PDA

Zobacz pełną wersję : Przewymiarowany piec gazowy kondensacyjny- realny większy koszt roczny ogrzwwania



ciufek
03-03-2020, 05:37
Witam wszystkich,

Czytając różne wpisy na forach spotykam się z wieloma opiniami użytkowników, że piec nie powinien być przewymiarowany w stosunku do zapotrzebowania na ciepło budynku.
Po drugiej stronie są hydraulicy/instalatorzy/serwisanci którzy niejednokrotnie proponują piec przewymiarowany w stosunku do OZC. Nie wiem czy spowodowane jest to przyzwyczajeniem do określonych modeli, doświadczeniem, zniżkami na hurtowniach.
Również mój hydraulik oraz serwisanci w okolicy polecają przewymiarowany piec do mojego domu(150m2, nowy dom parter+poddasze, OZC 10kW, sama podłogówka 1100m pexa).
W moim przypadku polecają IMMERGAS TERA 24 PLUS(moc od 4.5-28.8).Dlatego Immergas bo jest dobry serwis w okolicy.
Motywują wybór kotła z uwagi na wymiennik z nierdzewki oraz sama jakość wykonania,oszczędność. Nie polecają natomiast serii Victrix TT(a jest tak kocioł pracujacy od 1,9 kW, co w opinii użytkowników jest wazne w przypadku podłogówki), z uwagi na problemy z wymienikiem AlSi i jego serwis który czasem wymaga jego wymiany.


Moje pytanie jest następujące:
Jaki może być realnie większy roczny rachunek za gaz biorąc pod uwagę mój dom i montaż kotła przewymiarowanego jak opisałem wyżej.
Pytam ponieważ jeśli to nie są dużo większe koszty to zastanawiam się nad sensem wymiany opinii i obstawania przy swoim z hydraulikiem.

Elfir
03-03-2020, 09:48
Są ludzie, którym nie chce się uczyć - oni polecają przewymiarowane kotły, bo takimi grzał pradziadek, dziadek i ojciec.
Taktowanie przewymiarowanego pieca powoduje jego krótszą żywotność.

dbx
03-03-2020, 10:00
Moje pytanie jest następujące:
Jaki może być realnie większy roczny rachunek za gaz biorąc pod uwagę mój dom i montaż kotła przewymiarowanego jak opisałem wyżej.
Pytam ponieważ jeśli to nie są dużo większe koszty to zastanawiam się nad sensem wymiany opinii i obstawania przy swoim z hydraulikiem.

realnie, rachunek może być... dużo większy.
Kiedyś, przewymiarowane kotły (zasypowe) na węgiel i koks, to była norma. Bo wiadomo, jak duży,to mocny, bo jak duży, to może więcej i nahajcuje że hoho.
Stąd, ilości spalanego węgla liczyło się w hałdach. Z gazem jest to samo. Na domek 150m2 w zupełności wystarczy 14kW i szkoda, że na rynku brak mocowo mniejszych.

brencik
03-03-2020, 10:08
Na domek 150m2 starczy 7kW. 14kW to 100W/m2 czyli standard domów sprzed 20 lat

jacku6
03-03-2020, 10:55
Są ludzie, którym nie chce się uczyć - oni polecają przewymiarowane kotły, bo takimi grzał pradziadek, dziadek i ojciec.
Taktowanie przewymiarowanego pieca powoduje jego krótszą żywotność.

Nie opowiadaj bzdur o tym że takimi grzał ojciec, dziadek itd tylko dlatego że jeszcze bardzo niedawno tylko takie kotły przewymiarowane były dostępne... Wiekszość doskonale zdaje sobie sprawe o co biega i dlaczego, nie oczerniaj ludzi bezpodstwnie, chociaż zdarzają sie I tacy oczywiście... motywacja jest inna, wieksze kotły wieksza marża

Janekk1234
03-03-2020, 11:30
przecież ten polecany tobie immergas ma moc od 4 do 28 , 4 kW to jest odpowiednia moc do ogrzewania domku i z taką mocą będzie on pracować,

wszystkie kotły na rynku mają duże widełki mocy i praktycznie każdy się nadaje do grzania domku.

jaky chcieli ci wcisnąć kocioł co ma moc od np 15 do 25 to już niefajnie ale 4 kW będzie dobre. zresztą kotłów z mniejszą mocą minimalną niż te 4 kW jest bardzo mało.

Robinson74
03-03-2020, 11:54
Nie obawiaj się zbytnio przewymiarowania. Poza większym jednorazowym kosztem zakupu nie będzie problemów. Bardziej bym jednak obstawiał przy jak najmniejszej dolnej wartości, np. 3 kW.

ciufek
03-03-2020, 12:20
Nie obawiaj się zbytnio przewymiarowania. Poza większym jednorazowym kosztem zakupu nie będzie problemów. Bardziej bym jednak obstawiał przy jak najmniejszej dolnej wartości, np. 3 kW.

Paradoks jest taki, ze własnie IMMERGAS TERA nie jest droższy(cena b.porównywalna), więc nie chodzi tu o koszt zakupu pieca.
Szukałem kotłów startujacych od 2-3kW, również biorąc pod uwagę serwis w okolicy i dlatego padło na IMMERGAS.

ciufek
03-03-2020, 12:23
przecież ten polecany tobie immergas ma moc od 4 do 28 , 4 kW to jest odpowiednia moc do ogrzewania domku i z taką mocą będzie on pracować,

wszystkie kotły na rynku mają duże widełki mocy i praktycznie każdy się nadaje do grzania domku.

jaky chcieli ci wcisnąć kocioł co ma moc od np 15 do 25 to już niefajnie ale 4 kW będzie dobre. zresztą kotłów z mniejszą mocą minimalną niż te 4 kW jest bardzo mało.

Dziekuje za opinię.
Widzę że też masz sredniej wielkości dom. Jakim kotłem grzejesz? Sama podłogówka? Jakie roczne zużycie gazu?

byq84
03-03-2020, 12:28
Mozesz isc w Vaillanta 146/5-5, startuje od 3KW a 14 KW wystarczy w zupełności aby ogrzać twój domek.
Ja mam przewymiarowanego 256/5-5 24 KW, wszędzei mam podłogówkę i piec nie taktuję.

ciufek
03-03-2020, 12:32
Mozesz isc w Vaillanta 146/5-5, startuje od 3KW a 14 KW wystarczy w zupełności aby ogrzać twój domek.
Ja mam przewymiarowanego 256/5-5 24 KW, wszędzei mam podłogówkę i piec nie taktuję.

Dziękuję?
Jakie masz spalanie roczne?

Elfir
03-03-2020, 13:01
moim zdaniem takiej zimy jak teraz nawet 4 kW jest dużo za dużo dla współczesnego domu.
Mam najmniejszy Junkers z mocą zaczynająca się od 1,8 kW i taktuje.

byq84
03-03-2020, 13:35
od 1 listopada do 15 lutego 693 m3 CO + CWU 3 osoby,
średnio wychodzi koło 180-200 m3 na miesiąc.

Janekk1234
03-03-2020, 17:10
Dziekuje za opinię.
Widzę że też masz sredniej wielkości dom. Jakim kotłem grzejesz? Sama podłogówka? Jakie roczne zużycie gazu?

mam termet silver jednofunkcyjny, ma moc minimalną 2,8 kW , ale czy jest tak ustawiony to nie jestem pewien, później jeszcze trzeba zgrać kocioł z kominem i czasem praca kotła na minimum jest trudna do ustawienia. ale to są szczegóły. cały bajer w rzadkim taktowaniu polega na tym że zachodzi oszczędność z kondensacji, ale różnica w kotle rzadko taktującym, a takim trochę częściej taktującym, myślę, tak jak mój instalator, jest pomijalnie mała. mało tego - są opinie że lepiej grzać krócej niż non stop bez taktowania, bo wtedy kocioł bierze mniej prądu

Elfir
03-03-2020, 18:12
włączanie się i wyłączanie wykańcza elektronikę

Janekk1234
03-03-2020, 18:50
włączanie się i wyłączanie wykańcza elektronikę

ta , jasne , opinia pewnie miałaby jakieś poparcie przy starych radzieckich telewizorach.

klaudiusz_x
03-03-2020, 18:56
W moim przypadku polecają IMMERGAS TERA 24 PLUS(moc od 4.5-28.8).Dlatego Immergas bo jest dobry serwis w okolicy.
Motywują wybór kotła z uwagi na wymiennik z nierdzewki oraz sama jakość wykonania,oszczędność. Nie polecają natomiast serii Victrix TT(a jest tak kocioł pracujacy od 1,9 kW, co w opinii użytkowników jest wazne w przypadku podłogówki), z uwagi na problemy z wymienikiem AlSi i jego serwis który czasem wymaga jego wymiany.

Twój instalator, nie wie co mówi, albo Cię okłamuje z premedytacją.
Wytłuściłem.
Czym różni się nierdzewka od AISI?
He he.
Niczym!
Bo AISI to nierdzewka!
Kwestią pozostaje tylko typ. konsrukcja i rodzaj AISI użytej do wykonania takiego wymiennika z "nierdzewki".

Janekk1234
03-03-2020, 19:00
Twój instalator, nie wie co mówi, albo Cię okłamuje z premedytacją.
Wytłuściłem.
Czym różni się nierdzewka od AISI?
He he.
Niczym!
Bo AISI to nierdzewka!
Kwestią pozostaje tylko typ. konsrukcja i rodzaj AISI użytej do wykonania takiego wymiennika z "nierdzewki".

i to pewnie miał na myśli jego instalator, a ty od razu sie ciskasz że go okłamuje.

klaudiusz_x
03-03-2020, 19:03
i to pewnie miał na myśli jego instalator, a ty od razu sie ciskasz że go okłamuje.

Zaznaczył, że wymienniki różnią się materiałem z którego zostały wykonane. To na pierwszym miejscu.



z uwagi na wymiennik z nierdzewki

z uwagi na problemy z wymienikiem AlSi
Skoro nawet Ty nie widzisz różnicy, to szkoda.
Instalator jasno dał do zrozumienia, że wymienniki są wykonane: jeden z nierdzewki, drugi z AISI.
Tyle dla mnie wystarczy.

Napisałem, że albo nie wie o czym mówi, albo świadomie go okłamuje. To jest różnica.

Janekk1234
03-03-2020, 19:15
Zaznaczył, że wymienniki różnią się materiałem z którego zostały wykonane. To na pierwszym miejscu.


Skoro nawet Ty nie widzisz różnicy, to szkoda.
Instalator jasno dał do zrozumienia, że wymienniki są wykanane: jeden z nierdzewki, drugi z AISI.
Tyle dla mnie wystarczy.

Napisałem, że albo nie wie o czym mówi, albo świadomie go okłamuje. To jest różnica.

gdzie ty widzisz że instalator mówi że AISI to rodzaj materiału ? w ten sposób pewnie ogólnie nazywają te wymienniki.

nadinterpretujesz ten strzęp wypowiedzi i tyle w temacie mojej obrony instalatora.

klaudiusz_x
03-03-2020, 19:19
gdzie ty widzisz że instalator mówi że AISI to rodzaj materiału ? w ten sposób pewnie ogólnie nazywają te wymienniki.

nadinterpretujesz ten strzęp wypowiedzi i tyle w temacie mojej obrony instalatora.

Jasne.
Mógł powiedzieć, że to 2 różne nierdzewki.
A nie wciskać kitu, że jeden to z nierdzewki, a drugi z AiSi.

Tym zamykam temat, bo nie ma sensu,
Skąd inwestor ma znać "różnice" między nierdzewką, a AISI?
Jakby wiedział, to by napisał.

ciufek
03-03-2020, 19:49
Twój instalator, nie wie co mówi, albo Cię okłamuje z premedytacją.
Wytłuściłem.
Czym różni się nierdzewka od AISI?
He he.
Niczym!
Bo AISI to nierdzewka!
Kwestią pozostaje tylko typ. konsrukcja i rodzaj AISI użytej do wykonania takiego wymiennika z "nierdzewki".

No właśnie nie bo wymiennik AlSi jest zrobiony se stopu alumium-krzem. Np kocioł Immergas victrix 12tt ERP 2

klaudiusz_x
03-03-2020, 19:59
No właśnie nie bo wymiennik AlSi jest zrobiony se stopu alumium-krzem. Np kocioł Immergas victrix 12tt ERP 2

Podaj symbol, oznaczenie wymiennika plus oznaczenia materiału z jakiego są wykonane jego płyty.
Odniosłem się do tego, co wciskał instalator.
Podważasz nagle słowa instalatora?
A podobno mi się pojebało w głowie. Jak tu ktoś napisał.
Nie sprawdzałem kotłów.
Odnoszę się do pierwszego postu autora tematu.

Pierwszy link z googla
http://www.stalenierdzewne.pl/800/oznaczenia-stali-nierdzewnych-wg-aisi-astm-i-uns

mistalova
04-03-2020, 10:14
Poziom FM od pewnego czasu strasznie się obniżył.
Próbując pomóc, można się spodziewać obrzucania błotem zamiast podziękowania.
Dlatego ja już dawno przestałem pomagać:p

Dodam jednak, że silumin (AlSi) jest znacznie lepszym materiałem niż stopy inox (stal CrNi). Przynajmniej jeżeli chodzi o wymienniki w kotłach.

PS. Klaudiusz, mylisz AlSi z AISI.

ciufek
04-03-2020, 11:56
Dodam jednak, że silumin (AlSi) jest znacznie lepszym materiałem niż stopy inox (stal CrNi). Przynajmniej jeżeli chodzi o wymienniki w kotłach.

PS. Klaudiusz, mylisz AlSi z AISI.


Dokładnie o tą róznicę chodzi.

Z tym że np. w przypadku IMMERGAS Victrix 12 TT ERP 2 wymiennik z AlSi jest tak skonstruowany że wg serwisantów cieżo go wyczyścić, czasem nawet nie jest to możliwe.

Czy jest na forum jakiś serwisant który może się wypowiedzieć w temacie tego wybranego kotła czy faktycznie tak jest?
I czy to jest jedyna wada kotłów z serii TT?

Mareks77
04-03-2020, 14:29
Dokładnie o tą róznicę chodzi.

Z tym że np. w przypadku IMMERGAS Victrix 12 TT ERP 2 wymiennik z AlSi jest tak skonstruowany że wg serwisantów cieżo go wyczyścić, czasem nawet nie jest to możliwe.

Czy jest na forum jakiś serwisant który może się wypowiedzieć w temacie tego wybranego kotła czy faktycznie tak jest?
I czy to jest jedyna wada kotłów z serii TT?

Czyszczenie nie jest możliwe jeśli nie wzywa się serwisu co roku i dopuści się do takiego stanu, lub jeśli sam serwisant traktuje sprawę po macoszemu i pozorując dokładną robotę traktuje wymiennik np.odkurzaczem .
Poza tym to akurat wymiennik Victrixa ma budowę spiralną więc czyszczenie nie jest aż takie złe, bardziej obawiał bym się wymienników lamelowych który był montowany np. w Buderusie Gb 022

jacku6
04-03-2020, 15:32
Czyszczenie nie jest możliwe jeśli nie wzywa się serwisu co roku i dopuści się do takiego stanu, lub jeśli sam serwisant traktuje sprawę po macoszemu i pozorując dokładną robotę traktuje wymiennik np.odkurzaczem .
Poza tym to akurat wymiennik Victrixa ma budowę spiralną więc czyszczenie nie jest aż takie złe, bardziej obawiał bym się wymienników lamelowych który był montowany np. w Buderusie Gb 022

a czym sie powinno traktowac wymiennik?

Mareks77
04-03-2020, 18:40
W zależności od stopnia zabrudzenia. Na początku wystarcza szczotka, odkurzacz i płukanie wodą, niekiedy trzeba się solidnie przyłożyć innymi zmyślnymi narzędziami. Po kilku - kilkunastu latach chemia gdyż dłubanie ręczne czyni więcej szkody niż pożytku.
Postępowanie zależy od widoku który się ukaże po zdjęciu pokrywy.
Podstawa to coroczna kontrola parametrów spalania.
Te zresztą odzwierciedla sam widok wymiennika i palnika.
Na czyste powietrze potrzebne do spalania niestety za bardzo nie mamy wpływu.

fotohobby
04-03-2020, 19:27
Twój instalator, nie wie co mówi, albo Cię okłamuje z premedytacją.
Wytłuściłem.
Czym różni się nierdzewka od AISI?
He he.
Niczym!
Bo AISI to nierdzewka!
.

Stop aluminum i krzemu to stal nierdzewna ?
Bo to, że AlSi nie rdzewieje to fakt, ale chyba tyle tylko mają wspólnego......

Arturo72
04-03-2020, 19:51
Moje pytanie jest następujące:
Jaki może być realnie większy roczny rachunek za gaz biorąc pod uwagę mój dom i montaż kotła przewymiarowanego jak opisałem wyżej.
Pytam ponieważ jeśli to nie są dużo większe koszty to zastanawiam się nad sensem wymiany opinii i obstawania przy swoim z hydraulikiem.
Nie powinno być żadnej różnicy w zużyciu i rachunkach w stosunku do kotła "na miarę",to dom ustala rachunki i zużycie :)
Jeśli masz możliwość odbierania większej ilości energii niż aktualnie potrzeba to przy odpowiednim sterowaniu kotlem nie powinno być problemu z taktowaniem kotła bo takowe może nie wystąpić wogole.
Czyli odpowiednio gruba wylewka oraz sterowanie timerem wyeliminuje taktowanie.

ciufek
04-03-2020, 20:11
Nie powinno być żadnej różnicy w zużyciu i rachunkach w stosunku do kotła "na miarę",to dom ustala rachunki i zużycie :)
Jeśli masz możliwość odbierania większej ilości energii niż aktualnie potrzeba to przy odpowiednim sterowaniu kotlem nie powinno być problemu z taktowaniem kotła bo takowe może nie wystąpić wogole.
Czyli odpowiednio gruba wylewka oraz sterowanie timerem wyeliminuje taktowanie.

Mógłbyś rozwinąć temat grubości wylewki i ustawiania timera?

Arturo72
04-03-2020, 20:22
Mógłbyś rozwinąć temat grubości wylewki i ustawiania timera?
Musiałbyś zastosować sterowanie kotlem bardzo popularne u pompiarzy i prądziarzy czyli grzanie okresowe, zakładając, że masz wodną podłogówkę a nie grzejniki ścienne bo jak ta druga opcja to masz pecha ;)
Jak masz podłogówkę z wylewką to nadmiarem mocy kotła uzupelniasz straty energii domu i ladujesz akumulator podłogowy na później,kociol wyłączy się raz a następne włączenie nastąpi po ładnych kilku czy kilkunastu godzinach.
Ja mam pompę mega przewymiarowana w stosunku do potrzeb i też wg niektórych miała mi taktowac jak wariatka ale mam praktycznie 3 włączenia na dobę.

ciufek
05-03-2020, 05:28
Musiałbyś zastosować sterowanie kotlem bardzo popularne u pompiarzy i prądziarzy czyli grzanie okresowe, zakładając, że masz wodną podłogówkę a nie grzejniki ścienne bo jak ta druga opcja to masz pecha ;)
Jak masz podłogówkę z wylewką to nadmiarem mocy kotła uzupelniasz straty energii domu i ladujesz akumulator podłogowy na później,kociol wyłączy się raz a następne włączenie nastąpi po ładnych kilku czy kilkunastu godzinach.
Ja mam pompę mega przewymiarowana w stosunku do potrzeb i też wg niektórych miała mi taktowac jak wariatka ale mam praktycznie 3 włączenia na dobę.


Tak mam wodną podłogówkę wszędzie.
Czyli mam Cię rozumieć że ma okresowo ustawiać piec żeby grzał od...do... niezależnie czy temperatura zadana w domu została juz osiągnięta??

Arturo72
05-03-2020, 06:03
Tak mam wodną podłogówkę wszędzie.
Czyli mam Cię rozumieć że ma okresowo ustawiać piec żeby grzał od...do... niezależnie czy temperatura zadana w domu została juz osiągnięta??Jak odpowiednią krzywą grzewczą ustawisz to nie musisz się obawiać o taktowanie.
Po prostu jak nagrzeje Ci się do ustawionej temperatury w domu to nagrzana masa betonu spowoduje to, że minie sporo czasu zanim kocioł ponownie się załączy.
Sporo czasu to mam na myśli kilka lub kilkanaście godzin :)

Mareks77
05-03-2020, 07:19
Jak odpowiednią krzywą grzewczą ustawisz to nie musisz się obawiać o taktowanie.
Po prostu jak nagrzeje Ci się do ustawionej temperatury w domu to nagrzana masa betonu spowoduje to, że minie sporo czasu zanim kocioł ponownie się załączy......

Co to według Ciebie znaczy odpowiednia krzywa grzewcza.
Odpowiednia dla podłogówki to taka która stabilizuje temperaturę w domu, natomiast odpowiednia dla osiągnięcia Twojego celu jest dużo wyższa.

Powiedz może wprost iż przewymiarowanym mocą minimalną kotlem należy sterować za pomocą programatora czasowego.
Podłogówka i jej kilkanaście ton betonu takiego efektu Ci nie da, i nie ma tu znaczenia grubość wylewki ponieważ oddajeona ciepło czyli w języku potocznym stygnie dość długo a nie oddając już ciepła do otoczenia powoduje niestety utrzymywanie ciepłej wody w swoim obiegu.
Dlatego też w przypadku gdy temperatura pomieszczenia spadnie już poniżej ustawionego progu natomiast temperatura posadzki i wody w rurach jest tylko ciut niższa od niej to energia cieplna z pracującego mocą minimalną np: 5kW kotła niestety nie zostanie przyjęta a temperatura na zasilaniu przekroczy zadaną według krzywej grzewczej.
To spowoduje że kocioł wyłączy się już po kilkunastu sekundach lub minucie.
Poza tym sam efekt taktowania jest często związany z samym zapłonem palnika kiedy to dla osiągnięcia 100%-owego startu za pierwszym razem automatyka kotła wysterowuje palnik do poziomu powyżej 60% mocy maksymalnej.
Taka energia nie zostanie przyjęta bo woda na powrocie ma 20*C, ta wyznaczone z krzywej grzewczej 28*C a osiągana na zasilaniu 35*C

Arturo72
05-03-2020, 07:45
Co to według Ciebie znaczy odpowiednia krzywa grzewcza.
Odpowiednia dla podłogówki to taka która stabilizuje temperaturę w domu, natomiast odpowiednia dla osiągnięcia Twojego celu jest dużo wyższa.

Powiedz może wprost iż przewymiarowanym mocą minimalną kotlem należy sterować za pomocą programatora czasowego.
Podłogówka i jej kilkanaście ton betonu takiego efektu Ci nie da, i nie ma tu znaczenia grubość wylewki ponieważ oddajeona ciepło czyli w języku potocznym stygnie dość długo a nie oddając już ciepła do otoczenia powoduje niestety utrzymywanie ciepłej wody w swoim obiegu.

No właśnie "długo stygnie" czyli długo oddaje ciepło do pomieszczeń czyli w pomieszczeniach jest stabilna temperatura i nie ma potrzeby zalaczania się kotła.

Janekk1234
05-03-2020, 08:43
Tak mam wodną podłogówkę wszędzie.
Czyli mam Cię rozumieć że ma okresowo ustawiać piec żeby grzał od...do... niezależnie czy temperatura zadana w domu została juz osiągnięta??

stary weź najpierw włącz ten kocioł ,niech ci instalator go uruchomi , dodaj sterownik pokojowy wtedy po jakimś okresie grzania zobaczysz czy coś trzeba zmieniać. ustawienie kotła to nie jest lot w kosmos, słuchanie wszelakich rad, o akumulacji w posadzce, oknach czasowych, to są później szczegóły do indywidualnego ustawienia zależne od wielu czynników.
jak grzejesz gazem to akumulacja ciepła jest bezsensu, poza tym to jest zasilanie niskotemperaturowe, może w domu super pasywnym, przy ciepłej zimie ta akumulacja ma rację bytu. w większości przypadków gazem grzeje się w trybie ciągłym, bez okien czasowych i temu podobnych kombinacji

Arturo72
05-03-2020, 09:05
stary weź najpierw włącz ten kocioł ,niech ci instalator go uruchomi , dodaj sterownik pokojowy wtedy po jakimś okresie grzania zobaczysz czy coś trzeba zmieniać. ustawienie kotła to nie jest lot w kosmos, słuchanie wszelakich rad, o akumulacji w posadzce, oknach czasowych, to są później szczegóły do indywidualnego ustawienia zależne od wielu czynników.
jak grzejesz gazem to akumulacja ciepła jest bezsensu, poza tym to jest zasilanie niskotemperaturowe, może w domu super pasywnym, przy ciepłej zimie ta akumulacja ma rację bytu. w większości przypadków gazem grzeje się w trybie ciągłym, bez okien czasowych i temu podobnych kombinacji
Tryb ciągły w nowym domu gdzie jest wylewa oznacza ni mniej ni więcej tylko potrzebę paru załączen kotła na dobę. Tyle :)