Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Purchle na ścianach - przyczyna? (zdjęcia)



silver007
23-03-2020, 12:08
Cześć,

na początek trochę detali odnośnie budowy domu...
Tynki gipsowe położone późnym latem 2018. Jesienią / zimą temperatura w domu ~17 stopni (wszędzie ogrzewanie podłogowe). Potem dosychały jeszcze wiosną i latem. Ściany malowane dopiero we wrześniu 2019, więc raczej spokojnie wyschły. Dom zamieszkany od listopada 2019 i od tego czasu min. 21 stopni wewnątrz.
Dom budowała sprawdzona ekipa (ponad 30 lat na okolicznym rynku i bardzo dobre referencje). O ile dobrze pamiętam fundamenty zaizolowane dysperbitem z obydwu stron, od zewnątrz 10 cm xps. Ściany oddzielone wilgociowo przez PVC. Grunt piaszczysty, nie dokpaliśmy się do żadnej wody.

I wszystko było pięknie aż tydzień temu (marzec 2020) zaczęły się pojawiać na ścianach pęcherze pod farbą, z tym że dotyczy to tylko 3 ścian tworzących małą kotłownię (~1,5 m2).

Ściany na zewnątrz kotłowni (salon / kuchnia) wyglądają tak:
442093

ściany wewnątrz tak:
442094

Różnica jest taka że wewnątrz fabra się jakby kruszy, na zewnątrz "nadyma".
Naturalnym jest przypuszczenie, że to kapilarnie ściany podciągają wilgość, ale jedna ze ścian jest ścianą działową i tam także od wewnątrz kotłowni farba się kruszy. Zdjąłem listwę przypodłogową mdf - ewidentnie złapała wilgoć i czuć lekką stęchliznę.

Problem występuje tylko na tych 3 ścianach. Reszta domu jest ok.
I tutaj pytanie? Czy to kapilarny problem wg Was? Jakieś pomysły co z tym fantem dalej robić? Jak to sprawdzić? Niestety nie wygląda to na coś łatwego do rozwiązania i mocno mi zaprząta głowę.

zyhu
23-03-2020, 12:25
wilgoć i grzybek

albo coś przecieka albo ciągnie z dołu
nie ma rur, brodzików w pobliży ?

Nervil18
23-03-2020, 12:35
Ile lat ma domek ?
Z jakiego materiału budowany domek, silka , suporex czy protherm ?
jaka izolacja pozioma , papa czy folia?
z czego tynki, gipsowe czy tradycyjne ?

silver007
23-03-2020, 12:48
Ile lat ma domek ?
Z jakiego materiału budowany domek, silka , suporex czy protherm ?
jaka izolacja pozioma , papa czy folia?
z czego tynki, gipsowe czy tradycyjne ?

Ściany działowe z silki, nośne porotherm. Na pozostałe pytania chyba odpowiada pierwszy wpis. Tynki gipsowe, izolacja z folii.


wilgoć i grzybek
albo coś przecieka albo ciągnie z dołu
nie ma rur, brodzików w pobliży ?

Brodzików nie ma, rury oczywiście się znajdą. Odrzuciłem ogrzewanie podłogowe, bo tam byłoby widać zmianę ciśnienia. Jeśli chodzi o rozprowadzenie wody - raczej nie, bo przy zamkniętych kranach nie zauważyłem zmiany ciśnienia w zbiorniku na manometrze. W kotłowni jest odpływ od pieca i z filtrów do wody, ale tam raczej ciężko byłoby znaleźć uszkodzenie, bo wszystko w podłodze

Jakieś pomysły jak można znaleźć przyczynę, bądź wykluczyć inną? Jakaś kamera termowizyjna?

CityMatic
23-03-2020, 12:56
A wiecie , że to może być źle rozrobiona gładź gipsowa - może. A co do faktu to faktycznie grzybek - rośnie aż miło. Trzeba to usunąć , spryskać preparatem grzybo i pleśniobójczym pomalować i obserwować. Jeśli sytuacja się powtórzy - zdiagnozować. Czy kamera termo coś pomoże - może, ale niekoniecznie, bo to nie będzie miało jakiejś znaczącej różnicy temperatur.
Sprawdź jeszcze wentylację pomieszczenia, bo jej brak to główna przyczyna takiego zachowania wypraw gipsowych.

Kaizen
23-03-2020, 13:26
Nie masz naczyń przeponowych? Jak masz, to nie zauważysz mian ciśnienia przy małych wyciekach.

Jak dzieje się tak na ścinach wewnętrznych i wentylacja w tym pomieszczeniu działa prawidłowo - to najprawdopodobniej wyciek.

Termowizja może pomóc

grv
23-03-2020, 13:44
Miałem podobnie. ściany przy kotłowni gazowej oraz na tynku komina. Podejrzewałem najpierw podciąganie z dołu, ale udało mi się to wykluczyć. Ostatecznie powodem odpadania farby i tynków okazał się zabrudzony kielich odpływu kondensatu z komina. Woda zbierała się na tym syfie, następnie przesiąkała na tynki.
Na zdjęciach widać raczej odparzoną farbę niż grzyba.

silver007
23-03-2020, 22:13
Sprawdź jeszcze wentylację pomieszczenia, bo jej brak to główna przyczyna takiego zachowania wypraw gipsowych.
Trochę się zastanawiam z tą wentylacją, bo problem się pojawił po powrocie z 4 dniowych ferii, kiedy kotłownia nie była w ogóle otwierana (zazwyczaj jest dosyć często, bo to też spiżarania). Ale nie sądzę, żeby to miało wpływ... Jest tam kratka kominowa (z tego względu rekuperacji nie ma w tym pomieszczeniu, jest we wszystkich pozostałych) i gęste ogrzewanie podłogowe, bo jest tam rozdzielacz (nie cieknie - sprawdziłem). Do tego nawet gdyby to była kwestia wietrzenia, to 4 dni by takiej roboty nie zrobiły...

Z drugiej strony 2 tygodnie temu hydraulik zamontował filtry do wody, których odpływ idzie tam gdzie kondensat z pieca, ale tego jakoś też nie widzę... Odpływ idzie pionowo w dół pod podłogę na gruncie... Gdyby tam ciekło to raczej 4 ściana (zewnętrzna) też powinna polecieć...

Mogę otwierać drzwi, żeby wietrzyć, mogę odpiąć filtry... Tylko ciężko będzie sprawdzić czy to pomaga... Wilgoć w ścianach już jest więc nowe purchle mogą wyskakiwać tygodniami... Myślicie, że wygrzanie ścian nagrzewnicą nadmuchową (mam jakąś małą 3kW) to dobry pomysł?

Kaizen
23-03-2020, 22:45
Ale nie sądzę, żeby to miało wpływ... Jest tam kratka kominowa (z tego względu rekuperacji nie ma w tym pomieszczeniu, jest we wszystkich pozostałych

Drzwi szczelne (bo zgodnie ze sztuką i prawem przestrzenie z wentylacją grawitacyjną muszą być szczelnie oddzielone od przestrzeni z wentylacją mechaniczną)?
Masz nawiewniki w oknie albo w ścianie zewnętrznej tego pomieszczenia (też wymagane prawnie)?

Wygrzewanie bez rozpoznania i usunięcia przyczyny nie ma sensu.

CityMatic
23-03-2020, 22:47
Na ścianie jest gips, więc on wyschnie błyskawicznie. Dmuchawa i ciepło spowoduje i owszem wysuszenie ściany, ale jeśli to grzyb to rozsiejesz zarodniki po całym domu. Usuń szpachelką to co widać, popryskaj np Sawo, i wietrz. Jeśli nie masz w ścianie instalacji, nawierć wiertłem kilkanaście otworów. Sprawdź czy ściana jest mokra. Daj jej wyschnąć. Jeśli faktycznie dał ktoś odpływ filtra do osadnika do błąd, być może miseczka się przelewa i namaka komin stąd objaw. Wyklucz jak najwięcej czynników co do których masz podejrzenie. Jeśli coś jest, a wcześniej tego nie było musi być przyczyna.

silver007
25-03-2020, 23:22
Jeśli faktycznie dał ktoś odpływ filtra do osadnika do błąd, być może miseczka się przelewa i namaka komin stąd objaw
Przepraszam za lamerskie pytanie, ale jaka miseczka?
Skonstruowane jest to tak że w ścianie jest odpływ (jak od pralki czy czegokolwiek innego, rura bodajże fi 50). Do niej leci syfon i do syfonu rozdzielacz. Jedna odnoga to kondensat z pieca (podłączone szczelnie), druga to odpływ dwóch filtrów. Tutaj jest po prostu rura i do niej włożone dwa sztywne węże, tak więc gdyby coś miało sie przelać to tutaj - a jest sucho :/

CityMatic
26-03-2020, 09:10
Ok, czyli to już wykluczyłeś. Zrób tak jak pisałem wcześniej i obserwuj.