PDA

Zobacz pełną wersję : W jaki sposób na działce usytuować dom?



makusz
28-03-2020, 00:11
Dzień dobry,
to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.

Mam pytanie, jak usytuować dom względem stron świata na działce o pow. 850 m2, która jest w załączniku.
Jak widać nie jest to zbyt korzystna sytuacja.
Planuję budowę domu parterowego o pow. użytkowej ok 90 m2, dach dwuspadowy.

WZ wskazują:
- wjazd na działkę od drogi A - linia zabudowy 5,5m, od drogi B - nieprzekraczalna linia zabudowy 6m.
- kalenica równolegle lub prostopadle do drogi A

Zastanawiam się czy zrobić wejście do domu od strony Pd. - Wsch. a ogród i salon od Pn. - Zach. czy odwrotnie ?
Oczywiście dom nie będzie stał na środku działki, to jest tylko takie uproszczenie.

Pozdrawiam forumowiczów

DarekDawid
28-03-2020, 06:48
Salon, taras lubią słońce. Planowałbym je z prawej strony.

Czym planuje Pan ogrzewanie domu?

Droga od Południa A wydaje się bardziej uczęszczaną. To z tej strony powinno być główne wejście.

Drogę B nieco mniej uczęszczaną, wykorzystałbym na logistykę do ewentualnej kotłowni, tudzież szamba.

Poza tym od Południa lepiej rosną rośliny. Pod tym kątem zagospodarowałbym jakiś teren przed domem na ogródek.

442228

To taka moja sugestia.

Opcja 1:
Brama od strony drogi B do ewentualnego garażu lub wiaty i kotłowni.
Sama furtka od strony drogi A.

Opcaj 2:
Brama i furtka od drogi A.

Opcja 3:
Połączenie opcji 1 i opcji 2.

Pasowałoby jeszcze podać rzeczywiste wymiary działki.

Może taki układ budżetowego domu parterowego:

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A4b94a325-e761-4580-bf27-1defbc92978d

Oczywiście wszystko zależy od planu zagospodarowania przestrzennego gminy i własnych preferencji.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
28-03-2020, 08:50
W jaki sposób na działce usytuować dom ?

W taki sposób, aby :
- zapewnić maksymalną NIE ZACIENIANĄ powierzchnię biologicznie czynną. Ja stosuję tą podstawową zasadę i zawsze mi się sprawdza ! Różnice w zagospodarowaniu ( odstępstwo od tej zasady ) mogą wynikać z warunków zabudowy, geometrii granic, spadków terenu, geotechniki, sąsiedztwa, zapewnieniu prawidłowych odległości od granicy działki, dojazdu do budynku, zapewnieniu miejsca postojowego ( z powierzchnią „manewrową” ), miejsca gromadzenia odpadów, podłączenia budynku do sieci, … itd., itd.
- istotne w zagospodarowaniu są STRONY ŚWIATA, tj. możliwości prawidłowego doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym w zależności od funkcji pomieszczenia, tym samym drugą zasadą jest ( z założenia ) podział budynku na część obsługującą i obsługiwaną, np. kuchnia / pokój dzienny, pokój / łazienka, część nocna / część dzienna, gdzie część dzienna ( jak sama nazwa mówi ) powinna być dobrze doświetlona, część nocna – niekoniecznie z uwagą, że pokoje np. dzieci nie powinny nigdy być lokalizowane od strony PN, podobnie jak inne pomieszczenia, które wymagają nasłonecznienia.

makusz
28-03-2020, 18:48
DarekDawid,

niestety nie mogę odsunąć się od drogi A bo nie pozwalają na to WZ. Linia zabudowy 5,5 m.
Ogrzewać dom chciałbym pompą ciepła. Wymiary działki są takie, że lepiej postawić dom prostopadle do drogi A. Wtedy wychodzi w miarę "duży" ogród jak na taką działkę a na tym bardzo mi zależy.
442233
Strona Pn - Zach. za ogrodem i salonem przemawia do mnie dlatego bo będzie dłużej jasno w części dziennej a ma być ona dość duża.
Stworzyłem sobie jakąś koncepcję domu ale wszystkie sypialnie łącznie z salonem wychodzą na ta samą stronę.
Czy lepiej przenieść sypialnie na stronę Pd. - Wsch. bo będzie tam cieplej?

Koncepcja domu powstała na podstawie domu Eryk z pracowni Archipelag
Usytuowanie drzwi i okien jest na razie umowne.
.442232

DarekDawid
28-03-2020, 19:52
DarekDawid,

niestety nie mogę odsunąć się od drogi A bo nie pozwalają na to WZ. Linia zabudowy 5,5 m.
Ogrzewać dom chciałbym pompą ciepła. Wymiary działki są takie, że lepiej postawić dom prostopadle do drogi A. Wtedy wychodzi w miarę "duży" ogród jak na taką działkę a na tym bardzo mi zależy.
442233
Strona Pn - Zach. za ogrodem i salonem przemawia do mnie dlatego bo będzie dłużej jasno w części dziennej a ma być ona dość duża.
Stworzyłem sobie jakąś koncepcję domu ale wszystkie sypialnie łącznie z salonem wychodzą na ta samą stronę.
Czy lepiej przenieść sypialnie na stronę Pd. - Wsch. bo będzie tam cieplej?

Koncepcja domu powstała na podstawie domu Eryk z pracowni Archipelag
Usytuowanie drzwi i okien jest na razie umowne.
.442232

Nie rozumiem pierwszego zdania. odsunąć czy przysunąć?

Projekt jest jak najbardziej dobry pod warunkiem że zamiast garderoby zrobisz wejście i obrócisz cały plan 90 stopni, tak aby salon był na górze, a sypialnie po południowo zachodniej stronie. Upieram się przy tym, żeby wejście do domu było od dołu (od Południa, od drogi A). Ogród oczywiście po słonecznej prawej stronie działki.

Inna sprawa. Warto spojrzeć na sąsiedztwo, jeśli takie jest. Dobrze jest zachować kierunek kalenicy jak u sąsiadów. Wyglada wtedy całe osiedle estetyczniej.

I jeszcze sprawa pompy ciepła. Nie jestem specjalistą, ale warto przekalkulować jeszcze przy projektowaniu domu jakiej powierzchni wymaga instalacja rur gruntowych płaszczyznowych a jakiej głębinowych.

Poza tym jeśli nie ma kanalizacji, to trzeba pamiętać o miejscu na szambo i sprawach logistycznych jego oczyszczania.

ololek
30-03-2020, 07:43
DarekDawid,

niestety nie mogę odsunąć się od drogi A bo nie pozwalają na to WZ. Linia zabudowy 5,5 m.

Masz nieprzekraczalną linię zabudowy czy obowiązującą od drogi A? Bo to różnica.

DarekDawid
30-03-2020, 07:53
Masz nieprzekraczalną linię zabudowy czy obowiązującą od drogi A? Bo to różnica.

Chyba o to chodzi że Makusz ma trzymać się linii zabudowy na 5,5 m od granicy działki przy drodze A i 6 m przy drodze B.

Nadal się upieram mojej sugestii.

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A2987fefd-fb23-4247-ad6e-dfc07d6ee136

lub tak

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A8a5a4057-3d14-412d-8483-9d9e0fddf5a1

Ale jeżali w Warunkach Zabudowy ma Pan kalenice obowiązkowo prostopadle do drogi A to nie poradze.

makusz
30-03-2020, 18:11
Z liniami zabudowy jest tak:

Od Drogi A obowiązująca linia zabudowy- 5,5 m, czyli nie dalej, nie bliżej
Od drogi B nieprzekraczalna linia zabudowy 6, czyli nie bliżej niż 6m od drogi ale ile chcesz dalej od niej może być.
Co do kalenicy to napisałem na początku, że może by prostopadle lub równolegle do drogi A.

Dzięki za dobre rady.

DarekDawid
31-03-2020, 07:27
Trochę bardziej nowoczesny układ pomieszczeń z możliwością adaptacji poddasza z czasem (ze ścianką kolankową). Ale może być kłopot z garażem. Fakt, że taras jest nieco głębiej ogrodu.
Ta strona połaci dachu ma pewną wadę. Jeśli zrobisz dwie połacie będą one skierowane na mniej słoneczne strony, co daje ograniczenia w instalacji solarów.
W poprzednich moich propozycjach nie było tego problemu.

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A1db7cfe0-b9b8-430c-a631-0faf250a2086

Może jeśli ogrzewanie pompą gruntową, to zamienić dużą kotłownie z aneksem kuchennym. Wtedy cała instalacja pompy byłaby pod ogrodem.

Coś w ten deseń:

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A8eabe902-19b4-4187-a443-7b32334f9402

Odsunięty garaż daje możliwość instalacji solarów na dachu.

Lub tak:

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A89529331-6d64-4d77-8c1d-3d0f48f07ec1

makusz
31-03-2020, 17:08
Wszystkie Twoje propozycje prowadzą do zmiany WZ. Obecnie komunikacja musi być od strony drogi A. Garaż od strony tarasu tez nie jest dobrym pomysłem.
Czy usytuowanie ogrodu od strony pd- wsch nie spowoduje tego, że po południu będzie tam cień?
Pompę ciepła planuję powietrze- woda. Może jak kasa pozwoli to z GWC.

DarekDawid
31-03-2020, 18:55
Osobiście to ta pierwsza myśl jest najbardziej trafna.I wytłumacze dlaczego.

1. Brudne sprawy są z tyłu, za plecami budynku.
2. Z przodu budynku wejscie ale i też moża zrobić miejsce postojowe na 1 samochód przed domem (np. żony) z brama przesuwną.
3. Eliminuje wszelkie wyjazdy w sąsiedztwie skrzyżowań, zakrętów itp.!!! Ze względów bezpieczeństwa.
4. Bramę z drogi B można zrobić po odbiorze, bez zbędnych procedur. Kwestia tylko czy ta droga będzie do użytku mieszkańców.
5. Ogród od strony Wsch-Połud. to najlepszy wybór (wiem z doświadczenia) i dla roślin na gruncie i w szklarni. Acz najlepszy byłby południowy przed domem. WZ niestety to eliminuje.
6. Okna podstawowych pokoi są od Południa z możliwością obserwacji wejścia. Również brama z tyłu jak i garaż/wiata jest też widoczna z aneksu kuchennego.
7. Możliwość wspomagania systemem solarnym latem na połaci dachu oraz PV.
8. Poniższy plan jest kolejnym argumentem:
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A9c317d7e-74cc-411f-8f61-05c10fa11648
a) Brzydkie wejście parterowego, niskiego budynku z dachem dwuspadowym ala szopa od strony czoła. Budynek z kalenicą równoległą i daszkiem przy wejściu jest bardziej efektowny.
b) Mały ogródek w lewej części działki z niedoświetleniem przez zachodzące słońce.
c) Ciemny salon!!! Nawet jakby garaż był obok budynku.
d) Instalacja PC powietrze pewnie czerpnie powinien mieć z Południa. A tu ni jak to można rozwiązać.
itd.

DarekDawid
31-03-2020, 21:30
Ostatecznie można by pójść na kompromis z tym garażem/wiatą kosztem ogródka.
A z drugiej bramy bym nie rezygnował, chociażby po to aby mieć gdzie trzymać przyczepę lub łódkę.

Prawidłowy link:
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A370eaa42-dc50-4ea1-a873-c94311865afa

Poza tym na rogu ulic najlepiej prezentuje się dom w takiej formie:
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3Ac4eb66a4-849b-4568-a590-58ac330da6b6

To już jakieś 15 m2 więcej. Nie wiem czy pompa ciepła powietrzna jest wstanie obsłużyć taką kubaturę. Miejmy nadzieje że te ciepłe szczecińskie powietrze od morza to umożliwi.

Hm a może tak:
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3Aaff10a15-8f5b-4b5d-9fb8-4521978fe91a

Z wyartykułowanym tarasem na ogród.

DarekDawid
01-04-2020, 13:09
Nie wiem gdzie się podziała reszta ferajny doradców. Tylko ja tu piszę w tym poście.
Przecież tematu nie wyczerpałem.
Możliwe że na Prima Aprilis lepiej nic nie wypisywać, ale zaryzykuje.

Porysowałem trochę dla własnej przyjemności jak ten dom na tej działce ma wyglądać. A nóż kiedyś będę w podobnej sytuacji.
Przesyłam 4 już wcześniej przedstawiane propozycje ze wskazaniem co gdzie widzę.

1.
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A47a0e895-34d7-4514-b1d4-1c13ef367461

2.
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3Abf0d2a43-2313-4555-9944-457c5c39e65b

3.
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A70fb5fc5-364d-413a-9831-e72f4e773715

4.
https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A0f917714-fb39-40d5-bf46-0b53760c1886

Wszystko zależy od właściciela czy chce przytulny kącik, czy może rozległą przestrzeń.

Pozdrawiam czytelników.

makusz
01-04-2020, 17:12
Widocznie jest to tak trudny temat, że nawet elita tego forum nie jest w stanie ogarnąć tematu :D
Taki żart. :p

Ale na serio to jestem pod wrażenie, że Tobie chce się rysować.
Poza domem dla mnie najważniejszy jest ogród i jak najwięcej zieleni wokół niego. Dlatego szkoda mi było by robić dodatkową bramę od drogi B i dojazd do garażu.
Pomysł jest fajny ale działka za mała.
Dlatego cały czas myślę o postawieniu prostopadle budynku do drogi A i uzyskaniu tym sposobem jak największej pow. pod ogród, w jednym kawałku.

DarekDawid
01-04-2020, 17:28
Widocznie jest to tak trudny temat, że nawet elita tego forum nie jest w stanie ogarnąć tematu :D
Taki żart. :p

Ale na serio to jestem pod wrażenie, że Tobie chce się rysować.
Poza domem dla mnie najważniejszy jest ogród i jak najwięcej zieleni wokół niego. Dlatego szkoda mi było by robić dodatkową bramę od drogi B i dojazd do garażu.
Pomysł jest fajny ale działka za mała.
Dlatego cały czas myślę o postawieniu prostopadle budynku do drogi A i uzyskaniu tym sposobem jak największej pow. pod ogród, w jednym kawałku.

Możliwe że rysuje trochę pod swój gust.
Już pisałem że usytuowanie prostopadłe do drogi A jest trochę na bakier z geometrią działki, no i wejście jest mało efektowne.
Mogę tylko dodać że jeżeli chodzi o te propozycje to domy z tarasem po prawej są bardziej ergonomiczne, ustawne w wewnątrz, z możliwością instalacji kominka. Natomiast domy z tarasem z lewej strony są bardziej uporządkowane zewnętrznie, a wewnątrz nieco trudniejsze do aranżacji.

Pozdrawiam.

Nurek_
02-04-2020, 07:07
d) Instalacja PC powietrze pewnie czerpnie powinien mieć z Południa. A tu ni jak to można rozwiązać.
itd.
Strona świata przy pompie nie ma znaczenia. Swoją drogą pompa nie ma czegoś takiego jak czerpnia.




To już jakieś 15 m2 więcej. Nie wiem czy pompa ciepła powietrzna jest wstanie obsłużyć taką kubaturę. Miejmy nadzieje że te ciepłe szczecińskie powietrze od morza to umożliwi.
Dobrze dobrana pompa obsłuży każdą kubaturę.

DarekDawid
02-04-2020, 07:18
Nurek podpowiedz Makuszowi jakiej wielkości ma mieć pomieszczenie z pompą powietrzną lub gruntową z instalacją i rekuperacją, tak aby obsługa była bezproblemowa.

DarekDawid
02-04-2020, 09:24
Może ten link da Makuszowi do myślenia.
Jak w każdym projekcie są wady i zalety. A wybór to pójście na kompromisy.
https://documentcloud.adobe.com/link/review?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3Ae6ab086f-b419-47e4-8d71-78cf72ee85ba

https://documentcloud.adobe.com/link/review?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3Acc4445eb-8175-40fa-8966-4ce3a9e26e32

Chyba trafiłem w sedno.

https://documentcloud.adobe.com/link/review?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A72f87a44-b2bf-4060-9180-6ab4e75b4db3

Jeśli gmina nie postarała się o sieć kanalizacji to można śmiało od nich żądać możliwość wstawienia bramy od drogi B. O zaletach drugiej bramy już pisałem.
Wady to:
1. Intensywne światło od okna elewacji Południowej w salonie
2. Zimne pokoje od strony Północnej.
3. Brak ciągu łazienka-kuchnia-PC.

makusz
02-04-2020, 23:07
Faktycznie ten ostatni link jest z grubsza ok. Jak dla mnie za dużo sypialni, za mały salon. Ale to są szczegóły do poprawy.
Tak czy inaczej idziesz w kierunku mojego pierwotnego projektu. Sypialnia od wschodu na Twoim projekcie to chyba lepszy pomysł.

Nie wiem co ma wspólnego brak kanalizacji ze zgodą na wjazd od innej drogi niż w WZ
Lepiej zrobić szambo bliżej drogi, Złącze do opróżniania dajesz w ogrodzeniu i nikt nie jeździ po działce.
Nie wiem czy mi się zmieści garaż równolegle do drogi A. Wtedy mógłbym zamontować na nim panele FV.

Takie pytanie mi się nasuwa.
Gdybym zrobił wjazd na działkę ze skosu to do jakiej drogi zostanie on przypisany?

Nurek_
02-04-2020, 23:15
Nurek podpowiedz Makuszowi jakiej wielkości ma mieć pomieszczenie z pompą powietrzną lub gruntową z instalacją i rekuperacją, tak aby obsługa była bezproblemowa.

Trzeba liczyć jakieś 2 m2 - połowa z tego to zbiornik na ciepłą wodę, a reszta to wyposażenie kotłowni. Zresztą na necie jest milion zdjęć kotłowni pod pc, wystarczy pogóglać. Do monobloku można sobie sprawić coś takiego https://cennik.peflex.pl/szafy-hydrauliczne-577 wtedy kotłownia ogranicza się do szafy wielkości lodówki.

Rekuperator można podwiesić pod sufitem, albo jak poddasze jest nieużytkowe to dać go na strych, tylko wtedy trzeba go ocieplić.

DarekDawid
03-04-2020, 09:28
Faktycznie ten ostatni link jest z grubsza ok. Jak dla mnie za dużo sypialni, za mały salon. Ale to są szczegóły do poprawy.
Tak czy inaczej idziesz w kierunku mojego pierwotnego projektu. Sypialnia od wschodu na Twoim projekcie to chyba lepszy pomysł.
Ten kierunek Południowy od frontu naciska aby te słońce w jakiś sposób wykorzystać.
Proszę brać pod uwagę fakt, że te ustawienia może być "obarczone gustem rysownika"
Jak ja bym miał wybierać między ciepłą kuchnią a ciepłą sypialnią oczywiscie wybrałbym to drugie. Kuchnia będzie i tak ciepła. Zrezygnowałbym z niej w tym rogu nawet jeśli chciałbym mieć oko na wjazd do posesji z okna (wiadomo w kuchni przebywamy dość często). Tę funkcję może przejąć sypialnia lub salon.

Nie chcę za bardzo wchodzić w szczegóły i wyręczać architekta. Może napiszę jeszcze jak co można moim zdaniem jeszcze podszlifować.

Pisze Pan że za dużo sypialni.
Na dom 2+2 parterowy wydaje mi się że to optymalne rozwiazanie. Ale jeśli by zrezygnować z jednej sypialni można by zrobić to w dwojaki sposób:

1. Skrócić bryłę budynku i w miejsce tego zimnego pokoju w górnym lewym rogu zrobić większą wygodną łazienkę, obok zamiast teraz istniejącej łazienki wstawić pomieszczenie PC, a sypialnie w prawym górnym rogu przesunąć w kierunku wejścia. Uzyskujemy wtedy ciąg kuchnia-łazienka-PC.

2. Zlikwidować przegrodę między sypialnią a pokojem dziennym i w ten sposób uzyskać większą przestrzeń. Meble wypoczynkowe w prawym dolnym rogu. Stół w lewym dolnym rogu. W takim układzie można zrezygnować z tarasu. A miejsce na wypoczynek w ogrodzie zagospodarować w jego centrum wśród drzew.

Która opcja lepsza?
Gdzieś przeczytałem tu na forum wypowiedz jakiegoś architekta, że jak dom nie będzie miał więcej pomieszczeń to nie będzie "sprzedawalny". Jest w tym trochę racji. Ale na polskie warunki, kto buduje dom, żeby go sprzedać.

Mi się podoba ta opcja druga z tego względu że jak coś sie zmieni można zrobić mały remont i dostawić przegrodę (oczywiście pod tym kątem wstawić należy okna w odpowiednich miejscach).

Jeszcze można pomyśleć o przybudówce tzn. przenieść sień na zewnątrz budynku, a miejsce w korytarzu zagospodarować wygodną szafą.


Nie wiem co ma wspólnego brak kanalizacji ze zgodą na wjazd od innej drogi niż w WZ
Lepiej zrobić szambo bliżej drogi, Złącze do opróżniania dajesz w ogrodzeniu i nikt nie jeździ po działce.

Może odpowiem pytaniem jak w Vabank.
A kto Panu wydał takie WZ ze wskazaniem gdzie ma być brama?
Jest to mała działka, otoczona dwoma drogami. Już abstrahując od tego projektu, przecież zródłem ciepła domu nie zawsze jest PC. A jak byłaby kotłownia z piecem na paliwo stałe. To należałoby wziąć tego Pana z urzędu i wynająć taczkę, żeby zasuwał z koksem w workach bigbag najlepiej. Fakt że wtedy można zaprojektować dom tak aby kotłownia była przy garażu. Ale w tym przypadku uważam że jest zbyt mało miejsca żeby dawać takie obostrzenia, nawet odnośnie linii zabudowy.


Nie wiem czy mi się zmieści garaż równolegle do drogi A. Wtedy mógłbym zamontować na nim panele FV.

Jeśli by przesunąć nieco bryłę w lewo, znalazłby Pan miejsce na garaż dwustanowiskowy. Tutaj jeszcze z pomocą przyszedłby sąsiad jeśli by zadeklarował budowę garażu przy granicy. A wtedy dach dwu spadowy z instalacją FV lub solarami. Drożej wyniosłoby instalowanie ich na 4-spadowym dachu.


Takie pytanie mi się nasuwa.
Gdybym zrobił wjazd na działkę ze skosu to do jakiej drogi zostanie on przypisany?

Jedno jest pewne. Jak bym wyjechał z takiego wyjazdu to pojechałbym prosto w siną dal.

Pozdrawiam

DarekDawid
04-04-2020, 05:00
Nie powiem że ten projekt koncepcyjny jest super estetyczny pod względem architektonicznym. Trochę przypomina stary prosty poniemiecki dom z przybudówką z lat 90. Może należałoby go nieco uwspółcześnić i okrasić ryzalitami, przeszkleniami, wyszukaną elewacją. Na pewno spełniałby swoją funkcję.

https://documentcloud.adobe.com/link/review?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A1f5b859c-f37d-434c-bb9d-8730bda3f2b4

makusz
04-04-2020, 16:28
Piszesz o swoim projekcie czy moim? Ja wzorowałem się na domu Eryk https://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk-30-stopni
Uważam, że jest dość dużo okien w tym projekcie a elewacja nie przypomina domu z NRD.


A jak byłaby kotłownia z piecem na paliwo stałe. To należałoby wziąć tego Pana z urzędu i wynająć taczkę, żeby zasuwał z koksem w workach bigbag najlepiej.
O tym też pomyślano, WZ zabraniają paliwa stałego.

Będę miał trochę czasu to pokombinuję coś na bazie Twoich propozycji.
Na pewno wystarczą mi dwie sypialnie, musi być garderoba żeby nie mieszkać z szafami w pokojach i większe pomieszczenie gospodarcze. Będzie pełniło również funkcję pralni. Garaż może być na pół stanowiska + wiata. Byle moje moto miało dach nad kierownicą.
W założeniach jest to dom dla dwóch osób i paru zwierzaków więc nie przesadzam z ilością pomieszczeń. Wolę mieć ich mniej a większe. Nie buduję domu z myślą o jego sprzedaży tylko patrzę na swoje potrzeby.

Nadal jest aktualne pytanie: robiąc wjazd ze skosu działki, do jakiej drogi będzie on przyporządkowany.

Przed chwilą zadzwonił do mnie miły pan i zapytał gdzie sobie życzę mieć złącze kablowe bo właśnie robi jego projekt :D

DarekDawid
04-04-2020, 17:45
Będę miał trochę czasu to pokombinuję coś na bazie Twoich propozycji.
O to mi między innymi chodzi aby ludzie wzięli ołówek kartkę i sami pokombinowali. Nie jest to trudne.

Masz dobry projekt. Ta kuchnia od strony wejscia to też nie zły pomysł. Może okno rogowe byłoby akuratne. Sypialnie od Zachodu - trudno w ostateczności może być. Jak zadużo sypialni to idzie skrócić budynek. Pomieszczenie PC jak już wiesz nie zajmuje dużo miejsca. Można dodać do tych 2 m2 jeszcze raz tyle na pralkę i suszarkę.


Nadal jest aktualne pytanie: robiąc wjazd ze skosu działki, do jakiej drogi będzie on przyporządkowany.
Uważaj na te pytania bo żaden doradca tu nie zajrzy.
Mam nadzieje że pytasz tak z ciekawości niż z konieczności, bo jak by sąsiad się dowiedział że chcesz wyjazd zrobić na skrzyżowaniu dróg to by ci jeszcze wstrzymał budowe... bramy na rogu.


[QUOTE=makusz;7926897Przed chwilą zadzwonił do mnie miły pan i zapytał gdzie sobie życzę mieć złącze kablowe bo właśnie robi jego projekt :D[/QUOTE]
Czyli jeszcze nie zdecydowałeś z której strony wjazd?

makusz
04-04-2020, 18:10
Sypialnie od zachodu wyszły dlatego bo wyobrażałem sobie widok na ogród z sypialni.. Od wschodu lepiej o tyle, że budzisz się ze słońcem a nie z cieniem. Pomieszczenie gospodarcze to również , jak nazwa wskazuje, służy do celów gospodarczych. Wszelki pierdoły muszą mieć gdzieś swoje miejsce, dlatego nie może być ono za małe.

Czyli jeszcze nie zdecydowałeś z której strony wjazd?
Wjazd będzie od drogi A. Tak też narysowałem na szkicu do ENEA. Ale pan zadzwonił. Nawet przyśle projekt, który muszę potwierdzić.

O wjazd pytam oczywiście z czystej ciekawości. Miałem zrobione szkice przez architekta uwzględniające takie rozwiązanie.

DarekDawid
04-04-2020, 18:48
Sypialnie od zachodu wyszły dlatego bo wyobrażałem sobie widok na ogród z sypialni.. Od wschodu lepiej o tyle, że budzisz się ze słońcem a nie z cieniem.

Jeżeli chcesz wybudować garaż w prawym górnym rogu działki to czy sypialnia będzie od Zachodu czy od Wschodu to niewielka różnica. Garaż zasłoni wschodzące słońce. Dopiero w południe o tyle dobrze że będzie doświetlenie, kiedy w sypialni praktycznie często się nie chodzi. Jednak widok na ogród to też jakiś atut.


Pomieszczenie gospodarcze to również , jak nazwa wskazuje, służy do celów gospodarczych. Wszelki pierdoły muszą mieć gdzieś swoje miejsce, dlatego nie może być ono za małe.
Wprojekcie akurat jest wpisana kotłownia, ale pralka też tam widze jest.


Wjazd będzie od drogi A. Tak też narysowałem na szkicu do ENEA. Ale pan zadzwonił. Nawet przyśle projekt, który muszę potwierdzić.


Raczej bezpiecznie będzie przyłacze na rogu. Albo tymczasowe podłączenie ze słupa, jeśli jest.

DarekDawid
07-04-2020, 07:17
Piszesz o swoim projekcie czy moim? Ja wzorowałem się na domu Eryk https://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk-30-stopni
Uważam, że jest dość dużo okien w tym projekcie a elewacja nie przypomina domu z NRD.


O tym też pomyślano, WZ zabraniają paliwa stałego.



Wyszło na to, że chcę Pana odwieść od pierwotnej koncepcji projektu Eryk, mając już praktycznie WZ.
Trochę się zagalopowałem. Też jestem tu nowy. Akurat miałem ochotę trochę porysować, a przy okazji komuś pomóc.
Do tego nadał Pan tytuł postu dość ogólny.

Niemniej można kilka koncepcji przenieść na Eryka.

Uważam,że nie wykorzystać Południa na warzywniak/ogród to grzech urbanisty.

A z tym oknem w ewentualnym aneksie kuchennym od Połud.-Wsch. to rolety gwarantowane.

Uważałbym jeszcze z fixami pod kątem ich mycia z zewnątrz. Nie wiem jakie jest ukształtowanie terenu działki i czy nie obejdzie się bez drabiny.

makusz
07-04-2020, 19:28
Tak się złożyło. że kupiłem działkę z WZ. Szacunek dla Ciebie, że udzielasz się w tym temacie. Nie odbieram tego tak, że chcesz mi coś narzucić, odwieść od czegoś.
Eryk spodobał mi się ze względu na układ i ten wykusz w salonie, który po mojej modyfikacji mógłby służyć jako namiastka ogrodu zimowego. Jest to tylko punkt wyjścia do właściwego projektu.
Zgodzę się z Tobą, że ogród od strony Pd.- Wsch. jest lepszy. Tylko zostaje dylemat, że wracając z pracy po południu będę miał już cień w salonie i ogrodzie.
Przy takich WZ które mam, raczej jestem przekonany do ustawienia domu prostopadle do drogi A. Da mi to krótszą ścianę zwróconą na północ i większą powierzchnię do zagospodarowania na ogród w jednym kawałku. Dylematem jest z której strony robić ogród no i oczywiście jak sensownie rozmieścić pomieszczenia w stosunku do stron świata.
Co do fixów. Działka jest w miarę płaska więc nie będzie problemów z ich myciem. Przy wentylacji mechanicznej nie ma sensu robić zbyt wielu okien otwieranych. Kombinuję w ten sposób, żeby w razie "W" można było zrobić mały przeciąg.

DarekDawid
08-04-2020, 07:15
Mam taki plan, który ma wszystko ergonomię, spontan, future, widok na ogród z kuchni z żoną wskazującą, którego pomidorka wyrwać do sałatki. Jest też happy & sad... owocowy. Ale jest też jedno ale. Niestety wejście i wjazd od strony drogi B, no i trochę inny układ niż u Eryka. Dlatego nie wrzucam.

makusz
08-04-2020, 22:09
Ludzie gadają, że WZ można starać się zmienić :D Więc pokaz co tam masz w rękawie :yes::yes:

DarekDawid
09-04-2020, 05:49
Ludzie gadają, że WZ można starać się zmienić :D Więc pokaz co tam masz w rękawie :yes::yes:


Może opisze układ pomieszczeń. To można sobie narysować. Wychodząc z sieni zaczynając od lewej zgodnie ze wskazówkami zegara:
Pomieszczenie PC, łazienka, garderobą, sypialnia, aneks kuchenny, jadalnia (w ryzalicie), pokój dzienny, sypialnia z garderobą i WC.
Można jeszcze gdzieś po drodze wydzielić miejsce na spiżarnie (nawet przy ryzalicie) i legowisko dla "doga niemieckiego", tudzież kominek.
Dom z kalenicą prostopadłą do drogi A.

Mam jeszcze zwariowany pomysł żeby zamiast spiżarni dać ziemiankę.