PDA

Zobacz pełną wersję : Sposób na buczący grzejnik w bloku



filipotto
29-03-2020, 21:49
Dzień dobry.
Poszukuję porady w sprawie hałasujących grzejników w bloku. Blok jest z lat 60-tych, ogrzewanie z cieplika miejskiego, mieszkanie znajduje się na 5 - ostatnim piętrze. W łazience (nowy grzejnik drabinkowy) i jednej sypialni (stary żeliwny grzejnik żeberkowy) problem nie występuje. W drugiej sypialni występuje w niewielkim stopniu (tu również jest stary grzejnik z kilkoma żebrami). Najbardziej dokuczliwy jest hałas w salonie, gdzie przed sezonem grzewczym wymieniłem stary grzejnik żeberkowy na nowy (PURMO Ramo Compact). Teraz z grzejnika tego dochodzą nieprzyjemne dźwięki - buczenie. Ale tylko gdy głowica termostatyczna jest ustawiona w przedziale 0 do ok 3,5. Gdy otworzy się ją bardziej nieprzyjemny dźwięk cichnie. Podejrzewam, że może być to efekt drgań z jakieś pompy w piwnicy, ale to tylko moje przypuszczenie. Odpowietrzanie grzejnika nic nie dało. Czy opis mojej sytuacji wskazuje na jakiś konkretny powód hałasu? Czy znacie może sposób (urządzenia, kompensatory), które mogłyby wyeliminować problem?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Filip

kaju
29-03-2020, 22:01
To wina zaworu termostatycznego i zbyt wysokiej wydajności pomp na wymienniku . Jaki zawór masz ? Jakiej firmy.

filipotto
29-03-2020, 23:29
Nazwy producenta zaworu nie jestem pewien. Był dostarczony przez instalatora. Ja kupowałem tylko głowicę (Danfoss RTW RA).
Ale zawór wygląda tak:
442300

fachman19
31-03-2020, 09:03
Masz zawór bez możliwości regulacji przepływu ( to duży grzech w bloku) Jęzeli masz zawór powrotny grzejnikowy to możesz spróbować zdławić przepływ na zaworze powrotnym. Trochę pomoża

Kaizen
01-04-2020, 09:14
Masz zawór bez możliwości regulacji przepływu ( to duży grzech w bloku)

Wręcz przeciwnie. Doświadczeni hydraulicy blokowi wstawiają wkładki ograniczające przepływ, żeby sobie mieszkańcy bloku sami nie kręcili kryzowaniem, bo to duży grzech w bloku, jak sobie mogą kręcić.

Tak czy inaczej - trzeba zgłosić się do hydraulika albo administracji.

fachman19
01-04-2020, 12:56
Ciekawe jak obecnie sobie radzą doświadczeni hydraulicy z grzejnikami KV w nowych blokach .Wkładki maja regulacje przepływu.

mistalova
01-04-2020, 13:10
To o czym pisze Kaizen faktycznie było stosowane w PRLu. Patenty typu nawiercane groszówki.
Ale teraz mamy XXI w. i większość zaworów ma wstępną nastawę:)