PDA

Zobacz pełną wersję : Elewacja murowanego domku letniskowego



PIOTR+
23-02-2020, 14:53
Hej,

Przymierzam się do elewacji domku letniskowego.
Domek ok 45m2 z bloczków (ok. 20 - 25 cm) postawiony na fundamencie, od momentu wybudowania stoi niewykończony.
Od zewnątrz mamy w kolejności: bloczek, cienki styropian, płyta gk.

Na elewacji zależy mi głównie ze względów wizerunkowych - domek jest używany tylko w okresie letnim, czasami dogrzewany piecykami elektrycznymi.

Teraz pojawiają się dwie możliwości:
- kompleksowe ocieplenie + elewacja - odkopanie i ocieplenie fundamentów, następnie ścian i wykończenie elewacji
- samo wykonanie elewacji na "części widocznej" (ew odkopać 10cm poniżej gruntu, aby wszystko elegancko wyglądało)

Z racji użytkowania w okresie letnim oraz braku potrzeby ocieplenia teoretycznie skłaniam się ku drugiej opcji. Jednak czy to będzie dobre rozwiązanie? Kompleksowe ocieplenie dodatkowo ochroni przed wilgocią, może do tego pozwoli na przedłużenie życia domku?

Co byście poradzili zrobić w takiej sytuacji?

Piotr

swierol
23-02-2020, 15:22
Cześć. A co znaczy „samo wykonanie elewacji”? Czy te ściany są wystarczająco równe żeby kłaść na ich siatkę, klej i tynk? Czy trzeba wyrównać całość styropianem? Jeśli tak to od razu lepiej kupić grubszy styropian i docieplić jak trzeba, wtedy inwestycja będzie tylko lub aż droższa o grubość tego styropianu.

PIOTR+
23-02-2020, 16:07
Hej swierol,

Ściany nie są idealnie równe - głównie na spoinach - nie zostały wykonane zbyt dokładnie.
Czy w takiej sytuacji lepiej będzie wyrównać styropianem? Jeżeli tak, to faktycznie lepiej od razu położyć grubszy, bo różnica nie będzie duża.

Co w takim wypadku z fundamentem?

swierol
23-02-2020, 17:32
Jeśli ten domek nadal ma służyć jako rekreacyjny to ja bym na siłę tych fundamentów nie ruszał, chyba, że chcesz je zaizolować przeciw wilgoci jeśli jest taka potrzeba. Mam wrażenie, że wyrównanie je styropianem będzie najprostsze i najbardziej efektywne
Myślę, że warto by było wpuścić ten styropian 10-20cm (tak jak chciałeś zrobić) pod poziom gruntu. Dasz 15cm styro a różnica i tak będzie kolosalna.

PIOTR+
23-02-2020, 18:29
No i to jest właśnie pytanie - czy izolacja fundamentów przeciw wilgoci jest rzeczą istotną, czy w tym wypadku można ten krok z czystym sumieniem pominąć?
Do tej pory nie ma problemów z wilgocią w środku.

MAT.pl
29-02-2020, 13:01
Hej,

Przymierzam się do elewacji domku letniskowego.
Domek ok 45m2 z bloczków (ok. 20 - 25 cm) postawiony na fundamencie, od momentu wybudowania stoi niewykończony.
Od zewnątrz mamy w kolejności: bloczek, cienki styropian, płyta gk.

Na elewacji zależy mi głównie ze względów wizerunkowych - domek jest używany tylko w okresie letnim, czasami dogrzewany piecykami elektrycznymi.

Teraz pojawiają się dwie możliwości:
- kompleksowe ocieplenie + elewacja - odkopanie i ocieplenie fundamentów, następnie ścian i wykończenie elewacji
- samo wykonanie elewacji na "części widocznej" (ew odkopać 10cm poniżej gruntu, aby wszystko elegancko wyglądało)

Z racji użytkowania w okresie letnim oraz braku potrzeby ocieplenia teoretycznie skłaniam się ku drugiej opcji. Jednak czy to będzie dobre rozwiązanie? Kompleksowe ocieplenie dodatkowo ochroni przed wilgocią, może do tego pozwoli na przedłużenie życia domku?

Co byście poradzili zrobić w takiej sytuacji?

Piotr

Hej Piotr, ja bym ci polecił położenie z 5 cm wełny na wyrównanie ścian i wygłuszenie na to siatkę z klejem i tynk mineralny, a to wszystko na koniec pomaluj farbą termoizolacyjną a efekt będziesz miał zbliżony do domu pasywnego. Tylko poszukaj dobrej farby bo jest parę na rynku ale z ich jakością i działaniem bywa różnie.