PDA

Zobacz pełną wersję : Dom na szczycie wzgórza



ktk
07-03-2020, 07:35
Witam wszystkich.
Planuję zakup działki na szczycie najwyższego wzniesienia na nowo powstającym osiedlu. Nie jest to jakaś wielka góra, ale szczyt tego łagodnego wzniesienia jest mniej więcej na wysokości dachów pobliskich domów jednorodzinnych.
Planujemy postawić dom szkieletowy.

Łatwo sobie wyobrazić profity z takiej działki (ładny widok, brak stojącej wody itd), ale znacie jakieś minusy takiej lokalizacji?

Np, czy na szczycie musi być wietrznie? Do tej pory na tej działce nie zauważyłem jakiegoś silnego wiatru.
Albo czy mogą być problemy z ciśnieniem wody wodociągowej?

Proszę o wszelkie sugestie, póki nie kupiłem działki :)

jajmar
07-03-2020, 09:33
Zapewne będzie wietrznie.

Nurek_
07-03-2020, 12:17
Jeśli to najwyższy punkt w okolicy to przydałaby się instalacja odgromowa.

Bertha
07-03-2020, 12:54
Lokalizacja super, odgromienie obowiązkowe, nie jestem pewien czy szkielet to dobry pomysł (odgrom i palna konstrukcja...)

Misterhajt
07-03-2020, 18:01
Za mało danych. Gdzie ten dom? W Podlaskiem, Lubuskiem, czy Podkarpackiem?
Będzie wiać - latem zbawiennie, zimą niekoniecznie.

ktk
08-03-2020, 04:51
Za mało danych. Gdzie ten dom? W Podlaskiem, Lubuskiem, czy Podkarpackiem?
Będzie wiać - latem zbawiennie, zimą niekoniecznie.

W Pomorskiem :) ale kilkadziesiąt km od wybrzeża - okolice Malborka.

ktk
08-03-2020, 04:55
A'propos wiatru. Czyli nie mam co się łudzić, że nie che wiało? :)

Planuję obsadzić działkę tujami. A może coś jeszcze można zrobić, żeby zniwelować wiatr?

Czy dom w takiej lokalizacji też powinien mieć jakąś dodatkową izolację?

ktk
08-03-2020, 04:59
że nie che wiało? :)

*nie będzie

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-03-2020, 08:15
ktk

" wodą " się nie przejmuj, a technologia murowana / szkieletowa - to tylko technologia budowy budynku, każda z nich ( działka wietrzna / nie wietrzna ) musi być dostosowana do warunków lokalnych, począwszy od Warunków Zabudowy, po ... strefę klimatyczną, czy warunki posadowienia włącznie. Jedyne na co bym zwrócił uwagę, to na różnice rzędnych istniejących na danej działce ( działka z terenem w " spadku " ) który może warunkować taką a nie inna lokalizację budynku, jak również jego rozwiązania użytkowe, po formę obiektu.

Elfir
08-03-2020, 09:58
Planuję obsadzić działkę tujami. A może coś jeszcze można zrobić, żeby zniwelować wiatr?


Akurat słabo ograniczą wiatr.
Pasy wiatrochronne tworzy się inaczej.

ktk
08-03-2020, 10:21
Akurat słabo ograniczą wiatr.
Pasy wiatrochronne tworzy się inaczej.

A jak? :) zielony jestem

lipo
08-03-2020, 13:52
Typowe projekty są liczone na określoną strefę wiatrową jeżeli będziesz w innej strefie to mogą być problemy z szybką=tanią adaptacją projektu do twojej strefy

zyhu
08-03-2020, 14:43
przy całym tysiącu plusów takiej działki mnie jednak ten wiatr by odstraszył

wiemy jak się zmienia klimat już teraz mamy takie wiatry, że strach czasem w nocy a co dopiero jak masz dach domu wystawiony jako czubek w okolicy.

to jest tak samo jak działka przy lesie albo w lesie - super powietrze, cisza spokoj, natura.

tak. wilgoć, insekty, dziki, przewracające się drzewa, mech na dachu i kupa innych spraw

Misterhajt
08-03-2020, 16:26
W Pomorskiem :) ale kilkadziesiąt km od wybrzeża - okolice Malborka.

No to chyba nie tak źle.
Nie wiem, sprawdź sobie w najbliższej stacji meteo, jakie tam są porywy?
Raczej nie większe, aniżeli norma, także buduj :)