PDA

Zobacz pełną wersję : oparcie płatwi o ścianę działową



amator12345
25-02-2020, 20:00
Czy istnieje możliwość oparcia płatwi o ścianę dziąłową pełną 12 cm z gazobetonu ? ściana stoi na ścianie nośnej kondygnacji parteru. Dodam, że to nie będzie pełne podparcie tylko zabezpieczenie słupa drewnianego, który stoi na stropie teriva. Chodzi mi o to żeby w razie co odciążyć ten słup drewniany. W razie dużych opadów śniegu. Takie zabezpieczenie na którtkotwałe działanie dużych obciążeń. Dodam że słup drewniany stoi na wzmocnieniu stropu w postaci wymianu. Słup drewniany jest oddalony od ściany działowej 1m (tą właśnie ścianę chcę podmurować do płatwi).

amator12345
26-02-2020, 12:00
Może lepiej wyciąć w tej ścianie miejsce na słup żelbetowy i wylać słup centralnie pod płatwią ? Możecie coś doradzić ?

jajmar
26-02-2020, 12:53
Ściany działowe nie są od przenoszenia obciążeń w dachu. Nie ma znaczenia na czym stoją.
Skoro jest słup drewniany po co takie kombinacje, wzmacnianie itd? Zmieniłeś coś względem projektu ?

Andrzej733
26-02-2020, 13:14
amator nie w tę stronę kombinujesz. Nie jesteś w stanie przewidzieć ile zmieni się długość słupa z czasem i może w przyszłości tak wyjść że wszystko oprze się na ściance nie słupie.

amator12345
26-02-2020, 15:22
Słyszałem kiedyś taką opinię że ściana działowa jest ściana działowa dopóki nie dostawiamy do niej obciążenia. W tedy pełni funkcję ściany nośnej. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wyciąć w ścianie miejsce na slup i wylać tam sly żelbetowy. Jeżeli chodzi o słup to projektant tego nie przewidział i murarze na szybko wymian na przebicie wykonali.

amator12345
26-02-2020, 15:28
Ściany działowe nie są od przenoszenia obciążeń w dachu. Nie ma znaczenia na czym stoją.
Skoro jest słup drewniany po co takie kombinacje, wzmacnianie itd? Zmieniłeś coś względem projektu ?

To na czym stoją jednak ma znaczenie. Bo nie podparłbym płatwi o ścianę stojąca na stropie. Jedyne co mnie martwi to smukłość tej ściany. Dlatego chcę wyciąć miejsce na slup i wylać żelbetowy centralnie pod płatwią. Wii

jajmar
26-02-2020, 16:48
To na czym stoją jednak ma znaczenie. Bo nie podparłbym płatwi o ścianę stojąca na stropie. Jedyne co mnie martwi to smukłość tej ściany. Dlatego chcę wyciąć miejsce na slup i wylać żelbetowy centralnie pod płatwią. Wii

Czyli jak sam zauważasz nie ma znaczenie na czym stoi bo ściana działowa nie jest od przenoszenia obciążeń w szczególności z dachu.

Jak projekt nie przewidywał podparcia płatwi? to na pewno płatew?

amator12345
26-02-2020, 17:09
Czyli jak sam zauważasz nie ma znaczenie na czym stoi bo ściana działowa nie jest od przenoszenia obciążeń w szczególności z dachu.

Jak projekt nie przewidywał podparcia płatwi? to na pewno płatew?

Zauważam różnice pomiędzy ściana postawiona na stropie a asciana stojąca na ścianie nośnej niższej kondygnacji. To zauważam i pytam czy mogę na takiej ścianie oprzeć platew? Jeżeli nie to czy w ścianie mogę wyciąć miejsce na slup zelbetowy.? Jest to na pewno płatek ponieważ ma wymiar 20x 18 cm. Na tą chwilę płatek jest uniesioną 10 cm nad ściana działowa z gazobetonu 12cm. Jest to ściana pelna

jajmar
26-02-2020, 17:49
Zauważam różnice pomiędzy ściana postawiona na stropie a asciana stojąca na ścianie nośnej niższej kondygnacji. To zauważam i pytam czy mogę na takiej ścianie oprzeć platew? Jeżeli nie to czy w ścianie mogę wyciąć miejsce na slup zelbetowy.? Jest to na pewno płatek ponieważ ma wymiar 20x 18 cm. Na tą chwilę płatek jest uniesioną 10 cm nad ściana działowa z gazobetonu 12cm. Jest to ściana pelna

Po raz kolejny i ostatni napiszę nie możesz opierać płatwi na ścianie działowej czy to stojącej na stropie czy ścianie parteru.
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie po co ten słup, dlaczego wg Ciebie nie było żadnych słupów w projekcie, pokaż przekrój przez ten dach.
Chyba jescze nie widziałem dachu z płatwiami bez slupów, chętnie zobaczę.

Jak bardzo chcesz to wytnij dziurę na słup żelbetowy, ale jak go za zbroisz?

amator12345
26-02-2020, 18:13
Planowany słup żelbetowy jest po to aby odciążyć istniejący słup drewniany stojący na stropie w odległości 1 m od ściany działowej stojącej na ścianie parteru?
Propozcja 1
słup żelbetowy
Jeżeli chodzi o wykonanie to zrobie to następująco:
- wytnę ze ściany fragment taki 12x18 cm
- wywierce w wieńcu ściany parteru 4 otworu,
- wstawie zbrojenie 4 pręty + strzemiona ,
- wydeskuje z 2 stron na wysokość 1m +zaleje betonem + wydeskje znowu 1 m + zaleje betonem + wydeskuje pozostałą cześć i dojeje resztę aż pod samą płatew.
2 propozycja
wstawić pomiędzy płatew a ścianę deskę dębową wzdłuż ściany tak aby rozłożyć obciążenia na większą cześć ściany
3 propozycja
wylać wieniec na ścianę działową pomiędzy płatew, a ścianę

Andrzej733
26-02-2020, 19:20
Więźba może pracować od na przykład od wiatru (na boki), jak będziesz miał nawet słup żelbetowy to może go wyginać wtedy i jakieś tam pęknięcia mogą powstać.
Z drugiej strony to nie będzie jedyne pęknięcie jakie ci się na poddaszu pojawi.

amator12345
26-02-2020, 19:31
Andrzej 733 wolę mieć rysy ale bezpiecznie spać. A 2-3 opcja może być ? Dach już je 4 lata teraz przyszedł czas na zabudowę i zagospodarowanie poddasza i tak mnie naszło żeby to jeszcze jakoś wzmocnić. Chyba że do ściany dostawie słup tam jest 12 cm podparcia jeszcze.

Andrzej733
27-02-2020, 16:00
Często wyrzuca się takie słupki , bo więźba jentkowa z założenia jest samonośna, o ile konstrukcja tejże na to pizwala ( tego niech nie czytają konstruktorzy).
Jak masz słupek drewniany metr obok, to obawiasz się że nie wytrzyma? Widziałem załamane krokwie, rozepchane ścianki kolankowe, ale nigdy nie widziałem połamanego słupka, ten słupek to najpewniejszy element więźby.

Jak już coś to wieniec, tylko tego słupka drewnianego nie wywalaj

amator12345
27-02-2020, 16:11
Andrzej733 ja się obawiam o strop teriva. Bo słup na nim stoi. Jest wprawdzie wzmocnienie pod slupem wpostaci wymianu stalowego między 3kolejne belki. Na to beton i drewniana pidwalina w poprzek belek. Chodzi mnie o to żeby odciążyć ten słup w razie dużych śniegów.

amator12345
27-02-2020, 16:23
Dodam że konstrukcje mam z podwójnymi jętki i platwimi. Rozpiętość między muralatami jest 9,4m

d7d
27-02-2020, 19:05
Po raz kolejny i ostatni napiszę nie możesz opierać płatwi na ścianie działowej czy to stojącej na stropie czy ścianie parteru.

Może jednak można opierać na ścianie działowej tylko wtedy ta ściana zmieni charakter z działowej na nośną ? :)
Be\pośrednio pod tą działową chyba jest ściana nośna.

amator12345
27-02-2020, 19:10
Może jednak można opierać na ścianie działowej tylko wtedy ta ściana zmieni charakter z działowej na nośną ? :)
Be\pośrednio pod tą działową chyba jest ściana nośna.

d7d też tak myśle ja Ty. Jak to fizycznie rozwiązać?
- wylać fragment wieńca na tej ścianie ? Tak aby wieniec dotykał płatwi ? Płatew oczywiście owinę folią.
- Czy lepiej wsunąć krawędziaka drewnianego między ścianę a płatew ?
- albo ten słup wykonać żelbetowy tylko on jest najbardziej pracochłonny.

d7d
27-02-2020, 19:13
Może najlepiej będzie wykonać słup drewniany (może z zasztrzałami) albo stalowy.
Słup na ścianie nośnej.
Wszystko po obliczeniach wykonanych przez projektanta konstrukcji.

amator12345
27-02-2020, 19:26
Chciałbym aby to wzmocnienie odciążyło obecnie stojący słup na stropie teriva Ściana na którą chce oprzeć płatew to 12 cm gazobeton. Miałem dostawiony słup do tej ściany ponieważ ściana nośna na której stoi ściana działowa ma grubość 24 cm a więc jest miejsce 12 cm. W tym miejscu wstawiłem słup tylko po paru miesiącach się słup zluzował ponieważ drewno wysuszyło się. słup zrobił się lużny. Dlatego moje pytanie co z tym zrobić ?
Chciałbym mieć zabezpieczenie w tej ścianie przed dużym obciążeniem np.śniegu. Dlatego chciałbym najlepiej wylać na tej ścianie beton zbrojony. Zostawić z 2 mm luzu tak aby podczas dużego dociązenia ściana wsparła stojący słup na stropie. Czy jest to wykonalne ?

jajmar
27-02-2020, 19:31
Może jednak można opierać na ścianie działowej tylko wtedy ta ściana zmieni charakter z działowej na nośną ? :)
Be\pośrednio pod tą działową chyba jest ściana nośna.

Jeżeli ściana działowa spełnia wszystkie warunki ściany nośnej to jest nośna. Tylko czy często wąska (8-12) , wysoka ( z 2,8 ) spełnia?

Jeżeli taka ściana przeniesie obciążenie pionowe, to każdy podmuch wiatru będzie rysował ścianę

amator12345
27-02-2020, 19:36
Ja jestem zdania, że wiatr ścian nie rysuje jeżeli konstrukcja jest dobre skręcona. myśle, że ma to związek z tym że drewno jest mokre. W pierwszym roku więżba podrysowała mi ścianę szczytową obecnie po 4 latach nie pojawia się już nic. Więc wiatr chyba nie ma z tym nic wspólnego.

jajmar
27-02-2020, 19:39
Ja jestem zdania, że wiatr ścian nie rysuje jeżeli konstrukcja jest dobre skręcona. myśle, że ma to związek z tym że drewno jest mokre. W pierwszym roku więżba podrysowała mi ścianę szczytową obecnie po 4 latach nie pojawia się już nic. Więc wiatr chyba nie ma z tym nic wspólnego.

To masz ściany działowe z dachem połączone?

amator12345
27-02-2020, 19:44
Nie ale chce podjechać działówką jedną pod płatew i odciążyć stojący 1 m od tej ściany słup drewniany. Istniejący dach opiera się na 4 słupach i ścianach szczytowych i oczywiście murłatach ściany kolankowej. rozpietość dachu 9,4m

amator12345
28-02-2020, 07:26
Można tak zrobić jak napisałem ? czy lepiej słup stalowy dostawić do ściany ? który będzie stał na powierzchni ok.12 cm ściany niżej?