PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja Fotowoltaiczna - dwuspadowy dach - dwa obwody



waldist
01-03-2020, 20:07
Witam

Przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej, na dachu domu.
Aby było bardzo optymalnie wg zużycia energii to powinienem zainstalować 18szt paneli.
Problem w tym że na jednej stronie dachu (południowy zachód) mam miejsce tylko na 10szt.
Dom ma też drugą stronę dachu która jest obrócona na południowy wschód (max 8 paneli bo jest okno dachowe i komin), gdzie słońce jest od godzin rannych do około 11-12:00.
Nie chciał bym podłączać wszystkich paneli w jeden szereg ponieważ strona wschodnia po południu będzie ograniczała pracę reszty paneli.

Moje pytanie do osób które mają doświadczenie.
Zastanawiałem się by zastosować inwerter który posiadał by możliwość podłączenia dwóch nitek szeregowych (jedna 10 paneli a druga 8).
Lecz nitki musiały by pracować równolegle by jedna i druga nie wpływała na swoją pracę (niedoświetlona nitka nie zmniejszy mocy z doświetlonej)
W ten sposób mógłbym zoptymalizować pracę całej instalacji od rana do wieczora a około 12:00 +/- 2h obie nitki by miały słońce.

Czy moje rozważania mają sens?
Czy zdarzało się Wam instalować takie instalacje?
Jakiego falownika użyć ( musi być jednofazowy)

Z góry dziękuję za pomoc i podpowiedź.

Waldek

abes99
01-03-2020, 20:56
Na jednej fazie możesz podłączyć maksymalnie 3,68kWp, a to raptem 10 paneli 360W -> Tauron IRiESD.

A odnośnie pytania, to tak - możesz dać 10 paneli SW i 8 paneli SE, ale potrzebujesz inwerter z dwoma niezależnymi MPPT (robisz dwa stringi o innym ułożeniu względem słońca) lub system SolarEdge z optymalizatorami (wtedy każdy panel może być inaczej). Taka instalacja pozwala na większa autokonsumpcję (wcześniej startuje i dłużej pracuje).

mibas
01-03-2020, 21:48
Twój problem jest typowy i po to są falowniki z 2 wejściami MPPT aby go rozwiązać. Ale jak zauważył abes99 jeżeli masz instalację jednofazową, to dystrybutor nie pozwoli na podłączenie Twojej instalacji, jeżeli sumaryczna moc paneli będzie przekraczać 3,68kW. Czyli jakieś 10-12 paneli to maksimum (zależy od ich mocy znamionowej).

vr5
02-03-2020, 08:46
@waldist

Montuj od razu falownik 3-fazowy i wszystkie 18 sztuk paneli. Te 3-fazowe chyba obecnie wszystkie mają po stronie DC po 2 niezależne wejścia.

waldist
02-03-2020, 22:50
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Falownik jednofazowy był podyktowany tym że na poddasze gdzie chciałbym zamontować cały system idzie jeden przewód po którym bym puścił AC do skrzynki bezpiecznikowej (3x2,5mm2) lecz miało by to sens przy instalacji max 3,5kWp. Powyżej tego boję się że puszcze przez niego w warunkach optymalnych zbyt duży prąd. By wstawić kabel 5x4m2 musze albo kuć albo puścić kabel po elewacji zewnętrznej i wwiercić się w ścianę do pomieszczenia gdzie znajduje się rozdzielnia (parter) a poddasze to trzecia kondygnacja.

Instalacja w domu jest trzy fazowa (jest to szeregówka) lecz z tego co zauważyłem prawie cały dom jest podłączony pod jedną fazę, a trzy fazy idą tylko do kuchni, i pod garaż gdzie sobie zażyczyłem podczas budowy. Przy falowniku 3 fazowym, dwie fazy pójdą w sieć a z jednej będzie korzystał dom. Chyba że poprzepinam trochę obciążenia w rozdzielni głównej.

Lecz przeliczę sobie to jeszcze i zobaczymy ile mi z tych obliczeń wyjdzie.
PS: z waszego doświadczenia, jaką maxymalnie instalację mogę puścić po kablu 3x2,5mm2 po stronie AC

Jeszcze raz dziękuję

Waldek

miecio 301
02-03-2020, 23:41
Dla zabezpieczenia przewodu 3x2,5 potrzebny bezpiecznik 16A a to daje ok. 3,6kW, przy zasilaniu falownika ważny jest także spadek napięcia który przyjmuje sie do 1% a to zależy od długości, falownik na poddaszu do rozważenia biorąc pod uwagę temperaturę w gorące dni

waldist
03-03-2020, 00:23
Poddasze jest dobrze odizolowane (pianka + wełna bo miało być użytkowe jako samotnia:) ), więc temperatura w lecie nie powinna przekraczać 26-28st ale fakt że jest to zmienna którą trzeba wziąć pod uwagę. Długość przewodu to 8m.
Przyjmując że po przewodach AC w momencie maksymalnego nasłonecznienia 20A (przewody ułożone wewnątrz dziurawki) to instalacja może mieć max 4,6kW mocy oddawanej po stronie AC. Przy 8m długości kabla da mi to maksymalnie 0,9% spadku napięcia co mieści się w granicy.

Pytanie, czy do obliczeń, moc po stronie DC (kWp) jest taka jak moc po AC(kW), czy jest jakaś sprawność przez którą mnożymy moc kWp.

Np. wg datasheecie falownika SolarEdge SE4000H po stronie AC mamy moc 4000W co po stronie DC przekłada się na max moc 6200Wp?

Sorry za męczące pytania,

mibas
03-03-2020, 06:47
poniżej masz fragment instrukcji falownika ABB UNO:
441383
441384

miecio 301
03-03-2020, 08:54
Poddasze jest dobrze odizolowane (pianka + wełna bo miało być użytkowe jako samotnia:) ), więc temperatura w lecie nie powinna przekraczać 26-28st ale fakt że jest to zmienna którą trzeba wziąć pod uwagę. Długość przewodu to 8m.
Przyjmując że po przewodach AC w momencie maksymalnego nasłonecznienia 20A (przewody ułożone wewnątrz dziurawki) to instalacja może mieć max 4,6kW mocy oddawanej po stronie AC. Przy 8m długości kabla da mi to maksymalnie 0,9% spadku napięcia co mieści się w granicy.

Pytanie, czy do obliczeń, moc po stronie DC (kWp) jest taka jak moc po AC(kW), czy jest jakaś sprawność przez którą mnożymy moc kWp.

Np. wg datasheecie falownika SolarEdge SE4000H po stronie AC mamy moc 4000W co po stronie DC przekłada się na max moc 6200Wp?

Sorry za męczące pytania,

Przy odległościach paneli od falownika tak do 25m niema potrzeby liczyć przekrojów przewodów, przy szeregowo łączonych panelach niezależnie od mocy, max prąd jaki popłynie to ok 10A i wystarczającym bedzie przewód o przekroju 2,5 ale ze względu na pewniejsze połączenie z wtykiem MC4 stosuje się 4. Moc po stronie DC jest potrzebna do odpowiedniego doboru zgodnie z danymi paneli i falownika

waldist
03-03-2020, 18:16
Hej Miecio

Rozmawiamy tutaj o okablowaniu po stronie AC.
Po stronie DC nie martwię się niczym, ponieważ kable będą bardzo blisko falownika (max 3-4m) a dodatkowo nie ogranicza mnie przekrój ponieważ przeloty przez dach będę robił w trakcie robienia instalacji i jak wyjdzie 4mm2 lub 6mm2 to taki będzie.

Zastanawiam się jedynie po stronie AC. Tak jak pisałem wcześniej, tam kabel już jest , miał służyć do doprowadzenia zasilania na poddasze a teraz chciałem go wykorzystać do przekazania energii z falownika do głównej rozdzielnicy.

Zgodnie z datasheetem od Mibas'a mogę puścić instalację 4.0kW a w najbardziej ryzykownym przypadku 4,6kW.

Dziękuję wszystkim za konstruktywne odpowiedzi


Waldek

miecio 301
03-03-2020, 19:43
O AC rozmawialiśmy, masz 3x2,5 więc aby ten przewód poprawnie zabezpieczyć to w przeważnie wychodzi bezp. 16A, no chyba że ze sposobu układania wyjdzie 20 ale to trzeba sprawdzić, więc albo ok. 3600 albo ok.4600 i przewodów nie dobiera się z tabel producenta falownika.
Wcześniej już też pisano że jednofazowo nie przejdzie więcej niż 3680

abes99
03-03-2020, 20:11
A masz na ten strych tylko jeden kabel puszczony? Może masz drugi do oświetlenia? Mógłbyś wtedy pod ten 3x2,5 podpiąć fazy, a do drugiego resztę...

waldist
03-03-2020, 22:32
Miecio:
Tak, masz rację :( Doczytałem właśnie IRiESD - Turon Dystrybucja o tych 3,68kWp. Więc na razie zostanę przy tym. czyli 10paneli po 320-340Wp.

abes99:
Właśnie sprawdziłem, i mam kabel oświetlenia który idzie też z rozdzielnicy (3x1,5mm2);

Także można od bólu by było założyć falownik 3 fazowy (3 fazy po kablu 3x2,5mm2; N i PE po kablu 3x1,5mm2 ).
Obciążeniowo było by to wszystko OK, lecz druciarstwo po całości :))

Teraz nasuwają się pytania, które już przepuściłem przez wyszukiwarkę i parę wątków mam do zgłębienia:
1. z uwagi że dom jest w większości na 1 fazie, czy jest na rynku falownik 3F który potrafi produkować energię niesymetrycznie (tzn np. do 3kW produkuje tylko na jednej fazie a powyżej zaczyna puszczać na resztę) ?
Liczniki bilansują fazy wektorowo , lecz przy mojej instalacji duża część energii pójdzie w sieć i teoretycznie stracę 20%

Na pewno ktoś stał już przed podobnym problemem/wątpliwościami.

Dzięki z góry za pomoc

vr5
04-03-2020, 08:25
Liczniki bilansują fazy wektorowo , lecz przy mojej instalacji duża część energii pójdzie w sieć i teoretycznie stracę 20%


Zapomnij... Rozliczają wektorowo tylko wtedy, jeśli mają odpowiednie oprogramowanie. Jak na razie to chyba tylko szczęśliwcy w PGE mają takie liczniki.

kedlaw0
04-03-2020, 08:53
Dokładnie, tylko w PGE i tylko część liczników Norax 3 i Otus ma wektorowe.

abes99
04-03-2020, 09:37
Miecio:
Teraz nasuwają się pytania, które już przepuściłem przez wyszukiwarkę i parę wątków mam do zgłębienia:
1. z uwagi że dom jest w większości na 1 fazie, czy jest na rynku falownik 3F który potrafi produkować energię niesymetrycznie (tzn np. do 3kW produkuje tylko na jednej fazie a powyżej zaczyna puszczać na resztę) ?

Jedyną opcję jako widzę, to na jednej połaci zamontuj 10 paneli 360-365W + inwerter 1F ~3kW. Na drugiej połaci pozostałe 8 paneli + drugi inwerter 1F. Wtedy ten mocniejszy możesz wpiąć do fazy, gdzie masz największe obciążenie, a ten słabszy do innej fazy. Pytanie, czy przejdzie w Tauronie? Wydaje mi się, że tak...