PDA

Zobacz pełną wersję : Pęknięcia obustronne



yaro137
18-02-2020, 13:55
Budynek ma nieco ok 3 lat od postawienia murów. Na ściankach na piętrze pojawiły się w 2 pomieszczeniach rysy na tynku. To co mnie niepokoi to, że rysy są po obu stronach. W jednym z pokoi jest to prosta rysa idąca u dołu ściany niemal na całej długości i taka sama po drugiej stronie. W drugim pomieszczeniu jest podobnie nad drzwiami do pokoju. Ścianki są robione z Silki 12cm. Ścianki zapewne pracują pod wpływem ruchów więźby dachowej. Nie wiem jednak, czy takie obustronne pęknięcie nie kwalifikuje się jako niebezpieczne.

jajmar
18-02-2020, 14:45
Pokaz fotki rys, pokaż rzut i zaznacz pęknięte ściany. Rysa jest na wylot czy tylko na tynku
Dlaczego dach opiera się o więźbę

yaro137
18-02-2020, 15:26
Rysy oczywiście nie wyglądają identycznie po obu stronach, ale są na tej samej wysokości.

Na rzucie zaznaczone miejsca występowania rys.

440985

Tu z paluchem dla odniesienia. Rysa leci niemal wzdłuż całej ścianki.

440986

440987

i niżej nad drzwiami w pokoju obok.

440988

440989

Faktycznie więźba się o nie nie opiera. Źle zapamiętałem.

d7d
18-02-2020, 15:32
Stropy jakiego typu i w którym kierunku są rozpięte ?
Mają wzmocnienia pod ścianki działowe?

yaro137
18-02-2020, 22:17
Stropy jak niżej. Zaznaczyłem gdzie mniej więcej idzie ta pękająca ścianka.

441014

d7d
18-02-2020, 23:05
Pod spodem tej długiej rysy (palnięcia) chyba jest ściana nośna z jednostronnie opartym stropem?

yaro137
19-02-2020, 07:04
Nie ma tam ściany nośnej. Jest belka jak na fotce wypadająca na przedłużeniu ściany nośnej idącej przy schodach. Nie wiem jak to się fachowo nazywa. Pewnie przez takie rozwiązanie strop pracuje i stąd to pęknięcie?

441016

d7d
19-02-2020, 10:36
Podciąg.
Może się ugiął i dlatego pojawiło się pęknięcie.

yaro137
19-02-2020, 18:08
Zawalić się chyba nie zawali? Nie chciałbym tam jakiegoś słupa jeszcze dawać. Sporo stali poszło jednak w ten strop.

d7d
19-02-2020, 18:11
Pewnie nie zawali się. :)
Jaka wysokość, i rozpiętość podciągu i jakie jest jego zbrojenie?
Masz rysunek?

yaro137
19-02-2020, 19:09
Rysunków jest masa. Nie wiem jak znaleźć właściwy. Oryginalnie tam miał być słupek, ale zrezygnowaliśmy z podcienia i wyszedł projekt zamienny. Nie miał już jednak tylu detali a jedynie poprawki w zarysach ścian.

441040

Oryginalnie było tak

441039

d7d
19-02-2020, 19:19
Poszukaj rysunku podciągu żelbetowego który ma rozpiętość miedzy podporami 426cm.
Każdy podciąg powinien posiadać swoje jednoznaczne oznaczenie jako element i powinien być tak samo opisany na rzucie konstrukcji.
Powinien być rysunek - "konstrukcja stropu nad parterem".

yaro137
19-02-2020, 21:11
Znalazłem chyba zestawienie tych podciągów

441043

i to by wychodziło poz 3.7 i 3.10

441044

441045

Wychodzi 40cm jeśli dobrze patrzę.

d7d
19-02-2020, 21:44
Podciągi 3.7 i 3.10 kiedyś opierały się na wspólnym słupku a teraz tego słpuka nie ma czy jednak jest? Ten słupek przy napisie W-2.

jajmar
19-02-2020, 23:15
No i jest przyczyna, ktoś wykonał zamiast podciągu o rozpiętości 2,26 podciąg 4,26 , jak za zbroił to jak poz 3,7 czyli dołem 3#12 to na bank przyczyna rysy. Zmina długości o 2 metry to ogromna zmiana, długość w obliczeniach momentów jest w kwadracie. Czyli ma ogromne znaczenie.
Pokaz aktulane zbrojenie podciągu.

jacekwit
20-02-2020, 09:52
Tak nie do końca ogromna.Bo według danych producenta pod ścianki działowe daje się 2 belki kratownicowe, które mają łacnie 4 pręty fi12 mm a tu jest włożone 3 pręty więc czy taka ogromna ? Tylko że w tym przypadku na tym podciągu opiera się strop oraz duży podciąg najprawdopodobniej od słupa w dachu jeszcze jest na tym ściana. Bo jeżeli by przyjąć że stoi tylko ściana to świat.

d7d
20-02-2020, 11:24
Tak nie do końca ogromna.Bo według danych producenta pod ścianki działowe daje się 2 belki kratownicowe, które mają łacnie 4 pręty fi12 mm a tu jest włożone 3 pręty więc czy taka ogromna ? Tylko że w tym przypadku na tym podciągu opiera się strop oraz duży podciąg najprawdopodobniej od słupa w dachu jeszcze jest na tym ściana. Bo jeżeli by przyjąć że stoi tylko ściana to świat.
Niestety nie znasz tematu i nie znasz się na konstrukcja budowlanych małych domków.
Nie doradzai be lepiej jest milczeć niż pokazać swoją niewiedzę.
Czy to nie Ty zawracałeś głowę na dwóch forach budowlanych w sprawie słupa fi 200mm ?

Różnica w rozpiętościach jest ogromna a za tym idzie jeszcze większa różnica w siłach wewnętrznych w takim podciągu.
Momenty w belce rosną w kwadracie a ugięcia w kwadracie do kwadratu :)

jacekwit
20-02-2020, 11:41
d7d a skąd ty taki pewny jesteś czy się na tym znam czy nie ?
Przecież napisałem, żę na tym podciągu opiera się strop oraz duży podciąg najprawdopodobniej po słup od dachu jeszcze jest na tym ściana. Uwiesz, że nie jest to wieżowiec. Nie straszyć ludzi pseudokonstruktorzy.

jajmar
20-02-2020, 11:46
Tak nie do końca ogromna.Bo według danych producenta pod ścianki działowe daje się 2 belki kratownicowe, które mają łacnie 4 pręty fi12 mm a tu jest włożone 3 pręty więc czy taka ogromna ? Tylko że w tym przypadku na tym podciągu opiera się strop oraz duży podciąg najprawdopodobniej od słupa w dachu jeszcze jest na tym ściana. Bo jeżeli by przyjąć że stoi tylko ściana to świat.

Ale nie stoi tylko ściana działowa a opiera się spory fragment stropu.





d7d a skąd ty taki pewny jesteś czy się na tym znam czy nie ?
Przecież napisałem, żę na tym podciągu opiera się strop oraz duży podciąg najprawdopodobniej po słup od dachu jeszcze jest na tym ściana. Uwiesz, że nie jest to wieżowiec. Nie straszyć ludzi pseudokonstruktorzy.

Nie napisałeś pierwotnie o żadnym stropie i dachu a ściance działowej.

Nikt nikogo nie straszy, ktoś pyta dlaczego mu dom pęka to próbujemy podpowiedzieć z czego to może wynikać.

Zgadzam się z d7d - nie masz pojęcia o konstrukcji budynków co wielokrotnie pokazałeś.

jacekwit
20-02-2020, 11:54
Za to wy macie wiedzę tylko na forum. Przestrzegam autora przed tymi Panami. Wielkokrotnie udowodnili, że nie mają pojęcia o tym co piszą. Podobnie było z moimi słupami. Też burze zrobili a się okazało, że ok.

jacekwit
20-02-2020, 12:18
Pokaz fotki rys, pokaż rzut i zaznacz pęknięte ściany. Rysa jest na wylot czy tylko na tynku
Dlaczego dach opiera się o więźbę

Ty znawca co to znaczy "dach opiera się o więźbe"

gnago
20-02-2020, 13:30
Ty znawca co to znaczy "dach opiera się o więźbe"
"Wielkokrotnie udowodnili, że nie mają pojęcia o tym co piszą. Podobnie było z moimi słupami"

Oj Jackowi słup się dwoi, ciekawym od czego wysiłek przy pracy czy od wspomagaczy.

Budynki z większymi błędami stoją od dekad. Ja w szczeliny wwkleiłbym szkiełka, no kilka najmniej i czekał co się będzie działo. Czyli na razie remonty bieganie urzędnicze sobie darować

jacekwit
20-02-2020, 15:26
Gnago nie dwoi wszystko z nim w porządku ale jajmar wypowiedział się fachowo co nie ?

d7d
20-02-2020, 16:37
Budynek ma nieco ok 3 lat od postawienia murów. Na ściankach na piętrze pojawiły się w 2 pomieszczeniach rysy na tynku. To co mnie niepokoi to, że rysy są po obu stronach. W jednym z pokoi jest to prosta rysa idąca u dołu ściany niemal na całej długości i taka sama po drugiej stronie. W drugim pomieszczeniu jest podobnie nad drzwiami do pokoju. Ścianki są robione z Silki 12cm.
Ścianki zapewne pracują pod wpływem ruchów więźby dachowej.
Nie wiem jednak, czy takie obustronne pęknięcie nie kwalifikuje się jako niebezpieczne.


Pokaz fotki rys, pokaż rzut i zaznacz pęknięte ściany. Rysa jest na wylot czy tylko na tynku
Dlaczego dach opiera się o więźbę


Ty znawca co to znaczy "dach opiera się o więźbe"


Gnago nie dwoi wszystko z nim w porządku ale jajmar wypowiedział się fachowo co nie ?

jajmar wypowiedział się fachowo.
To, że wpisał "Dlaczego dach opiera się o więźbę" to jest zwykła literówka.
Prawdopodobnie miało być "Dlaczego dach opiera się o ścianki działowe"
Żeby zrozumieć wpis jajmar wystarczy trochę wiedzy budowlanej.

Od pewnego czasu tworzysz kolejne posty z "wycieczkami osobistymi".
Bezpodstawnie usiłujesz "coś" udowodnić temu czy innemu Forumowiczowi. sam wiedzy budowlanej nie posiadając.

amator12345
20-02-2020, 18:01
W tych postach udowodniliscie że nie jesteście zetelni.

amator12345
20-02-2020, 18:07
jacekwit ma do was pretensje i ma trochę racji. Od razu go skwśliliscie że się nie zna.

yaro137
20-02-2020, 21:08
A o co z tymi szkiełkami chodzi? Słupka tam nie ma, co było widać na zdjęciu od spodu. Zmartwienie mam bo jeśli faktycznie ten podciąg jest za słaby to plan z ze zrobieniem regału, biblioteczki wzdłuż tej ścianki nie wchodzi w grę co mocno psuje plany. Architekt twierdził, że nie będzie problemu, kierownik budowy zresztą też. Wykonawca dał 3 lata gwarancji, więc jakby co trzeba poprawiać/dorabiać to teraz.
Znalazłem fotki jak to wyglądało przed zalaniem betonem.

Czerwono zaznaczony podciąg

441078

a tu widać zbrojenie tego podciągu

441079

jajmar
20-02-2020, 22:20
Pytanie pierwsze co kierownik mówi na to pękniecie? Czy je tłumaczy?

Podciąg dołem ten widoczny jest tynkowy czy obklejony płytą g-k?
Jak jest tynkowany czy na nim są ślady rys? - zerknij z bliska.

Podciąg wydłużony zbrojenie dodatkowego - brak, słabo to wygląda.

Edit, aż sie boje zapytać co stoi na tym mega podciagu z pierwszej fotki 4 prety dół góra + 5 belek systemowych to wszystko siada na tym podciągu z 3 pretami........

yaro137
21-02-2020, 06:36
Na tym z czterema prętami nic właściwie wielkiego nie stoi. Tam ścianka działowa leci między pokojami. Od spodu jest otynkowany, jak i reszta sufitu. Nie ma tam żadnych pęknięć czy rys. Pytałem o to kierownika i twierdzi, że to pęknięcie spoinowe, które powstało najprawdopodobniej na skutek drgań podczas utwardzania podjazdu. Faktycznie kojarzę, że cały budynek wtedy drgał bo brukarze mieli kawał zagęszczarki. W każdym razie powiedział, że to normalne i nie ma się o co martwić.

jajmar
21-02-2020, 10:13
Na tym z czterema prętami nic właściwie wielkiego nie stoi. Tam ścianka działowa leci między pokojami. Od spodu jest otynkowany, jak i reszta sufitu. Nie ma tam żadnych pęknięć czy rys. Pytałem o to kierownika i twierdzi, że to pęknięcie spoinowe, które powstało najprawdopodobniej na skutek drgań podczas utwardzania podjazdu. Faktycznie kojarzę, że cały budynek wtedy drgał bo brukarze mieli kawał zagęszczarki. W każdym razie powiedział, że to normalne i nie ma się o co martwić.

Kształt rysy jest własnie dziwny, bo przy ugięciu powinny być ukośne rysy. Pękniecie spoiny, na co murowałeś ? Na klej to raczej by nie pękło tak, na zaprawę prędzej.

jacekwit
21-02-2020, 13:20
Do autora wątku czy o tą ścianę coś się opiera ? czy tylko stoi na podciągu ? Jeżeli oparta jest więźba dachowa co może się zdarzyć, że drewno było zbyt mokre i wysycha a jak wysycha to kurczy się latem w wydłuża jesienną porą i po prostu pracuje. Jeżeli ma z styczność ze ścianą to ją pociąga w ruchu poziomym o milimetry. proces pewnie się ustablilizuje. To jest optymistyczna wersja. Ale jeżeli podciąg jest słaby i na podciąg działa strop inny podciąg na którym stoi słup od dachu + ściana zarysowana to gorzej to już wygląda. Ale ja się podobno nie znam tylko jajmar i d7d więdzą lepiej.

jacekwit
21-02-2020, 13:22
Pytanie pierwsze co kierownik mówi na to pękniecie? Czy je tłumaczy?

Podciąg dołem ten widoczny jest tynkowy czy obklejony płytą g-k?
Jak jest tynkowany czy na nim są ślady rys? - zerknij z bliska.

Podciąg wydłużony zbrojenie dodatkowego - brak, słabo to wygląda.

Edit, aż sie boje zapytać co stoi na tym mega podciagu z pierwszej fotki 4 prety dół góra + 5 belek systemowych to wszystko siada na tym podciągu z 3 pretami........

Napisałem Ci co stoi na tym podciągu. Ale nie chciałeś słuchać.

Andrzej733
21-02-2020, 16:11
Ścianki na poddaszu często , gęsto są robione bez wieńców to raz. Dwa ścianka działowa nie jest zablokowana od góry.
Rysa pozioma . Scianka zostałą wymurowana , boki zostały zablokowane i wystarczy że trochę osiadło i pekło (peka przeważnie na pierwszej spoinie bo technologicznie przerwa pomiędzy pierwszą warstwą a kolejnymi jest najwieksza i wtedy jest największa szansa zabrudzenia).
Rysy pionowe też są od jakichś ruchów poprzecznych (a jak mówisz że mineły 3 lata to pewnie dom masz na glinie.)

Nie ś ato rusu zagrażające życiu. Naprawa może być destukcyjna (ścianki od nowa) , Szpachlowanie cienkie nic nie da, trzeba ostatecznie aby ścianki nie rozwalać skuć tynk i tynkować z siatka (Lub gruba szpachla z siatka)

jacekwit
21-02-2020, 17:57
Andrzej 733 co znaczy że :(a jak mówisz że mineły 3 lata to pewnie dom masz na glinie.) Ma to znaczenie ? Ile dom potrzebuje do pełnej stabilizacji ?

Andrzej733
21-02-2020, 18:19
Piasek osiada w trakcie budowy. Kiedyś sprawdzałem ile osiada tuz po zalaniu pod dużym obciążeniem , przy obciążeniu 2 ton na m2 osiadanie było 2 cm, fakt że tam Id z badań było 0,45.
Dla ułatwienia przyjmuje się że osiadanie budowli na piasku jest najwieksze w trakcie budowy (obciążania), i po pełnym obciążeniu spowalnia a wtedy sztywność budynku niweluje osiadania i konsekwencje tego.
Glina konsoliduje a to trwa do kilku dobrych lat od postawienia budynku i wtedy wynik osiadania jest widoczny po kilku latach..
Przy bloku dłygości 55 mb po dwóch laatch pojawiło się peknięcie od osiadania (tutaj to raczej zmieniono warunki wodne, ale zasada podobna)

yaro137
21-02-2020, 18:50
Zgadza się pod budynkiem gruba warstwa gliny szacowana na 20m. Robione było na klej i gdzie się dało łapane po bokach. Przejrzałem zdjęcia i filmiki. Nie widać, żeby gdziekolwiek elementy drewniane stykały się z tymi ściankami. Kończone były 3-4cm od elementów więźby.

441100

widać wyraźnie ekipa się nie opiernicza ;)

441101

441102

d7d
21-02-2020, 19:34
yaro137 - wyjaśnij co z tym słupkiem na styku dwóch podciągów?
Jest czy został usunięty.
Jeżeli został wycięty to jak wygląda zbrojenie nowego, dłuższego podciągu?

yaro137
21-02-2020, 21:16
Słupka nie ma, bo zrezygnowaliśmy z podcienia na etapie stawiania ścian. Zbędny mostek termiczny i w sumie, z perspektywy czasu, niepraktyczne obcięcie przestrzeni wewnątrz. Faktyczne zbrojenie przed zalaniem pokazałem na jednym z wcześniejszych zdjęć. Nie ma tam wyżej żadnych słupów od dachu. Więźba została wykonana jak niżej

441107

d7d
21-02-2020, 21:26
Zdjęcia z postu #27 ?
Ale to zbrojenie dolne (i górne) jest takie samo jak było w krótszym podciągu Poz.3.7 (ale tym dłuższym z dwóch) ?
3#12 dołem a górą zbrojenie wieńca?

yaro137
23-02-2020, 10:33
Tak by to wyglądało. Tu jeszcze widać to przed otynkowaniem od spodu. Kawał zbrojonego betonu.

441146

d7d
23-02-2020, 11:52
Jasne, ale podaj jakie jest zbrojenie ten nowej, dłuższej belki.
Możliwe, że ze ścianki zrobiła się "ściana - tarcza" i jest samonośna :)

yaro137
23-02-2020, 12:51
W projekcie zamiennym nie ma zmian jeśli chodzi o zbrojenie więc zostało jak na fotce. Coś mi się też przypomina, że wykonawca twierdził, że ten strop jest przekombinowany bo nigdy nie widział budynku jednorodzinnego z taką ilością podciągów i coś tam zdaje się zmieniał. Nie znam jednak szczegółów.

d7d
23-02-2020, 13:20
Musiała być zmiana bo zbrojenie dolne 3#12 L=2710mm w Poz.3.7 było za krótkie.
Są też różne wysokości (poziomy spodu) obu podciągów.

PS Wykonawca na ogół nie zna się na tym czy projekt jest przekombinowany czy też nie jest taki.
Jak "coś tam pozmieniał" to jeszcze gorzej.
Ale może KB panował nad zmianami.
Chyba że KB był "fikcyjny". :)

gnago
23-02-2020, 17:27
http://www.neostrain.pl/produkt.php?prod=4. Tu jest tłumaczenie co to szkiełka i po co . Człowiek z czasem się posuwa rysy na ciele, szczerby w zębach się pokazują. :sick:
Tak samo z budynkami wilgoć podchodzi /usiłuje pojawiają się pęknięcia. A żyć trzeba . To zaszpachluj i żyj dalej. Jak się pojawi albo od spodu ta krzywizna będzie widoczna. To masz trzy wyjścia opłacić rzeczoznawcę , olewać dalej, albo to: weź no podporę taką budowlaną "sztycę" podbij dobrze. I niech stoi . No można przerobić na słup kwietnik kolekcji storczyków czy paproci. Tak czy siak jest i będzie dobrze

lipo
23-02-2020, 22:07
Tak by to wyglądało. Tu jeszcze widać to przed otynkowaniem od spodu. Kawał zbrojonego betonu.

441146

No tak na tej belce nic się nie spiera poza ścianką działową i zapomnianym stropem pomieszczenia 1.7. Tak na oko 16 m.kw.