PDA

Zobacz pełną wersję : O czym nie zapomnieć przy elektryce oraz hydraulice



damian_52
12-03-2020, 08:41
Proszę o informacje o czym nie zapomnieć przy instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej. O czym nie zapomnieć przed tynkami oraz posadzkami ?

marzar2
12-03-2020, 10:30
temat rzeka.

instalacja wod-kan:
a) kran na zewnątrz domu
b) stacja filracji wody jeśli masz kiepską wodę z sieci
c) wężyk z wodą do lodówki (kostkarka)

instalacja elektyczna
a) przejść się po domu, wyobrazić sobie co gdzie bedzie i sprawdzić czy są tam punkty (gniazdka i światło)
b) gniazdka na zewnatrz budynku
c) gadzety: alarm, rolety, kamery, TV, sieć LAN, czujniki dymu, gazu, zmierzchu, wiatru.
d) sterowanie swiatłem w garazu (np czujnik ruchu lub przy otwarciu bramy z zewnatrz)
e) kable do furtki, oczyszczalni, domofonu

INNE:
rura z powietrzem do kominka (przed posadzkami) :)

Ps. ja robilem elektyke w październiku. Teraz bym ją położył w korytkach na chudziaku, łatwiej do układania sytropianu.

corey10
12-03-2020, 19:33
Świetny temat ! Prosimy o więcej :lol2:

rhein
15-03-2020, 10:26
W innym wątku ktoś szukał lodówki ze stałym podłączeniem do źródła wody i okazało się, że obecnie większość lodówek ma tylko pojemnik na wodę. Nie rozgryzałem tego tematu jeszcze, kupno lodówki przede mną.
Do elektryki dodałbym okablowanie do fotowoltaiki

Misterhajt
19-03-2020, 17:01
INNE:
rura z powietrzem do kominka (przed posadzkami) :)



Jakiego kominka, gazowego?
Kto teraz w ogóle poświęca środki i przestrzeń się na montaż kominków w salonie?? Ludzie... to nie te czasy! Jak chcecie ogrzewać chałupę, to sobie załóżcie PV, a nie babrać się z popiołami z kominka...

damian_52
04-05-2020, 10:19
Dużo postów jest na temat czego nie zapomnieć przy elektryce. Mało natomiast jest tematów o czym nie zapomnieć przy hydraulice.

Apacer
05-05-2020, 13:34
Jakiego kominka, gazowego?
Kto teraz w ogóle poświęca środki i przestrzeń się na montaż kominków w salonie?? Ludzie... to nie te czasy! Jak chcecie ogrzewać chałupę, to sobie załóżcie PV, a nie babrać się z popiołami z kominka...

Klimat :)

jajmar
05-05-2020, 19:44
Gniazdka pod przyszła klimę - pod sufitem.
Wyprowadzenie prądu pod ozdoby świąteczne - pod dachem lub ogród. Gniazda podpięte pod wyłącznik w domu.

Tomasz Mi
06-05-2020, 09:48
Zrobiłbym kanał góra-dół do rozbudowy instalacji, a jeżeli sufit podwieszany to dodatkowy kanał poziomy. Dobrze jest też zrobić kanał z wyjściem za zewnątrz. Dałbym Trochę większą rozdzielnię, aby można ja było rozbudować.
Na etapie budowy nie da sie przewidzieć wszystkiego i potem gdzieś czegoś brakuje. Można też robić na zapas, ale to niestety kosztuje.

Sandek
08-05-2020, 22:14
Taki kanał nazywa się "szacht instalacyjny", głównie stosowany w blokach, kamienicach. Potwierdzam, bardzo się przydaje. Sam to zrobiłem z rury fi160 albo 200.

Połączyłem stryszek -> poddasze użytkowe -> pom. techniczne. Z każdego poziomu mam tam dostęp. Ponadto, zostawiłem przekuty otwór w ścianie między pom. technicznym a mieszkalnym.

hansds
10-04-2022, 15:50
Jakiego kominka, gazowego?
Kto teraz w ogóle poświęca środki i przestrzeń się na montaż kominków w salonie?? Ludzie... to nie te czasy! Jak chcecie ogrzewać chałupę, to sobie załóżcie PV, a nie babrać się z popiołami z kominka...

Kto teraz w ogóle bawi się w budowę domu??? Chyba jakiś wariat!! Przecież można WYNAJĄĆ, zamiast babrać się w budowanie domu!! Ludzie! To nie te czasy!!

cezary.pl
11-04-2022, 09:06
Zasilanie el. do rekuperatora.
Odkurzacz centralny, rury po chudziaku i kabelki do sterowania (włączania odkurzacza) przy każdym gniazdku.
Gniazdo odkurzacza na zewnątrz (lub w garażu) do sprzątania samochodu.

kpam
27-07-2022, 13:52
Ja jeszcze wyprowadziłbym prąd do zasilania samochody elektrycznego w garażu i na podjeździe (tak na przyszłość)...

Sativum
28-07-2022, 07:18
# przy rozdzielaczu (-ach) ogrzewania podłogowego
# przy piecu CO
# przy centralce domowej sieci (szafa rack, switch, monitoring, automatyka)
# blisko drzwi wyjściowych (front, ogródek)
# w garażu
# za TV
# w kuchni - OBOK (a nie za) sprzętów AGD