PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki boiler (zasobnik wody?) do pieca gazowego i solarów?



wic1
26-02-2020, 10:23
Witam wszystkich,
Szanowni, w segmencie który planujemy zakupić jest "piec gazowy dwufunkcyjny w zasobnikiem wodnym". Nie znam się ale ponoć by była ciepła woda to trzeba włączyć jakiś obieg ale na hydraulice się nie znam.

Chodzi o to, że przy instalacji chciałbym poprosić by nie zakładali mi zasobnika zwykłego tylko od razu taki pod solary.

No i tu pytanie, to jaki zasobnik miałby to być?
Są jakieś nazwy takich zasobników by współgrał z takim piecem i solarami na raz?
Jakieś oznaczenie?

Informacyjnie, segment środkowy, trzypiętrowy. Zasobnik i piec mają się mieścić w wiatrołapie (jako takiej kotłowni brak).
Już się od developera nasłuchałem, że pompa ciepła nieopłacalna, rekuperacja nieopłacalna, solary nie opłacalne, dobrzeewanie nie opłacalne (bo segment środkowy).

Acz chciałbym poznać i wasze zdanie w tej dziedzinie.

Pozdrawiam serdecznie

wic1
29-03-2020, 06:59
Szanowni, czy zbiornik na wodę pod "solary" musi/powinien być jakoś inaczej konstruowany niż inne tego typu zasobniki?
Jakiś specjalny typ?
W mieszkaniu ma być zasobnik o pojemności 100l i teraz pytanie czy taki pod solary powinien mieć jakieś specjalne właściwości?

romano78
29-03-2020, 10:42
Szanowni, czy zbiornik na wodę pod "solary" musi/powinien być jakoś inaczej konstruowany niż inne tego typu zasobniki?
Jakiś specjalny typ?
W mieszkaniu ma być zasobnik o pojemności 100l i teraz pytanie czy taki pod solary powinien mieć jakieś specjalne właściwości?

Powinien mieć dwie wezownice do górnej podpinasz kocioł gazowy a do dolnej solary zbiornik musi mieć co najmniej 300l i nie więcej jak dwa panele podpinasz zawsze lepiej dogrzac gazem do wymaganej temperatury jak mieć w lecie problem z nadmiarem ciepla.

vr5
29-03-2020, 14:49
Witam wszystkich,
Szanowni, w segmencie który planujemy zakupić jest "piec gazowy dwufunkcyjny w zasobnikiem wodnym". Nie znam się ale ponoć by była ciepła woda to trzeba włączyć jakiś obieg ale na hydraulice się nie znam.

Chodzi o to, że przy instalacji chciałbym poprosić by nie zakładali mi zasobnika zwykłego tylko od razu taki pod solary.

No i tu pytanie, to jaki zasobnik miałby to być?
Są jakieś nazwy takich zasobników by współgrał z takim piecem i solarami na raz?
Jakieś oznaczenie?

Informacyjnie, segment środkowy, trzypiętrowy. Zasobnik i piec mają się mieścić w wiatrołapie (jako takiej kotłowni brak).
Już się od developera nasłuchałem, że pompa ciepła nieopłacalna, rekuperacja nieopłacalna, solary nie opłacalne, dobrzeewanie nie opłacalne (bo segment środkowy).

Acz chciałbym poznać i wasze zdanie w tej dziedzinie.

Pozdrawiam serdecznie

Z jednym i tylko jednym się zgodzę z Twoim deweloperem - solary na obecne czasy są nieopłacalne. To jest przestarzała technologia. Miałem, zamortyzowały się i je zlikwidowałem w 2017-tym roku.
Zainwestowałem w PV.

Kocioł gazowy 2-funkcyjny kojarzy mi się z tym, że nie potrzebuje zasobnika, ale nie jestem fachowcem od hydrauliki, więc może się mylę. Mój kocioł gazowy (dość popularny w Polsce, mimo, że jest ze średniej półki służy do ogrzewania domu oraz jest w stanie dawać ciepłą wodę bez dodatkowego zasobnika.

Używam go sporadycznie -jest "na wszelki wypadek" bo wszystko załatwia pompa ciepła.

Czyli tak na prawdę - solary NIE, ale PC i PV bardzo pożądane. Oczywiście PV jeśli jest na tyle miejsca by zmieściły się panele, Pewnie jest miejsce, skoro myślisz o solarach.
Mając PV i pompę ciepła możesz zrezygnować z gazu.

romano78
29-03-2020, 16:29
Z jednym i tylko jednym się zgodzę z Twoim deweloperem - solary na obecne czasy są nieopłacalne. To jest przestarzała technologia. Miałem, zamortyzowały się i je zlikwidowałem w 2017-tym roku.
Zainwestowałem w PV.

Kocioł gazowy 2-funkcyjny kojarzy mi się z tym, że nie potrzebuje zasobnika, ale nie jestem fachowcem od hydrauliki, więc może się mylę. Mój kocioł gazowy (dość popularny w Polsce, mimo, że jest ze średniej półki służy do ogrzewania domu oraz jest w stanie dawać ciepłą wodę bez dodatkowego zasobnika.

Używam go sporadycznie -jest "na wszelki wypadek" bo wszystko załatwia pompa ciepła.

Czyli tak na prawdę - solary NIE, ale PC i PV bardzo pożądane. Oczywiście PV jeśli jest na tyle miejsca by zmieściły się panele, Pewnie jest miejsce, skoro myślisz o solarach.
Mając PV i pompę ciepła możesz zrezygnować z gazu.

A ile trzeba mieć paneli fv aby zagrzac czy np.utrzymywać temp.na poziomie 60-70stopni w 300l zbiorniku i przy 6os.?

vr5
29-03-2020, 21:40
A ile trzeba mieć paneli fv aby zagrzac czy np.utrzymywać temp.na poziomie 60-70stopni w 300l zbiorniku i przy 6os.?

Piszę o zastosowaniu innego sposobu ogrzewania domu i c.w.u. - o zastosowaniu PC. Instalacja fotowoltaiczna może być przy okazji i wg mnie jest opłacalna.

wic1
14-04-2020, 13:40
Z jednym i tylko jednym się zgodzę z Twoim deweloperem - solary na obecne czasy są nieopłacalne. To jest przestarzała technologia. Miałem, zamortyzowały się i je zlikwidowałem w 2017-tym roku.
Zainwestowałem w PV.

Kocioł gazowy 2-funkcyjny kojarzy mi się z tym, że nie potrzebuje zasobnika, ale nie jestem fachowcem od hydrauliki, więc może się mylę. Mój kocioł gazowy (dość popularny w Polsce, mimo, że jest ze średniej półki służy do ogrzewania domu oraz jest w stanie dawać ciepłą wodę bez dodatkowego zasobnika.

Używam go sporadycznie -jest "na wszelki wypadek" bo wszystko załatwia pompa ciepła.

Czyli tak na prawdę - solary NIE, ale PC i PV bardzo pożądane. Oczywiście PV jeśli jest na tyle miejsca by zmieściły się panele, Pewnie jest miejsce, skoro myślisz o solarach.
Mając PV i pompę ciepła możesz zrezygnować z gazu.

Witam,
Zwyczajnie bym wolał pompę ciepła + fotowoltaikę ale wiem, że nie zepnę się z kosztami jeśli wyłożę na pompę ciepła + panele blisko 40 tysięcy. Do tego firmy chcą ok 18k za instalację rekuperacji. Więc na wykończenie 165m2 by mi zostanie 120k. Do tego dochodza meble itd... zwyczajnie nie wyrobię się z kosztami a kredyt i tak mnie będzie dusił.

Co do opłacalności solarów to ja bym określił to jako dyskusyjne. Rodzice mają solary próżniowe, żebrowe jeden stelaż (nie pamiętam ile żeber) + zbiornik 280-300l i działa jak mażenie już dobrych.... 10 lat? Ostatnio serwisowane 2 lata temu bo ptaki zżarły otulinę izolacyjną na rurach. Oceniam to jako dobre rozwiązanie, proste i niedrogie by posiadać ciepłą wodę. Wtedy kosztowało to z montażem ok 6k. Włącznie z zasobnikiem.

Developer daje piec dwufunkcyjny z zasobnikiem 100l. Większy zasobnik chyba się nie zmieści w pomieszczeniu a zresztą usłyszałem, że zasobnik jest dopasowany do mocy pieca. Stąd szukam rozwiązania lajtowego na 100l i małego panelu solarnego.

Tachu będzie pewnie z 60m2 więc wejdzie sporo paneli czy innych dodatków ale to już kwestia funduszy. Na starcie to boję się, że te 40k za panele i pompę mnie zgniecie.