PDA

Zobacz pełną wersję : Wyburzenie ściany nośnej



grzesta
14-02-2020, 18:22
Witam serdecznie,
Planuję w domu jednorodzinnym (piętrowym) wyburzyć ścianę nośną o długości ok 5m. Ściana wyburzana na piętrze - czyli nad nami tylko dach. Wbrew różnym wpisom na różnych forach zdecydowałem się iść poprawną drogą tj. wykonanie projektu budowlanego wraz z niezbędnymi obliczeniami. Uzyskanie pozwolenia na budowę i dopiero przystąpienie do robót.
W miejscu istniejącej ściany planowane podciągi IPE 300 skręcane co 50 cm śrubami fi 16. Podciągi osadzone na dobudowanych filarach z pustaka ceramicznego porotherm 25.
Jaki może być średni koszt wyburzenia takiej ściany (woj. wielkopolskie)
Czy w projekcie budowlanym obejmującym wyburzenie takiej ściany niezbędny jest także projekt elektryczny?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi na co zwrócić uwagę w takim projekcie.
Pozdrawiam

jajmar
14-02-2020, 18:34
Jeżeli zlecisz wykonanie projektu elektrycznego to go otrzymasz. Jak zleciłeś tylko konstrukcje to raczej na prąd nie licz.

grzesta
14-02-2020, 18:41
Jeżeli zlecisz wykonanie projektu elektrycznego to go otrzymasz. Jak zleciłeś tylko konstrukcje to raczej na prąd nie licz.

Dostałem dzisiaj wstępne rysunki a tam się znajdował wstępny projekt elektryczny. (pomimo, iż zleciłem tylko projekt konstrukcyjny). I tylko się zastanawiam, czy do uzyskania pozwolenia na budowę konieczny jest projekt elektryczny.

d7d
14-02-2020, 19:20
W miejscu istniejącej ściany planowane podciągi IPE 300 skręcane co 50 cm śrubami fi 16. Podciągi osadzone na dobudowanych filarach z pustaka ceramicznego porotherm 25.

Te filarki z pusatka Porotherm 25 są policzone przez projektanta konstrukcji?
Jakie mają wymiary i w jaki sposób są usztywnione?
Projekt elektryczny do PnB - chyba nie jest potrzebny dla takiego wyburzenia.

grzesta
14-02-2020, 19:53
Te filarki z pusatka Porotherm 25 są policzone przez projektanta konstrukcji?
Jakie mają wymiary i w jaki sposób są usztywnione?


Wymiary filarów to jeden ma 40 cm a drugi 30 cm. To że będą wykonane z porothermu odczytałem z rysunku. Chyba że coś się jeszcze zmieni po wykonaniu obliczeń.
Nie mam jeszcze części opisowej, obliczeń etc.

d7d
14-02-2020, 21:05
Ta ściana nośna jest wewnętrzną ścinaną nośną od ściany szczytowej do ściany szczytowej?
Np. pod kalenicą?
Coś zostanie z tej ściany?
Wolnostojące filarki 40x25cm i 30x25cm ?

Masz jakiś rzut?

grzesta
17-02-2020, 11:23
W załączeniu rzut. Na czerwono zaznaczyłem miejsce podciągu.

d7d
17-02-2020, 12:46
W pokoju nr 3 masz wnękę - jest to potrzebne?
Z czego obecnie jest zrobiona ta ścina że ją usuwasz i dajesz filarki z pustaków Porotherm?
Pod spodem, w miejscu filarków jest pełna ściana czy może są otwory drzwiowe lub podciągi?

grzesta
17-02-2020, 12:53
W pokoju nr 3 masz wnękę - jest to potrzebne?
Z czego obecnie jest zrobiona ta ścina że ją usuwasz i dajesz filarki z pustaków Porotherm?
Pod spodem, w miejscu filarków jest pełna ściana czy może są otwory drzwiowe lub podciągi?

1. Nie ta wnęka nie jest potrzebna i ostatecznie jej nie bedzie. Ściana będzie przedłużona w całości w tym fragmencie.
2. Obecnie ściana jest zrobiona z pustaków żużlobetonowych (tak to się chyba nazywa) dom z początku lat 80.
3. Tak, pod spodem w miejscu filarków jest pełna ściana. Na parterze jest również otwór w ścianie na ok 2m, jednakże wypada on w miejscu, gdzie my teraz chcemy wyburzyć ścianę.

d7d
17-02-2020, 13:46
Filarki zrób z cegły pełnej i zapewnij przewiązanie z nietaniejącą ścianą z lewej i z kominem z prawej strony.
Będzie więc mniejsza rozpiętość podciągu ~4,07m niż pierwotne ok. 5m.

grzesta
17-02-2020, 14:11
Ok dzięki za informacje. Przegadałem już z projektantem temat tego porothermu i rzeczywiście na rysunku jest błąd. Będzie pełna cegła. No to nic...pozostało tylko poczekać do końca za projektem, uzyskać pozwolenie i można zlecać....

d7d
17-02-2020, 21:23
Powodzenia ! :)

grzesta
19-02-2020, 07:06
Powodzenia ! :)

Dzięki bardzo
Jednak projekt będzie trochę zmodyfikowany i po przemierzeniu sobie wszystkiego okazało się, że filarek z lewej strony został by postawiony w miejscu, gdzie jest otwór...(a pierwotnie wydawało się inaczej), także filar będzie przesunięty w lewo, żeby opierał się na ścianie która jest na parterze...
A tak z innej beczki jaki może być koszt wyburzenia takiej ściany - włącznie z podciągiem...
Pozdrawiam