PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór ogrzewania do domu 200m2



Solzbi
20-02-2020, 10:49
Witam, buduję swój wymarzony dom systemem gospodarczym. Ściany już stoją i zastanawiam się nad ogrzewaniem do domu.

Prosta bryła 9,5m x 12m z poddaszem użytkowym, pow użytkowa 160m2, po podłodze 202m2 (w tym garaż 27m2 oraz pom. gosp. 11m2 - też ogrzewane), dom posadowiony na płycie fundamentowej 30cm (szkody górnicze), pod płytą szkło spienione. Ściany nośne z silikatu 18cm na to planuję styropian 20cm. Strop teriva czamaninek, Dach dwuspadowy płn-płd, nachylenie 38stopni, membrana, dachówka, izolacja wełna 18cm+10cm, 4 okna dachowe. Okna i drzwi ze szczelnym montażem. brak kominów i kominka. 5 osób w domu (3 dzieci), budowa na śląsku)

Nie interesuje mnie funkcja palacza, wiec ekogroszek, pellet odrzucam od razu.

Zastanawiam się nad kablami + pv, pc + pv, gaz (jest w drodze), będę wdzięczny za każdą opinię.

brencik
20-02-2020, 12:03
Styropian 25 cm przy silikatach by wypadało dać.
PV + kable grzewcze.

Solzbi
20-02-2020, 12:46
OZC

441060

Trochę byłem zaskoczony takim wynikiem, oczywiście pozytywnie :)

Karasso
20-02-2020, 15:35
ja mają gaz bym się nawet nad niczym innym nie zastanawiał. Natomiast ty już chyba nie możesz tego zainstalować bo do kotłowni gazowej wymagany jest komin spalinowy + komin wentylacji grawitacyjnej a ty tego nie masz. Przy tak dobrze ocieplonym domu grzanie czym kol wiek będzie tanie. Zalety gazu to tania instalacja , , tanie grzanie, kompletna bezobsługowość przy odpowiednim ustawieniu kotła i sterownika + możliwość smażenia na wok'u :p
kable + pv , pc+pv przelicz sobie koszta inwestycji. Panele pc, pompa ciepła, kocioł gazowy nie są wieczne, natomiast w przypadku uszkodzenia tych pierwszych kosza naprawy są spore

Elfir
20-02-2020, 15:37
Styropian 25 cm przy silikatach by wypadało dać.
PV + kable grzewcze.

Po co?
Nie buduje domu pasywnego. A 20 cm czarnego styro daje mu standard niskoenergetyczny, bliski pasywnemu.
Jeśli już coś dokładać to ocieplenia dachu.


do kotłowni gazowej wymagany jest komin spalinowy komin wentylacji grawitacyjnej a ty tego nie masz.

Nieprawda.
Przy zamkniętej komorze spalania piec może pobierać powietrze z zewnątrz (rura koncentryczno-spalinowa). I można ją wyprowadzić przez ścianę.

****
Solzbi: policz sobie koszty i weź najtańszą opcję.

Stermaj
20-02-2020, 16:16
Ja mam gaz no ale każdy swój ogonek chwali. Przy pompie czy gazie koszty ogrzewania wychodzą podobnie. Prąd G11. Aby mieć przewagę pompy nad gazem musisz mieć inną taryfę i grzać w "nocnej" taryfie, co dla pompy jest niekorzystne, bo jest zimniej. Mam na myśli pompę powietrze/woda. Sprawę niweluje akumulacja podłogówki, ale masz najzimniej wtedy jak jesteś w domu, czyli wieczorem. Można z tym żyć i się nie przejmować. Nie wiadomo też co będzie z ceną prądu, z gazem właściwie też.
Pompa może trochę hałasować i to w nocy jak będzie pracowała na pełnej mocy. Kociołek gazowy to małe i stosunkowo tanie urządzenie. Może być nawet w kuchni w szafce jak lodówka schowany i nie hałasuje. A nawet jakby go było coś słychać to w nocy może nie pracować, przez ustawienie niższej temperatury w domu.
PV to jeszcze drogie rozwiązanie i bez znaczącej dotacji nie opłacalne. Dotacja musi być ponad 50% kosztów, aby to było sensowne. Zwykle opłacalność inwestycji w PV odnoszą do prądu czyli, jakbyś grzał kablami. Gaz jest około 3 razy tańszy od prądu w G11 i nie bój się opłat stałych, którymi straszą.

Kaizen
20-02-2020, 18:28
Aby mieć przewagę pompy nad gazem musisz mieć inną taryfę i grzać w "nocnej" taryfie, co dla pompy jest niekorzystne, bo jest zimniej.

1. Urządzenie, które pobiera stale tę samą moc w G11 zużywa prąd po 0,64 zł/kWh, w G12 po 0,58 średnio co przy COP=3 już wychodzi taniej, niż gaz. Więc nie jest prawdą, że trzeba grzać specjalnie w taniej strefie, żeby g12 się opłaciło
2. Nawet jak puścisz pompę czy kocioł gazowy samopas, to i tak wytworzy więcej ciepła w nocy, gdy prąd jest tańszy, bo są większe straty (zimniej za oknem), zyski bytowe są mniejsze i nie ma słonecznych. Więc cena średnia cena kWh prądu będzie jeszcze niższa, niż te 58gr.
3. Dla użytkownika będzie niezauważalne, gdy CWU będzie grzał w dziennym okienku taniego prądu, gdy temperatura jest najwyższa. Więc z 1/3 albo i 1/2 ciepła zużywanego we współczesnym domu zostanie wyprodukowana gdy nie tylko prąd jest najtańszy, ale i temperatura zimą najwyższa.

1+2+3=najtańsza kWh ciepła jest z PC i grzejący w G12 średnio zużywają 20-25% w drogiej strefie i średnio kupują prąd 0,4365-0,4547 zł/kWh co nawet licząc po średnich cenach i COP=3 daje 0,1455-0,1515 zł za kWh ciepła. Cena nieosiągalna dla gazu. Ale przy podłogówce 100% albo niewiele mniej ciepła może być produkowane w taniej strefie - wtedy kWh ciepła wychodzi 0,1213gr/kWh.

Ceny z PGE na 2020 rok. W Tauronie mają znacznie taniej i to w G12W gdzie całe weekendy i święta jest prąd tańszy.
To, co zarzyna zazwyczaj opłacalność PC to droga instalacja, serwis i naprawy. Ale przy gazie trzeba zazwyczaj sporo zapłacić za przyłącze, przeglądać kocioł i zapraszać kominiarza. A do tego płacić abonament za gaz oprócz opłat abonamentowych za prąd.


Sprawę niweluje akumulacja podłogówki, ale masz najzimniej wtedy jak jesteś w domu, czyli wieczorem.

Doprawdy? Masz na to jakieś badania, pomiary?



3. Czas pracy podłogówki wyjątkowo długi - 13:10 do 14:50 - chciałem sprawdzić, ile uda się podbić temperaturę w dziennym okienku. Poza tym grzała 22:30-22:55 i 5:25-5:50 czyli łącznie 2,5 godziny w ciągu doby.
4. Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=439682
[...]
Że dzienne okienko, to za mało. Tylko czemu w praktyce tak to wygląda?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=439685
?
Nie dość, że amplituda to tylko 0,6* razem ze wszelkimi zakłóceniami (poza słonecznymi - te faktycznie potrafią wywalić temperaturę w kosmos) to jeszcze najcieplej po 6 godzinach od zakończenia grzania.

Jak widać wieczorem mam najcieplej.


Trochę byłem zaskoczony takim wynikiem, oczywiście pozytywnie :)

http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-PC-czy-pr%C4%85d-1-1
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803-Ogrzewanie-kablami-2017

stingeros
20-02-2020, 19:11
Kaizen nie wiem może ja źle liczę albo jednak te stawki i porównania nie są aż takie niekorzystne dla gazu bo ja za ostatnie 2 miechy zużyłem 1945kWh i rachunek do zapłaty 350zł więc wychodzi ok 0,18zł/kWh.

Kaizen
20-02-2020, 19:20
Kaizen nie wiem może ja źle liczę albo jednak te stawki i porównania nie są aż takie niekorzystne dla gazu bo ja za ostatnie 2 miechy zużyłem 1945kWh i rachunek do zapłaty 350zł więc wychodzi ok 0,18zł/kWh.

Przy PC dającej koszt za ciepło 0,1213gr/kWh zapłaciłbyś o 33% taniej. Naprawdę to dla Ciebie mała różnica?

Do tego podajesz zużycie - nie masz pomiarów, jaka była faktyczna sprawność spalania i ile wyleciało kominem?

A ile wyjdzie Ci latem? Przy PC jeszcze cena spadnie, bo COP wzrośnie. A przy gazie abonament znacznie bardziej się odciśnie na koszcie kWh ciepła, niż zimą.

fachman19
20-02-2020, 19:47
Moje PV wytworzyły od czerwca 5000 kWh do i jeszcze do kolejnego trochę wytworzą . A ten domek potrzebuje 7500 kWh roczne. Moje PV ustawione są na wschód nachylenie 25% 10 kWp. Mam pompę i chyba za dużo prądu na 240 m2

Arturo72
20-02-2020, 20:55
Witam, buduję swój wymarzony dom systemem gospodarczym. Ściany już stoją i zastanawiam się nad ogrzewaniem do domu.

Prosta bryła 9,5m x 12m z poddaszem użytkowym, pow użytkowa 160m2, po podłodze 202m2 (w tym garaż 27m2 oraz pom. gosp. 11m2 - też ogrzewane), dom posadowiony na płycie fundamentowej 30cm (szkody górnicze), pod płytą szkło spienione. Ściany nośne z silikatu 18cm na to planuję styropian 20cm. Strop teriva czamaninek, Dach dwuspadowy płn-płd, nachylenie 38stopni, membrana, dachówka, izolacja wełna 18cm+10cm, 4 okna dachowe. Okna i drzwi ze szczelnym montażem. brak kominów i kominka. 5 osób w domu (3 dzieci), budowa na śląsku)

Nie interesuje mnie funkcja palacza, wiec ekogroszek, pellet odrzucam od razu.

Zastanawiam się nad kablami + pv, pc + pv, gaz (jest w drodze), będę wdzięczny za każdą opinię.
Szacun za koncepcję i rezygnację z funkcji palacza :)
Z zalewu możesz ściągać wodę, niby tam gorąca i dlatego nawet rekiny się tam pojawiają :D
Na poważnie to kable wyrzuć do kosza, podobnie gaz ziemny a PV narazie odłóż w czasie do notatnika, na PV masz czas zawsze.
Zrób system grzewczy oparty na pompie ciepła, zamieszkaj i pomieszkaj rok, dwa lata.
Po tym okresie i zużyciu całego prądu w domu zdecydujesz czy warto wchodzić w PV czy można olać zapłacić dodatkową kasę za to.
Przy płycie nie rób kanapki czyli nie dawaj izolacji pomiędzy płyta a wylewką,lepiej więcej pod płytą niż nad.
Wtedy za ogrzanie 160m2 pompa ciepła realne będzie zużycie na poziomie 4000kWh czyli ok. 1200zl rocznie, nie licząc cwu oczywiście, bo to indywidualna sprawa

peter08
20-02-2020, 23:10
Mam torche wiekszy dom ale tez dobrze ocieplony i poszedłem w PC,tez miałem dylemat z gazem.Trzeba pamiętac że przy obecnych zimach tak naprawde taki dom mozesz tylko ogrzewać przez 4-5 max msc w roku,a przez reszte miesiecy i tak trzeba placic abonament,który wcale nie jest mały....Do tego coroczne obowiązkowe przeglądy.U mnie mam PC i jestem mega zadowolony a teraz bede montował ponad 8kWp na dachu PV i ma mi to w teorii pokryc cały prąd w domu,jak będzie zobaczymy...

ag2a
21-02-2020, 05:15
Nie twórzcie mitów że takie drastyczne opłaty stałe są latem. Ja płace razem ze zużyciem 40 zł miesięcznie

stingeros
21-02-2020, 07:53
Nie twórzcie mitów że takie drastyczne opłaty stałe są latem. Ja płace razem ze zużyciem 40 zł miesięcznie

Dokładnie. Ja płacę ok 60zł miesięcznie. A przecież lecą z tego opłaty, CWU, gotowanie.
Ciężko tak naprawdę określić jaka jest różnica. Długo by pisać. Kaizen pisał, że 33% różnicy powiedzmy PC do gazu. Ok ale ciekawe jak weźmiemy koszty nakładu na te wszystkie bajery PC, PV i Bóg wie co jeszcze. Ja wydałem 10 tyś. na doprowadzenie gazu, kocioł, kotłownie, wkład kominowy. A na prąd nakłady praktycznie zerowe bo instalacji w domu nie liczę bo każdy ją musi mieć.
Podsumowując tak z grubsza:
Czyli abym miał CO, CWU, gotowanie i prąd w domu wydałem ok. 10tyś.
Koszty roczne. Gaz ok 1300zł. Prąd ok 1000zł.

Karasso
21-02-2020, 08:41
Mam torche wiekszy dom ale tez dobrze ocieplony i poszedłem w PC,tez miałem dylemat z gazem.Trzeba pamiętac że przy obecnych zimach tak naprawde taki dom mozesz tylko ogrzewać przez 4-5 max msc w roku,a przez reszte miesiecy i tak trzeba placic abonament,który wcale nie jest mały....Do tego coroczne obowiązkowe przeglądy.U mnie mam PC i jestem mega zadowolony a teraz bede montował ponad 8kWp na dachu PV i ma mi to w teorii pokryc cały prąd w domu,jak będzie zobaczymy...

Należy pamiętać że koszta ogrzewania to nie tylko to ile płacisz za ogrzewanie za miesiąc ale również KOSZT CAŁEJ INWESTYCJI. Koszt zamontowanie porządnego kotła gazowego to pewnie z 1/6 założenia PC+PV. Abonament za gaz trzeba płacic przez cały rok ale nie wydaje mi się żeby ktoś kto poszedł w gaz grzał CWU prądem czy używał kuchenki elektrycznej bo mając gaz ( płacąc za niego co miesięczny abonament ) jest to ekonomicznie nie uzasadnione. W dodatku potrawy smażone na gazie są smaczniejsze:P

Kaizen
21-02-2020, 08:47
Nie twórzcie mitów że takie drastyczne opłaty stałe są latem. Ja płace razem ze zużyciem 40 zł miesięcznie

To tyle, co ponad 100kWh prądu co przekłada się na jakieś 200l CWU o temperaturze 55*. W domu nie kam opomiarowanej - ale w mieszkaniu zużywałem 1/3 tego średnio.
Przy PC - jeszcze raz trzeba podzielić koszty przez 3.

redbox
21-02-2020, 11:25
Dokładnie. Ja płacę ok 60zł miesięcznie. A przecież lecą z tego opłaty, CWU, gotowanie.
Ciężko tak naprawdę określić jaka jest różnica. Długo by pisać. Kaizen pisał, że 33% różnicy powiedzmy PC do gazu. Ok ale ciekawe jak weźmiemy koszty nakładu na te wszystkie bajery PC, PV i Bóg wie co jeszcze. Ja wydałem 10 tyś. na doprowadzenie gazu, kocioł, kotłownie, wkład kominowy. A na prąd nakłady praktycznie zerowe bo instalacji w domu nie liczę bo każdy ją musi mieć.
Podsumowując tak z grubsza:
Czyli abym miał CO, CWU, gotowanie i prąd w domu wydałem ok. 10tyś.
Koszty roczne. Gaz ok 1300zł. Prąd ok 1000zł.

tez do tego samego doszedłem że koszt założenia PC bedzie około 15 tys wiekszy niż gazu przy czym rocznie zaoszczedze na prad vs gaz (mowie o CO + CWu) około 400-500 zł. Daje mi to plus minus 25-30 lat zwrotu pompy ciepła(która pompa tyle wytrzyma? kocioł gazowa zreszto też). Zaraz napiszecie o PV że bede mial prąd za darmo- za ile? 10 lat? Nadal nie mam gwarancjiże pompa ciepła wytzrzyma 10-15 lat. Pozatym za 10 lat pompy ciepła pewnie bedą kosztowały połowe tego co dzis, albo wejdzie coś nowego. Wtedy moge mysleć o wyrzuceniu gazu

ig0r-
21-02-2020, 12:02
Koszty roczne. Gaz ok 1300zł. Prąd ok 1000zł.
Poważnie zużywasz ok 1700 kWh prądu rocznie?

dbx
21-02-2020, 12:18
mają 18 stopni w "salonach", siedzą w swetrach, troszkę po ciemku, i mają.

stingeros
21-02-2020, 13:32
Poważnie zużywasz ok 1700 kWh prądu rocznie?

Nawet nie. Od 21.01.2019 do 23.01.2020 bo tak było rozliczenie wyszło 1260kWh na kwotę 811zł ale mieszkam od marca więc pewnie wyszło by z 1000zł.

Karasso
22-02-2020, 09:29
mają 18 stopni w "salonach", siedzą w swetrach, troszkę po ciemku, i mają.

1700kwh/12= 141kwh/miesiąc /31 = 4,5kWh dobe. Muszą być amiszami innej opcji nie widze :lol2: Oczywiscie nie twierdze że to zle. Mogą też miec uszkodzony licznik energii

wróć zwracam honor... Mają gaz nie zauważyłem wcześniej i pewnie CWU i kuchenka gazowa jest. Może tyle być.

gawel
22-02-2020, 09:31
1700kwh/12= 141kwh/miesiąc /31 = 4,5kWh dziennie. Muszą być amiszami innej opcji nie widze :lol2:

Jest inna opcja nie są łosiami i mają energooszczędne domy :lol2:

stingeros
22-02-2020, 09:49
1700kwh/12= 141kwh/miesiąc /31 = 4,5kWh dobe. Muszą być amiszami innej opcji nie widze :lol2: Oczywiscie nie twierdze że to zle. Mogą też miec uszkodzony licznik energii

wróć zwracam honor... Mają gaz nie zauważyłem wcześniej i pewnie CWU i kuchenka gazowa jest. Może tyle być.

Tak jak pisałem wcześniej w 11 miesięcy zużyliśmy prądu na kwotę ponad 800zł czyli 1260kWh. Mam CO, CWU i gotowanie gazowe.
... i nie jesteśmy amiszami chociaż szacun dla nich. Przynajmniej są zdrowsi.

Antyspam
22-02-2020, 10:08
Jest inna opcja nie są łosiami i mają energooszczędne domy :lol2:
Wydaje mi się, że piekarniki, tostery, opiekacze, miksery, ekspresy do kawy, konsole do gier czy lodówki, pralki i suszarki działają tak samo w domach energooszczędnych.

Ale mogę się mylić.

dbx
22-02-2020, 10:41
dajcie spokój, z mitomanami tak już jest, żyją przy świecach, w "saloonach" jedna żarówka, w telewizor patrzą w taniej taryfie i jak piszą:" nie jesteśmy amiszami chociaż szacun dla nich. Przynajmniej są zdrowsi."
piszą prawdę.

stingeros
22-02-2020, 10:45
Wydaje mi się, że piekarniki, tostery, opiekacze, miksery, ekspresy do kawy, konsole do gier czy lodówki, pralki i suszarki działają tak samo w domach energooszczędnych.

Ale mogę się mylić.

Wszystko działa jak trzeba: lodówka, kuchenka mikrofalowa, czajnik, opiekacz, blender, mikser, okap, zwywarka, pralka, odkurzacz, żelazko, laptopy, tv, radia, kino, router, dekoder itp itd.
Oczywiście nie wszystko działa jednocześnie i codziennie.
Nie mam ekspresu, suszarki i konsolki:-(

Kaizen
22-02-2020, 11:39
Tak jak pisałem wcześniej w 11 miesięcy zużyliśmy prądu na kwotę ponad 800zł czyli 1260kWh. Mam CO, CWU i gotowanie gazowe.
... i nie jesteśmy amiszami chociaż szacun dla nich. Przynajmniej są zdrowsi.

Qrcze, ja poniżej 3,5MWh nie schodziłem w małym mieszkaniu (CO i CWU sieciowe, płyta gazowa).
Z pomiarów:
453kWh/r lodówka
120kWh/r zmywarka
120kWh/r pralka
500kWh/r klima
200kWh/r jeden komputer stacjonarny standard biurowy (bez prądożernego procka i karty graficznej) bez monitora
140kWh/r monitor do powyższego
105kWh/r router LTE. Jak miałem modem z kablówki to ciągnął ponad 3x więcej razem z routerem (tylko net - bez TV).

1638 kWh/r łącznie tylko te "grubsze" rzeczy.

Do tego światło, piekarnik, laptopy, tablety, telefony, TV, wieża, drukarka, żelazko, odkurzacz itd. itp. 1260kWh to standard Amiszów.

Teraz ok. 300W mam pobór "bierny" - reku, alarm, router, monitoring, lodówka i reszta sprzętu w trybie czuwania. Już to daje 2,6MWh/r.

lolson28
22-02-2020, 13:11
Wydaje mi się, że piekarniki, tostery, opiekacze, miksery, ekspresy do kawy, konsole do gier czy lodówki, pralki i suszarki działają tak samo w domach energooszczędnych.

Ale mogę się mylić.

Nie działają tak samo. W domach energooszczędnych pobierają mniej energii a ich praca zarezerwowana jest pomiędzy godziną 22:00 a 6:00

d7d
22-02-2020, 13:17
Wydaje mi się, że piekarniki, tostery, opiekacze, miksery, ekspresy do kawy, konsole do gier czy lodówki, pralki i suszarki działają tak samo w domach energooszczędnych.

Ale mogę się mylić.


Nie działają tak samo. W domach energooszczędnych pobierają mniej energii a
ich praca zarezerwowana jest pomiędzy godziną 22:00 a 6:00

To jest ironia? :)
W domach energooszczędnych pobierają mniej prądu bo... ?

Arturo72
22-02-2020, 13:38
Nie działają tak samo. W domach energooszczędnych pobierają mniej energii a ich praca zarezerwowana jest pomiędzy godziną 22:00 a 6:00
Nie tylko, w weekendy, takie jak np dziś, ogrzewanie, pralka, lodówka, reku, TV, kuchenka, komputer, oświetlenie, mikser, zmywarka, odkurzacz, wiertarka, wyrzynarka, kosiarka itd pracują w cenie prądu ok. 0,30zl/kWh.
Biorąc pod uwagę,że takich weekendow w miesiącu jest 4, dodając do tego pracę ogrzewania, lodówki, reku, TV, zmywarki itp w tygodniu w godzinach 13-15 i 22-6 nie trzeba być "oszczędnym" i "nocnym markiem" żeby rachunki za prąd wyszły niższe niż u "gazownikow"

stingeros
22-02-2020, 14:14
Qrcze, ja poniżej 3,5MWh nie schodziłem w małym mieszkaniu (CO i CWU sieciowe, płyta gazowa).
Z pomiarów:
453kWh/r lodówka
120kWh/r zmywarka
120kWh/r pralka
500kWh/r klima
200kWh/r jeden komputer stacjonarny standard biurowy (bez prądożernego procka i karty graficznej) bez monitora
140kWh/r monitor do powyższego
105kWh/r router LTE. Jak miałem modem z kablówki to ciągnął ponad 3x więcej razem z routerem (tylko net - bez TV).

1638 kWh/r łącznie tylko te "grubsze" rzeczy.

Do tego światło, piekarnik, laptopy, tablety, telefony, TV, wieża, drukarka, żelazko, odkurzacz itd. itp. 1260kWh to standard Amiszów.

Teraz ok. 300W mam pobór "bierny" - reku, alarm, router, monitoring, lodówka i reszta sprzętu w trybie czuwania. Już to daje 2,6MWh/r.

Lodówka 258kWh/r. Nie mam side.
Zmywarka 180kWh/r.
Pralka 150kWh/r.
TV ok. 250kWh/r.
Laptopy może ok 20kWh/r
Router 100kWh/r
I wszystkie inne rzecz, które wypisałem ale ich używa się sporadycznie ( piekarnik przecież uruchamia się 2x w tygodniu) + oświetlenie
Nie mam klimy, reku, alarmu, monitoringu, kompów stacjonarnych, konsoli, ekspresu, suszarki
Myślę, że pełny rok wyjdzie ok 1500kWh - myślałem, że to standard.

dbx
22-02-2020, 14:29
jak się zbiera na raty za kredyty, to się żyje w taniej taryfie.
Normalni ludzie żyją normalnie i brak jest dla normalnych ludzi powodu, by się przed światem chwalić rachunkami i tym, że żyją według grafika nocnej taryfy.
I im się jeszcze wydaje, że są w czymś lepsi.

Arturo72
22-02-2020, 14:57
jak się zbiera na raty za kredyty, to się żyje w taniej taryfie.
Normalni ludzie żyją normalnie i brak jest dla normalnych ludzi powodu, by się przed światem chwalić rachunkami i tym, że żyją według grafika nocnej taryfy.
I im się jeszcze wydaje, że są w czymś lepsi.
Jestem normalnym człowiekiem i żyje jak normalny człowiek.
Żyje w normalnej taryfie, nie zbieram na ratę za kredyt.
Masz widzę problem ze sobą.

dbx
22-02-2020, 15:38
zbadaj wzrok, masz problem z widzeniem

Arturo72
22-02-2020, 15:49
zbadaj wzrok, masz problem z widzeniem

Nie jestem lepszy, wręcz przeciwnie "jestem Polakiem gorszego sortu",lepsi są Ci inni, Ci "normalni" :D

Karasso
22-02-2020, 16:00
Nie tylko, w weekendy, takie jak np dziś, ogrzewanie, pralka, lodówka, reku, TV, kuchenka, komputer, oświetlenie, mikser, zmywarka, odkurzacz, wiertarka, wyrzynarka, kosiarka itd pracują w cenie prądu ok. 0,30zl/kWh.
Biorąc pod uwagę,że takich weekendow w miesiącu jest 4, dodając do tego pracę ogrzewania, lodówki, reku, TV, zmywarki itp w tygodniu w godzinach 13-15 i 22-6 nie trzeba być "oszczędnym" i "nocnym markiem" żeby rachunki za prąd wyszły niższe niż u "gazownikow"

Koszt ogrzewania to nie tylko to ile płacisz w miesiącu ale i koszt samej inwestycji. Co z tego że płacisz parę groszy mniej niż gazownik skoro gazownik na instalacja wywali 10k PLN a ty 60... Nie ma co się oszukiwać -gaz to najtańsze zródło "ciepła" biorąc pod uwagę koszta instalacji i koszta eksploatacji. Ja w te 1700kWh rocznie jestem w stanie uwierzyć. Sam grzeje dom prądem bo nie mam gazu i w miesiącach letnich zużywam w okolicach 300kWh /miesiąc grzejąc wode w 100 litrowym bojlerze gotując na indukcji , nie latam tez i za nikim w domu i nie gaszę świateł

stingeros
22-02-2020, 16:06
Ja też nie zbieram na ratę. Żyję w normalnej taryfie G11 a nie jak Wy tłuczecie się pralkami i zmywarkami po 22. Nie zapalam świeczek w salonie bo pewnie wyszłoby drożej niż ledy. Nigdy nie uważałem się za kogoś lepszego. A może pora na Was o weryfikację życia. Może niektórym to lotto ale ja nie uznaje jak TV, laptop lub światło ktoś zostawia włączone a idzie np. na plac zabaw. No sorry. Za to ścigam. Ciekawe czy ktoś zostawia samochód włączony na noc "a po co będę gasił i rano znowu odpalał" hehe

Arturo72
22-02-2020, 16:11
Koszt ogrzewania to nie tylko to ile płacisz w miesiącu ale i koszt samej inwestycji. Co z tego że płacisz parę groszy mniej niż gazownik skoro gazownik na instalacja wywali 10k PLN a ty 60... Nie ma co się oszukiwać -gaz to najtańsze zródło "ciepła" biorąc pod uwagę koszta instalacji i koszta eksploatacji. Ja w te 1700kWh rocznie jestem w stanie uwierzyć. Sam grzeje dom prądem bo nie mam gazu i w miesiącach letnich zużywam w okolicach 300kWh /miesiąc grzejąc wode w 100 litrowym bojlerze gotując na indukcji , nie latam tez i za nikim w domu i nie gaszę świateł
60tys.zl powiadasz za pompę p-w?
No cóż, w takim wypadku faktycznie "nie jestem normalny" bo 7 lat temu płaciłem za instalację 20tys.zl a dzisiaj z tego co wiem wychodzi niewiele więcej :)
Co mam za to? Zużycie energii za ogrzewanie i cwu jest 3 krotnie mniejsze niż bym ogrzewa samym prądem :)
Wyobraź sobie, że ja też za nikim nie latam i nie gasze świateł bo jest nas tylko dwójka dorosłych osób, która pracuje a nie utrzymuje się za 500+ :D
Ja mam gaz przed działką i tam pozostał...

Kaizen
22-02-2020, 16:21
Lodówka 258kWh/r. Nie mam side.

Zmierzone? Jaki to model?
Podałem prognozę na podstawie pomiarów z 1,88 miesiąca dla Beko CSA 29000. W poprzednim mieszkaniu Mastercook (modelu nie pomnę - inox, na górze wyświetlacz i możliwość ustawienia temperatury w zamrażarce i chłodziarce) była trochę bardziej energooszczędna - 414kWh/r. Teraz mam inwerterowego Haiera - największa ale też najoszczędniejsza 284,33kWh/r.



TV ok. 250kWh/r.

Zmierzone? Mi łobuz teraz (Bravia) po podłączeniu dysku na USB w trybie niby to uśpienia pobiera 22W - czyli już 193kWh.
Jak włączony - w oklicach 100W. To żeby zmieścić się w 250kWh musiałby być włączony 2 godziny dziennie.


Laptopy może ok 20kWh/r

Może? Zgadujesz, czy masz pomierzone? Czyli ciągnie podobnie jak router?

A, zapomniałem jeszcze, że u mnie chodzi non stop NAS - ale z tylko jednym dyskiem. Jak dobrze pójdzie (aktualnie regularnie doprowadzam do upadku testową instalację) i uda mi się postawić wszystko na jednej maszynie, to router, AP, monitoring, NAS, Domoticza/HA, nagrywarka TV i co tam jeszcze wymyślę będzie chodziło na jednej maszynie pobierającej ze 25-30W średnio. Czyli sporo mi spadnie "bierne" zużycie, bo podobnie bierze w stanie czuwania TV z podpiętym dyskiem.


I wszystkie inne rzecz, które wypisałem ale ich używa się sporadycznie ( piekarnik przecież uruchamia się 2x w tygodniu)

Ja średnio tak. Prawie nie jadam pieczywa ze sklepu. Inne rzeczy też często piekę (ale częściej robię w szybkowarze, teraz też na kuchence elektryczne - i co najwyżej opiekam w piekarniku).



Nie mam klimy, reku, alarmu, monitoringu, kompów stacjonarnych, konsoli, ekspresu, suszarki
Myślę, że pełny rok wyjdzie ok 1500kWh - myślałem, że to standard.

Własnie zawitała u mnie suszarka - zwykła kondensacyjna (bez pompy ciepła). Pewnie co najmniej 300kWh wzrośnie mi zużycie prądu na to, zimą za to trochę spadnie na grzanie, ale latem wzrośnie na klimę (chyba, że latem żona będzie rozwieszała pranie pod klimą).

stingeros
22-02-2020, 17:52
Zmierzone? Jaki to model?
Podałem prognozę na podstawie pomiarów z 1,88 miesiąca dla Beko CSA 29000. W poprzednim mieszkaniu Mastercook (modelu nie pomnę - inox, na górze wyświetlacz i możliwość ustawienia temperatury w zamrażarce i chłodziarce) była trochę bardziej energooszczędna - 414kWh/r. Teraz mam inwerterowego Haiera - największa ale też najoszczędniejsza 284,33kWh/r.



Zmierzone? Mi łobuz teraz (Bravia) po podłączeniu dysku na USB w trybie niby to uśpienia pobiera 22W - czyli już 193kWh.
Jak włączony - w oklicach 100W. To żeby zmieścić się w 250kWh musiałby być włączony 2 godziny dziennie.



Może? Zgadujesz, czy masz pomierzone? Czyli ciągnie podobnie jak router?

A, zapomniałem jeszcze, że u mnie chodzi non stop NAS - ale z tylko jednym dyskiem. Jak dobrze pójdzie (aktualnie regularnie doprowadzam do upadku testową instalację) i uda mi się postawić wszystko na jednej maszynie, to router, AP, monitoring, NAS, Domoticza/HA, nagrywarka TV i co tam jeszcze wymyślę będzie chodziło na jednej maszynie pobierającej ze 25-30W średnio. Czyli sporo mi spadnie "bierne" zużycie, bo podobnie bierze w stanie czuwania TV z podpiętym dyskiem.



Ja średnio tak. Prawie nie jadam pieczywa ze sklepu. Inne rzeczy też często piekę (ale częściej robię w szybkowarze, teraz też na kuchence elektryczne - i co najwyżej opiekam w piekarniku).



Własnie zawitała u mnie suszarka - zwykła kondensacyjna (bez pompy ciepła). Pewnie co najmniej 300kWh wzrośnie mi zużycie prądu na to, zimą za to trochę spadnie na grzanie, ale latem wzrośnie na klimę (chyba, że latem żona będzie rozwieszała pranie pod klimą).

Lodówka LG gbb59wbmzs. Parametr poboru ze specyfikacji.
TV 70" LG . Pobór 0.5W w czuwaniu.
Lapki używane naprawdę sporadycznie. Wszystko załatwia smartfon. Router i dekoder włączony 24/7.
Jak widać niestety u mnie opcja standard jeżeli chodzi o wyposażenie. Nie piekę tyle w piekarniku, nie mam suszarki, klimy, reku, ekspresu, stacjonarek, konsoli, alarmu, monitoringu, szybkowaru.....może kiedyś to wszystko wpadnie. Pomalutku.
W sumie to mamy z grubsza odpowiedź skąd różnica w zużyciu.

dbx
22-02-2020, 18:31
wy na serio postukani jesteście....napiszcie jeszcze ile czasu trwają wasze uniesienia z małżonkami, z pewnością po ciemku.

Kaizen
22-02-2020, 20:55
W sumie to mamy z grubsza odpowiedź skąd różnica w zużyciu.

Nie mamy, bo nie schodziłem <3,5MWh w mieszkaniu, gdzie kuchenkę miałem gazową, nie było alarmu, monitoringu, konsoli, suszarki, rekuperacji a TV nie miał możliwości podpięcia dysku i pobierał <1W w spoczynku.
Chyba, że masz na myśli, że podajesz dane ze specyfikacji.


Lodówka LG gbb59wbmzs. Parametr poboru ze specyfikacji.

Moja wg specyfikacji (https://www.megamedia.pl/chlodziarko-zamrazarka-beko-csa-29000-s.php) miała pobierać 292 kWh/r a zmierzone 453 kWh/r. Zmierzone poprzedniej niewiele mniejsze.

Teraz, to mam prawie 10MWh.

Arturo72
22-02-2020, 21:18
Nie mamy, bo nie schodziłem <3,5MWh w mieszkaniu, gdzie kuchenkę miałem gazową, nie było alarmu, monitoringu, konsoli, suszarki, rekuperacji a TV nie miał możliwości podpięcia dysku i pobierał <1W w spoczynku.
Chyba, że masz na myśli, że podajesz dane ze specyfikacji.



Moja wg specyfikacji (https://www.megamedia.pl/chlodziarko-zamrazarka-beko-csa-29000-s.php) miała pobierać 292 kWh/r a zmierzone 453 kWh/r. Zmierzone poprzedniej niewiele mniejsze.

Teraz, to mam prawie 10MWh.
Wyjątkowo zgadzam się bmx :D
Szczególnie Ty kaizen jesteś nie od dziś odjechany :D
Ostatnio skończyła mi się zapalniczka i jako, że nie chciało mi się jechać po nową to fajeczki odpalalem od opalarki :D
Policz ile PLN jestem stratny :D Po 22 to było :)

lolson28
22-02-2020, 21:26
Teraz, to mam prawie 10MWh.

Ło matko , co wy żrecie ten prund ? :)

vvvv
22-02-2020, 21:30
jak się zbiera na raty za kredyty, to się żyje w taniej taryfie.
Normalni ludzie żyją normalnie i brak jest dla normalnych ludzi powodu, by się przed światem chwalić rachunkami i tym, że żyją według grafika nocnej taryfy.
I im się jeszcze wydaje, że są w czymś lepsi.

Nie ma kredytu ale nam tanią taryfę. Nie grzeję prądem. Żyję normalnie. Taryfa G12 daje mi oszczędności. Czy to oznacza ze mam przewalać głupio swoją kasę ?

Arturo72
22-02-2020, 21:31
Nie ma kredytu ale nam tanią taryfę. Nie grzeje prądem. Żyje normalnie. Taryfa G12 daje mi oszczędności. Czy to oznacza ze mam przewalać głupio swoją kasę ?
W punkt, ale mało ludziskow to zrozumie a o liczeniu nawet nie wspomnę bo to trzeba podstawowa szkołę skończyć a dzisiaj wśród "suwerena" z tym bywa problem :)
Większość "suwerena" to skazani za niewinność i stąd taka nienawiść :D

vvvv
22-02-2020, 21:43
W punkt ...


Dziękuję bardzo.

dbx
23-02-2020, 10:41
Nie ma kredytu ale nam tanią taryfę. Nie grzeję prądem. Żyję normalnie. Taryfa G12 daje mi oszczędności. Czy to oznacza ze mam przewalać głupio swoją kasę ?

to łatwe do zrozumienia; innym jest normalne życie i korzystanie z tego, co do domu się przytargało, a czym innym troska, by to, co się przytargało, zużywało jak najmniej paliwa do jego działania, by zaoszczędzić pieniądze na tego eksploatację.
"Ściganie" za włączony bez oglądania telewizor, jest jednym z wielu tego przykładów. Po co inne? Normalny to wie, a "inny", przedstawi swój dowód na słuszność swego zdania o tym i ścigać tym bardziej będzie.
Czy można takiemu tego zabronić, ależ po co? Jeszcze jakiej traumy dozna, albo czego innego. Każdy chce żyć po swojemu, ułomy także. Problem ich jest taki, że zbyt opacznie traktują swoje fobie i manie, uznając je za właściwe również dla innych i dla innych wskazane.
Czy posiadasz samochód? Czy korzystasz z jego technicznych możliwości, czy użytkujesz go tak, by zużywał jak najmniej paliwa, opon, klocków itp?
Innymi słowy, czy kultywujesz syndrom nędzy?

stingeros
23-02-2020, 13:39
Nie mamy, bo nie schodziłem <3,5MWh w mieszkaniu, gdzie kuchenkę miałem gazową, nie było alarmu, monitoringu, konsoli, suszarki, rekuperacji a TV nie miał możliwości podpięcia dysku i pobierał <1W w spoczynku.
Chyba, że masz na myśli, że podajesz dane ze specyfikacji.



Moja wg specyfikacji (https://www.megamedia.pl/chlodziarko-zamrazarka-beko-csa-29000-s.php) miała pobierać 292 kWh/r a zmierzone 453 kWh/r. Zmierzone poprzedniej niewiele mniejsze.

Teraz, to mam prawie 10MWh.

10MWh rocznie?!...to chyba jakieś zjeby. To musisz mieć farmę PV. To w zwykłej taryfie G11 płacił byś 550zl miesięcznie. A w mieszkaniu 3.5MWh/r .. masakra. Mieszkanie pewnie minimum 100m2.
A jeśli chodzi o urządzenia to widocznie u mnie pobierają tyle co powinny albo mniej :-) Napisałeś, że wg spec. powinno być 292kWh/r a jest 453kWh/r. Może warto się tym zainteresować bo możliwe, że wszystkie twoje urządzenia pobierają energii x2.
Ogólnie bardzo ciekawe bo wszyscy moi znajomi z okolic co się pobudowali to zużywają ok 2-3MWh/r a ci najbogatsi z basenami ok 5MWh/r ale Twoje 10 to jest dla willi 400m2 hehe

ig0r-
23-02-2020, 15:22
10MWh rocznie?!...to chyba jakieś zjeby. To musisz mieć farmę PV. To w zwykłej taryfie G11 płacił byś 550zl miesięcznie. A w mieszkaniu 3.5MWh/r .. masakra. Mieszkanie pewnie minimum 100m2.
A jeśli chodzi o urządzenia to widocznie u mnie pobierają tyle co powinny albo mniej :-) Napisałeś, że wg spec. powinno być 292kWh/r a jest 453kWh/r. Może warto się tym zainteresować bo możliwe, że wszystkie twoje urządzenia pobierają energii x2.
Ogólnie bardzo ciekawe bo wszyscy moi znajomi z okolic co się pobudowali to zużywają ok 2-3MWh/r a ci najbogatsi z basenami ok 5MWh/r ale Twoje 10 to jest dla willi 400m2 hehe
Kaizen grzeje pradem więc pewnie podał sumaryczne zużycie. Do tego grzeje z COP1. Ja u siebie za poprzedni rok miałem zużycie 3100 kWh. Gotowanie na indukcji. Dlatego twoje 1400 kwh za 11 mc wygląda nieprawdopodobnie. Ja tyle mam w okresie letnim :) za 6 miesięcy.

stingeros
23-02-2020, 16:02
Kaizen grzeje pradem więc pewnie podał sumaryczne zużycie. Do tego grzeje z COP1. Ja u siebie za poprzedni rok miałem zużycie 3100 kWh. Gotowanie na indukcji. Dlatego twoje 1400 kwh za 11 mc wygląda nieprawdopodobnie. Ja tyle mam w okresie letnim :) za 6 miesięcy.

No to 3100 wygląda w miarę ok. Masz indukcję oraz reku na dzień dobry.

Misterhajt
23-02-2020, 18:22
Zmierzone? Jaki to model?

Teraz mam inwerterowego Haiera - największa ale też najoszczędniejsza 284,33kWh/r.



Zmierzone? Mi łobuz teraz (Bravia) po podłączeniu dysku na USB w trybie niby to uśpienia pobiera 22W - czyli już 193kWh.


Jak włączony - w oklicach 100W. To żeby zmieścić się w 250kWh musiałby być włączony 2 godziny dziennie.

Może? Zgadujesz, czy masz pomierzone? Czyli ciągnie podobnie jak router?

Własnie zawitała u mnie suszarka - zwykła kondensacyjna (bez pompy ciepła). Pewnie co najmniej 300kWh wzrośnie mi zużycie prądu na to, zimą za to trochę spadnie na grzanie, ale latem wzrośnie na klimę (chyba, że latem żona będzie rozwieszała pranie pod klimą).

Przepraszam, że zapytam, ale muszę po przeczytaniu tego wszystkiego:
- CZY TY JESTEŚ ABY NORMALNY?

I co jeszcze mierzysz? Co na to twoja żona?

Karasso
23-02-2020, 18:57
10MWh rocznie?!...to chyba jakieś zjeby. To musisz mieć farmę PV. To w zwykłej taryfie G11 płacił byś 550zl miesięcznie. A w mieszkaniu 3.5MWh/r .. masakra. Mieszkanie pewnie minimum 100m2.

jest to pewnie zużycie prądu za cały rok przy grzaniu prądem. Całkiem normalne przy grzaniu z COP=1.

stingeros
24-02-2020, 09:55
Dzisiaj pokazali projekt rekompensat za prąd:
"Na przykład gospodarstwo domowe, które zużyje rocznie między 63 a 500 kWh, otrzyma 34,08 zł rekompensaty. Przy zużyciu między 500 a 1200 kWh można liczyć na 82,80 zł, a przy przedziale 1200 a 2800 kWh - 190,86 zł.
Zużycie powyżej 2800 kWh to rekompensata w wysokości 306,75 zł"
Wynika z tego, że moje gospodarstwo domowe zużywając rocznie ok 1500kWh jest dosyć pospolite bo w innym przypadku widełki zaczynałby się od 3000kWh a kończyły na ok 10000kWh.
Nie piszę już nawet o kaizenie, który w mieszkaniu nie schodził poniżej 3500kWh. Kaizen jesteś poza skalą hehe.
P.s. Z widełek rekompensat wynika, że zgodnie z Waszymi teoriami, większość społeczeństwa zamieszkująca tereny Polski to Amisze.

klaudiusz_x
24-02-2020, 10:24
Te kwoty są znane od ponad miesiąca.

Kaizen
24-02-2020, 10:25
P.s. Z widełek rekompensat wynika, że zgodnie z Waszymi teoriami, większość społeczeństwa zamieszkująca tereny Polski to Amisze.
Innogy (https://www.innogy.pl/pl/tabela-zuzycia) podaje, że w grupie V ma średnio 2,5 MWh.

Tylko trzeba pamiętać, że to Warszawa, więc prawie same mieszkania i kuchnie na gaz (często też piekarniki). Średnią w porównaniu do nowoczesnych mieszkań i domów często brak zmywarek.
Więc owszem, 3,5 MWh to więcej, niż średnio - ale jakby porównać tylko z mieszkaniami ze zmywarką i klimą nie jakoś znacząco.

ig0r-
24-02-2020, 11:27
Innogy (https://www.innogy.pl/pl/tabela-zuzycia) podaje, że w grupie V ma średnio 2,5 MWh.

Tylko trzeba pamiętać, że to Warszawa, więc prawie same mieszkania i kuchnie na gaz (często też piekarniki). Średnią w porównaniu do nowoczesnych mieszkań i domów często brak zmywarek.
Więc owszem, 3,5 MWh to więcej, niż średnio - ale jakby porównać tylko z mieszkaniami ze zmywarką i klimą nie jakoś znacząco.
Kaizen ile tak średnio rocznie wychodzi Ci zużycie na samą klimę? Jestem przed montażem i się właśnie zastanawiam ile rocznie może zużyć taki klimatyzator, głównie chłodzenie, chociaż w przejściowym nie wykluczam też delikatnego grzania. Jednostka 3,5 kw.

Kaizen
24-02-2020, 11:37
Kaizen ile tak średnio rocznie wychodzi Ci zużycie na samą klimę?

Nie mam opomiarowanej teraz (podłączona jest bezpośrednio do bezpiecznika w rozdzielnicy, więc nie zmierzę miernikiem wpinanym do gniazdka) - a do tego sporo grzeję. Jak od czasu do czasu mierzyłem miernikiem cęgowym, to latem zaczynała od 1,5kW poboru i po 15-30 minutach (w zależności od warunków) dochodziła do ok 0,6kW i tak jej zostawało. Tak szacunkowo bym liczył 2,5kWh dziennie w czasie upałów. Przy czym nie starałem sie zbijać temperatury za bardzo - klima chodziła prawie codziennie przez 2h dziennego okienka i do tego po południu w miarę potrzeby.

Solzbi
24-02-2020, 23:40
Nie było człowieka przez weekend w domu, a tu taki off-topic powstał z mojego zapytania. Połową odpowiedzi to od kogo jakie urządzenie elektryczne pobiera mniej prądu na rok... :mad::spam:

Liczyłem na jakąś rzetelną pomoc w doborze ogrzewania domu, wszystkim co pisali na temat serdecznie dziękuję.


... Natomiast ty już chyba nie możesz tego zainstalować bo do kotłowni gazowej wymagany jest komin spalinowy + komin wentylacji grawitacyjnej a ty tego nie masz...
Projekt domu mam pod instalację gazową uwzględniając wyrzut przez ścianę, więc żadnego komina nie potrzebuję, gaz mogę w każdej chwili podłączyć.


Po co?
Nie buduje domu pasywnego. A 20 cm czarnego styro daje mu standard niskoenergetyczny, bliski pasywnemu.
Jeśli już coś dokładać to ocieplenia dachu.
A co myślisz nad ociepleniem dachu pianą? Warto czy wełna bezkonkurencyjna?



Przy płycie nie rób kanapki czyli nie dawaj izolacji pomiędzy płyta a wylewką,lepiej więcej pod płytą niż nad.

Mam w planach dać izolację między płytą a wylewką, aby schować gdzieś instalacje elektrycznę, hydrauliczną. Bo jak inaczej to rozwiązać?



Mam torche wiekszy dom ale tez dobrze ocieplony i poszedłem w PC,tez miałem dylemat z gazem..
Jakiej mocy masz pompę oraz jaka powierzchnia domu, kubatura?


Nawet nie. Od 21.01.2019 do 23.01.2020 bo tak było rozliczenie wyszło 1260kWh na kwotę 811zł ale mieszkam od marca więc pewnie wyszło by z 1000zł.

Qrcze, ja poniżej 3,5MWh nie schodziłem w małym mieszkaniu (CO i CWU sieciowe, płyta gazowa).

Ja obecnie w mieszkaniu 36m2 zużyłem prądu 1500kWh/rok oraz gaz 166m3/1873kWh w 3osoby. CWU na gaz, piec na gaz, CO z ciepłowni.

stingeros
25-02-2020, 07:11
Sorry za off topa. Zużyłeś 1500kWh w mieszkaniu z kuchenką na gaz a ja w podobnym mieszkaniu ok 1000kWh ale oczywiście kaizen w mieszkaniu nie schodził poniżej 3500kWh hehe. Chyba, że mieszkanie 100m2.

Wracając do tematu. To na dzień dzisiejszy wełna jest bezkonkurencyjna. Koszt i izolacja na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o pianę to potrzeba cieńszej warstwy żeby mieć to samo co wełna ale niestety akustyka jest tragiczna. Wszystko słychać.

Arturo72
25-02-2020, 07:53
Mam w planach dać izolację między płytą a wylewką, aby schować gdzieś instalacje elektrycznę, hydrauliczną. Bo jak inaczej to rozwiązać?



Jakiej mocy masz pompę oraz jaka powierzchnia domu
Elektryczna w ścianach, hydrauliczna jak podlogowka czyli w wylewce.

T-CAP 9kW, 125m2, nie do mnie ale przy okazji.
Kubatura i pow. domu nie jest ważna, stosunek COP do innych źródeł ciepła będzie zawsze taki sam niezależnie od powierzchni.

Kaizen
25-02-2020, 09:29
Sorry za off topa. Zużyłeś 1500kWh w mieszkaniu z kuchenką na gaz a ja w podobnym mieszkaniu ok 1000kWh ale oczywiście kaizen w mieszkaniu nie schodził poniżej 3500kWh hehe. Chyba, że mieszkanie 100m2.

W sumie 41m2. Ważniejsze, że klima, pralka 3x w tygodniu, piekarnik 2-3x, zmywarka 3x na dwa dni. Jak we trzech kawalerów wynajmowaliśmy mieszkanie, to zużywaliśmy w okolicach 2MWh. Ale nie było klimy, zmywarki a piekarnik chodził od święta.

A wracając do meritum - przypomnę linka
Policz sam (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM)

Solzbi
26-02-2020, 21:51
Wysłałem kilka próśb o wycenę pomp ciepła na co i cwu. Dostałem na chwilę obecną dwie odpowiedzi i każdy firma mimo że dostała obliczenie mojego OZC to wykonała swoje wyliczenia i różnice w wynikach są kolosalne :o czekam na wyjaśnienie skąd taka różnica i jak to liczyli. Co jest na rzeczy?
441263441264441265
https://iv.pl/images/aa30e75c257c8afed602c330f4423d81.pnghttp://iv.pl/images/e9bb0431414528a8c8fe4047be0a21ba.png

Kaizen
26-02-2020, 22:00
Obraz nieczytelny.

Powiedz, czy podałeś firmom, co to liczyły jaką masz powierzchnię okien i jak są skierowane na strony świata?
Jakie U mają poszczególne okna?
Jaką konkretnie lambdę mają zastosowane materiały izolacyjne?
Jaką sprawność zimą ma rekuperator, który wybrałeś?

Jak policzyli bez tych danych - wyrzuć obliczenia do kosza.

Solzbi
26-02-2020, 23:25
Obraz nieczytelny.
Poprawione.


Jak policzyli bez tych danych - wyrzuć obliczenia do kosza.
I wszystko jasne :rolleyes:nie było pytania

Solzbi
02-03-2020, 15:41
Po co?
Nie buduje domu pasywnego. A 20 cm czarnego styro daje mu standard niskoenergetyczny, bliski pasywnemu.
Jeśli już coś dokładać to ocieplenia dachu.

A jak by tak iść w ocieplenie ścian wełną? Warta? Czy lepiej pozostać przy styropianie?

Kaizen
02-03-2020, 16:20
A jak by tak iść w ocieplenie ścian wełną? Warta? Czy lepiej pozostać przy styropianie?

Lambda gorsza - czyli trzeba grubiej dla tego samego efektu. Do tego trudno znaleźć ekipę i wycena 1/3 wyższa, niz za styro tej samej grubości czyli gorsze U (przynajmniej ja taką dostałem). Dla mnie nie warta takiej dopłaty.