipiec i sierpień,a także wrzesień są miesiącami,w których Tauron nie pobiera energię z magazynu? Jeśli tak to ciężko wykorzystać nadwyżkę jeśli w lutym ma się jeszcze sporo nadwyżki,a najpierw operator sumuje każdy miesiąc pojedynczo

vr5
01-02-2021, 12:50
Ale lipiec i sierpień,a także wrzesień są miesiącami,w których Tauron nie pobiera energię z magazynu? Jeśli tak to ciężko wykorzystać nadwyżkę jeśli w lutym ma się jeszcze sporo nadwyżki,a najpierw operator sumuje każdy miesiąc pojedynczo

Jeśli są nadwyżki to ma ustawowy obowiązek przerzucić na następny okres. On Ciebie nie informuje że one przepadną - on je przerzuca.

ronsko
01-02-2021, 14:13
czyli wg mnie najlepiej mieć roczny cykl (01.01-31.12)
i starać się wyzerować licznik (czyli 1.8.0 == 2.8.0) na koniec grudnia.
Bo wtedy nie obowiązuje zasada 0.8x magazyn.
Czyli masz 1:1 wszystko.
Od stycznia zużywaj dowoli bo w lecie zbilansujesz a do końca grudnia wypalasz wszystko.

vr5
01-02-2021, 15:19
czyli wg mnie najlepiej mieć roczny cykl (01.01-31.12)
i starać się wyzerować licznik (czyli 1.8.0 == 2.8.0) na koniec grudnia.
Bo wtedy nie obowiązuje zasada 0.8x magazyn.
Czyli masz 1:1 wszystko.
Od stycznia zużywaj dowoli bo w lecie zbilansujesz a do końca grudnia wypalasz wszystko.

NIE!
Z tego co wejdzie do sieci odzyskasz wg zależności od wielkości PV:

do 10 kW
2.8.0 x 0,8
od 10 kW w górę
2.8.0 x 0,7

mackoofpl
01-02-2021, 21:16
Dzisiaj przyszła z Tauronu faktura z prognozami na cały 2021 rok.

Wygląda wesoło, może nawet bardzo wesoło i tak:
1. Jest nadwyżka w "magazynie" z ubiegłego roku większa o 10 % w stosunku do 2019 r (nieco ponad 0,5 MWh). To szara rzeczywistość i zwykła matematyka, nic nie mająca wspólnego z prognozami..
2. Są "wesołe" prognozy produkcji całkowicie oderwane od rzeczywistości, czyli faktycznie oddanej energii w ubiegłym roku oraz z poprzednich lat:
- produkcja oddana do sieci wg tej pesymistycznej (może dla Firmy optymistyczna) prognozy szacowana jest na mniej niż 300 kWh (za całe 12 miesięcy). W ubiegłym roku oddałem do "magazynu" więcej niż 3000 kWh.
3. Pobór oszacowany jest w granicach przyzwoitości - ujdzie.
4. Zaliczki w skali roku - ponad 1000 zł.

I jak tu nie reklamować!

I to by było na tyle...

A jak wygląda kwestia opłaty mocowej. Jakie są opłaty w prognozach w Tauronie (i jak są liczone)

Barelona
01-02-2021, 22:26
Na stronie Tauronu przeczytałem taką informację:
Co się stanie z nadwyżkami w przypadku ich nie wykorzystania? Zwiń
Na wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii oraz wprowadzonej do sieci nie wcześniej niż 01.07.2016 Prosument posiada aż 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego, po upływie powyższego okresu traci taką możliwość.Jeżeli ma się 6 miesięczny okres rozliczeniowy to data odczytu rozliczeniowego jest ostatniego czerwca/grudnia.Mam rację?

vr5
02-02-2021, 09:14
Na stronie Tauronu przeczytałem taką informację:
Co się stanie z nadwyżkami w przypadku ich nie wykorzystania? Zwiń
Na wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii oraz wprowadzonej do sieci nie wcześniej niż 01.07.2016 Prosument posiada aż 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego, po upływie powyższego okresu traci taką możliwość.Jeżeli ma się 6 miesięczny okres rozliczeniowy to data odczytu rozliczeniowego jest ostatniego czerwca/grudnia.Mam rację?

Nie ma problemu z datami odczytu.
Pod względem dat odczytu Tauron wyprzedza inne firmy.
Stosuje rozliczenia co miesiąc, dwa, sześć, lub raz na rok. To Ty decydujesz kiedy Ci wygodnie. Zgłaszasz i dostajesz nową Umowę Kompleksową.

Zasada rozliczeń jest taka sama dla tych co miesiąc, jak i dla tych co 12 miesięcy. Nic nie tracisz. Dla 12 rozliczeń w roku opłaty są nieco wyższe, ale do zaakceptowania.
Fakt - czasem trudno "wgryź się" w fakturę zwłaszcza dla G większej od G11.
A rozliczenie proporcjonalne, to inna "bajka".

Od czasu do czasu pojawiają się wypowiedzi, że G12W jest korzystniejsza od G13 dla posiadaczy PV.

Nie wiem, nie sprawdzałem - mi prądu starcza, więc nic nie zmieniam.

Barelona
02-02-2021, 09:33
A na fakturze są rozpisane szczegółowo informacje ile energii zostało pobranej i oddanej w każdym miesiącu?

Omega_WS
14-02-2021, 13:02
Do ludzi z rozliczeniem miesięcznym. Dostaliście faktury za grudzień i styczeń ?

woler
15-02-2021, 17:06
Zastanawiam się nad instalacja Paneli Fotowoltaicznych i mam pytania:
1. Czy wiadomo już kiedy będzie nowa edycja dofinansowania Mój Prąd 5.000zł i jak będzie wyglądała?
2. Czy to prawda, że ma się zmienić rozliczenie z Tauronem, aktualnie po wytworzeniu energii mamy rok na rozliczenie, a podobno w najbliższej przyszłości będziemy mieli tylko miesiąc!
Prośba o informację zwrotną.

vr5
16-02-2021, 10:00
Czy to prawda, że ma się zmienić rozliczenie z Tauronem, aktualnie po wytworzeniu energii mamy rok na rozliczenie, a podobno w najbliższej przyszłości będziemy mieli tylko miesiąc!
Prośba o informację zwrotną.

Jak na razie nie ma takiej opcji.
W ramach "konsultacji" związanych z jednolitym rozliczaniem prosumentów w całym kraju Pan Prezes T zaproponował rozliczanie trzymiesięczne.

Mówimy rozliczaniu jednakowym we wszystkich OSD. Teraz to jest różnie. Wiele zastrzeżeń budzi bilansowanie międzyfazowe u większości operatorów.

Gdyby weszło rozliczanie co miesiąc to jedynym sensownym wyjściem by było odłączenie od sieci i przebudowa na off-grid.

Konsultant Viessmann
16-02-2021, 10:10
Co do Mojego Prądu to nic dalej nie wiadomo i pewnie taki stan niewiedzy jeszcze trochę potrwa. Prawdopodobnie trzeci nabór będzie wspierał dodatkowe rozwiązania, np. ładowarki do samochodów elektrycznych, ale dopóki program nie zostanie ogłoszony, to ciężko cokolwiek powiedzieć, bo w tym momencie to tylko gdybanie.

Jeśli chodzi o operatorów, to na pewno dla nich duże znaczenie ma to, żeby ludzie zwiększali autokonsumpcję i inwestowali w magazyny energii. Są obecnie prowadzone rozmowy na temat zmian w systemie opustów, np. po to żeby wprowadzić definicję prosumenta zbiorowego. Ja osobiście na razie nie martwiłbym się, że nagle wszystko pozmieniają i bycie prosumentem nie będzie się opłacało ;)

docent_furman
20-02-2021, 08:48
Witam,
Po założeniu z początkiem roku instalacji PV dostałem prognozy na 2021 rok. Pomimo braku historii produkcji własnego prądu z poprzednich lat prognoza płatności na cały rok wynosi 285 zł.
Dodatkowo muszę pochwalić tauron, bo u mnie licznik na dwukierunkowy wymienili po 2 dniach od złożenia wniosku. Ale rozumiem, że martwy sezon i nie mają dużo pracy.

piotrw81
23-02-2021, 11:00
Witam posiadam instalację 8,14kWp licznik wymieniono w październiku 2020 tauron przysłał prognozy 2miesięczne i poinformował o rocznym rozliczeniu. Mam pytanie jak będę rozliczony jeżeli przez miesiące od października do lutego jestem na minusie czy jeżeli w miesiące wiosenne i letnie nazbieram nadwyżkę pokrywającą zużycie z poprzednich zimowych miesięcy to wyjdę na "0" czy za te zimowe będę musiał zapłacić a z wiosennych i letnich zostanie na przyszły rok ?
Pytam bo ktoś pisał że nie ma rozliczenia do tyłu z tego by wychodziło że nie ma sensu zakładać instalacji przed zimą tylko na wiosnę oczywiście rozchodzi mi się o ten pierwszy rok
Proszę o odpowiedź dziękuje :)

piotrw81
23-02-2021, 12:09
Nie dostałem rozliczenia końcem roku... Dostałem prognozy od 10.2020 do 07.2021 średnio 180zł za 2m-ce. Ja myślę że rozliczenie przyślą wraz z fakturą za sierpień-wrzesień bo wtedy będzie mijał pełny rok...Tylko się właśnie zastanawiam czy np. rozliczają rok od daty wymiany licznika czy od 1 stycznia do 31 grudnia
Prawdopodobnie zużycie będę miał większe niż produkcja dlatego zostawiłem prognozy żeby już jakaś kwota była uzbierana:)

piotrw81
23-02-2021, 13:29
Wcześniej tzn w 2019 i początkiem 2020 w tauron rozliczenia jeżeli półroczne to przypadały na 30.06 i 31.12, obecnie są przeważnie roczne, chyba że klient sobie życzy inaczej i przypadają od dnia zamontowania licznika dwukierunkowego do prawdopodobnie pełnego roku i na pewno jeżeli nie miałeś rozliczenia na koniec2020 to będziesz rozliczony od daty wymiany licznika

Dziękuje

Lukasz B
02-03-2021, 23:03
A ja mam pytanie poboczne.
Są różne firmowe aplikacje np na telefon.
Czy są one wiarygodne z produkcją energii?
Rozumiem że one pokazuja tylko energię wyprodukowaną.
Nie ma to nic z wspólnego z bieżącym zużyciem.?
Czy tak?

Trochę pytam - jeżeli chodzi o temat.
Tata naprodukował prawie 3 MWh od sierpnia.( 2,6 do grudnia ) .
średnio zużywa ok 16 - maks 20kW/dzień czyli ok 600kW/mc w zimie
Instalacja pracuje od sierpnia.
Mimo tego zapłacił >2500 zł za energię w rozliczeniu do grudnia.
Wiem że to ogólnikowo -
Ale nawet jakby zużywał 600kW*5mcy = 3000kW . to jakieś pokrycie z FV powinno być?
Instalacja ma 9,5 Kvp na południe

wiget0046
05-03-2021, 09:56
Witam montuje 9,7 kv i pytanie obecna taryfa g12 czy zmieniać ? I jak się rozliczać z tauron pół roczne czy roczne ? Totalnie się już w tym pogubiłem a słyszałem ze mogą być z tym problemy

_Grisza_
08-03-2021, 11:38
Wie ktoś czy opłata OZE która w tym roku wynosi 2,7zł brutto/MWh liczona jest od energii pobranej z sieci?, czy różnicy pomiędzy energią oddaną, a pobraną z sieci?

krzys_i_aga
08-03-2021, 11:44
Magazyny energii ? Trochę to śmieszne bo o ile w lecie to co wyprodukuje fotowoltaika w słoneczny dzień w nocy lub w pochmurny dzień może zostać wykorzystane, to co mają magazynować "magazyny" w zimie i późną jesień sokoro wtedy konsumpcja jest na bieżąco (dla grzejących prądem). l

stos
08-03-2021, 13:14
.

krzys_i_aga
08-03-2021, 16:39
Tu nie chodzi o produkcję tylko cenę energii.
Można nie mieć PV i korzystać z magazynu energii.
Jak masz taryfę G12 to możesz naładować magazyn w taniej taryfie i pobierać z niego w drogiej.
Jak rząd Ci taki magazyn sfinansuje to będzie musiał być na stałe podłączony do sieci w celu jej stabilizacji.
Jak energii w sieci będzie za dużo to będzie się magazyn z niej ładował a jak w sieci braknie to sobie ona z tego magazynu pobierze.

Super czyli zainwestować 30 tys w magazyn i ładować go tanią taryfą nocną. Żywotność magazynu 5000-6000 kWh przez całe swoje życie, bo jej żywot jest obliczony na 20 tys. cykli, co daje 4-5 zł/kWh.

stos
08-03-2021, 16:57
.

_Grisza_
09-03-2021, 08:26
Od różnicy pomiędzy energią oddaną, a pobraną z sieci, inaczej już po zbilansowaniu

Rozumiem, że przy wyznaczania progów (dla osób fizycznych) do określania opłaty mocowej, bierze się tylko energię pobraną, nie tą zbilansowaną.

_Grisza_
10-03-2021, 06:30
Dokładnie tak, do wyznaczania progu opłaty mocowej bierze się całą energię zarejestrowaną jako pobraną
Dzięki za potwierdzenie.

stos
10-03-2021, 07:38
.

_Grisza_
10-03-2021, 08:11
Z uwagi na wprowadzenie opłaty mocowej oraz składki OZE (różnej od zera) opłaty stałe rok do roku wzrosły o 100%.
W 2020 było ok. 15zł, teraz wychodzi ok. 30zł, w tym tempie podwyżek, mając PV za kilka lata będzie płacić za prąd tylko co w 2020 bez PV - rewelacja!, brawo rządzący !


Czyli również tą energię którą prosument zakumulował w sieci?

Nie, tylko energię pobraną z sieci.

Za energię wprowadzoną do sieci pewnie za zaczną nas ekstra kasować za rok, albo dwa - małymi kroczkami nas dojadą.

Slak
10-03-2021, 15:24
Sorry, takie są zasady hodowli...

czp01
23-03-2021, 12:57
Mam problem z wyliczeniem nadwyżki kw i proszę o pomoc.

Fotowoltaika założona w maju 2020 roku o mocy 9,75 kw. Tauron - taryfa G11 - pakiet Prosument Komfort Plus. Rozliczenie roczne z prognozą.
Licznik dwukierunkowy ze zdalnym odczytem. Instalacja 3 fazowa.
================================================== ===========================================
Na początek prognoza na ten rok była wyższa niż bez PV, ale to zaraz reklamowałem i mam teraz opłaty stałe 58,15 zł co dwa miesiące.


Pozostała mi jedynie kwestia prawidłowego rozliczenia zbilansowania zużycia i produkcji energii za 2020 rok - bo coś tu źle wyliczam i nie mogę dojść do ładu :( i nie zgadza mi się to z fakturą !

Tak więc dane do wyliczeń na koniec 2020 roku.

Odczyt z licznika:
- energia pobrana z sieci 4243,4 kw
- energia oddana do sieci 5479,8 kw
- współczynnik ilościowy (opust) to 0,8

Czyli (5479,8 x 0,8) - 4243,4 = 140,44. Tak więc w magazynie na przyszły rok zostało mi jeszcze 140,44 kw do wykorzystania przez 12 m-cy.
Tymczasem z faktury Taurona wychodzi, że w magazynie zostało o wiele więcej :)

No ale jak tu do tych wartości Tauron przelicza bilansowanie międzyfazowe i jaki to ma wpływ na wyliczenie to dokładnie nie wiem - no to może w tym
być pies pogrzebany, że wyliczenia się nie zgadzają.


Proszę - niech mnie ktoś oświeci jak to prawidłowo rozliczać a ja tu później wkleję tą fakturę :)

czp01
23-03-2021, 19:04
To jest rozliczenie od 19.05.2020 do 31.12.2021 roku.

Coś nie chce mi się tu zdjęcia załadować - to go umieszczam pod nw. linkiem.

https://www.czp.pl/fotowoltaika/rozliczenie_2020.jpg

czp01
23-03-2021, 20:07
Z tym licznikiem też coś nie pasuje bo był zakładany nowy. Licznik był założony parę dni wcześniej niż 19.05.2020 r. to jest to parę dni poślizgu.

No ale niech i tak będzie to skąd im wyszło, że do rozliczenia pozostaje jeszcze 840 kWh w następnym okresie rozliczeniowym ?

czp01
24-03-2021, 06:30
Jak to mówią - "Pierwsze koty za płoty" . Od nadwyżki głowa nie boli - a w bieżącym okresie rozliczeniowym przypilnuję i nie zgubię już ani jednej kWh :)

Pozostaje jeszcze sprawa bilansowania międzyfazowego. Niby jest projekt rozporządzenia https://www.gramwzielone.pl/trendy/103036/nowe-przepisy-dla-prosumentow-tak-ma-wygladac-bilansowanie-miedzyfazowe, ale kiedy w końcu wejdzie w życie to nie wiadomo..

No a jeszcze lepiej bo widać, że są też pomysły rozliczania 1:1 https://wysokienapiecie.pl/36299-co-sie-moze-zmienic-w-rozliczeniu-prosumentow/ ale wtedy trzeba by płacić opłatę dystrybucyjną - czyli znowu nic prosto nie będzie :(

raddar
01-04-2021, 17:58
Witam. Czy to normalne że podczas produkcji większej niż zużycie dom pobiera w tym samym czasie też prąd z sieci ? . Wykres z aplikacji Taurona takie coś mi właśnie pokazuje.454543

miecio 301
01-04-2021, 18:05
Całkiem normalne zjawisko i się nazywa brakiem bilansowania międzyfazowego

ppred
01-04-2021, 19:37
>raddar
Albo chmura przez kilka minut przesłoniła słońce.
Albo przez kilka minut był wyższy pobór niż produkcja.

raddar
02-04-2021, 12:07
raczej miecio 301 ma rację . Nie mam optymalnie rozłożonego poboru na trzy fazy. Dziadowskie zliczanie przez tauron każdej fazy z osobna.

Daisy2015
15-04-2021, 17:06
Witam.
W lipcu 2020r założylśmy fotowoltaikę.W marcu otrzymaliśmy fakturę za okres od lipca do 31 grudnia na kwotę 900zł i prognozy na 2021r od stycznia do listopada.,płatne co dwa miesiace po 440zł.Czy to jest normalne że takie wysokie rachunki praktycznie takie same jak bez fotowoltaiki!? Czy to jeszcze jest za krótki okres posiadania instalacji żeby rachunki były mniejsze?

vr5
15-04-2021, 21:39
Witam.
W lipcu 2020r założylśmy fotowoltaikę.W marcu otrzymaliśmy fakturę za okres od lipca do 31 grudnia na kwotę 900zł i prognozy na 2021r od stycznia do listopada.,płatne co dwa miesiace po 440zł.Czy to jest normalne że takie wysokie rachunki praktycznie takie same jak bez fotowoltaiki!? Czy to jeszcze jest za krótki okres posiadania instalacji żeby rachunki były mniejsze?

Każda prognoza ma termin płatności. Ważne żeby zgłosić zmianę (chęć korekty) przed upływem płatności. Po upływie terminu płatności faktury reklamacja nie jest uwzględniana i trzeba ją zapłacić. Pozostaje jedynie możliwość korekty kolejnych.

W Tauronie nie ma problemu - uwzględniają.

Omega_WS
21-04-2021, 08:28
Za marzec przy rozliczeniu miesięcznym zapłaciłem 43 zł opłat dystrybucyjnych :(. Pięknie dołożyli a wcześniej było 13 z hakiem. A w rocznym ile płacicie ?

Omega_WS
21-04-2021, 11:32
Tak to wygląda za marzec

https://i.postimg.cc/YvRqRrjN/IMG-20210421-122640-486.jpg (https://postimg.cc/YvRqRrjN)

A tak za np. listopad

https://i.postimg.cc/KkH5Mhnx/IMG-20210421-122722-764.jpg (https://postimg.cc/KkH5Mhnx)

cavalier
02-08-2021, 10:50
Hej,

W kwestii najkorzystniejszego sposobu rozliczania - jest to zawsze okres 12m-czny.
Na całość okresu rozliczeniowego, Tauron wtedy wystawia prognozy tylko za opłaty stałe, czyli kilkadziesiat zł, natomiast wszystkie pozostałe opłaty są już rozliczane wg bilansu energii oddanej vs energii pobranej. W okresie wiosna-jesień zazwyczaj tworzy się nadwyżkę po to, żeby nią pokryć okres zimowy i w ten sposób optymalizuje się ostateczną fakturę, którą Tauron wystawia na początku roku za rok poprzedni. Najlepiej też zrezygnować z jakichkolwiek "ofert", które obnizają koszt energii ale wprowadzają opłatę handlową - celem jest "wyzerowanie" w rozliczeniu rocznym, więc cena prądu nas teoretycznie nie powinna interesować :)
Wiem, że ameryki tutaj nie odkryłem, ale to takie moje 3 grosze do dyskusji. ;)

Chciałem dodatkowo poruszyć wątek oferty, którą dzisiaj (dopiero) zauważyłem na stronach taurona - https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/prad-z-usluga/prad-prosument-plus?utm_source=mtofdc&utm_medium=box&utm_campaign=prosplus - czytam ją i wydaje się być "too good to be true", ale nawet zaglądając do regulaminu, wszystko wygląda ok... Wciąż nie rozumiem dlaczego tauron chcialbym nam dobrowolnie zwracac kasę za 20% energii - przeglądnijcie proszę i dajcie znać czy tu jest jakis haczyk. Jeśli nie, to chyba trzeba brać!

raddar
03-08-2021, 22:02
Wszystko z dodatkiem "plus" w tym kraju żle mi się kojarzy. W cenniku masz taką rubrykę opłata handlowa wynosząca 59 zł brutto za każdy miesiąc trwania umowy "prosument plus" . Reszta pewnie dopisana drobnym druczkiem z którego nic nie zrozumiesz ale coś tam zapłacić będzie trzeba ,choć mogę się mylić.

_Grisza_
27-01-2022, 08:13
Siema,
czy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić jak oni wyliczyli udziały kWh w strefie dziennej/nocnej w tabeli niżej: "Rozliczenie Sprzedaży Energii Elektrycznej za okres od 01/01/2021 do 31/12/2021"?

Wg zestawienia tabeli wyżej "Rozliczenie energii elektrycznej wprowadzonej wobec ilości energii pobranej za okres 01/01/2021 – 31/12/2021 z uwzględnieniem współczynnika ilościowego, wynikającego z Ustawy o OZE" powinno być:

Strefa dzienna: 10310 - 1167 - 3116 = 6027 kWh
Strefa nocna: 9028 - 437 -1326 = 7265 kWh

Suma się zgadza, ale udział w poszczególnych strefach wg wskazań licznika już nie

https://i.imgur.com/N1DLzGo.png

vr5
27-01-2022, 08:54
@_Grisza_

Rozliczyli wg proporcji zużycia.

_Grisza_
27-01-2022, 09:06
@_Grisza_
Rozliczyli wg proporcji zużycia.

Dzięki.
Wszystkie ZE stosują tą zasadę proporcji?

vr5
27-01-2022, 10:06
Dzięki.
Wszystkie ZE stosują tą zasadę proporcji?

Nie. Jedynie nasz Sprzedawca.
Wg wypowiedzi anonimowego pracownika firmy jest to zasada kreatywnej księgowości.

Najogólniej mówiąc wyniki przeliczenia zużycia energii z proporcji zużycia z kolejnych faktur liczone osobno oraz za cały wspomniany okres są z reguły różne.
Powinny być takie same.
Ten proceder trwa od początku wprowadzenia rozliczenia prosumentów z grupy taryfowej G12 oraz pochodnych. Co poniektórzy pracownicy z działu rozliczeń klientów mieli obawy, że za wspomniane nieprawidłowości poniosą konsekwencje karne.

Ale to nie jest firma prywatna. Więc jest jak jest.

_Grisza_
27-01-2022, 10:40
Jeśli do tego dołożyć dymanie na bilansowaniu międzyfazowym to najmniej przyjazny prosumentom ZE.

vr5
27-01-2022, 11:11
Jeśli do tego dołożyć dymanie na bilansowaniu międzyfazowym to najmniej przyjazny prosumentom ZE.

Nie wszyscy to potencjalni ************. W większości pracują tam ludzie uczciwi. Uzyskałem "tajne" informacje od pracownika który ryzykował tym, że za ujawnienie mechanizmów działań na niekorzyść klientów wyrzucą go z pracy.

Mnie się zdarzyło otrzymać tylko 2 pierwsze faktury ze stratą. Darowałem sobie "kopanie się z Koniem".
Nawet w UOKiK, gdzie składałem z tego powodu reklamację nabrali "wody w usta", to znaczy zasugerowali, że mogę pozwać ich do Sądu, ale dali również dobrą radę, że nie warto.

meeisster
04-02-2022, 10:48
Witam
Złożyłem pv, zgłosiłem, wymienili licznik (jakieś 2 tygodnie temu)- instalacja jeszcze nie ruszyła.
W eBok pojawiłą się informacja o nowej fakturze korygującej do dnia wymiany licznika, którą zapłaciłem.
Pojawiła się też nowa umowa kompleksowa z nowym nr płatnika itp. (dane poniżej)- nic więcej, żadnej umowy, żadnej informacji o okresach rozliczeniowych prognozowanych fakturach itp.

Czy to normalne? Mam czekać? Czy Tauron z Dobroci serca zaproponuje mi najlepszą dla mnie umowę? Najlepszy okres rozliczeniowy?

Drugie pytanie, czy prąd który teraz wykorzystam z sieci będę później mógł oddać gdy pv zacznie działać, czy teraz normlanie płacę za prąd dopiero jak zaczne produkować to będę miał rok na wykorzystanie tego co wyprodukowałem?



Umowa: Kompleksowa
Taryfa OSD: G11
Produkt: Grupowy
Pakiet: Prosument Komfort Plus

niedowiarek
04-02-2022, 10:55
Witam
Złożyłem pv, zgłosiłem, wymienili licznik (jakieś 2 tygodnie temu)- instalacja jeszcze nie ruszyła.
W eBok pojawiłą się informacja o nowej fakturze korygującej do dnia wymiany licznika, którą zapłaciłem.
Pojawiła się też nowa umowa kompleksowa z nowym nr płatnika itp. (dane poniżej)- nic więcej, żadnej umowy, żadnej informacji o okresach rozliczeniowych prognozowanych fakturach itp.

Czy to normalne? Mam czekać? Czy Tauron z Dobroci serca zaproponuje mi najlepszą dla mnie umowę? Najlepszy okres rozliczeniowy?

Drugie pytanie, czy prąd który teraz wykorzystam z sieci będę później mógł oddać gdy pv zacznie działać, czy teraz normlanie płacę za prąd dopiero jak zaczne produkować to będę miał rok na wykorzystanie tego co wyprodukowałem?



Umowa: Kompleksowa
Taryfa OSD: G11
Produkt: Grupowy
Pakiet: Prosument Komfort Plus

W PGE na eBok nie miałbyś nic. Kompletnie NIC. Żadnego śladu nowej umowy, licznika czy zmiany. Dopiero po otrzymaniu pierwszej faktury jest możliwość założenia konta dla nowej umowy na podstawie nr-u kontrahenta, faktury i kwoty. Taka sytuacja.....

Adec
04-02-2022, 11:00
Witam
Złożyłem pv, zgłosiłem, wymienili licznik (jakieś 2 tygodnie temu)- instalacja jeszcze nie ruszyła.
W eBok pojawiłą się informacja o nowej fakturze korygującej do dnia wymiany licznika, którą zapłaciłem.
Pojawiła się też nowa umowa kompleksowa z nowym nr płatnika itp. (dane poniżej)- nic więcej, żadnej umowy, żadnej informacji o okresach rozliczeniowych prognozowanych fakturach itp.

Czy to normalne? Mam czekać? Czy Tauron z Dobroci serca zaproponuje mi najlepszą dla mnie umowę? Najlepszy okres rozliczeniowy?

Drugie pytanie, czy prąd który teraz wykorzystam z sieci będę później mógł oddać gdy pv zacznie działać, czy teraz normlanie płacę za prąd dopiero jak zaczne produkować to będę miał rok na wykorzystanie tego co wyprodukowałem?



Umowa: Kompleksowa
Taryfa OSD: G11
Produkt: Grupowy
Pakiet: Prosument Komfort Plus

Nie przejmuj się, ja jestem w takiej samej sytuacji (Tauron Gliwice). Złożyłem wniosek na początku stycznia, a po 3 dniach wymienili licznik. Później czekałem 2 tygodnie na list potwierdzający przyłączenie mikroinstalacji i od tego czasu cisza. Dzwoniłem wczoraj na infolinię i powiedzieli że żadnej nowej umowy nie trzeba podpisywać. Dostaniesz po prostu aneks do obecnej, trzeba czekać. Jak coś to prąd możesz już produkować jeśli masz możliwość.

vr5
04-02-2022, 14:16
@meeisster

W aneksie pisze, że nie musisz go podpisywać i odsyłać. Jeśli rozliczenie miałeś np 2 razy w roku to też tak dalej będzie.
Przy wspomnianym rozliczeniu 2 x do roku pierwszą fakturę wystawiali na 30 czerwca, lub 31 grudnia. Jeśli nic się nie zmieniło to powinno przyjść rozliczenie w lipcu, a prognozy pewnie wcześniej. Przy rozliczeniu co miesięcznym pierwszą fakturę jako Prosument dostaniesz lada moment.

Z prądu korzystasz tak jak dawniej. Nadwyżki jeśli są to każdego dnia wrzucasz do "magazynu" i sumowane (- 20 % dla PV do 10 kW).

meeisster
06-02-2022, 13:11
A jest sens zmienić na rozliczenie roczne, bo dotychczas miałem 2 razy w roku?
Drugie pytanie jak jest z tym wirtualnym magazynem, mogę już odbierać i jakby zapożyczać się u taurona czy dopiero jak nadprodukuję to będę mógł korzystać z magazynu?

vr5
06-02-2022, 21:27
A jest sens zmienić na rozliczenie roczne, bo dotychczas miałem 2 razy w roku?


Z magazynu korzystasz od razu. Jeśli w dzień wyprodukujesz 10 kWh, a w nocy pobierzesz 10 kWh to tak na prawdę jak byś pobrał 2 kWh. Ujmując to prościej: jest zasada "pierwsze weszło, pierwsze wyszło".

Jak kto woli. Są zwolennicy rozliczania co miesiąc (brak prognoz) oraz rozliczania jeden raz do roku. To Ty sam wybierasz co uznasz że Ci bardziej pasuje.

Sposób rozliczenia można zmienić raz na rok.

autorus
08-02-2022, 12:15
https://youtu.be/PifXn5bkDb4

Rozliczenia w Tauronie :(

vr5
09-02-2022, 09:02
https://youtu.be/PifXn5bkDb4

Rozliczenia w Tauronie :(

Nic odkrywczego. To trwa od lipca 2016 roku. Jak to określił anonimowy pracownik firmy - kreatywna księgowość. Na poparcie swojego twierdzenia sugerował, by zsumować kolejne faktury i porównać uzyskane wartości zużycia w poszczególnych strefach w fakturach przedstawionych każda z osobna (na filmiku pokazano tylko jedną fakturę) oraz zsumowanych kilku faktur za dany okres łącznie policzone metodą proporcji zużycia. Wyniki są różne!.
Z początku pracownicy mieli obawę, że ktoś za to pójdzie "za kratki".

Pakiet większościowy w spółkach energetycznych posiada Państwo, więc jest logiczne że są pod "parasolem ochronnym" - czyli Spółki są nietykalne.

autorus
09-02-2022, 11:07
jakaś kuźwa masakra :(

meeisster
10-02-2022, 13:37
Dalej niestety nie wiem jaki jest okres rozliczenia energii.
Rozumiem że jest to 12 miesięcy- niestety nie wiem kiedy się te 12 miesięcy zaczyna, od podpisania nowej umowy? wymiany licznika?

Druga rzecz przyjmijmy wymiana licznika była 1 lutego 2022r., Od tej pory instalacja nie wyprodukowała jeszcze nic bo nie jest uruchomiona, ale od tej pory pobrałem juz 100kwh energii i pytanie jest czy ta energia już jest w rozliczeniu i jeśli w marcu wyprodukuje więcej o 100kwh energii więcej niż zużyje to będę musiał zapłacić za te 100kwh z lutego czy nie?

Jeśli instalacja zapewnia 100% zapotrzebowania- to rozumiem że taryfę powinienem wybrać o najmniejszych kosztach stałych. Czyli rozumiem że G11W, bez zadnego komfort plus, czy ktoś może porównywał te taryfy? Gdzie w ogóle je znajdę, bo szukając po internecie dowiaduje się tylko że to wina Uni ze tak dużo muszę płacić za prąd ale taryf nigdzie nie mogę znaleźć (oprócz prezentacji z obrazkami)

raddar
10-02-2022, 15:53
Jeśli masz rozliczenie roczne to trwa ono od stycznia do końca grudnia bez znaczenia w którym miesiącu przypada jej początek. Jeśli masz umowę od np. lipca to rozliczenie dostaniesz od lipca do końca grudnia. Każdy rok naliczany jest osobno.

Sama nazwa rozliczenie roczne oznacza że policzą Ci całosć na koniec roku . Czyli pobrana energia minus energia oddana do sieci pomniejszona o 20% (lub 30%)

Nie ma takiego czegoś jak G11w . Jest G11 , G12 , G12w i G13
W Twoim przypadku jeśli instalacja pokrywa całość tego co zużyjesz to pozostaje G11 . Nie ma sensu zmieniać na inne .
Co do umowy trzeba przypilnować by to była taryfa sprzedawcy bez żadnych dodatków typu serwisant 24 itp. bo to zwykłe naciąganie na koszty.

Jancia
10-02-2022, 18:48
Dalej niestety nie wiem jaki jest okres rozliczenia energii.
Rozumiem że jest to 12 miesięcy- niestety nie wiem kiedy się te 12 miesięcy zaczyna, od podpisania nowej umowy? wymiany licznika?

Druga rzecz przyjmijmy wymiana licznika była 1 lutego 2022r., Od tej pory instalacja nie wyprodukowała jeszcze nic bo nie jest uruchomiona, ale od tej pory pobrałem juz 100kwh energii i pytanie jest czy ta energia już jest w rozliczeniu i jeśli w marcu wyprodukuje więcej o 100kwh energii więcej niż zużyje to będę musiał zapłacić za te 100kwh z lutego czy nie?

Jeśli instalacja zapewnia 100% zapotrzebowania- to rozumiem że taryfę powinienem wybrać o najmniejszych kosztach stałych. Czyli rozumiem że G11W, bez zadnego komfort plus, czy ktoś może porównywał te taryfy? Gdzie w ogóle je znajdę, bo szukając po internecie dowiaduje się tylko że to wina Uni ze tak dużo muszę płacić za prąd ale taryf nigdzie nie mogę znaleźć (oprócz prezentacji z obrazkami)

1. Wnioskuje że pytasz jak jest w przypadku Tauronu, więc w przypadku rocznego rozliczenia bywa że niektórzy mają rok od momentu wymiany licznika ale też się zdarza że od wymiany licznika do końca roku a następnie od stycznia do grudnia
2. nie będziesz płacił extra za luty jeżeli na koniec okresu rozliczeniowego energii wysłanej będzie więcej o 25% niż pobranej przy instalacji do 10kW
3. G11 i koszty najniższe, na stronie Tauronu małymi literkami

meeisster
11-02-2022, 08:39
Dzięki za odpowiedzi.
Dopytałem/ poczytałem i ta taryfa z najmneijszymi kosztami stałymi to Taryfa Sprzedawcy- (taryfy z dodatkami kosztują 17,5zł brutto miesięcznie więcej- niestety nie da się ich wypowiedzieć bez kary- 25zł miesięcznie- sam mam taką z dodatkami jeszcze ponad rok i tyle bedę niepotrzebnie stratny)
Chyba że są jakieś opcje wypowiedzenia bez płącenia kary?

docent_furman
23-12-2022, 13:33
Witam,
U mnie było tak, że licznik dwukierunkowy Tauron założył w lutym 2021. Rok rozliczeniowy mam od 1 lutego do 31 stycznia następnego roku. W lutym przychodzi rozliczenie roku poprzedniego.
Zaproponowali mi rozliczenie raz do roku, co zaakceptowałem. W międzyczasie wymiksowałem się z opłaty handlowej, którą miałem przy poprzedniej umowie i przeszedłem na taryfę sprzedawcy. Pomocny był ten artykuł
https://czysteogrzewanie.pl/2019/07/jak-uciec-od-oplaty-handlowej-za-prad/
Jeśli instalacja PV została dobrze przeliczona i produkcja wystarcza na całe zapotrzebowanie na energię elektryczną to chyba warto wziąć rozliczenie roczne, bo wtedy produkcja z okresów letnich zbilansuje zapotrzebowanie z okresów zimowych, gdzie produkcja własnego prądu znacząco maleje. Dodatkowo przy rozliczeniu rocznym koszty abonamentowe są najmniejsze.
Pozdrawiam i Wesołych Świąt :)

klaudiusz_x
16-01-2023, 10:49
Domyślnie
Jak Tauron obecnie rozlicza energię z pv, kiedy jej zabraknie?
U mnie zaraz skończy się prąd w magazynie w taniej. Licznik założony początkiem marca 2022r. Za to w drogiej mam nadwyżkę, większa niż zabraknie w taniej.
Na produkcję w taniej nie mam co liczyć do końca lutego, moduły są w cieniu do tego czasu.
Faktury na razie nie mam żadnej w tym roku.

Edit.
Dzwoniłem na infolinię. Okres rozliczeniowy mam od 1 marca do końca lutego.
Brak energii będzie rozliczany proporcjonalnie w zależności od wprowadzonej ilości do sieci. A jeszcze rok temu mówili, że w zależności od pobranej. Nie była mi w stanie powiedzieć, czy nadwyżka z drogiej przepadnie.
Wnioskuję, że tak.
Mam czekać na fakturę.
Taryfa komfort plus, bez opłaty handlowej.
Aktualnie według moich wyliczeń pozostało mi 100kWh w taniej taryfie.

vr5
16-01-2023, 22:29
@klaudiusz_x

Pomyśl czy nie przejść na G12. Ja mam od czterech lat nadwyżkę produkcji. Aktualnie mam G12W. Poczekam na fakturę i w dogodnym momencie przejdę na G11.

Do tego jeszcze lepiej dociepliłem dom, więc zużycie EE spadło...

klaudiusz_x
17-01-2023, 09:04
Będę przechodził na G11. W drugiej połowie lutego składam wniosek, tak by od marca, czyli nowego okresu rozliczeniowego, już być w nowej taryfie.
W G12w byłem tylko dlatego, bo myślałem, że prądu zabraknie.
Tutaj jakaś dziwna anomalia wyszła.
Wszystko wskazuje na to, że poprzedni licznik energii ZE zawyżał zużycie.
Nie chodzi nawet o grzanie CO i CWU, bo podliczniki wskazują zbliżone wartości.
Może jakiś zbieg okoliczności. Nie wiem. Różnica, to ponad 1000kWh w skali roku.

Jancia
17-01-2023, 12:47
Ta różnica 1000kWh zapewne bierze się z auto konsumpcji, to energia zużywana na bieżąco i nie przechodzi przez licznik operatora

klaudiusz_x
17-01-2023, 16:34
Ta różnica 1000kWh zapewne bierze się z auto konsumpcji, to energia zużywana na bieżąco i nie przechodzi przez licznik operatora

Z auto konsumpcji mam 2000 kWh. Uwzględniłem to.

vr5
18-01-2023, 22:40
@klaudiusz_x

Przy założeniu że liczymy zgodnie z zasadami matematyki to za ubiegły rok (01.01.2022-31.12.2022) mam nadwyżkę w produkcji w drogiej taryfie i niedobór w taniej taryfie. Jest większa nadwyżka w drogiej w stosunku do braków w taniej.

Na fakturę trzeba poczekać - nie wiadomo jak zostanie zaliczona nadwyżka z poprzedniej faktury liczona wg starych zasad.

Magik Cz-wa
01-02-2023, 11:55
@klaudiusz_x

Przy założeniu że liczymy zgodnie z zasadami matematyki to za ubiegły rok (01.01.2022-31.12.2022) mam nadwyżkę w produkcji w drogiej taryfie i niedobór w taniej taryfie. Jest większa nadwyżka w drogiej w stosunku do braków w taniej.

Na fakturę trzeba poczekać - nie wiadomo jak zostanie zaliczona nadwyżka z poprzedniej faktury liczona wg starych zasad.

W Tauronie masz wszystko wrzucane do jednego wora bez różnicy taryfowej. Jeżeli będziesz miał nadprodukcję to to przejdzie ci na kolejny okres. Natomiast jeżeli będziesz miał zużycie większe niż produkcję (całościowo) to zapłacisz proporcjonalnie do zużycia procentowego w danej taryfie. Czyli jeżeli masz rozkład w dwustrefowej taryfie powiedzmy 70% tania 30 % droga to przekraczając zużycie w stosunku do produkcji o np. 100kwh to za 70kwh zapłacisz ze stawką za tanią taryfę a za 30kwh zapłacisz ze stawką drogiej taryfy.

Magik Cz-wa
03-02-2023, 09:15
Gdyby kogoś interesowało to uzyskałem dziś informację w Tauron jakie są obecnie stawki brutto za kwh dla taryfy G13 i G11

G13 < 2000tyś kwh
T1 0,75zł
T2 1,18zł
T3 0,43 zł
G13 >2000tyś kwh
T1 1,13zł
T2 1,32zł
T3 0,92zł

i dla porównania G11
< 2000 tyś kwh 0,75zł
>2000 tyś kwh 1,23zł

jambos
03-02-2023, 09:54
Gdyby kogoś interesowało to uzyskałem dziś informację w Tauron jakie są obecnie stawki brutto za kwh dla taryfy G13 i G11

G13 < 2000tyś kwh
T1 0,75zł
T2 1,18zł
T3 0,43 zł
G13 >2000tyś kwh
T1 1,13zł
T2 1,32zł
T3 0,92zł

i dla porównania G11
< 2000 tyś kwh 0,75zł
>2000 tyś kwh 1,23zł


To już było wiadomo od połowy grudnia jak pojawiły się taryfy na nowy rok. Dodatkowo, cena ta obejmuje jakiś dany region a w Tauronie jest kilka regionów, gdzie każdy ma inne ceny. Nie jest to rozbieżność duża ale kilka groszy różnicy może występować, głównie w stawce dystrybucyjnej.

Magik Cz-wa
03-02-2023, 10:32
To już było wiadomo od połowy grudnia jak pojawiły się taryfy na nowy rok. Dodatkowo, cena ta obejmuje jakiś dany region a w Tauronie jest kilka regionów, gdzie każdy ma inne ceny. Nie jest to rozbieżność duża ale kilka groszy różnicy może występować, głównie w stawce dystrybucyjnej.

Tauron długo nie podawał stawek za dystrybucje. Przynajmniej jak dzwoniłem w styczniu to nie wiedzieli bądź nie chcieli powiedzieć jaka wyjdzie łączna opłata za kwh w poszczególnych taryfach

Jancia
03-02-2023, 10:46
Dokładnie tak jak napisał @ jambos.
Rozpowszechniają też informacje zachwalające rząd ile to nam daruje dzięki tarczy a nie wspominają że podatek wraca z 8 na 23, że opłata mocowa wzrosła z 9,46 do 13,25 i jeszcze opodatkowana 23%

stos
03-02-2023, 10:59
(...)podatek wraca z 8 na 23,(...)
Wraca z 5%

Kaizen
03-02-2023, 11:09
rząd ile to nam daruje

Tylko w trybie sprostowania:
“The government has no money of its own. It’s all your money.”
— Margaret Thatcher

vr5
03-02-2023, 11:53
W Tauronie masz wszystko wrzucane do jednego wora bez różnicy taryfowej. Jeżeli będziesz miał nadprodukcję to to przejdzie ci na kolejny okres. Natomiast jeżeli będziesz miał zużycie większe niż produkcję (całościowo) to zapłacisz proporcjonalnie do zużycia procentowego w danej taryfie. Czyli jeżeli masz rozkład w dwustrefowej taryfie powiedzmy 70% tania 30 % droga to przekraczając zużycie w stosunku do produkcji o np. 100kwh to za 70kwh zapłacisz ze stawką za tanią taryfę a za 30kwh zapłacisz ze stawką drogiej taryfy.

Tak było. Teraz są nowe zasady rozliczania. Podobno takie same dla wszystkich w całym kraju.
Na fakturę trzeba poczekać, jak radzi Kolega @klaudiusz_x

Magik Cz-wa
03-02-2023, 12:41
Tak było. Teraz są nowe zasady rozliczania. Podobno takie same dla wszystkich w całym kraju.
Na fakturę trzeba poczekać, jak radzi Kolega @klaudiusz_x

Jeszcze w styczniu jak tam dzwoniłem to tak mi powiedzieli. Ja rachunek dostałem już za 2022 (01-11) całe szczęście mam drobną nadprodukcję
więc nie potwierdzę jednego ani drugiego.

ig0r-
03-02-2023, 12:49
Jeszcze w styczniu jak tam dzwoniłem to tak mi powiedzieli. Ja rachunek dostałem już za 2022 (01-11) całe szczęście mam drobną nadprodukcję
więc nie potwierdzę jednego ani drugiego.

Tak z ciekawości, ile wynosi taki rachunek, przy nadprodukcji? Sam czekam na rachunek.

ig0r-
03-02-2023, 13:46
Jeżeli jesteś w netmeteringu to przy nadprodukcji u mnie 1500 kWh w ostatnim okresie rozliczeniowym na fakturze są tylko opłaty stałe, abonament, złodziejska opłata MOCOWA, niezły wymysł towarzyszy z energetyki na grabienie odbiorców :) (proszę sobie poczytać na co są wydawane pieniądze z opłaty mocowej, tłuste koty dostają pieniądze za tzw. gotowość, czyli praktycznie za nic) . Moja faktura, to tylko opłaty stałe około 150 zł.

Jestem na starych zasadach, instalacje mialem uruchomioną rok temu, dostałem jakieś faktury prognozowane do końca września chyba. Od tego czasu nic nie dostałem z Tuarona. Z tego co się dowiedziałem od nich mają jakieś zmiany w systemie, wiec faktura nie wiadomo kiedy będzie. Mój sąsiad dostał pierwszą po 1,5 roku od uruchomienia instalacji. Nie wiem czy w rejonie Częstochowy to standard. Właśnie jestem ciekawy ile wynosi suma wszystkich opłat za cały rok jeżeli masz nadwyżkę produkcji.

Jancia
03-02-2023, 14:35
Jestem na starych zasadach, instalacje mialem uruchomioną rok temu, dostałem jakieś faktury prognozowane do końca września chyba. Od tego czasu nic nie dostałem z Tuarona. Z tego co się dowiedziałem od nich mają jakieś zmiany w systemie, wiec faktura nie wiadomo kiedy będzie. Mój sąsiad dostał pierwszą po 1,5 roku od uruchomienia instalacji. Nie wiem czy w rejonie Częstochowy to standard. Właśnie jestem ciekawy ile wynosi suma wszystkich opłat za cały rok jeżeli masz nadwyżkę produkcji.


W załaczeniu część faktury ale za pół roku więc razy dwa


@ stos, racja z 5 nie 8, od tego dziękowania to się już wszystko miesza

Jancia
03-02-2023, 15:42
@ Sudo - sorry - obrazek już poprawiony

Dariusz1983
03-02-2023, 19:43
@klaudiusz_x

Przy założeniu że liczymy zgodnie z zasadami matematyki to za ubiegły rok (01.01.2022-31.12.2022) mam nadwyżkę w produkcji w drogiej taryfie i niedobór w taniej taryfie. Jest większa nadwyżka w drogiej w stosunku do braków w taniej.

Na fakturę trzeba poczekać - nie wiadomo jak zostanie zaliczona nadwyżka z poprzedniej faktury liczona wg starych zasad.

w PGE pomiędzy godzinami szczyt/tania(lub odwrotnie) zebrane kWh są przelewane tam gdzie brakuje(1:1) i się nie dopłaca-tak wyszło u mnie na rachunku.

Zero dokupowania więc przyszły gołe opłaty stałe 21zł/msc. przy taryfie G12.

Magik Cz-wa
03-02-2023, 20:40
Tak z ciekawości, ile wynosi taki rachunek, przy nadprodukcji? Sam czekam na rachunek.

Jestem na starych zasadach. Za tak okres dokładnie 19.01-30.11 coś koło 210 zł. Oczywiście prognozę zrobili mi na ponad 500 więc mam ponad 300 nadpłaty na 2023r

vr5
04-02-2023, 14:56
Jestem na starych zasadach. Za tak okres dokładnie 19.01-30.11 coś koło 210 zł. Oczywiście prognozę zrobili mi na ponad 500 więc mam ponad 300 nadpłaty na 2023r

Można wystąpić o zwrot nadpłaty.

Kolo..9
16-02-2023, 19:35
Witam.Dostalem fakturę rozliczeniowa.okres 1rok stare zasady. 15.01.22 do 31.12.22
Około 23zl /mięsiac G12w. W tym okresie nie wykorzystałem około 4mwh . Duże zużycie mam w okresie grzewczym.
Czy dobrze myślę, że generacje z lata 2022r mogę wykorzystać zimą 2023r czyli do12miesiecy od daty wprowadzenia pomimo iż będzie to już kolejny rok rozliczeniowy?

Kolo..9
16-02-2023, 19:59
Witam.Dostalem fakturę rozliczeniowa.okres 1rok stare zasady. 15.01.22 do 31.12.22
Około 23zl /mięsiac G12w. W tym okresie nie wykorzystałem około 4mwh . Duże zużycie mam w okresie grzewczym.
Czy dobrze myślę, że generacje z lata 2022r mogę wykorzystać zimą 2023r czyli do12miesiecy od daty wprowadzenia pomimo iż będzie to już kolejny rok rozliczeniowy?

Dariusz1983
17-02-2023, 18:02
Resztki kWh z każdego miesiąca z osobna możesz zużyć w ciągu 12msc od jego końca. Np.masz resztke ze stycznia 2022 to możesz je zużyć TYLKO do końca stycznia 2023(1 lutego 2023 znikną kWh ze stycznia 2022). Tak jest z każdym miesiącem z osobna ale najpierw zużywasz kWh najstarsze więc mało prawdopodobne aby się przeterminowały.
Na rachunku masz wyszczególnione ile z każdego miesiąca(12 wstecz) zostało z osobna w magazynie.

klaudiusz_x
17-02-2023, 19:05
Mam taryfę komfort plus w tauronie gliwickim.
A sąsiad ma taryfę sprzedawcy, także ma pv.
Może ktoś wytłumaczyć, czym to się różni?
Nie wybierałem taryfy, tylko ten, kto mi składał papieru, czyli dostawca pv.
Jestem na minusie w taniej, na plusie w drogiej.
Okres rozliczeniowy mam do końca lutego.
Może ktoś napisać, czym różnią się te 2 umowy?
Obie bez lojalki.

Jancia
17-02-2023, 19:28
Komfort plus to były dodatkowe usługi czy to gwarancja ceny czy elektryk 24 itp.
Porównaj z opłatami stałymi sąsiada, czy niema opłaty handlowej

Toty
17-02-2023, 21:26
PS Nie dajcie się wrobić w usługę pomoc fachowca. Przy ubezpieczeniu mieszkania takie coś kosztuje 1/4 ceny :), a nie 125 zł rocznie, jak w PGE. Nie mówiąc, że ta usługa to fikcja.... ale to już inny temat.

Ciekawe co piszesz co ja mam dom ubepzieczony w PZU i tam jak pytałem podobne ubezpieczenie kosztowało prawie tyle samo a warunki byly 5 razy gorsze. Z tych "fachowców" tauronowych korzystalem juz 3 razy. Naprawili mi zmywarkę za darmo, piekarnik za darmo i dostałem 500zł na nową pralkę bo koszt naprawy starej przekraczał limit ubezpieczenia. Także 3 naprawy w 4 lata i jestem do przodu lekko licząc kilka stówek. Do tego wszystkie sprzęty mi naprawili ekspresowo - w umowie było chyba 24h na umowienie się fachowca i dwa dni robocze na naprawę. Facet od zmywarki przyszedł dzien przed wigilią, a zglosilismy awarie 5 h wczesniej. Także wybacz ale mam inne zdanie niż ty.

krzysztof3333
18-02-2023, 09:38
Za jaki okres liczy się bilans oddanej / pobranej energii w pierwszym roku od zainstalowania PV?

Nie pamiętam kiedy wymieniono mi licznik, było to prawdopodobnie w lutym 2022. Faktury na 2022 z PV zostały wystawione 15 marca 2022.

Maksymalny okres jaki mogę podejrzeć na eLicznik to

od 21.02.2022 do 17.02.2023(pobrana 4864kWh, oddana 5453kWh)

Czy ten okres wynika z max co może wygenerować eLicznik, czy licznik był zainstalowany właśnie 21.02.2022 i okresem jaki będzie wzięty do faktury będzie od 21.02.2022 do 21.02.2023 ?

A następnym będzie znów od 21.02.2023 do 21.02.2024 ?

Toty
20-02-2023, 17:28
Wybaczam :) Ostatnio np. wymieniłem łożysko w pralce za 32 zł, gdzie w serwisie kosztuje z usługa i dojazdem ponad 300 zł.

Ciagle myślisz jak Polak z lat 90tych. Ja nie widzę przyjemnosci w naprawieniu łozyska w pralce bo zajmuje to kupę czasu i nie zawsze konczy sie sukcesem. Co z tego że wydam tylko 32zl na lozysko jak stracę kilka h mojego czasu za ktory mi płacą średnio 100zł/h. Dlatego wolę się ubezpieczyć i niech ktoś sobie zarobi na naprawie a ja sobie zarobie robiąc moje rzeczy.
Co do awaryjności moich sprzętów to nie sądze żeby 3 awarie w 5 lat to było coś nietypowego. Petrząc po rodzinie i znajomych to zdarza się nawet częściej,zwlaszcza po okresie gwarancyjnym.
A PZU dało mi najlepszą cenę na ubezpieczenie domu sposród wszystkich TU w ktorych pytałem. Może przy OC/AC aut odstają od konkurencji ale segment ubezpieczen mienia raczej mają tańszy.

Chris Zielonka
21-02-2023, 07:54
No tak przy 100zł/h nie wychodziłbym z pracy i nie kazał wymieniać łożysk a zadzwonił po kolejną pralkę. Jednak myślę że trzeba mocno być oderwanym aby sądzić że wszyscy tak mają. Jest multum ludzi którzy chcą i potrafią coś naprawić -często dla samej satysfakcji ale bardzo często dla niechęci do pozbywania się, nieraz ciężko, zarobionych pieniędzy. Sam stanąłem kiedyś przed takim dylematem - naprawa pralki i większy TV na mistrzostwa świata czy nowa pralka. Wybór był chyba oczywisty.

Maniek82r
22-06-2023, 13:17
Witam,

Czy ktos moglby wytlumaczyc i rozlozyc na czynniki pierwsze fakture rozliczeniowa z Tauron w net billingu?
Jest to pierwsza faktura od montazu PV do momentu zmiany taryfy w ich systemie z g11 na g12w. Czyli jakies 21 dni kalendarzowych.

Dlaczego na koncie prosumenckim jest tylko 22,45zl, skoro wprowadzilem/sprzedalem im 548kWh a pobralem "tylko" 51kWh z sieci? To po ile oni ode mnie kupuja te kWh????

Nijak mi sie to nie moze zgodzic z cenami srednimi miesiecznymi za kwiecien i maj... Gdzie jest informacja po ile Tauron kupuje ode mnie kazda kWh wprowadzona do sieci?
Przeciez, jesli to tak ma wygladac, ze za oddane 550kwh a pobrane z sieci 1/10 z tego zostaje na koncie 22 zlote to to jest jakis OBŁĘD.

Dlaczego nie ma czystych przejrzystych zapisow w tej fakturze, po jakiej cenie w jakim okresie sprzedawalem im prad? Przeciez to totalne pole do nadużyć... Co mi z zapisu, ze srednia miesieczna cene moge sobie sprawdzic w necie? Faktura to dokument finansowy i rozliczeniowy miedzy Stronami Umowy. To jakby na paragonie fiskalnym ze sklepu nie bylo cen tylko odnosnik do www i o luczaj sobie sam kliencie (petencie?!?!?)

Czemu Prosument nie ma indywidualnego konta-profilu, do ktorego moglby sie zalogowac i miec dostep do wszystkich danych, lacznie z saldem prosumenckim i historia sprzedazy, cen itd itp?

Czy taki sam burdel bedzie przy rozliczaniu godzinowym?

https://images91.fotosik.pl/669/854cec5868303096med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/854cec5868303096)

https://images89.fotosik.pl/670/57de82081d5f8716med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/57de82081d5f8716)

Jancia
22-06-2023, 16:05
To nie cała faktura, pokaż stronę nr 2

Maniek82r
22-06-2023, 16:17
Strona nr 2 to propagandowe informacje:
https://images90.fotosik.pl/669/8ab381883fea321dmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/8ab381883fea321d)

Jancia
22-06-2023, 17:28
Faktycznie rozliczenie jakieś niepełne, z tym że tu jest część kwietnia i część maja i za 548 oddanych wyliczono depozyt 22,45, a biorąc cenę za kwiecień to winno być ok. 278.
Dodatkowo ten depozyt pomniejsza opłatę za pobraną wraz z dystrybucją a powinien pomniejszyć tylko en. czynną.

Pisać reklamację

Maniek82r
13-07-2023, 07:32
Witam,

Za Twoją namową złożyłem od razu reklamację, oczywiście jest już po terminie zarówno 14 dni roboczych jak i 14 dni kalendarzowych, złożone dwa ponaglenia, żeby w końcu zajęli się sprawą i dalej nic, zero odpowiedzi. Co w sytuacji gdy Tauron nie dotrzymuje przepisowego terminu rozpatrzenia sprawy?

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć czy jest jakakolwiek przewaga rocznego rozliczenia prosumenta w netbilingu z na przykład comiesięcznym lub co dwumiesięcznym rozliczeniem?

Domyślam się, że jest różnica w wysokości jakiejś opłaty stałej z uwagi na większą liczbę faktur do wystawienia.

Ale czy jest jakikolwiek zysk w złotówkach z rocznego rozliczenia w netbilingu względem comiesięcznego? Albo jakaś inna forma zysku dla mnie na przykład że coś się bilansuje z depozytu lato z zimą?

Domyślnie jestem w rozliczeniu rocznym ale myślę o przejściu na rozliczenie rzeczywiste comiesięczne. Co zyskam a co stracę na takim ruchu?

Strasznie irytuje mnie Tauron i jego ciągłe pomyłki związane z fakturami, dlatego boję się, że jak będę miał roczne rozliczenie to w ogóle nie wyłapie potencjalnych błędów.

goguś
13-07-2023, 07:53
Tak czy siak nigdy się nie połapiemy na tym .

Maniek82r
15-07-2023, 09:57
Naprawde nikt nie ma miesiecznego rozliczenia i nie skonfrontuje wad i zalet z rocznym?

joszik
17-07-2023, 08:55
Zaloz sobie konto na eLicznik Taurona:
logowanie.tauron-dystrybucja.pl (https://logowanie.tauron-dystrybucja.pl/)
jesli masz jut eBOK Taurona to sa te same dane do zalogowania, musi byc tylko wlaczone.
Po 1 albo 2 dniach bedziesz mial dostep do danych, tyle to niestety trwa.
Funkcjonalnosc tez nie jest najlesza ale lepsze to niz nic.
Tez dopiero przed paru dniami odkrylem ta strone i ze moge sprawdzic moje odczyty energi oddanej i pobranej.
Udanych odczytow... :)

Maniek82r
08-08-2023, 18:20
Faktycznie rozliczenie jakieś niepełne, z tym że tu jest część kwietnia i część maja i za 548 oddanych wyliczono depozyt 22,45, a biorąc cenę za kwiecień to winno być ok. 278.
Dodatkowo ten depozyt pomniejsza opłatę za pobraną wraz z dystrybucją a powinien pomniejszyć tylko en. czynną.

Pisać reklamację

Wlasnie dostalem odpowiedz na reklamacje tej faktury, mieli na to 14 dni a odpisali po 1.5 miesiaca....

Dalej nic z tego nie rozumiem, pomozecie?

"Data wpływu: 22.06.2023 r.
Sprawa: rozliczenie mikroinstalacja
Numer sprawy:
Nr płatnika:

Dzień dobry,

sprawdziliśmy Pana fakturę T/K1/0471496/23 i nie zauważyliśmy nieprawidłowości w rozliczeniach.


Depozyt

Wyprodukowana energia może być wykorzystywana na bieżąco (tzw. autokonsumpcja). Nadwyżki, czyli energia, której Prosument nie zużyje w czasie rzeczywistym, będzie sprzedawana do sieci. Środki uzyskane z jej sprzedaży trafią do tzw. depozytu prosumenckiego. Będzie można je wykorzystać na potrzeby zakupu energii z sieci. Kwota środków zgromadzonych w depozycie prosumenckim będzie mogła być rozliczana na Pana koncie prosumenckim przez 12 miesięcy od dnia przypisania jej, jako depozyt.

Depozyt pokrywa koszty energii elektrycznej podlegającej sprzedaży bez opłat handlowych
i opłat dystrybucyjnych. Depozyt może być wykorzystany od miesiąca następnego, w którym powstał, ale tylko do wysokości brutta sprzedaży w danym miesiącu.

Rozliczenie

Sprzedaż energii za okres 1.05.2023 r. do 19.05.2023 r. wyniosła 22,45 zł (str. 3 faktury – rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej, kwiecień – 3,57 zł, maj – 22,45 zł), dlatego w fakturze T/K.... rozliczyliśmy depozyt tylko w wysokości 22,45 zł.



Dodatkowa informacja

Depozyty niewykorzystane prezentowane będą na kolejnych fakturach, jako depozyt z okresów poprzednich
"

Zdumiewa mnie ten akapit:
Rozliczenie

Sprzedaż energii za okres 1.05.2023 r. do 19.05.2023 r. wyniosła 22,45 zł (str. 3 faktury – rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej, kwiecień – 3,57 zł, maj – 22,45 zł), dlatego w fakturze T/K1/0471496/23 rozliczyliśmy depozyt tylko w wysokości 22,45 zł.

Dlaczego TYLKO 22.45ZL skoro oddalen do sieci ponad 500kwh? A cena skupu za maj to 38gr/kwh?

Czy tylko ja tu czegos nie rozumiem?

Omega_WS
09-08-2023, 06:26
Naprawde nikt nie ma miesiecznego rozliczenia i nie skonfrontuje wad i zalet z rocznym?

No ja mam miesięczne od trzech lat bo jakoś tak wtedy chciałem miesięczne. Przy rocznym pewnie są mniejsze opłaty stałe bo odczyt tylko raz w roku

Maniek82r
09-08-2023, 10:21
A jak rozliczaja energie oddana do sieci w miesiwcznych fakturach?

Mnie zdumiewa ten akapit z odpowiedzi na moja reklamacje:

Rozliczenie

Sprzedaż energii za okres 1.05.2023 r. do 19.05.2023 r. wyniosła 22,45 zł (str. 3 faktury – rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej, kwiecień – 3,57 zł, maj – 22,45 zł), dlatego w fakturze T/K1/0471496/23 rozliczyliśmy depozyt tylko w wysokości 22,45 zł.

Dlaczego TYLKO 22.45ZL skoro oddalem do sieci ponad 500kwh? A cena skupu za maj to 38gr/kwh?

Kiedy w depozycie pojawi sie kasa za oddane ponad 500kWh do sieci w zaledwie 22 dni (takiego okresu dotyczy reklamowana faktura rozliczeniowa)

jambos
09-08-2023, 11:11
Odpowiedź jest raczej prosta. Oni sami mogą nie widzieć dlaczego tak jest. Na infolinii niczego się nie dowiesz. Moim zdaniem rozliczenie miesięczne mija się z celem. Nie wiadomo jak oni obliczają cenę energii wytworzonej i na jakiej postawie i jak uwzględniają depozyt. Można do nich napisać, że chcesz rozliczenie roczne energii elektrycznej a prognozowane tylko opłaty stałe.

Jancia
09-08-2023, 20:34
Wlasnie dostalem odpowiedz na reklamacje tej faktury, mieli na to 14 dni a odpisali po 1.5 miesiaca....

Dalej nic z tego nie rozumiem, pomozecie?

"Data wpływu: 22.06.2023 r.
Sprawa: rozliczenie mikroinstalacja
Numer sprawy:
Nr płatnika:

Dzień dobry,

sprawdziliśmy Pana fakturę T/K1/0471496/23 i nie zauważyliśmy nieprawidłowości w rozliczeniach.


Depozyt

Wyprodukowana energia może być wykorzystywana na bieżąco (tzw. autokonsumpcja). Nadwyżki, czyli energia, której Prosument nie zużyje w czasie rzeczywistym, będzie sprzedawana do sieci. Środki uzyskane z jej sprzedaży trafią do tzw. depozytu prosumenckiego. Będzie można je wykorzystać na potrzeby zakupu energii z sieci. Kwota środków zgromadzonych w depozycie prosumenckim będzie mogła być rozliczana na Pana koncie prosumenckim przez 12 miesięcy od dnia przypisania jej, jako depozyt.

Depozyt pokrywa koszty energii elektrycznej podlegającej sprzedaży bez opłat handlowych
i opłat dystrybucyjnych. Depozyt może być wykorzystany od miesiąca następnego, w którym powstał, ale tylko do wysokości brutta sprzedaży w danym miesiącu.

Rozliczenie

Sprzedaż energii za okres 1.05.2023 r. do 19.05.2023 r. wyniosła 22,45 zł (str. 3 faktury – rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej, kwiecień – 3,57 zł, maj – 22,45 zł), dlatego w fakturze T/K.... rozliczyliśmy depozyt tylko w wysokości 22,45 zł.



Dodatkowa informacja

Depozyty niewykorzystane prezentowane będą na kolejnych fakturach, jako depozyt z okresów poprzednich
"

Zdumiewa mnie ten akapit:
Rozliczenie

Sprzedaż energii za okres 1.05.2023 r. do 19.05.2023 r. wyniosła 22,45 zł (str. 3 faktury – rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej, kwiecień – 3,57 zł, maj – 22,45 zł), dlatego w fakturze T/K1/0471496/23 rozliczyliśmy depozyt tylko w wysokości 22,45 zł.



Pobrałeś 51 kWh na kwotę 26,02 z kwietnia pozostało 3,57 dlatego też z depozytu rozliczyli 22,45

Maniek82r
10-08-2023, 10:49
Pobrałeś 51 kWh na kwotę 26,02 z kwietnia pozostało 3,57 dlatego też z depozytu rozliczyli 22,45

Dziekuje, ale dalej nie rozumiem tego klucza.
Dlaczego nie ma podanej wartosci depozytu za energia oddana do sieci skoro to faktura rozliczeniowa a nie prognoza, i gdy znane sa ceny w momencie wystawiania tej faktury Rcem zarowno za kwiecien jak i maj?

Gdzie moge weryfikowac stan mojego depozytu?

Major Tom
25-10-2023, 22:08
Cześć, przylaczam sie do tematu bo mam podobny problem.
Mam przyłączona PV od 28 lutego 2023. Otrzymałem pierwsza faktura rozliczeniowa w sierpniu, za okres 28/02/2023 do 26/07/2023. Wielkość poboru i sprzedaży mniej więcej zgadzała się z oczekiwaniami (901 kWh i 2788kWh). Ku mojemu zdziwieniu depozyt konsumencki na fakturze wynosił zaledwie 214,63 zł.
W rozliczanym okresie (marzec-lipiec 2023) cena sprzedaży w net billingu wynosiła:
marzec 2023 508,90 zł
kwiecień 2023 505,44 zł
maj 2023 381,44 zł
czerwiec 454,62 zł
lipiec 440,38 zł
Średnio, 458 z/MWh.Orinetacyjnie, mój depozyt konsumencki powinien wynieść ok. 2,788 x 458 = zł.
Zgłosiłem reklamację do Taurona, domagajac sie szczegolow wyliczenia depozytu, po licznych ponagleniach nie została rozpatrzona, aż do dzisiaj, i o tym dowiedziałem się przypadkiem. Cytując panią z informacji, sprawa została zamknięta z komentarzem: depozyt rozliczony prawidłowo. Co mogę zrobić? Wg pani z informacji, zlozyc ponowna reklamacje. Obłęd.
Czy komus udalo sie zmusic Tauron do wykazania wyliczeń depozytu? Piszcie, dzielcie się doświadczeniami, mam wrazenie ze jest nas wielu dymanych w biały dzień przez firmy energetyczne.

Kaizen
26-10-2023, 06:14
Średnio, 458 z/MWh.Orinetacyjnie, mój depozyt konsumencki powinien wynieść ok. 2,788 x 458 = zł.

Nie sprzedawałeś po średniej cenie, tylko w każdym miesiącu po cenie miesięcznej. A że produkcja znacząco się różni między miesiącami to nie możesz tak liczyć.
Do tego rozliczali Ci opłaty z tego depozytu.

Chris Zielonka
26-10-2023, 09:14
Ja mam miesięczne rozliczenie ale nie wiem jak porównać bo rachunki są popaprane przez zmiany cen i limitów więc cholera wie ale.....
Zrobiłem zestawienie ile kasy za ile pradu i szczerze mówiąc nic mi nie pasuje a zwłaszcza średnia cena sprzedaż która wyniosła ---32 grosze
Może ktoś mi objaśni co się tu odwaliło ?
Dodam że rachunki za czerwiec lipiec sierpień i wrzesień otrzymałem dopiero w październiku
466747



Policzyłem w międzyczasie naleznośći wg danych z rachunku i wynika z nich że właśnie na tych 4ch rachunkach jest coś skopane i zostałem oszwabiony na jakieś 516 zł licząc tak samo jak wcześniejsze miesiące. Do maja depozyt zgadza się z RCEm od czerwca już jakieś dyrdymały .
W lipcu już poszli na rekord bo wyszło że zapłacili mi po 25 groszy.

qwerty1986
26-10-2023, 12:38
Ludzie, przecież rabunki to wiedza z podstawówki. Dodawanie, odejmowanie i mnożenie. Jeszcze macie prawa wyborcze?

Patatay
26-10-2023, 13:07
Zdaje sie ze Tauron nie udostepnia na rachunkach wszystkich niezbednych danych jak Energa wiec wiedza z podstawowki niewiele sie przyda.

Maniek82r
26-10-2023, 15:33
Ogladnijcie ten film. Duzo wyjasnia odnosnie depozytu.

https://youtu.be/WCiL-DvMzak?si=6dzAiTqsS0L2K4om

Chris Zielonka
26-10-2023, 17:31
Ludzie, przecież rabunki to wiedza z podstawówki. Dodawanie, odejmowanie i mnożenie. Jeszcze macie prawa wyborcze?

Nie wiem co wniósł ten post ale wiem że istnieje również dzielenie i wygląda na to że ktoś się moimi pieniędzmi ze mną podzielił. Ponieważ stosując te same działania do danych na wejściu otrzymałem 4 razy wynik taki jak Tauron a 4 kolejne razy wynik rozbieżny na moja niekorzyść i dlatego pytam gdzie tkwi problem ?
Czy od czerwca zmieniły się jakoś warunki ? Jeżeli tak to może powinienem o tym wiedzieć ? Mamy w końcu jakąś tam umowę. Ja doskonale wiem jak powinien dzialać ten depozyt jednak nie wiem jakim cudem w miesiącach kiedy była największa produkcja pieniądze za prad były mniejsze niż RCEm kiedy do maja były dokładnie takie. Nie wspomnę już że przez te cztery miesiące mając umowę na rozliczenie comiesięczne nikt nie raczył mnie zaiwadomić że nie otrzymam rachunku na czas. Rozumiem że były problemy bo dodano 1000kwh do limitu wstecznie i pomrożono ceny jednak taka prosta rzecz jak zawiadomienie że sa problemy należy się klientowi z którego się w końcu zdziera kasę. W końcu po kolejnym już zapytaniu na czacie otrzymałem info że rachunki za 4 mce są już wystawione 7 go pażdziernika - też nikt mnie nie zawiadomił. W zwiazku z tym że Tauron nie ma w zyczaju informować o żadnych zmianach i innych działaniach jak znajduję niezgodność wolę najpierw zapytać zanim złożę reklamację bo może czegoś ni wiem moze weszły dodatki przedwyborcze albo mój prąd poszedł na Ukrainę walczyć z Putlerem. Ostatecznie Tauron ma sprawdzić te rachunki i zadzwonić do mnie - jak się coś dowiem opowiem.

qwerty1986
27-10-2023, 07:53
Policz w taki sam spobób co podał @Patatay.

Chris Zielonka
27-10-2023, 09:13
Patatay podał że nie ma wszystkich danych i to prawda ale ......
Skoro na rachunku z maja jest ilość odprowadzonego prądu a na rachunku z czerwca pojawia się wartość depozytu to jak to kolega wyżej napisał pozostaje wykonać proste działanie i wiem za ile kupiono ode mnie - ta wartość powinna być co najmniej równa RCEm choć może być wyższa jeżeli coś zostało w magazynie - jednak nigdy nie niższa bo to świadczyłoby o ujemnym stanie magazynu. Najniższa wartość RCEm do tej pory to było 38 gr za 1 kwh w czerwcu lub maju a za czerwcowy prąd 822kwh depozyt opiewał na rachunku w lipcu na 208 zł - takiego RCEm nie było jeszcze nigdy i stąd moje wątpliwości.Chyba ze jednak coś istotnego przegapiam?

zbi1982
27-10-2023, 17:41
Jak dostałem fakturę rozliczeniową z Tauronu to też nie mogłem zrozumieć rozliczenia depozytu. Problem niejasności polega na tym, że Tauron nie podaje na fakturze wartości depozytu tylko podaje ile odlicza z tego depozytu np. Zakup energii czynnej to 125zl to taką wartość odliczą i na fakturze wykażą jak depozyt w rozliczanym okresie, mimo iż wartość depozytu jest np 1800 zł, to co pozostaje w depozycie trzeba sobie samemu liczyć np. w excelu bo Tauron tego nie podaje. Na stronie Aktywny Prosument gość fajnie tłumaczy jak liczyć sobie depozyt.

Maniek82r
30-10-2023, 19:12
Aplikacja e-licznik, pokazuje po dzisiejszej aktualizacji pobor/oddanie po godzinowym bilansowaniu.
Mozna tez wyeksportowac dane do tabel, fajnie to zrobili.

Teraz pora w koncu na przejrzyste faktury rozliczeniowe i pelne dane o depozycie.

jambos
01-11-2023, 19:08
Mogę potwierdzić, w końcu aplikacja pokazuje to co powinna od samego początku. Mamy bilansowanie godzinowe uwzględnione i widoczne dla każdego dnia, miesiąca, roku. Nie trzeba już eksportować danych poboru, oddanej energii i bilansować samodzielnie.
Po sprawdzeniu wartości, dane w aplikacji zgadzają się z realnymi poborami i oddaną energią.

coachu13
02-11-2023, 08:08
Ja mam umowę na 12miesięcy i tak robiłem rozliczenie.
Tymczasem w tym roku Tauron usiłuje wymusić na mnie faktury prognozowane.
Czy też tak macie ?

Chris Zielonka
02-11-2023, 08:37
Teraz pora w koncu na przejrzyste faktury rozliczeniowe i pelne dane o depozycie.

No właśnie - obawiam się że w tym tkwi źródło mojego problemu - rubryka o depozycie powinna zawierać stan depozytu pozostawiony po odjęciu kwoty zużytej na opłacenie poboru - sadze że dlatego nie mogę obliczyć ani ile zapłacę ani ile jeszcze mam - rubryka na rachunku pt wartość depozytu z poprzedniego miesiąca powinna się chyba nazywać wartość pobrana z depozytu - więc w sumie brakuje właśnie tylko tej informacji o stanie depozytu - miejmy nadzieję że to już da się jakoś wymóc na Tauronie. Co do prognoz to Tauron wymaga pisemnego zgłoszenia o sposobie rozliczania się . Ja wysłałem zapotrzebowanie na comiesięczne i z odczytu i tak mam (poza dziurą 4 mce po zmianie limitu i systemu).
Sądzę że jak będą już czytelne i rzetelne te rachunki przychodzić to przejdę na kwartalne rozliczenie. Prognozy to zło.

Maniek82r
02-11-2023, 09:16
Ja mam umowę na 12miesięcy i tak robiłem rozliczenie.
Tymczasem w tym roku Tauron usiłuje wymusić na mnie faktury prognozowane.
Czy też tak macie ?

Poczytaj na stronie Tauron "nowe zasady fakturowania". Walczylem polnroku o likwidacje prognoz i nie da sie, takie sa obecne zasady. Wklejalem juz tutaj albo w innym watku o fakturach z Tauron nowe zasady fakturowania wg Tauronu. Nie wiem czemu tylko nie wszyscy prosumenci sa objeci prognozami....
Ja zmniejszam prognozy do oplat stalych z zerowym zuzyciem. Rzekomo nie da sie tego juz pozbyc. Chore chore chore.

Niby Tauronowi brakuje na bierzace utrzymanie sieci, dlatego trzeba placic minimum oplaty stale co 2msc a nie dopiero zbiorczo wszystko po roku. Taka jest narracja.

dwiecegly
02-11-2023, 10:03
Mi też zmienili rozliczenia na prognozowane - raz rocznie. Ale nie ma problemu ze zmianą na rozliczanie np co 2 miesiące - raz w roku możesz zmienić sposób rozliczania. Odpowiedni wniosek jest na stronie Taurona.
Oczywiście po zmianie na rozliczanie co miesiac lub co 2 strasznie wzrosną opłaty stałe - coś za coś.
Sąsiad dostał już rozliczenie roczne na netbillingu, na tej fakturze nie ma nic- kompletnie nie da się polapać za co i ile płacimy i ile jest w depozycie.

coachu13
02-11-2023, 11:05
Hej,
No właśnie ja miałem rozliczenie roczne i to mi pasowało.
A teraz zmienili mi na rozliczenie roczne z prognozowaniem dwumiesięcznym.
Prognozy wywalone w kosmos!
I Tauron twierdzi, że nie ma już rozliczenia rocznego ?
Macie jakieś informacje w tym temacie ?

Maniek82r
02-11-2023, 11:19
Czyli masz to samo co ja. Prognozy mi wystawili na zuzycie 7tys kWh gdy nigdy nie przekraczalem rocznie 3tys kWh...
Musisz zawnioskowac o zmiane prognoz do oplat stalych z zerowym zuzyciem albo zmniejszenie prognoz o realne zuzycie energii w Twoim domu a nie oderwane od rzeczywistosci.

coachu13
02-11-2023, 11:25
K...
Co za złodzieje jedne.

dwiecegly
02-11-2023, 17:30
To źle mnie zrozumiałeś, też mam co dwa miesiace rachunki ale rozliczenie jest roczne bo raz w roku zczytują licznik i przeliczają faktyczne zużycie. Też mi oczywiście zawyżyli roczne zużycie. Zawsze miałem ok 6Mwh, a im wyszło 8 :)

coachu13
03-11-2023, 06:47
Tia.
Ale po co mam im płacić nie wiadomo ile pieniędzy i mrozić u nich gotówkę.
Tym bardziej, że u mnie to nie jest 6kw ver 9kw.
Ja po dwóch ich prognozach miałbym zapłacić tyle co za całe poprzednie 12 miesięcy realnego zużycia.

fotohobby
03-11-2023, 07:15
Skontaktuj się z nimi przez infolinię i poproś o urealnienie prognoz.
Nie ma z tym problemu.

Marek2504
04-11-2023, 09:04
Problem w tym, że Tauron zawyża zużycie w prognozach, nie uwzględnia już oddanej energii oraz nie uwzględnia magazynu. Ja płaciłem do tej pory tylko opłaty stałe, w tym roku nagle prognoza i za 5 miesięcy ponad 500 zł. Napisałem o obniżenie prognoz, ale odpowiedź przyszła chyba po miesiącu i musiałem zapłacić. Potem następne pismo o zwrot nadpłaty.

Patatay
04-11-2023, 17:31
no jak wzieli to potem oddadza

vr5
05-11-2023, 18:59
Ludzie, przecież rabunki to wiedza z podstawówki. Dodawanie, odejmowanie i mnożenie. Jeszcze macie prawa wyborcze?

.

Widać nie spotkałeś się z kreatywną księgowością...............

Chris Zielonka
06-11-2023, 08:49
To nie mój takst to cytat z qwerty1986 dlatego wytłuszczony -


https://forum.muratordom.pl/showthread.php?361517-Rozliczenie-prosumenta-z-tauronem&p=8208996&viewfull=1#post8208996

Księgowość kreatywna to podstawa bytu narodu więc wiem o czym mowa. Powoli docieram również do zrozumienia co księgowi Tauronu przekazują na rachunkach i o ile nie jest to wałek to jednak brakuje informacji - mam nadzieję ze niebawem pojawi się wreszcie na rachunku stan depozytu bo to co jest w rubryce to raczej ilość pieniędzy pobrana z depozytu i stąd zapewne moje problemy z rozliczeniem rachunku - dopóki depozyt się zużywał cały wszystko wyglądało ok a jak urósł na tyle że przewyższył wartość pobranego prądu to przestało mi się zgadzać.
Pewnie używajac teraz informacji o zbilansowanej energii dałbym radę obliczyć sobie ten depozyt sumując dane z rachunków o tym ile mi z niego zabrano na opłacenie bieżących poborów ale nie mam na razie czasu na zabawy w exelu. Lada chwila mi się depozyt wyzeruje i wtedy zacznę palić w kotle. Ot taki uboczny skutek drogiego prądu. Zamiast spalać wegiel tam gdzie sa filtry i wysokie kominy spalimy go na osiedlach.

goguś
06-11-2023, 11:21
To nie mój takst to cytat z qwerty1986 dlatego wytłuszczony -


https://forum.muratordom.pl/showthread.php?361517-Rozliczenie-prosumenta-z-tauronem&p=8208996&viewfull=1#post8208996

Księgowość kreatywna to podstawa bytu narodu więc wiem o czym mowa. Powoli docieram również do zrozumienia co księgowi Tauronu przekazują na rachunkach i o ile nie jest to wałek to jednak brakuje informacji - mam nadzieję ze niebawem pojawi się wreszcie na rachunku stan depozytu bo to co jest w rubryce to raczej ilość pieniędzy pobrana z depozytu i stąd zapewne moje problemy z rozliczeniem rachunku - dopóki depozyt się zużywał cały wszystko wyglądało ok a jak urósł na tyle że przewyższył wartość pobranego prądu to przestało mi się zgadzać.
Pewnie używajac teraz informacji o zbilansowanej energii dałbym radę obliczyć sobie ten depozyt sumując dane z rachunków o tym ile mi z niego zabrano na opłacenie bieżących poborów ale nie mam na razie czasu na zabawy w exelu. Lada chwila mi się depozyt wyzeruje i wtedy zacznę palić w kotle. Ot taki uboczny skutek drogiego prądu. Zamiast spalać wegiel tam gdzie sa filtry i wysokie kominy spalimy go na osiedlach.

Węglem jest też tanio zwłaszcza jak latem w promocji po 1 tys kupowałeś ,u mnie leci pompa ale czasem odpalę swój rezerwowy na grawitacji kocioł bo to frajda jakaś :D:D

Chris Zielonka
06-11-2023, 12:16
Ja jak COP poniżej 3 to rozpalam ale czasem też po to aby dogrzać piwnicę - węgla mi zostało z zeszłych sezonów ok 2 tony to nie kupowałem na promocji ale teraz żałuję. Podobno latem 2024 znów ma być jakas spora zniżka dla tych co kupili w tym roku to już raczej na pewno kupie więcej -no chyba że zasady rozliczeń i ceny prądu utrzymaja się w sensownych dla uzytkownika pompy granicach.

Andrzej5101
02-03-2024, 09:39
Rozliczenie w Tauron na starych zasadach;
https://photos.fife.usercontent.google.com/pw/AP1GczN4UccgBmqqDNPhTtHc7huq2RBfExlRLUgHfk0L0s4lEv RlUBVK1NBP=w990-h675-s-no-gm?authuser=0

Nadwyżkę energii ( - 509 kWh ) wprowadzonej w szczycie nad energią pobraną w szczycie; 819 -1328 = - 509 kWh,
a/ wrzucili do wspólnego rozliczenia energii poza szczytowej
......po stawce 0,265 zł/kWh, a nie po stawce 0,547 zł/kWh
b/ Rozliczenie wg; mnie ;
( 819 kWh -1328 kWh + 3771kWh -1025 kWh ) + Vat =
( - 509kWh * 0,5470 zł/kWh + 2746 kWh * 0,2650 zł/kWh ) + Vat zł =
- 278,423 zł + 727,69 zł + 23%*449,267 zł =
449,267 zł + 103,331 zł = 552,60 zł

d/ Jestem na tym stratny ; 729,16 zł - 552,60 zł = 176,56 zł

e/ Interwencje przez ;
e-mail ; < [email protected] >
oraz infolinie; 32-606 0 606
Nic Nie Dały

grzeniu666
15-03-2024, 23:55
Jestem na starych zasadach. W eLiczniku widzę w 2023 pobrane 5557kWh, oddane 8000 kWh (podobne proporcje na rozliczeniu za poprzedni rok). Wiem że zima byłą łagodna (PC), ale i tak jestem pewien że znów starczy mi kWh z magazynu Taurona. Nie wg. Taurona - dostałem prognozy, i chcę je zmniejszyć, tylko nie wiem do jakiej kwoty (na tylko stałe opłaty). Ktoś z Was jest z tym na bieżąco aby powiedzieć ile pi*oko poprosić? G11, Prosument Standard, chyba Taryfa sprzedawcy (ta "bez bajerów"), faktura papierowa, moc umowna: 17.

klaudiusz_x
16-03-2024, 13:23
Także dostałem fakturę.
Oni są nienormalni.

Zmieniłem rozliczenie bez prognozowania, a oni znowu wysłali prognozy.
Do zapłaty 850zł mimo że mam ponad 1000kWh po zbilansowaniu i odliczeniu 20%.
Opłacę im pierwszy rachunek i zmieniam na g11.
Jakieś bezsensowne wyliczenia na fakturach.
Zamiast 230zł, mam 850zł.

Omega_WS
17-03-2024, 13:04
Ja od początku mam co miesiąc faktury. Przynajmniej czarno na białym, wszystko na bieżąco.

grzeniu666
17-03-2024, 13:28
...Zamiast 230zł, mam 850zł.
Znaczy opłaty stałe to ~20zł/msc (jaką masz moc umowną? ja 17)?

goguś
17-03-2024, 20:55
Ja jestem od kwietnia zeszłego roku na nowych zasadach i kazali płacić co drugi miesiąc 365 zł ostatni w styczniu 265 zł czyli razem ok 1500 nie liczyłem dokładnie i od tego czasu nic cisza ani tych opłat stałych no nic ,chyba trzeba będzie się tam pofatygować bo za pół roku nie chcę mieć zawału.

klaudiusz_x
18-03-2024, 20:42
Znaczy opłaty stałe to ~20zł/msc (jaką masz moc umowną? ja 17)?

Zmienili sami na prognozy.
Miałem to samo 2 lata temu. Zmieniłem na odczyt i opłatę wedle stanu licznika.
Mam nadwyżkę ponad 1100kWh, a oni chcą pieniądze za prognozy.
Mam 17kW z bezpiecznikiem 25A w skrzynce z licznikiem.

grzeniu666
18-03-2024, 21:04
Zmienili sami na prognozy.
Miałem to samo 2 lata temu. Zmieniłem na odczyt i opłatę wedle stanu licznika.
Mam nadwyżkę ponad 1100kWh, a oni chcą pieniądze za prognozy.
Mam 17kW z bezpiecznikiem 25A w skrzynce z licznikiem.

OK, ale ja wolę zapłacić teraz te prognozy (raz, za cały rok) i się tym przez rok nie zajmować, tylko niech to nie będzie ponad 2x za dużo (małą nadpłatę mogę mieć, rozliczę za rok). Pytanie - założywszy że starczy mi moja zmagazynowana energia, jakie są ca. opłąty stałe u mnie (G11, Prosument Standard, chyba Taryfa sprzedawcy (ta "bez bajerów"), faktura papierowa, moc umowna: 17), zawnoskuję o deko wyższe, zmienią, zapłącę i z głowy. Orientujecie się pi*drzwi?

Chris Zielonka
18-03-2024, 22:12
Przy comiesięcznym rozliczeniu ok 35 zł za miesiąc moc umowna 19 kw

grzeniu666
18-03-2024, 22:52
Przy comiesięcznym rozliczeniu ok 35 zł za miesiąc moc umowna 19 kw
Dzięki Chris.
Tak patrze na te moje zeszłoroczne, i z kWh (pobór) idzie tylko kogeneracyjna, więc u mnie wyszły stałe ~30 zł / msc jeśli dobrze rozumiem?
468485

klaudiusz_x
16-04-2024, 14:27
OK, ale ja wolę zapłacić teraz te prognozy (raz, za cały rok) i się tym przez rok nie zajmować, tylko niech to nie będzie ponad 2x za dużo (małą nadpłatę mogę mieć, rozliczę za rok). Pytanie - założywszy że starczy mi moja zmagazynowana energia, jakie są ca. opłąty stałe u mnie (G11, Prosument Standard, chyba Taryfa sprzedawcy (ta "bez bajerów"), faktura papierowa, moc umowna: 17), zawnoskuję o deko wyższe, zmienią, zapłącę i z głowy. Orientujecie się pi*drzwi?

Wczoraj w końcu tam zadzwoniłem.
Elicznik pokazał że mam od 1 marca 23r do 29 lutego 24r, ponad 1100kWh w magazynie po uwzględnieniu -20%.
Pani na infolinii stwierdziła że mam prognozę
Mówię, że mi wychodzi tylko za ostatni rok ponad 1000kWh nadwyżki.
Sugeruję, by to sprawdziła w systemie.
Sprawdza i mówi, że na dzień wystawienia faktury, tj. 11 marca 24r w magazynie mam 2800kWh.
Dobre.
Pewnie uzbierało się z wcześniejszego roku.
Sama od razu mówi, że prognozy koryguje do 0kWh.
Także czekam na korektę.


Edit.
Korekta jest o 180zł mniej w skali roku.
Już się nie będę z nimi szarpał więcej.
Taryfa mam g12W Prosument Komfort Plus.
Taką mi dał elektryk który mi zgłaszał instalację.
Oczywiście nie wyszło 0kWh.

goguś
16-04-2024, 16:30
Wczoraj w końcu tam zadzwoniłem.
Elicznik pokazał że mam od 1 marca 23r do 29 lutego 24r, ponad 1100kWh w magazynie po uwzględnieniu -20%.
Pani na infolinii stwierdziła że mam prognozę
Mówię, że mi wychodzi tylko za ostatni rok ponad 1000kWh nadwyżki.
Sugeruję, by to sprawdziła w systemie.
Sprawdza i mówi, że na dzień wystawienia faktury, tj. 11 marca 24r w magazynie mam 2800kWh.
Dobre.
Pewnie uzbierało się z wcześniejszego roku.
Sama od razu mówi, że prognozy koryguje do 0kWh.
Także czekam na korektę.


Edit.
Korekta jest o 180zł mniej w skali roku.
Już się nie będę z nimi szarpał więcej.
Taryfa mam g12W Prosument Komfort Plus.
Taką mi dał elektryk który mi zgłaszał instalację.
Oczywiście nie wyszło 0kWh.

Powiedz mi w której to rubryce pokazuje ile mamy zgromadzone ??? w E-licznik taurona nie widzę lub mało kumaty jestem ,raczej to drugie.

klaudiusz_x
16-04-2024, 20:01
Właśnie, że nie ma.
Rok wstecz, to sobie sam wyliczyłem.
A że zostało jeszcze ze wcześniejszej produkcji, to tyle wyszło.
A info, że mam na dzień wystawienia faktury 2800kWh, to wiem od pani konsultant z taurona.
Jednak ta pani, nie miała wglądu, ile i z jakiej taryfy (tania, droga) miałem na ten dzień.

grzeniu666
17-04-2024, 01:53
Powiedz mi w której to rubryce pokazuje ile mamy zgromadzone ??? w E-licznik taurona nie widzę lub mało kumaty jestem ,raczej to drugie.

str 3 z faktury+prognozy Tauron, zał
468717

goguś
17-04-2024, 07:52
str 3 z faktury+prognozy Tauron, zał
468717

No super tylko ja od roku nie dostałem faktury owszem czerwiec zeszłego roku czyli 2 miesiące od założenia instalacji dostałem fakturę zbiorczą na której wyznaczyli że mam płacić co dwa miechy po 365 zł razem ok 1550 zł do stycznia i od tego czasu cisza kompletna.a zaraz będzie rok.

jambos
17-04-2024, 09:05
Ja po założeniu instalacji w lutym zeszłego roku pierwszą fakturę zaliczkową otrzymałem z końcem czerwca. Później dostałem dopiero fakturę rozliczeniową za cały rok w lutym tego roku. Także trzeba czekać.

goguś
17-04-2024, 10:02
Ja po założeniu instalacji w lutym zeszłego roku pierwszą fakturę zaliczkową otrzymałem z końcem czerwca. Później dostałem dopiero fakturę rozliczeniową za cały rok w lutym tego roku. Także trzeba czekać.

To być może w maju lub czerwcu coś dostanę , tylko dlaczego my zawsze co do dnia musimy zgłaszać opłacać a inni mogą rok milczeć , ile ci kazali płacić te szacunkowe ?

klaudiusz_x
17-04-2024, 15:37
str 3 z faktury+prognozy Tauron, zał
468717

Dzięki.
Jak się przegląda faktury z komórki, to wiele rzeczy umyka.
468725

grzeniu666
17-04-2024, 20:12
Dzięki.
Jak się przegląda faktury z komórki, to wiele rzeczy umyka.
468725

Hmm, ciekawe że u Ciebie w pierwszym zdaniu masz te 2984kWh (jak w trzecim zdaniu), a u mnie jest 0...

jambos
17-04-2024, 21:16
To być może w maju lub czerwcu coś dostanę , tylko dlaczego my zawsze co do dnia musimy zgłaszać opłacać a inni mogą rok milczeć , ile ci kazali płacić te szacunkowe ?

Wychodziły jakieś grube setki. Za rok miało wyjść według nich koło 4500zł. Napisałem, że ktoś ich opuścił i że mają zmienić na zerowe zużycie energii. Później płaciłem po kilkanaście PLN co 2 miesiące.

goguś
18-04-2024, 07:56
Wychodziły jakieś grube setki. Za rok miało wyjść według nich koło 4500zł. Napisałem, że ktoś ich opuścił i że mają zmienić na zerowe zużycie energii. Później płaciłem po kilkanaście PLN co 2 miesiące.

Też tam pojadę i chcę od siebie płacić stale po 250 zł co miesiąc bo tyle nie boli ai rozczarowania nie powinno być dużego , mam 8kwp i pompa która dobowo nie przekracza 25kwh w największe mrozy a takie dni to średni 12kwh z cwu reszta to niespecjalnie duże pobory bo cały dzień wszyscy w pracy.

jambos
18-04-2024, 14:55
U mnie wyszło do zapłaty za cały rok ok. 800zł. Mam G13 i łącznie we wszystkich strefach było trochę ponad 4000kWh. Gdyby nie fotowoltaika byłoby to bliżej 6500kWh i do zapłaty jakieś 4000-5000zł.

klaudiusz_x
18-04-2024, 15:12
To na jaką umowę przejść, by było najtaniej?
Mam prosument komfort.
Wcześniej było tanio.
Teraz, coś się pewnie zmieniło, że mnie dymają.
Dodatkowo mam g12W, gdzie w 2 taryfie, mam na styk.
Pozostaje jeszcze rozliczenie.
Jak się nazywa?
Rzeczywiste?
Dziękuję za podpowiedzi.
Trzeba walczyć z ich patologią.
Mamy pewne prawa przyznane, a ZE je naciąga dla własnych interesów.

Maniek82r
23-04-2024, 09:10
Jak uzyskac informacje, ile PLN jest do wykorzystania w depozycie na przyszle okresy po rozliczeniu rocznym?

qwerty1986
23-04-2024, 10:37
Masz na fakturze.

Maniek82r
23-04-2024, 12:31
Gdzie?

Maniek82r
23-04-2024, 12:33
Tauron podaje jedynie ile pobrano ze zgromadzonego depozytu na zakup kWh bez dystrybucji, a nie ile zostalo w tym depozycie na przyszle miesiace jiz po potrąceniu.