PDA

Zobacz pełną wersję : Kierownicy robót elektrycznych i sanitarnych do odbioru?



schuey
21-03-2020, 16:50
Witam forumowiczów,

Po ponad 2 latach budowy i skompletowaniu wszystkich możliwych papierków, zaniosłem dokumentację o zakończeniu budowy do mojego lokalnego PINB.

Niestety, dostałem postanowienie o brakach w dokumentacji, pełno drobiazgów na 2 strony A4 ale najbardziej zszokowało mnie następujące - wymóg dokumentacji od kierowników robót elektrycznych oraz sanitarnych wraz z oświadczeniami o pełnieniu tych obowiązków i ich uprawnieniami.

Nie muszę dodawać, że na mojej budowie nie było żadnych kierowników robót branżowych, miałem jedynie kierownika budowy, który budowę odwiedzał i dziennik sumiennie wypełniał. Czy faktycznie wg prawa dla budowy domu jednorodzinnego wymagane jest posiadanie osobnego kierownika kontrolującego pracę elektryka? Elektryk miał uprawnienia, zrobił całą dokumentację instalacji wewn. i zewn.

Proszę o poradę jak wyglądało to u Was przy odbiorze budynku, czy takie jest faktycznie prawo? Dla mnie osobiście to absurd aby zatrudniać kolejnego kierownika tylko dla sprawdzenia położenia kabli. Nie wiem jak teraz z tego wybrnąć, odbioru nie dostałem a kończy mi się wynajem i musze się wprowadzić na dniach. W zasadzie nie widzę innego rozwiązania jak znalezienie kogoś, zapłacenie mu za podpicie fikcyjnego papierka że takie obowiązki pełnił.

Pozdrawiam,

CityMatic
21-03-2020, 17:40
A nie jest to tak , że nie masz wypełnionego dziennika robót przez odpowiedzialnych za dany obszar prac fachowców? Elektryka i hydraulika?

schuey
21-03-2020, 18:02
Nie zwróciłem na to uwagi, dziennik jest już w PINB. Wpisy dodawał jedynie kierownik budowy, były to ogólne stwierdzenia typu "pracy tynkarskie zostały zakończone" itp.

Elektryk dał mi dwa protokoły - testu instalacji wewnętrznej, rezystancje wszystkich gniazd oraz parametry techniczne przyłącza zewnętrznego. Projektant ani kierownik nie mówili mi o wymogu zatrudnienia osobnego kierownika robót elektrycznych albo sanitarnych, od kiedy mamy takie wymogi przy budowie domu jednorodzinnego 200-250m2?

Elfir
21-03-2020, 18:04
nie ma. ale to odbierający instalacje oni powinni byli się wpisać do DB.

CityMatic
21-03-2020, 19:47
Nie zwróciłem na to uwagi, dziennik jest już w PINB. Wpisy dodawał jedynie kierownik budowy, były to ogólne stwierdzenia typu "pracy tynkarskie zostały zakończone" itp.

No to wszystko jasne - brak wpisów w DB powoduje w niektórych PINB problemy stąd zastrzeżenia .

pandzik
21-03-2020, 20:01
A nie jest to tak , że nie masz wypełnionego dziennika robót przez odpowiedzialnych za dany obszar prac fachowców? Elektryka i hydraulika?

A od kiedy to byle jaki majster ma prawo do wpisów do DB..???. Załączasz protokół elektryka, kominiarski czasem szczelności instalacji wodnej i to powinno wystarczyć. Chyba sie nudzą na kwarantannie. Co to za urząd?

marcin225
21-03-2020, 20:23
U nas też to jest. Wymagają:
1. Oryginał protokołu szczelności instalacji wodnej wraz z uprawnieniami i aktualną izbą osoby sporzadzającej protokół.
To samo dla instalacji ogrzewania , elektrycznej i wentylacji mechanicznej.

CityMatic
21-03-2020, 20:51
A od kiedy to byle jaki majster ma prawo do wpisów do DB..???. Załączasz protokół elektryka, kominiarski czasem szczelności instalacji wodnej i to powinno wystarczyć. Chyba sie nudzą na kwarantannie. Co to za urząd?

Niestety jest strona w DB dla każdego, ten "byle jaki" majster posiada uprawnienia budowlane więc jak najbardziej może dokonywać wpiu w DB, tak jak geodeta, kierownik budowy, hydraulik czy kominiarz.

pandzik
21-03-2020, 21:36
kto ma uprawnienia budowlane, hydraulik czy elektryk po zawodówce?

kaszpir007
21-03-2020, 22:50
Dziwny ten twój KB.

Mój przy przygotowaniu dokumentów od odbioru powiedział że potrzebne są "odbiory" instalacji. Dał mi telefon do gościa który ma uprawienia do tego i ten wykonał mi "odbiory" i przygotował odpowiednie dokumenty ...

marcin225
22-03-2020, 12:28
. Dał mi telefon do gościa który ma uprawienia do tego i ten wykonał mi "odbiory" i przygotował odpowiednie dokumenty ...

To musiało ich być dwóch :D Za darmo zrobili te "odbiory"?

amator12345
22-03-2020, 15:30
Kierownik budowy odpowiada za całość jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji oraz przygotowanie budowy do odbioru. Przeważnie taki kierownik ma uprawnienia konstrukcyjno-budowalne. (Nie zawsze tak jest). Kierownicy robót są wymagani i tyle!. No chyba, że twój kierownik budowy ma uprawnienia instalacyjne i elektryczne.

amator12345
22-03-2020, 15:32
Twój kierownik budowy ma ciebie gdzieś.

amator12345
22-03-2020, 15:35
Niestety jest strona w DB dla każdego, ten "byle jaki" majster posiada uprawnienia budowlane więc jak najbardziej może dokonywać wpiu w DB, tak jak geodeta, kierownik budowy, hydraulik czy kominiarz.

"Majster" rozumiemy przez to osobę, która ma odpowiednie wykształcenie i posiada uprawnienia budowlane, przynależność do izby inżynierów+opłacone OC

marcin225
22-03-2020, 21:04
"Majster" rozumiemy przez to osobę, która ma odpowiednie wykształcenie i posiada uprawnienia budowlane, przynależność do izby inżynierów+opłacone OC

Majster Kolego to jest ktoś ponad zwykłego robola :) Taki z większym doświadczeniem który potrafi w miarę czytać dokumentację i pokierować tymi którzy są tylko od roboty. Majster zazwyczaj również robi fizycznie. Natomiast osoba z UB to zwykle kierownik który fizycznie nie robi bo i nie bardzo by potrafił :D (a przynajmniej nie w takim tempie jak reszta). Kierownik ogarnia dokumentację, odpowiada za całość robót i ma pod sobą majstrów :)

amator12345
23-03-2020, 06:17
Majster Kolego to jest ktoś ponad zwykłego robola :) Taki z większym doświadczeniem który potrafi w miarę czytać dokumentację i pokierować tymi którzy są tylko od roboty. Majster zazwyczaj również robi fizycznie. Natomiast osoba z UB to zwykle kierownik który fizycznie nie robi bo i nie bardzo by potrafił :D (a przynajmniej nie w takim tempie jak reszta). Kierownik ogarnia dokumentację, odpowiada za całość robót i ma pod sobą majstrów :)

Kolego majster np. hydraulik bez uprawnień który coś potrafi to na dziś skarb. Nie zmienia to faktu, że musisz zatrudnić kierownika robot instalacyjnych który oświadczył że roboty wykonane przez tego majstra zostały wykonane prawidłowo. Koniec kropka. No chyba kolego że ten twój majster ma uprawnienia to sam to sobie poświadczy.

marcin225
23-03-2020, 06:49
Nie zmienia to faktu, że musisz zatrudnić kierownika robot instalacyjnych który oświadczył że roboty wykonane przez tego majstra zostały wykonane prawidłowo. Koniec kropka. No chyba kolego że ten twój majster ma uprawnienia to sam to sobie poświadczy.

Nikogo nie musisz zatrudniać. Idziesz do dziadka i podpisuje za symboliczne 100-200 zł.

CityMatic
23-03-2020, 07:27
Nikogo nie musisz zatrudniać. Idziesz do dziadka i podpisuje za symboliczne 100-200 zł.
:bash:później idziesz do dziadka i mówisz mu , że podałeś go do sądu bo przez jego instalacje spłonął , albo wyleciał w powietrze Twój dom - weź się opanuj z pisaniem takich głupot na forum.

marcin225
23-03-2020, 08:19
:bash:później idziesz do dziadka i mówisz mu , że podałeś go do sądu bo przez jego instalacje spłonął , albo wyleciał w powietrze Twój dom - weź się opanuj z pisaniem takich głupot na forum.

Życia nie znasz. Wyjdź z forum wreszcie to może poznasz :) Instalacje wykonuje fachowiec a zwykle klepie mu to dodatkowo zaprzyjaźniony "dziadek" z UB. Myślisz, że ogląda to? :D

CityMatic
23-03-2020, 09:38
Życia nie znasz. Wyjdź z forum wreszcie to może poznasz :) Instalacje wykonuje fachowiec a zwykle klepie mu to dodatkowo zaprzyjaźniony "dziadek" z UB. Myślisz, że ogląda to? :D

Właśnie znam - o czym jak widzę nie masz zielonego pojęcia - jeśli stanie się tragedia wszystko biorą pod uwagę - tylko nieodpowiedzialny i zakłamany "fachowiec" robi coś podobnego. Mam nadzieję, że będzie ich coraz mniej i zostaną wyeliminowani tacy fachowcy ze społeczeństwa którzy podpisują papiery nie będąc świadomi komu wyrządzają tak naprawdę krzywdę.

Elfir
23-03-2020, 11:45
ja miałam gaz i prąd w formie protokołu odbioru podpisanego przez osobę z uprawnieniami (do 1kV i G3) dołączonego do DB. I to wszystko.

amator12345
23-03-2020, 11:47
Nikogo nie musisz zatrudniać. Idziesz do dziadka i podpisuje za symboliczne 100-200 zł.

Czyli mu placisz. Tak jakbyś go zateudnil. A twój Majster przez duże M jest swego rodzaju robolem

amator12345
23-03-2020, 11:49
ja miałam gaz i prąd w formie protokołu odbioru podpisanego przez osobę z uprawnieniami (do 1kV i G3) dołączonego do DB. I to wszystko.

No właśnie ktoś z uprawnieniami.Tak to wygląda. Zgadzam się

marcin225
23-03-2020, 12:34
ja miałam gaz i prąd w formie protokołu odbioru podpisanego przez osobę z uprawnieniami (do 1kV i G3) dołączonego do DB. I to wszystko.

No tak. Bo kiedyś nie wymagali UB. Teraz nagle im się zmieniło i przynajmniej u mnie wymagają podpisu pod protokołem osoby z UB.

O ile jeszcze elektryke i gaz w sumie popieram bo są to instalacje niebezpieczne to po co protokoły wod-kan ma podpisywać osoba z UB nie wiem :D

Elfir
23-03-2020, 15:47
No właśnie ktoś z uprawnieniami.Tak to wygląda. Zgadzam się

No ale nie wyobrażam sobie by mi gaz i rozdzielnię robiła osoba bez uprawnień!

***
woda i kan, ogrzewanie były u mnie wpisywana przez kierbuda. To on odbierał.
I tak samo odbierał elektrykę, komin i gaz - na podstawie protokołów szczelności, protokołów badań.

Nie widzę w przepisach budowlanych, by cokolwiek zmieniło się w 2020 roku względem roku 2014 w tym zakresie.

amator12345
23-03-2020, 16:09
No ale nie wyobrażam sobie by mi gaz i rozdzielnię robiła osoba bez uprawnień!

***
woda i kan, ogrzewanie były u mnie wpisywana przez kierbuda. To on odbierał.
I tak samo odbierał elektrykę, komin i gaz - na podstawie protokołów szczelności, protokołów badań.

Nie widzę w przepisach budowlanych, by cokolwiek zmieniło się w 2020 roku względem roku 2014 w tym zakresie.

Osoba która wykonuje instalacje gazową nie musi mieć uprawnień budowlanych. To moze być osoba posiadająca kwalifikacje w zawodzie lub mistrza w zawodzie ale nadzór nad tą osobą musi sprawować kierownik robot instalacyjnych z uprawnieniami. Osoba która ma kwalifikacje do wykonywania robot instalacyjnych mająca średnie wykształcenie rowniez może mieć uprawnienia ale w ograniczonym zakresie.
Kierownik budowy który nie ma uprawnień instalacyjnych moze tylko poświadczyć wykonanie robot"wykonano roboty kanalizacyjne" ale nie odbierze tych robot nie ma do tego uprawnien

amator12345
23-03-2020, 16:15
Mylicie kwalifikacje w zawodzie lub kwalifikacje rzemiślnicze z uprawnieniami budowlanymi. To są dwie różne rzeczy

Elfir
23-03-2020, 16:31
ja pisałam, że osoby, które mają uprawnienia do 1KW (SEP) i G3 robią próbę szczelności/pomiary rezystancji, wstawiają protokół i to załącza kierbud do DB z adnotacją, ze odebrał.
Branżowi kierbudowie są wymagani tylko na wielkich inwestycjach a nie w domkach jednorodzinnych.

Przecież robienie instalacji elektrycznej (i wod-kan, ogrzewania) samej w sobie nie wymaga pozwolenia na budowę, więc nie odbiera się jej wpisem do DB.
Nieco inaczej jest z gazem.

Chyba, że kierbud autora nie ma pełnych uprawnień w specjalności konstrukcyjno-budowlanej?

amator12345
24-03-2020, 03:20
Uprawnienia konstrukcyjno budowlane nie uprawniają do nadzorowania robot instalacyjnych. Nie ma tu znaczenia czy są bez ograniczeń czy z ograniczeniami. Jak sama nazwa mówi kons-bud.
Kierownik robot na na tzem domkach jednorodzinnych też jest wymagany. Nawet jakby to była buda dla psa z instalacją elektryczną w środku też musi być.

marcin225
24-03-2020, 05:58
Uprawnienia konstrukcyjno budowlane nie uprawniają do nadzorowania robot instalacyjnych. Nie ma tu znaczenia czy są bez ograniczeń czy z ograniczeniami. Jak sama nazwa mówi kons-bud.
Kierownik robot na na tzem domkach jednorodzinnych też jest wymagany. Nawet jakby to była buda dla psa z instalacją elektryczną w środku też musi być.

Co masz wymagane jest napisane w pozwoleniu na budowę. Na większych inwestycjach jest w PnB wymóg kierowników robót instalacyjnych, na domkach jednorodzinnych tego nie ma.

Tak jak pisałem wcześniej obecnie niektóre nadzory wymagają nie wiedzieć czemu podpisów kierowników robót instalacyjnych pod protokołami szczelności wod-kan, CO... protokołami instalacji elektrycznej i wentylacji mechanicznej.

amator12345
24-03-2020, 07:39
Co masz wymagane jest napisane w pozwoleniu na budowę. Na większych inwestycjach jest w PnB wymóg kierowników robót instalacyjnych, na domkach jednorodzinnych tego nie ma.

Tak jak pisałem wcześniej obecnie niektóre nadzory wymagają nie wiedzieć czemu podpisów kierowników robót instalacyjnych pod protokołami szczelności wod-kan, CO... protokołami instalacji elektrycznej i wentylacji mechanicznej.

Jest taki wymog. A czy projekt instalacji też podpisał konstruktor ? Na pewno nie więc przy odbiorze musi to zrobić kierownik robot instalacyjnych. Jeżeli masz kierownika który posiada wszystkie uprawnienia konstrukcyjne, instalacyjne i elektryczne nawet w ograniczeniu do nadzorowania robot to on to załatwi. Skoro co urząd dał do uzupełnienia to jest to wymagane. Wszędzie tak jest.

amator12345
24-03-2020, 07:41
A ten twój kierownik to się z choinki urwał czy to jest jego pierwszy nadzór?

marcin225
24-03-2020, 07:49
Jest taki wymog..

Nie ma takiego wymogu. Weź sobie kilka PnB jak masz dostęp (a na pewno nie masz co widać) i zobacz co jest wymagane dla jakich budów.

amator12345
24-03-2020, 09:59
Nie ma takiego wymogu. Weź sobie kilka PnB jak masz dostęp (a na pewno nie masz co widać) i zobacz co jest wymagane dla jakich budów.

Jak wiesz lepiej to idź na wojnę z PINB a dom nie będzie miał odbioru. Skoro argumenty do ciebie nie przemawiają.

schuey
24-03-2020, 15:27
Nie wiem, czy u mnie będzie taki "fachowiec" ale jestem umówiony z Panem kierownikiem od elektryki, co podklepie papier ale zastrzega "obejrzenie" instalacji i papierów.

Generalnie typowa Polska, papierek dla picu żeby w urzędzie się zgadzało a dla mnie -500 PLN żeby to załatwić i móc odebrać budynek.