PDA

Zobacz pełną wersję : Duże pęknięcia w podłodze w bloku z wielkiej płyty



PrzemyslawB
14-03-2020, 20:46
Cześć Wszystkim,

Kupiłem ostatnio mieszkanie w bloku z wielkiej płyty (1977 rok) i po zdjęciu paneli ukazały się moim oczom solidne pęknięcia w przedpokoju.

W tym jedno wzdłuż ściany nośnej które wystaje na około pół centymetra w górę. Obok, prostopadle, znajduje się kolejne pęknięcie, które od poprzedniego jest mniejsze. Czuć, że delikatnie pracuje kiedy się je nadepnie. Podłoga pomiędzy pęknięciami jest zapadnięta.

Odwiedziłem sąsiadkę piętro niżej i zauważyłem, że u niej ta ściana nośna jest skrócona, częściowo wyburzona o jakieś pół metra.

Czy ktoś z Was ekspertów, może się spotkał z czymś podobnym?

Czy powinienem zgłosić to do nadzoru budowlanego?

Załączam zdjęcia pęknięć.

Za każdy komentarz bedę wdzięczny.



441816
441817
441818
441819

jajmar
14-03-2020, 21:08
To co widać to wylewka czy strop ?

PrzemyslawB
14-03-2020, 21:14
Głębokość pęknięcia na oko to z 5cm+ cm, Wydaje mi się, że to strop. Mieszkanie jest na pierwszym piętrze. Na parterze na suficie pęknięć nie widać ponieważ jest tam betonowa klatka - pawlacz. Tak samo u mnie na 1 piętrze.

Kaizen
14-03-2020, 21:20
Głębokość pęknięcia na oko to z 5cm+ cm, Wydaje mi się, że to strop. Mieszkanie jest na pierwszym piętrze. Na parterze na suficie pęknięć nie widać ponieważ jest tam betonowa klatka - pawlacz. Tak samo u mnie na 1 piętrze.

Jak nie ma zbrojenia (albo cieniutkie druciki) to na 100% nie strop. Zresztą, jak wielka płyta to strop też z płyt - i prosto by pękały i co określoną szerokość płyty (jak na suficie).

d7d
14-03-2020, 23:10
Prawie na 100% to nie jest strop tylko posadzka / wylewka a pod spodem jakaś warstwa izolacyjna.
Sąsiadka na dole ma analogiczne spękania?
Jeżeli TAK to jednak jest strop :)

jajmar
15-03-2020, 01:09
Głębokość pęknięcia na oko to z 5cm+ cm, Wydaje mi się, że to strop. Mieszkanie jest na pierwszym piętrze. Na parterze na suficie pęknięć nie widać ponieważ jest tam betonowa klatka - pawlacz. Tak samo u mnie na 1 piętrze.

Możesz jakby jaśniej opisać problem? Co to pawlacz wiem, beton też, ale betonowa klatka-pawlacz, nie spotkałem nie widziałem na żywo i w książkach.
To coś pęknięte jak piszesz 5 cm a co pod tym? W szczelinie widać zbrojenie?
Ze zdjęc wnioskuję że to wylewka , ale że znam budynki z lat '80 i spotkałem w nich gołe płyty stropowe pod gumoleum to wole dopytać. Sprawdź co masz pod tym pęknieciem - na wszelki wypadek stój poza pęknięciem ;)

Pytajnick
15-03-2020, 10:30
Typowe, często spotykane w takich blokach z tamtych lat. Izolacja z byle czego, wylewane podłogi byle czym i byle jak przez fachowców wspomaganych %. No i liczyło się wtedy 300% normy a nie jakość. Módl się, żebyś nie miał w podłodze xylamitu - to większy problem niż to pęknięcie.

Wyburzenie ściany nośnej? Z tym bym najpierw do zarządcy bloku się zwrócił. Może ma jakieś plany i naniesione zmiany?

d7d
15-03-2020, 13:28
Sprawdź co masz pod tym pęknieciem - na wszelki wypadek stój poza pęknięciem ;)
Tylko po której stronie pęknięcia ? :)

PrzemyslawB
15-03-2020, 17:45
Możesz jakby jaśniej opisać problem? Co to pawlacz wiem, beton też, ale betonowa klatka-pawlacz, nie spotkałem nie widziałem na żywo i w książkach.
To coś pęknięte jak piszesz 5 cm a co pod tym? W szczelinie widać zbrojenie?
Ze zdjęc wnioskuję że to wylewka , ale że znam budynki z lat '80 i spotkałem w nich gołe płyty stropowe pod gumoleum to wole dopytać. Sprawdź co masz pod tym pęknieciem - na wszelki wypadek stój poza pęknięciem ;)

Miałem na myśli po prostu pawlacz. Tylko, że był on tam już od postawienia bloku. Fabryczny prostopadloscian z płyt / betonu pod sufitem :)

jajmar
15-03-2020, 19:37
Tylko po której stronie pęknięcia ? :)

Po właściwej :lol2:

PrzemyslawB
23-03-2020, 10:13
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!