PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika - na co zwracać uwagę?



damijot
06-03-2020, 13:24
Dzień Dobry,

chciałbym pokrótce opisać doświadczenia po rozmowach z ludźmi, którzy mają fotowoltaikę, a którzy są niezadowoleni, bo źle się za to zabrali.. a więc na co zwracać uwagę?

1. Sprawdź czy firma pół roku wcześniej nie zajmowała się zupełnie czym innym, a teraz zajmuje się instalacjami - fakt jest boom, na fotowoltaikę i wiele firm w to wchodzi, ale jeżeli firma tak łatwo się przebranżowiła, to pytanie czy za 5 lat będzie dalej na rynku albo czy dalej będzie zajmować się tym samym?
2. Zwróć uwagę na moc instalacji - średnio do swojego rocznego zużycia dodaj 15/20%, aby uwzględnić bilans energetyczny, żeby nie dopłacać do rachunków, które powinny zawierać już tylko opłaty dystrybucyjne
3. Taniej nie znaczy lepiej, wiele firm proponując usługę w niskich cenach dając dobre panele czy inwertery, oszczędza na osprzęcie montażowym - pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, jeżeli firma zasłania się, że w większych firmach musi więcej osób zarobić, dlatego jest taniej - pomyślmy, im większa firma, tym większy zakup hurtowy, czyli niższa cena zakupu sprzętu w hurcie ( na YouTube, znajdziemy pełno filmów ze złych montaży )
4. Zastanów się na czym Ci zależy - szybki zwrot czy jakość sprzętu
5. Przejrzyj dokładnie kartę katalogową inwertera sprawdź nominalne obciążenie urządzenia w stosunku do mocy paneli - inne obciążenie będą dawać chociażby panele w stosunku wschód - zachód, a inne gdy cała konstrukcja skierowana jest na południe
6. Nie zwracaj uwagi tylko na panele i inwerter, ale całość usługi, podpytaj o rekomendacje firmy

Kaizen
07-03-2020, 03:31
1. Sprawdź czy firma pół roku wcześniej nie zajmowała się zupełnie czym innym, a teraz zajmuje się instalacjami - fakt jest boom, na fotowoltaikę i wiele firm w to wchodzi, ale jeżeli firma tak łatwo się przebranżowiła, to pytanie czy za 5 lat będzie dalej na rynku albo czy dalej będzie zajmować się tym samym?

Ważni są ludzie, nie firma. Co z tego, że "firma" jest nowa, jak to instalator z dwudziestoletnim doświadczeniem "poszedł na swoje"? Albo co da dwudziestoletni staż firmy, jak pracują same świeżaki, bo doświadczeni pracownicy "poszli na swoje" czy wyjechali do Niemiec?


2. Zwróć uwagę na moc instalacji - średnio do swojego rocznego zużycia dodaj 15/20%,

To już pachnie spamem i marketingiem albo niekompetencją. Nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego pokrywanie prądu z taniej strefy fotowoltaiką. Wypadałoby tu poradzić sprawdzenie, jak nadwyżkę rozlicza ZE i dobrać moc tak, żeby pokryć jak najwięcej z drogiej strefy i jednocześnie jak najmniej z taniej.


rachunków, które powinny zawierać już tylko opłaty dystrybucyjne

Czyli Twoim zdaniem PV nie wpływa na opłaty dystrybucyjne?


3. Taniej nie znaczy lepie

To oczywista oczywistość. Odkrywcze byłoby poradzenie jak sprawdzić, że "taniej nie znaczy gorzej".


5. Przejrzyj dokładnie kartę katalogową inwertera sprawdź nominalne obciążenie urządzenia w stosunku do mocy paneli - inne obciążenie będą dawać chociażby panele w stosunku wschód - zachód, a inne gdy cała konstrukcja skierowana jest na południe

I jakie wyciągać z tego wnioski?


6. Nie zwracaj uwagi tylko na panele i inwerter, ale całość usługi, podpytaj o rekomendacje firmy

Kogo pytać? Firma zawsze da namiary na kilku przyjaciół, co będą ją wychwalać pod niebiosa. Jedyna opcja to samemu wyszukać przykłady fuszerek, sprawdzić, jak powinno być prawidłowo i dopytać, dlaczego uziom taki a nie inny (a może brak), przepięciówki brak albo taka a nie inna w ofercie.

mitch
07-03-2020, 06:59
Ważni są ludzie, nie firma. Co z tego, że "firma" jest nowa, jak to instalator z dwudziestoletnim doświadczeniem "poszedł na swoje"? Albo co da dwudziestoletni staż firmy, jak pracują same świeżaki, bo doświadczeni pracownicy "poszli na swoje" czy wyjechali do Niemiec?

Sugerujesz, by przed podpisaniem umowy prześwietlić pracowników firmy i w umowie zastrzec sobie konkretnych ludzi? :)



To już pachnie spamem i marketingiem albo niekompetencją. Nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego pokrywanie prądu z taniej strefy fotowoltaiką. Wypadałoby tu poradzić sprawdzenie, jak nadwyżkę rozlicza ZE i dobrać moc tak, żeby pokryć jak najwięcej z drogiej strefy i jednocześnie jak najmniej z taniej.
A nie lepiej zwyczajnie przejść na taryfę antysmogową, będzie jeszcze taniej. Oh, wait... :lol2: Wnioski dotyczące Twoich porad pozostawiam innym. Ja swojego zdania na temat trafności Twoich porad dotyczących opłacalności nie zmieniam.

Gościk
07-03-2020, 13:46
Żeby wiedzieć na co zwracać uwagę, to trzeba zaczerpnąć trochę wiedzy. Najlepiej poczytać w internecie coś napisane prostym, zrozumiałym językiem np. tutaj : https://fotowoltaika-energia-sloneczna.pl/

Gościk
07-03-2020, 15:11
Szkoda czasu na tę stronkę żadnych konkretnych danych, a wylane morze tekstu.

A o jakie konkretne dane Panu chodzi? nie jest stroną dla takich profesjonalistów jak Pan, ale dla osób, które chcą się coś bliżej dowiedzieć o fotowoltaice. Pana odpowiedź świadczy niestety o frustracji, a nie o chęci pomocy. A może Pan zademonstruje coś swojego, z konkretnymi danymi. Pozdrawiam i życzę więcej relaksu i mniej stresu.

gawel
07-03-2020, 15:12
Dzień Dobry,

chciałbym pokrótce opisać doświadczenia po rozmowach z ludźmi, którzy mają fotowoltaikę, a którzy są niezadowoleni, bo źle się za to zabrali.. a więc na co zwracać uwagę?

1. Sprawdź czy firma pół roku wcześniej nie zajmowała się zupełnie czym innym, a teraz zajmuje się instalacjami - fakt jest boom, na fotowoltaikę i wiele firm w to wchodzi, ale jeżeli firma tak łatwo się przebranżowiła, to pytanie czy za 5 lat będzie dalej na rynku albo czy dalej będzie zajmować się tym samym?
2. Zwróć uwagę na moc instalacji - średnio do swojego rocznego zużycia dodaj 15/20%, aby uwzględnić bilans energetyczny, żeby nie dopłacać do rachunków, które powinny zawierać już tylko opłaty dystrybucyjne
3. Taniej nie znaczy lepiej, wiele firm proponując usługę w niskich cenach dając dobre panele czy inwertery, oszczędza na osprzęcie montażowym - pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, jeżeli firma zasłania się, że w większych firmach musi więcej osób zarobić, dlatego jest taniej - pomyślmy, im większa firma, tym większy zakup hurtowy, czyli niższa cena zakupu sprzętu w hurcie ( na YouTube, znajdziemy pełno filmów ze złych montaży )
4. Zastanów się na czym Ci zależy - szybki zwrot czy jakość sprzętu
5. Przejrzyj dokładnie kartę katalogową inwertera sprawdź nominalne obciążenie urządzenia w stosunku do mocy paneli - inne obciążenie będą dawać chociażby panele w stosunku wschód - zachód, a inne gdy cała konstrukcja skierowana jest na południe
6. Nie zwracaj uwagi tylko na panele i inwerter, ale całość usługi, podpytaj o rekomendacje firmy

:spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::s pam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spa m::spam::spam::spam::spam::spam:

marcinbbb
07-03-2020, 16:19
:spam:
doradzam na tym forum od 5 lat w sprawach PV a ty? Sprawdźmy:
441527441527

Elfir
07-03-2020, 16:39
doradzam na tym forum od 5 lat w sprawach PV a ty? ]

A jakie to ma znaczenie? Staż w żaden sposób nie określa poziomu wiedzy.

***
Gościk - forum nie jest platformą do promowania stron internetowych. Jego ideą jest przekazywanie wiedzy tutaj a nie poprzez odsyłanie do innych stron.

Kaizen
07-03-2020, 17:40
Żeby wiedzieć na co zwracać uwagę, to trzeba zaczerpnąć trochę wiedzy. Najlepiej poczytać w internecie coś napisane prostym, zrozumiałym językiem np. tutaj : https://fotowoltaika-energia-sloneczna.pl/
w tym o wymianę licznika na dwukierunkowy, mogą przeprowadzić osoby mające kwalifikacje G1-E/D lub kwalifikacje UDT.
Że niby może mi ktokolwiek z uprawnieniami wymienić licznik?


Nie pamiętam, abyśmy przeszli na Ty. Warto, aby Pan sobie uzmysłowił, że doradzanie przy braku tzw. kultury osobistej nie jest wskazane i więcej czyni szkody niż pożytku.

W internecie nie ma panów. Są koledzy.


Sugerujesz, by przed podpisaniem umowy prześwietlić pracowników firmy i w umowie zastrzec sobie konkretnych ludzi? :)

Ja tak robiłem z ekipą od SSO, dekarzem, tynkarzami, elektrykiem od ogrzewania, ekipą od okien. Oczywiście, że nie każdy pracownik jest kluczowy - ważne, żeby na miejscu pracami kierował sensowny człowiek i przed wyborem rozmawialem z szefem ekipy, który miał kierować pracę na miejscu. Oceniałem ich wiedzę i myślenie.
Nie zrobiłem tak z ekipą od elewacji - i do dzisiaj żałuję.


A nie lepiej zwyczajnie przejść na taryfę antysmogową, będzie jeszcze taniej.

Być może. Zależy od sytuacji - trzeba policzyć. Ale ten wątek nie o tym.

Gościk
07-03-2020, 18:03
w tym o wymianę licznika na dwukierunkowy, mogą przeprowadzić osoby mające kwalifikacje G1-E/D lub kwalifikacje UDT.
Że niby może mi ktokolwiek z uprawnieniami wymienić licznik?



W internecie nie ma panów. Są koledzy.



Ja tak robiłem z ekipą od SSO, dekarzem, tynkarzami, elektrykiem od ogrzewania, ekipą od okien. Oczywiście, że nie każdy pracownik jest kluczowy - ważne, żeby na miejscu pracami kierował sensowny człowiek i przed wyborem rozmawialem z szefem ekipy, który miał kierować pracę na miejscu. Oceniałem ich wiedzę i myślenie.
Nie zrobiłem tak z ekipą od elewacji - i do dzisiaj żałuję.




Być może. Zależy od sytuacji - trzeba policzyć. Ale ten wątek nie o tym.

Pełne zdanie brzmi: "Reasumując, montaż, nadzór, pomiary i sporządzenie wniosku do OSD o przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej, w tym o wymianę licznika na dwukierunkowy, mogą przeprowadzić osoby mające kwalifikacje G1-E/D lub kwalifikacje UDT."
Cytowanie wyrwanych z tekstu fragmentów powoduje wyciąganie błędnych wniosków.


Cytat Napisał Gościk
A nie lepiej zwyczajnie przejść na taryfę antysmogową, będzie jeszcze taniej.

Być może. Zależy od sytuacji - trzeba policzyć. Ale ten wątek nie o tym.

To nie jest mój cytat. proszę poprawić.

Kaizen
07-03-2020, 18:23
Pełne zdanie brzmi: "Reasumując, montaż, nadzór, pomiary i sporządzenie wniosku do OSD o przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej, w tym o wymianę licznika na dwukierunkowy, mogą przeprowadzić osoby mające kwalifikacje G1-E/D lub kwalifikacje UDT."
Cytowanie wyrwanych z tekstu fragmentów powoduje wyciąganie błędnych wniosków.


Rzeczywiście. Źle zrozumiałem.
Wypadałoby jeszcze dodać, że takie uprawnienia to kilkugodzinny kurs + egzamin i można je wyrobić za jakieś 300zł (nie brakuje ogłoszeń z kursami i gwarancją zdawalności). Więc na dobrą sprawę każdy może je sobie wyrobić (w tym przyszły prosument i sam zamontować i podpisać wniosek). Oczywiste też, że nie jest to żaden dowód na choćby blade pojęcie o instalacji PV u potencjalnego wykonawcy, bo uprawnienia są na całą elektrykę a co można przekazać w kilka godzin?

Gościk
07-03-2020, 18:28
Rzeczywiście. Źle zrozumiałem.
Wypadałoby jeszcze dodać, że takie uprawnienia to kilkugodzinny kurs + egzamin i można je wyrobić za jakieś 300zł (nie brakuje ogłoszeń z kursami i gwarancją zdawalności). Więc na dobrą sprawę każdy może je sobie wyrobić (w tym przyszły prosument i sam zamontować i podpisać wniosek). Oczywiste też, że nie jest to żaden dowód na choćby blade pojęcie o instalacji PV u potencjalnego wykonawcy, bo uprawnienia są na całą elektrykę a co można przekazać w kilka godzin?

Oczywiście, prawda. Należałoby poważniej podejść do tego typu szkoleń i egzaminów. Kiedyś, jak organizował to tylko SEP było trudniej zdać egzamin. Lepiej jest przynajmniej na razie ze szkoleniami i egzaminem UDT.

jarekmaz
25-03-2020, 15:14
A czemu w ogole nie wspomina pan o mozliwosci samodzielnego montazu?

woronkotomasz
31-03-2020, 18:47
Polecam najpierw spotkać się z doradcą porządnej firmy. Wątpię, żebyś potem chciał podejmować się samodzielnego montażu :)

d7d
31-03-2020, 21:17
Z doradcą? Masz na mysli doradcę handlowego?

annakwiatkowska
08-06-2020, 16:33
przede wszystkim sprawdzić ile lat jest dana firma na rynku, bo teraz to wyrosło ich jak grzybów po deszczu i mają malutkie doświadczenie

gawel
08-06-2020, 16:59
przede wszystkim sprawdzić ile lat jest dana firma na rynku, bo teraz to wyrosło ich jak grzybów po deszczu i mają malutkie doświadczenie

świetna porada, zwłaszcza jak obecnie firmy z 20 letnim stażem padają po prostu rewelacja.

Stanowska
08-06-2020, 17:20
Jakie firmy w Polsce od fotowoltaiki, z 20-letnim stażem, padają? Chyba takich nie ma?
Także dobrze napisał - trzeba m.in. sprawdzić, od ilu lat istnieje firma, z która masz zamiar podpisać umowę na montaż paneli. To chyba oczywista oczywistość.

gawel
08-06-2020, 17:41
Jakie firmy w Polsce od fotowoltaiki, z 20-letnim stażem, padają? Chyba takich nie ma?
Także dobrze napisał - trzeba m.in. sprawdzić, od ilu lat istnieje firma, z która masz zamiar podpisać umowę na montaż paneli. To chyba oczywista oczywistość.

W obecnej sytuacji tzn korona wirusa firmy masowo upadają ze STAŻEM od ZERO LAT DO 20, dlatego długość istnienia firmy nie ma żadnego znaczenia a wręcz przeciwnie mnie instalację robiła firma z 5 miesięcznym stażem i jest mega zadowolony bo mam jakość i warunki umowy lepsze niż u innych "wiodących firm" Inną sprawą jest to że pracownicy tej firmy to eksperci w swoich dziedzinach dlatego mogą mi zaoferować jakość.

Co do firm to możesz się zdziwić bo firmy w PKD wpisują wszystko hurtem jak leci wszelkie dziedziny i faktycznie firma może istnieć od 5 czy 7 lat ale przez ten czas piekła torty robiła fryzury intymne, kursy pull dance aż w końcu wzięła się za PV. Sprawdzisz że istneieje i opinie też mogła mieć super ale czy ma fachowców czy zależy im na zaistnieniu na rynku i dostarczeniu wysokiej jakości ? Jeżeli ma referencje to może to olać i kroić łosi na opinii.

Ja zrobiłem kasting w którym przesłuchałem 4 wykonawców i na podstawie moich odczuć wybrałem swojego wykonawcę.

d7d
08-06-2020, 17:45
W obecnej sytuacji tzn korona wirusa firmy masowo upadają ze STAŻEM od ZERO LAT DO 20, dlatego długość istnienia firmy nie ma żadnego znaczenia a wręcz przeciwnie (...)

Możesz poprzeć swoje twierdzenie liczbami?

gawel
08-06-2020, 17:49
Możesz poprzeć swoje twierdzenie liczbami?

Nie bo nie jest to konieczne poczytaj sobie w prasie ekonomicznej ile podmiotów gospodarczych się wyrejestrowało i ile złożono wniosków o upadłość, to z resztą tylko chwilowe wyniki w okolicach września sytuacja się wyklaruje jak skończą się tarcze.

d7d
08-06-2020, 18:18
Wyrejestrowanie a upadłość firmy to zupełnie różne sprawy.
Piszesz o masowych upadłościach a odpowiadasz o wyrejestrowaniach.


W 2020 r. do 30 kwietnia opublikowano w MSIG 10 675 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi, w tym 2353 dotyczyło ogłoszenia upadłości konsumenckiej, 222 ogłoszenia upadłości firm, a 150 to ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego.

W 2019 r. do 31 grudnia opublikowano w MSIG 35 777 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi, w tym 7944 dotyczyły ogłoszenia upadłości konsumenckiej, 586 ogłoszenia upadłości firm, a 465 to ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego.
https://www.coig.com.pl/lista-upadlosci-firm.php


Nowe firmy w Polsce w 2020 r.

W styczniu 2020 r. działalnośc rozpoczęło 33 747 firm (w tym 5340 w KRS, również firmy powstałe z przekształcenia i nie będące przedsiębiorcami).
W lutym 2020 r. działalnośc rozpoczęło 28 160 firm (w tym 4945 w KRS, również firmy powstałe z przekształcenia i nie będące przedsiębiorcami).
W marcu 2020 r. działalnośc rozpoczęło 23 249 firm (w tym 4316 w KRS, również firmy powstałe z przekształcenia i nie będące przedsiębiorcami).
W kwietniu 2020 r. działalnośc rozpoczęło 13 521 firm (w tym 3169 w KRS, również firmy powstałe z przekształcenia i nie będące przedsiębiorcami).

gawel
08-06-2020, 18:39
Wyrejestrowanie a upadłość firmy to zupełnie różne sprawy.
Piszesz o masowych upadłościach a odpowiadasz o wyrejestrowaniach.


https://www.coig.com.pl/lista-upadlosci-firm.php

:popcorn:

fotohobby
08-06-2020, 18:45
Nie bo nie jest to konieczne poczytaj sobie w prasie ekonomicznej ile podmiotów gospodarczych się wyrejestrowało i ile złożono wniosków o upadłość, to z resztą tylko chwilowe wyniki w okolicach września sytuacja się wyklaruje jak skończą się tarcze.

A skąd masz dane, że upadły firmy z długoletnim doświadczeniem w branży ?
Bp przed Covid na fali boomu na fotowoltaike powstało mnóstwo firemek - możę to one nie dały rady ?

W obecnej sytuacji tym bardziej warto szukać firmy "długoletniej", bo jeśli przetrwała pierwszą falę COVID, to znaczy, że jest stabilna finansowo i daje nadzieje na obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną w przyszłych latach

d7d
08-06-2020, 21:31
:popcorn:
Smacznego!
Nie masz wiarygodnych danych tylko sobie tak napisałeś.

pawelromanski85
10-06-2020, 12:21
najważniejsze to dobrze dobrać instalacje do swojego zapotrzebowania i wziąć do tego rzetelną firmę ;)

_Grisza_
10-06-2020, 13:13
Ja zrobiłem kasting w którym przesłuchałem 4 wykonawców i na podstawie moich odczuć wybrałem swojego wykonawcę.

Z tego co można wyczytać między wierszami w Twoich wypowiedziach, to możesz mieć nieźle napieprzone w tej Twojej instalacji PV.
Trzeba by się przyjrzeć jej z bliska i ocenić zwycięzcę tego kastingu.

gawel
10-06-2020, 14:47
Z tego co można wyczytać między wierszami w Twoich wypowiedziach, to możesz mieć nieźle napieprzone w tej Twojej instalacji PV.
Trzeba by się przyjrzeć jej z bliska i ocenić zwycięzcę tego kastingu.

To się nazywa podejście ginekologiczne, szukasz problemu tam gdzie większość znajduje przyjemność. Lub inaczej "kaczyzm" po prostu odjechałeś i masz wyjebane na wszystko widzisz to co chcesz na podstawie tego co chcesz. .

A może jakieś "konkretne" moje wypowiedzi na poparcie twoich rewelacji.

_Grisza_
10-06-2020, 15:07
To się nazywa podejście ginekologiczne, szukasz problemu tam gdzie większość znajduje przyjemność. Lub inaczej "kaczyzm" po prostu odjechałeś i masz wyjebane na wszystko widzisz to co chcesz na podstawie tego co chcesz. .


Taaa, ten gość też bezproblemowo jechał ...
... do czasu.


https://www.youtube.com/watch?v=2al6giBq3MI



A może jakieś "konkretne" moje wypowiedzi na poparcie twoich rewelacji.

Napisałem Ci już w temacie uziemienia/ekwipotencjalizacji PV, ale się nie odniosłeś.

kulibob
10-06-2020, 15:08
najważniejsze to dobrze dobrać instalacje do swojego zapotrzebowania i wziąć do tego rzetelną firmę ;)

Raczej dobrać instalację do oczekiwanego zysku ekonomicznego a nie zapotrzebowania

gawel
10-06-2020, 15:56
Taaa, ten gość też bezproblemowo jechał ...
... do czasu.


https://www.youtube.com/watch?v=2al6giBq3MI



Napisałem Ci już w temacie uziemienia/ekwipotencjalizacji PV, ale się nie odniosłeś.

Nie jestem elektrykiem więc nie odnoszę się bo to nie moja dziedzina.

Marcowy70
12-06-2020, 17:40
Z innej beczki: buduję domek i planuję instalację PV, ale dopiero za rok, może dwa. Czy teraz, na etapie robienia przyłącza warto już coś zadziałać? Nie wiem... przeciągnąć w peszlu jakiś inny albo dodatkowy przewód ze skrzynki do rozdzielni, żeby potem nie pruć ścian czy posadzek, albo nie kopać drugi raz rowu... O szczegóły zapytam potem elektryka i wyspecjalizowaną firmę od PV, ale pomyślałem, że na tym etapie zapytam Was ;)

Marcowy70
13-06-2020, 11:18
Pociągnij od złącza do miejsca gdzie będzie podłączony inwerter najgrubszy kabel na jaki Cię stać.

Do inwertera - OK, ale skąd: od skrzynki przy domu czy od rozdzielni w domu? :) I jaki powinien to być kabel? Ile żył i (może) jaki przekrój? Do ziemi planowałem YKY. Mam warunki na 16 kW, w domu wszystko będzie na prąd, także ogrzewanie, klima i rekuperacja. Z góry dzięki!

Marcowy70
14-06-2020, 07:40
Jasne, dziękuję bardzo! :)

St@nley
10-03-2021, 09:42
Dokładnie tak jest. Firma jest ważna, ale ważniejsi są doświadczeni specjaliści, którzy w niej pracują, mający przede wszystkim wiedzę. Ja na szczęście trafiłem na profesjonalistów (firma *****), którym zostawiłem tak naprawdę wolną rękę jeśli chodzi o instalację fotowoltaiki. I tak - wszystko zostało wykonane na najwyższym poziomie. :)
Jak ta firma działa na poziome swojego powyższego marketingu to trzeba na nią uważać i omijać szerokim łukiem. :)