PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór pieca gazowego



nicia
30-03-2020, 15:42
Dzień dobry. Potrzebuję pomocy w wyborze pieca gazowego.
Dom z lat 50- ych.,90 m2,w najbliższym czasie będzie ocieplony styropianem 20cm.,okna wymienione 5 lat temu.
Potrzebny piec do CO oraz cwu dla 5 osob( rodzice 70 letni,małżeństwo 40 letnie i 14 latek.)
Wiem ba razie tylko tyle,że jednym z najważniejszych kryteriów jest najbliższy i najszybszy serwis

vr5
30-03-2020, 22:01
Mam kocioł kondensacyjny 2-funkcyjny o mocy 3 do 24 kW na domek 130 m2 ocieplony zaledwie 13 cm styropianu. Najważniejsze, by jego moc zaczynała się od niższych wartości (są też takie poniżej 2 kW). Ta moc maksymalna jest jedynie wykorzystywana przy c.w.u. Bardzo podobny kocioł tego producenta, ale z zasobnikiem ma moc maksymalną 14 kW. Nie jestem specjalistą od doboru kotła - taki kupiłem, gdyż doradzili mi osoby mające rozeznanie w temacie.

nicia
31-03-2020, 08:09
Mam kocioł kondensacyjny 2-funkcyjny o mocy 3 do 24 kW na domek 130 m2 ocieplony zaledwie 13 cm styropianu. Najważniejsze, by jego moc zaczynała się od niższych wartości (są też takie poniżej 2 kW). Ta moc maksymalna jest jedynie wykorzystywana przy c.w.u. Bardzo podobny kocioł tego producenta, ale z zasobnikiem ma moc maksymalną 14 kW. Nie jestem specjalistą od doboru kotła - taki kupiłem, gdyż doradzili mi osoby mające rozeznanie w temacie.
Dzień dobry, dziękuję bardzo za odpowiedź i za tę uwagę o najniższej mocy pieca.Do tej pory zwracała uwagę tylko na maksymalną moc.
Jeśli dobrze zrozumiałam,Twój piec jest bez zasobnika. Napisz mi proszę czy "nadąża" z ogrzewaniem wody użytkowej czy trzeba czekac?
Nigdy nie miałam do czynienia z ogrzewaniem gazowym i mam mnóstwo pytań .

vr5
31-03-2020, 09:27
Tak, oczywiście bez zasobnika. Nadąża - czas na uzyskanie ciepłej wody, to czas na przepłynięcie jej do kranu, czyli prawie natychmiast.
Jak pisałem jego moc maksymalna to 24 kW. Z reguły maksymalnie 24 kW jest używane tylko w przypadku czerpania wody.
Do ciągłego ogrzewania domku o ociepleniu jakie planujesz potrzeba dużo mniej mocy nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Gdy czerpiemy ciepłą wodę następuje przełączenie w kotle na większą moc. Temperatura wody na wylocie, jak w większości kotłów ustawiana jest elektronicznie.

Kocioł (jak kto woli "piec centralnego ogrzewania") jak wspomniałem jest bez zasobnika.
Taka ciekawostka - wlot powietrza i wylot spalin jest przez rurę podwójną wystawioną przez ścianę, a nie przez komin.

Ja w lipcu ubiegłego roku założyłem pompę ciepła, więc od tego czasu gazu prawie nie używałem.
Po zużyciu prądu do zasilania PC z uwzględnieniem współczynnika COP mogę stwierdzić, że przy temperaturach zewnętrznych około "0" potrzeba poniżej 4 kW, a w domu 21 - 23 st. C. z wyjątkiem sypialni.

Piec kondensacyjny osiąga sprawność w granicach 100 % i podobnie wychodzi, jeśli go włączę zamiast pompy do c.o. - tak w przybliżeniu 1 m3 spalonego gazu z grubsza rzecz biorąc odpowiada około 10 kWh.

asolt
31-03-2020, 13:51
Taka ciekawostka - wlot powietrza i wylot spalin jest przez rurę podwójną wystawioną przez ścianę, a nie przez komin.

.

Tym akurat tak bardzo bym sie nie chwalił, wg WT wylot spalin przez scianę mozliwy jest jet tylko dla kotłow o mocy do 21 kW.

Konsultant Viessmann
31-03-2020, 15:28
Według tego co napisałeś, mogę Ci polecić kocioł gazowy VITODENS 111-W - kompaktowy, wiszący kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. Dzięki kompaktowym wymiarom, niewielkiemu ciężarowi i bardzo cichej pracy gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 111-W może być bez problemu zamontowany w każdym pomieszczeniu.

Zapraszam Cię do złożenia u nas zapytania ofertowego TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html)! To całkowicie bezpłatna i niezobowiązująca opcja. Nasi specjaliści będą się wtedy mogl z Tobą bezpośrednio skontaktować.