PDA

Zobacz pełną wersję : Kratka wywiewna wieje



Venos
22-03-2020, 20:57
Witam,

wentylacja mechaniczna, nagle kratka wywiewna zaczyna nawiewać zimne powietrze. Co może być przyczyną. Wszystko sprawdzone i niestety przy aneksie kuchennym z kratki wieje. Okap oczywiście ma klapę zwrotną.
Czy niewłączone grzałki z nawietrzakach może mieć na to wpływ ?

Pozdrawiam

byłbym wdzięczny za jakieś rady.

Kaizen
22-03-2020, 22:21
wentylacja mechaniczna

Opisz ją dokładniej.

toommm
23-03-2020, 06:30
Jeśli masz rekuperacje to nie ma siły aby tak się stało bez ingerencji w centrale , musiałbyś pozamieniać przyłącza rur w jednostce , a jeśli masz grawitację a w tej kuchni tylko kanał do komina z wentylatorem wyciągowym i klapkę zwrotną to się nie ma co dziwić , - dom szczelnie zamknięty kratki w łazienkach , pokojach chcą coś wyciągnąć a budynek nie wpuszcza to wciąga najsłabszym punktem czyli klapka zwrotna przepuszcza , Tak się dzieje jak do domów szczelnych ( dobre okna i drzwi ) nie zamontuje się WM tylko WG .

W tym przypadku ratuje Cię tylko rozszczelnienie okien ale to i tak będzie naciągało zimno do domu .

Venos
23-03-2020, 09:22
Mam wyłącznie wentylację mechaniczną. Niestety nie mam dostępu do centrali bo to mieszkanie. W ścianach pokojach, kuchni etc. mam nawietrzaki odkręcone na max. ten ciąg zwrotny dzieje się jedynie w kuchni gdzie mam dodatkowo komin na okap z klapą zwrotną. Ciąg był tak mocny, że aż rozebrałem okap i sprawdziłem zasysało klapę zwrotną Blu.125 Magnetic. A kratką wywiewną nawiewało do środka. Po zatkaniu całkowicie otworu od okapu również nawiewało. W innych pomieszczeniach gdzie mam kratki wywiewne ciąg był prawidłowy. Zgłosiłem oczywiście do developera, ale pewnie będzie bez reakcji :( Pomieszczenie szczelne trzeba wykluczyć ponieważ nawietrzaki mam rozkręcone na maxa. Sam pierwszy raz takie coś wiedzę. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. ps. Oczywiście jak włączam okap to otwieram dodatkowo okno, żeby nie robić podciśnienia.

Kaizen
23-03-2020, 09:36
Wentylacja jest wywiewna? Nawiewno-wywiewna?

Venos
23-03-2020, 09:49
Jak dobrze rozumiem to wentylacja wywiewna. Świeże powietrze ma wchodzić nawietrzakami z ścian zewnętrznych. Nawietrzaki te posiadają grzałki.

toommm
23-03-2020, 09:54
Zrób test , w tedy kiedy ci tam wieje a masz otwarte nawiewniki to jeszcze otwórz okno i sprawdź czy nadal Ci tam wieje w tej kuchni .

Venos
23-03-2020, 10:15
testy robię już od kilku dni. :) Przy otwartych oknach również z kratki wiało.
zrozumieć tego nie jak nie mogę :) Czy silny wiatr może mieć wpływ wiejąc na nastawę. Bo pomyślałem, że może to jakoś wpłynęło i spowodowało ciąg wsteczny. obecnie zmniejszyłem temperaturę w łazience bo jeszcze wpadło mi do głowy, że może to też jakiś wpływ mogło mieć. w łazience jak zawsze najwyższa temperatura i tam również kratka wywiewna . Może zbyt ciepło było i wszystko szło do łazienki i zaciągało z kuchni.
Obecnie dziś po kilku sprawdzeniach widać, że kratka w końcu wciąga tak jak powinna. Boję się rozrywki z powtórki i zastanawiam się czy nie wstawić w tą kratkę również jakieś klapy zwrotnej, żeby przeciwdziałać cofaniu się ciągu.

toommm
23-03-2020, 10:32
Ja nie jestem fachowcem w tej dziedzinie , na mój chłopski rozum pomysły i ewentualne wyjścia się skończyły , może Kaizen coś więcej pomoże . Fakt jest jeden - jest coś skopane.

Venos
23-03-2020, 10:57
Mi też się tak wydaje :(
Takie objawy dosłownie daje brak lub awaria nastawy na dachu, wtedy te inne ciągi zaciągają grawitacyjnie z tej co nastawa nie działa. Tylko nie wiem czemu dziś jest ok. Sprawdzam od samego rana. Co prawda prawie wiatru nie ma.
Jak z tą klapą zwrotną jest sens wstawiać ? Kiedyś rozmawiałem z instalatorem i nie jest to zalecane oprócz wyjścia na okap. Chociaż jak się będzie powtarzać to wyjścia nie będę miał. Ciężki okres obecnie i nie sądzę, że ktokolwiek zrobi przegląd całego pionu w tym czasie a jakoś trzeba się ratować od zimna i pyłu z ciągu wstecznego :(
macie jakieś doświadczenie z wstawianiem klap zwrotnych za kratkami wywiewnymi w wentylacji mechanicznej.
Pozdrawiam

Kaizen
24-03-2020, 14:27
Jak dobrze rozumiem to wentylacja wywiewna.

Jak wywiewna, to mogło się coś rozszczelnić i już będzie z tego wiało. A działało wcześniej prawidłowo? Może ten kanał nigdy nie został prawidłowo podpięty? Do prześledzenia szczelność i prawidłowość podpięcia.

Nawiewane powietrze musisz ogrzać tak czy inaczej. Jak kWh do tych grzałek jest droższa od CO to o tyle drożej zapłacisz - za to nie wpada Ci lodowate powietrze. Sposób na oszczędności tutaj to rekuperacja - ale tego w bloku raczej nie uświadczysz.

Venos
24-03-2020, 16:04
Tak wcześniej działało prawidłowo. A wiatr może mieć wpływ na nastawę ? Znam przypadki, że przy niedziałających nastawach z innego pionu np. łazienka zaciągała
z innej kratki wywiewnej - gdzie nastawa na dachu była uszkodzone lub niewłączona.
Dziwne bo teraz bez wiatru wydaje się, że działa prawidłowo. Wygląda na to, że grzałki muszą być włączone i rezultat zobaczę jedynie w rachunkach w dłuższym czasie.
Moglibyście doradzić jak odkręcić anemostaty w nawietrzakach ? kratka wywiewna u mnie kuchnia to max 45 m3/h .
Pozdrawiam

Venos
24-03-2020, 16:37
Czy jak to będzie się powtarzać to jest sens wstawienia klapy zwrotnej za kratką ?

Kaizen
24-03-2020, 19:23
Pewny jesteś, że to wentylacja mechaniczna?
Bez jej schematu można zgadywać, co może nie działać. Co wiosnę powinien być przegląd - i kominiarz powinien to sprawdzić, wpisać w protokół. Jak jeszcze nie został wykonany, to pewnie po pandemii zostanie zrobiony.
Tak czy inaczej trzeba zgłaszać wspólnocie/spółdzielni/deweloperowi (jak na gwarancji jeszcze). Sam nie masz prawa dłubać w instalacji wspólnej nawet, gdybyś miał pomysł, jak to poprawić.

Venos
24-03-2020, 21:09
Tak pewny jestem. Mam w opisie instrukcji wentylacja mechaniczna niskociśnieniowa. Zgłosiłem obecnie zarządcy wspólnoty. wiadomo ciężki okres obecnie.
przeglądy to wiadomo dziś jest dobrze a jutro coś znowu nie działa.
Wcześniej miałem przegląd i wszystko działało jak należy, dlatego ten ciąg wsteczny tak mnie zdziwił. Pozostało mi tylko obecnie czekać na rozwinięcie sytuacji.
Pozdrawiam i dzięki za opinie.

pandzik
24-03-2020, 21:30
Dwa lata mieszkałem w developerce z taką wentylacją. Tragedia. Wilgotność nie spadała, okna mokre a ziąb od okna - nawietrznikówi straszny , do tego całe ciepło (miejskie) szło w kominy.
W kuchni są dwa kanały. Jeden bez mechanicznego wyciągu , pod okapy i drugi z wentylatorem na kanale, wentylacyjny. Niestety oba są zbiorcze. U mnie jak sasiad włączał wyciąg w okapie to u siebie miałem cały jego obiad. Kalpy nic nie dawały. Musiałem zatkać w cholere a wyciąg puścić na kuchnię.
Być może ktoś podłączył okap to kratki wentylacyjne kuchni i system wariuje? A może po prostu wentylator zmienił kierunek i nawiewa? :) Sąsiadom w pionie też nawiewa?


Jak dobrze rozumiem to wentylacja wywiewna. Świeże powietrze ma wchodzić nawietrzakami z ścian zewnętrznych. Nawietrzaki te posiadają grzałki.

To jednak masz lepszy system od mojego. Ja miałem nawietrzniki higroskopijne. Tragedia.

Venos
25-03-2020, 12:48
To może wentylator zmienić kierunek ? Z tego co wiem u sąsiadów też jest nieciekawie - tzn. podobnie.
wiem, że rozwiązanie jest niezbyt udane, ale cóż poradzić. Jeszcze wszystko na gwarancji, ale wiadomo roszczenia ciężko się dochodzi.
ogólnie na całe mieszkanie mam przeliczone 105 m3/h - to max dla wszystkich kratek wywiewnych. teraz sam nie wiem ile odkręcić anemostaty, żeby było komfortowo bo te największe mają 40 m3/h . w sieci znalazłem, że na osobę powinno się liczyć 30 m3/h . Moglibyście cokolwiek napisać, obecnie mam wszystko odkręcone na maxa, dla sprawdzenia i lepszej wentylacji. wilgotność jednak ok 30 %. teraz pogoda bezwietrzna i ciągu wstecznego nie ma. Ale zapewne przy zmianie pogody będzie rozrywka z powtórki.
Pozdrawiam