PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalizatory mocy czy mikrofalowniki



Strony : [1] 2

zwolek
30-03-2020, 20:07
Dzień dobry,
przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej (~9,5kWp, dach 40st skierowany na południe, częściowo zacieniany przez drzewa). Mam dwie ciekawe oferty, obie porównywalne cenowo (~44.000zł) i z dobrymi okresami gwarancyjnymi. Maja jednak inne podejście do zacienienia: jedna jest oparta na inwerterze SolarEdge SE9K z optymalizatorami napięcia P370-5R M4M RM, a druga na mikrofalownikach Hoymiles 6xMI 1200.
Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.

kedlaw0
30-03-2020, 20:38
A nie mogłeś zadać pytania w wątku technicznym tylko musisz tworzyć kolejny śmieciowy wątek?

zwolek
30-03-2020, 21:02
A nie mogłeś zadać pytania w wątku technicznym tylko musisz tworzyć kolejny śmieciowy wątek?

Ojej... przepraszam.
Pewnie mogłem i może nawet powinienem, ale forum MURATOR jest z założenia techniczne, a nie towarzysko-adoracyjne. I nie bardzo rozumiem hasło "śmieciowy wątek".., może dla Ciebie jest "śmieciowy", ale dla mnie niezmiernie istotny. Gdyby tak nie było, to pewnie nie przestudiowałbym kilkuset stron różnych wątków i nie pisałbym tutaj.

kedlaw0
30-03-2020, 21:08
Wchodząc na forum, czytasz regulamin czy robisz co się żywnie podoba?
Przecież to takie januszowe żeby nie używać opcji szukaj lub zapoznać się z istniejącymi wątkami. Przecież Twoje jest najmojsze. Trochę pokory i wysiłku a nie oczekiwania wszystkiego na tacy.

r19
30-03-2020, 21:14
Wchodząc na forum, czytasz regulamin czy robisz co się żywnie podoba?
Przecież to takie januszowe żeby nie używać opcji szukaj lub zapoznać się z istniejącymi wątkami. Przecież Twoje jest najmojsze. Trochę pokory i wysiłku a nie oczekiwania wszystkiego na tacy.

Jak się nie ma nic do powiedzenia to się nie pisze.... chyba, że masz hobby polegające na nabijaniu postów.

fotohobby
30-03-2020, 21:18
A nie mogłeś zadać pytania w wątku technicznym tylko musisz tworzyć kolejny śmieciowy wątek?

A to już w dziale "Fotowoltaika" nie można zakładać nowych tematów ?
Akurat ten założony wątek jest na tyle "inny" niż dziesiątki postów typu "jakie panele, jaki falownik", że zasługuje na odrębny wątek.
Tym bardziej, że jest pewna grupa potencjalnych użytkowników fotowoltaiki, która ma problem z zacienieniem połaci i dużo łatwiej będzie im znaleźć optymalne rozwiązanie, jeśli ten problem będzie miał swój odrębny temat.

Elfir
30-03-2020, 21:21
kedlaw0 - przestań straszyć ludzi ta napastliwością.

kedlaw0
30-03-2020, 21:34
kedlaw0 - przestań straszyć ludzi ta napastliwością.

Ok.

fotohobby
30-03-2020, 22:05
Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.

A teraz na temat - trudno będzie Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie - bo mało kto ma jednocześnie doświadczenia z mikrofalownikami, oraz z optymalizatorami.
Musisz sam podrążyć - dopytać, jak w przypadku mikrofalowników wygląda uzysk grupy paneli podpiętych do jednego falownika, kiedy zasłonięty zostanie jeden z nich, co w przypadku koniecznośći wymiany jednego panela po paru latach itp, itd
Skoro cenowo oferty są porównywalne, to mogą decydować drobiazgi

zwolek
31-03-2020, 07:00
A teraz na temat - trudno będzie Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie - bo mało kto ma jednocześnie doświadczenia z mikrofalownikami, oraz z optymalizatorami.
Musisz sam podrążyć - dopytać, jak w przypadku mikrofalowników wygląda uzysk grupy paneli podpiętych do jednego falownika, kiedy zasłonięty zostanie jeden z nich, co w przypadku koniecznośći wymiany jednego panela po paru latach itp, itd
Skoro cenowo oferty są porównywalne, to mogą decydować drobiazgi

Dzięki. Tak własnie robię: drążę, pytam, studiuję różne fora... Myślałem, że może ktoś po prostu mi odradzi jakieś rozwiązanie. Bo, tak jak napisałeś: pewnie będą decydowały drobiazgi. Skoro cena, sprawności, gwarancje są porównywalne, to co jeszcze?

Za mikroinwerterami przemawia bezpieczeństwo pracy z niższym napięciem i elastyczność rozbudowy o kolejne moduły. Ale są też chyba mniej popularne i co za tym idzie - mniej sprawdzone. Chyba też są mocna zależne od komunikacji Wifi, która czasami potrafi płatać figle. No i przy ewentualnej awarii trzeba zawsze wychodzić na dach.

Inwerter centralny, to sprawdzone rozwiązanie z mnóstwem pozytywnych i niewielka ilością negatywnych opinii. A optymalizatory mocy rozwiązują problem zacienienia dachu. W przypadku awarii mamy dużą skrzynkę do sprawdzenia w komfortowych warunkach, ale pewnie na dach też trzeba wyjść... A jak to ktoś, gdzieś napisała - ta skrzynka wisi, zajmuje miejsce i buczy... (chociaż mi się podoba)

I bądź tu mądry...:bash:

mibas
01-04-2020, 15:00
odpowiedź na parę pytań może znajdziesz tutaj:
https://www.mcelectrical.com.au/best-solar-inverter-2019/

zwolek
01-04-2020, 15:39
odpowiedź na parę pytań może znajdziesz tutaj:
https://www.mcelectrical.com.au/best-solar-inverter-2019/

Super! Bardzo dziękuję.
Mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji.

zwolek
02-04-2020, 09:25
odpowiedź na parę pytań może znajdziesz tutaj:
https://www.mcelectrical.com.au/best-solar-inverter-2019/

Facet prowadzący tą stronę chyba dosyć skutecznie mnie zniechęcił do SolarEdga... Czy w Polsce ktoś też zaobserwował wysoką awaryjność tych urządzeń? Czy może ktoś potwierdzić, że ktoś instaluje SolarEdga i robi to dłużej niz 5 lat bez żadnych problemów?

fotohobby
02-04-2020, 10:44
Facet, który prowadzi tę stronę miał chyba na jakimś etapie współpracy jakąś spinę z SE :)
Natomiast sam przyznał, że jest korelacja między regionem Australii (i występującą tam temperaturą), a awaryjnością optymalizatorów.
Szukałem podobnych problemów z SE w Europie, nie znalazłem, ostatecznie wybrałem SE.

Firma, która instalowała mi PV dała mi dwie opcje - na Froniusie i SE. Wybrałem SE głównie z uwagi na okres gwarancji.
Mają w monitoringu około 100 swoich instalacji czyli ponad 1500opty, pytałem o niezawodność - problem wystąpił z jednym, ( był DOA).
Na FB jest grupa SE, jest tam sporo użytkowników i instalatorów tego systemu, zapewne takich, którzy siedzą z nim te 5 lat.

Natomiast w jednym ma rację - brak wiedzy instalatorów powoduje, że jest sporo spapranych instalacji na SE (blokowanie opty).

vr5
02-04-2020, 10:51
Dzień dobry,
przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej (~9,5kWp, dach 40st skierowany na południe, częściowo zacieniany przez drzewa). Mam dwie ciekawe oferty, obie porównywalne cenowo (~44.000zł) i z dobrymi okresami gwarancyjnymi. Maja jednak inne podejście do zacienienia: jedna jest oparta na inwerterze SolarEdge SE9K z optymalizatorami napięcia P370-5R M4M RM, a druga na mikrofalownikach Hoymiles 6xMI 1200.
Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.

Piszesz, że masz tylko częściowe zacienienie. Może zastosuj rozwiązanie "mieszane". Jeden lub 2 mikroinwertery oraz zwykły falownik. Mikrofalowniki tylko tam, gdzie występuje zacienienie, a resztę dachu "obskoczy" zwykły falownik. Takich na rynku jest sporo o lepszej lub gorszej renomie, no i w różnych cenach.

Cena zestawów raczej do negocjacji, nawet jeśli jest to cena brutto.

fotohobby
02-04-2020, 10:56
Albo jeden "zwykły" falownik i optymalizatory Tigo tylko no na tych panelach, którą bywają zacienione

Stermaj
02-04-2020, 16:52
Może mało wniosę, ale drzewa rosną i rosną, więc za 5 lat co będzie z tej optymalizacji. U siebie nawet nie zauważyłem, że w zinie świerki przesłaniają mi już kolektory, które montowałem 7 lat temu ot jaka ta przyroda sprytna.
Przy panelach wystarczy, że jedno ogniwo jest przesłonięte i cały panel a nawet string siada i to znacznie.

fotohobby
02-04-2020, 17:40
.
Przy panelach wystarczy, że jedno ogniwo jest przesłonięte i cały panel a nawet string siada i to znacznie.

No i właśnie wtedy, aby do tego nie dopuścić, stosuje się optymalizatory.
A drzewa ? Niektóre rosną, niektóre (te, które osiągnęły już docelowy rozmiar) niespecjalnie.

zwolek
02-04-2020, 19:35
Może mało wniosę, ale drzewa rosną i rosną, więc za 5 lat co będzie z tej optymalizacji. U siebie nawet nie zauważyłem, że w zinie świerki przesłaniają mi już kolektory, które montowałem 7 lat temu ot jaka ta przyroda sprytna.
Przy panelach wystarczy, że jedno ogniwo jest przesłonięte i cały panel a nawet string siada i to znacznie.

No właśnie o to chodzi. Cień z drzew (raczej wiekowych, więc już niewiele będą się zmieniały) przechodzi mi od rana do wieczora przez całą połać dachu. Więc w ciągu dnia każdy z paneli będzie przez jakiś czas zasłonięty. A dodatkowo Żona posadziła kilka mniejszych drzewek, które z kilka lat będą stanowiły dodatkowe zacienienia. Dlatego rozważam optymalizatory na wszystkich panelach (obojętnie czy SolarEdge czy Tigo) albo mikroinwertery (niezależnie czy Hyomiles czy APS). Waham się tylko, które z rozwiązań będzie dla mnie najlepsze.

zwolek
02-04-2020, 19:40
Na FB jest grupa SE, jest tam sporo użytkowników i instalatorów tego systemu, zapewne takich, którzy siedzą z nim te 5 lat.


Dzięki - zaraz sprawdzę co tam piszą i postaram się znaleźć jakieś pozytywne informacje. Bo w sumie dotychczas system na SE był moim faworytem.

zwolek
04-04-2020, 15:09
Dzięki - zaraz sprawdzę co tam piszą i postaram się znaleźć jakieś pozytywne informacje. Bo w sumie dotychczas system na SE był moim faworytem.

Faktycznie po przestudiowaniu zapisów tej grupy, nie zauważyłem jakiegoś większego narzekania na awaryjność SE.
Wraca więc podstawowe pytanie: co z technicznego punktu widzenia jest rozwiązaniem lepszym:
1. Optymalizatory na wszystkich panelach (SolarEdge, Huawei lub Tigo)
2. Mikroinwertery (Hyomiles lub APS)

kedlaw0
04-04-2020, 16:51
Ale po co na wszystkich panelach? Wszystkie dotyka problem zacienienia?

d7d
04-04-2020, 17:29
Falownik SE wymaga optymalizatorów na wszystkich panelach.
Dlatego można stosować Tigo na wybranych panelach i wtedy inny falownik niż SE

zwolek
04-04-2020, 17:41
Ale po co na wszystkich panelach? Wszystkie dotyka problem zacienienia?

Niestety tak. Obserwując cień z drzew wędrujący po dachu, w zależności od pory roku oraz godziny, praktycznie każdy fragment połaci jest zacieniony stopniowo przez kilkadziesiąt minut. Niby dach prawie idealnie na południe a dom na skarpie. ale poza działką jest kilka bardzo wysokich i starych drzew, które zmuszają mnie do szukania rozwiązania innego niż standardowe.

Juras44
04-04-2020, 20:22
I ja również rozważam na poważnie pv na solar edge. U mnie dach południowy zachód i 90% dach płaski.
Całość w cenie 49tyszl 9,8kw na niemieckich bauerach 330wp.
Gwarancja na montaż 5lat plus długie gwarancje na falownik i panele.
Ta sama moc na innych podzespołach jakieś 6tyszl taniej. Dodać trzeba że konstrukcja na dach płaski podnosi też trochę cenę.
Dla tego informacja z urzędu miejskiego że wnioski zbierane będą dopiero w czerwcu a miały być w kwietniu.
Jestem w programie granatowym wymiana kopciucha na ogrzewanie elektryczne i stąd montaż pv. Dotacja na domy to max 25tyszł. Teraz problem z pandemią i nie wiadomo jak będą kształtować się ceny na rynku.
Ja już bym zakładał wyłożył kasę po wcześniejszym sporządzeniu audytu przez gminę to warunek aby wystartować później w konkursie.
Sam teraz nie wiem co robić. Czasy nie pewne itd.

d7d
05-04-2020, 19:36
I ja również rozważam na poważnie pv na solar edge. U mnie dach południowy zachód i 90% dach płaski.
Całość w cenie 49tyszl 9,8kw na niemieckich bauerach 330wp.
Gwarancja na montaż 5lat plus długie gwarancje na falownik i panele.
Ta sama moc na innych podzespołach jakieś 6tyszl taniej. Dodać trzeba że konstrukcja na dach płaski podnosi też trochę cenę.
Dla tego informacja z urzędu miejskiego że wnioski zbierane będą dopiero w czerwcu a miały być w kwietniu.

30 paneli po 330Wp to 9.900 Wp.
6.000 PLN / 30 paneli (optymalizatorów) daje po 200 PLN na sztukę. Tyle to kosztuje.

Antyspam
10-04-2020, 11:26
Dzień dobry,
przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej (~9,5kWp, dach 40st skierowany na południe, częściowo zacieniany przez drzewa). Mam dwie ciekawe oferty, obie porównywalne cenowo (~44.000zł) i z dobrymi okresami gwarancyjnymi. Maja jednak inne podejście do zacienienia: jedna jest oparta na inwerterze SolarEdge SE9K z optymalizatorami napięcia P370-5R M4M RM, a druga na mikrofalownikach Hoymiles 6xMI 1200.
Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.

Spróbuj z innym falownikiem. W moim SMA Tripower jest zaimplementowana obsługa śledzenia mocy maksymalnej i dobrze to działa, zwłaszcza w zimie gdy jedne moduły są zaśnieżone całe, inne częściowo a kilka wcale. Np. z 28 modułów 4 są odsłonięte i dają w słoneczny mroźny dzień pełną moc.

d7d
11-04-2020, 23:07
Te zaśnieżone panele nie wpływają negatywnie na pracę pozostałych paneli? Masz jakieś optymalizatory typu Tigo lub podobne?

Antyspam
12-04-2020, 20:53
Te zaśnieżone panele nie wpływają negatywnie na pracę pozostałych paneli? Masz jakieś optymalizatory typu Tigo lub podobne?

Kiedyś dla ciekawości sprawdziłem jak działa ten optymalizator w falowniku. Moduły są po 250W każdy. Tego dnia wszystkie moduły były ośnieżone, ale od rana słońce mocno dawało. Po kilku godzinach, przed godz 11, 4 moduły po 250 odśnieżyły się i na falowniku pokazało się nieco ponad 1000W mocy chwilowej. Reszta była jeszcze pod śniegiem. Tak więc zaryzykuję twierdzenie, że śledzenie mocy maksymalnej w falowniku działa prawidłowo.

d7d
12-04-2020, 21:18
Te odśnieżone i te pod śniegiem były w jednym stringu?

fotohobby
12-04-2020, 22:11
Kiedyś dla ciekawości sprawdziłem jak działa ten optymalizator w falowniku. Moduły są po 250W każdy. Tego dnia wszystkie moduły były ośnieżone, ale od rana słońce mocno dawało. Po kilku godzinach, przed godz 11, 4 moduły po 250 odśnieżyły się i na falowniku pokazało się nieco ponad 1000W mocy chwilowej. Reszta była jeszcze pod śniegiem. Tak więc zaryzykuję twierdzenie, że śledzenie mocy maksymalnej w falowniku działa prawidłowo.


Bo zaśnieżone były bocznikowane. Tak działałoby przy każdym falowniku.
Co to ma wspólnego z optymalizacją ?

A teraz napisz, jak wyglądałaby produkcja przy 4 czystych, dwóch zakrytych w 1/4 i jednym w 2/3, reszcie pod śniegiem ?

Antyspam
13-04-2020, 08:13
Te odśnieżone i te pod śniegiem były w jednym stringu?

Tak

Antyspam
13-04-2020, 09:47
A teraz napisz, jak wyglądałaby produkcja przy 4 czystych, dwóch zakrytych w 1/4 i jednym w 2/3, reszcie pod śniegiem ?

Oho, zaczyna się. Może najpierw ustalmy definicję pokrycia.
Te poniżej to są pokryte w 100%, odkryte w 1/17, w 57/78, a może zaszronione?

https://i.imgur.com/eUvmCAR.jpg

A te sześć, czy osiem sztuk po prawej to jak nazwiemy? Odśnieżone w 13/15?

https://i.imgur.com/Gqd86P4.jpg

Pozdrawiam świątecznie i proponuję dodatkowy punkt w regulaminie forum:

Jeśli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami to mocno to przemyśl, bo inni wiedzą lepiej.

fotohobby
13-04-2020, 10:35
Aaa, taka sytuacja. Skąd wiesz, czy tam masz produkcję 4x250W, czy 1000W/28 (przyjmuję, że jest tam 28modułów, może więcej) czyli 35W ?
Jeśli masz 4x250 to co dzieje sie z produkcją z pozostałych modułów ?
Są bocznikowane ? Wszystkie ? Jeśli tak, to jaka w tym zasługa falownika SMA ?

Myślisz, że moduł przykryty cienka warstwą śniegu nic nie produkuje ?
Moźe po prostu system działa z mocą najsłabiej oswietlonego modułu - jak każdy inny bez opymalizacji ?
Wiesz, jak wyglądałby sytuacja z optymalizacją ?
4 moduły po 250W
Kolejne 3-4 po 60-120W
Reszta około 35W

Alw może inaczej - daj opis do działania tego systemu (może być producenta) żeby przekonać się, co takiego wymyśliła SMA (Aaczego nie ma np Fronius, czy Sofar), jak ustala punkt mocy maksymalnej, skoro nie komunikuje się z modułami ?.
I jak ten system działa podczas przechodzenia cienia drzewa po wszystkich po kolei panelach, skoro polecasz go dla takiego przypadku.

I jeszcze jedno - skoro falowniki SMA tak doskonale dobierają punkt mocy maksymalnej w przypadku zacienienia części modułów, to dlaczego firma wykupiła udziały w TIGO i zaimplementowala w części swoich falowników protokół do komunikacji z nimi ?

Antyspam
13-04-2020, 12:34
Wiesz, jak wyglądałby sytuacja z optymalizacją ?
4 moduły po 250W
Kolejne 3-4 po 60-120W
Reszta około 35W

Mówiłem, że się zacznie...

A nie 55-119
Reszta około 38?

fotohobby
13-04-2020, 13:13
Reasumując, przedstawileś jakąś sytuację i jakis uzysk, ale:

1. Nie wiesz, jak wygląda moc poszczególnych paneli w tym momencie (czy 4x250, czy 28x35).
2. Nie wiesz, jak wyglądałby uzysk gdyby zamiast SMA był tam falownik Froniusa, Sofara, cze Solisa
3. Nie wiesz, jak wyglądałby uzysk, gdyby do ww podłączone były optymalizatory TIGO, lub zastosowano system SE lub mikroinwenterów.
4. Nie wiesz, jak na pracę SMA wplynalby cień drzewa, który co dzień wedrowałby od lewej do prawej czesci stringu. Nir wiesz nawet dlaczego SMA miaĺby poradzić z nim sobie lepiej, niż inne falowniki bez optymalizacji.

Nie wiesz, ale polecasz zamiast optymalizacji (Tigo, SE, czy mikroinwenterów) spróbować z innym (w domyśle twoim SMA) falownikiem.

Fajnie, że się podzieliłeś własnymi spostrzeżeniami, ale... mogłeś przemyśleć to lepiej...

klaus71
14-04-2020, 23:24
Na FB jest grupa SE, jest tam sporo użytkowników i instalatorów tego systemu, zapewne takich, którzy siedzą z nim te 5 lat.
Natomiast w jednym ma rację - brak wiedzy instalatorów powoduje, że jest sporo spapranych instalacji na SE (blokowanie opty).

Sorry że w tym wątku ale wydaje mi się że zdiagnozowałeś problem z moją instalacją.
Czy ten błąd instalatorów systemów solarEdge: blokowanie opty (chodzi o blokowanie się optymalizatorów?)
może dawać taki efekt że zacienienie jednej połaci dachowej blokuje mi prawie całkowicie produkcję z drugiej połaci?
Mam instalację od tygodnia i wydaje mi się że coś mam skopane.
Mam ją na dwóch połaciach dachowych - na wschodzie 8 paneli q.cels q.peak duo 350 - moc 2,8 kwp
Na połaci pod kątem prostym do tej wschodniej (czyli południowy-zachód) mam kolejne 10 panel - moc 3,5 kwp
Wszystko wpięte do solaredge SE7 - ponoć na jednej linii.
Około godziny 16 jak połać wschodnia staje się zacieniona - następuje praktycznie spadek produkcji na 800wat - na wykresie to jest taki spadek produkcji w ciągu 60 minut z 4-5kw na nawet niecały 1 kw.
Dzwoniłem do wykonawcy i ponoć coś tam sprawdził i twierdzi że ponoć wszystko jest ok.
Dla mnie dziwna sytuacja by o 16:00 w pełnym słońcu panele o mocy 3,5 kwp dawały tylko 0,8kw gdy półgodziny/godzinę wcześniej dawały ponad 4 - taką sytuację mam codziennie jak świeci słońce jak ostatnio - czyli np. w dniu 12.iV.
Czy powinienem jednak męczyć wykonawcę ?
Np. żeby rozdzielił linie dla obu połaci?

mitch
15-04-2020, 08:04
Np. żeby rozdzielił linie dla obu połaci?
Sama sytuacja nie jest normalna, jeśli panele na południowym zachodzie pozostają niezacienione. Natomiast nie możesz rozdzielić swojej instalacji na dwa stringi. Jakie masz optymalizery? P370 czy P404? Jeśli P370, to zmiana na P404 być może polepszyłaby sytuację. Żeby mieć pewność, musiałbyś to sam zweryfikować.

fotohobby
15-04-2020, 08:22
Optymalizatory serii p3xx dają napięcie do 60V, serii P404(505) do 85V
Maksymalne napięcie potrafią zdać tylko optymalizatory oświetlonych modułów.
Trójfazowy inwenter potrzebuje 750W.
I teraz 8x opty P3xx da napìęcie 480V i nawet wliczając, źe nieoświetlone moduły coś dają, system nie bedzie pracował optymalnie.
Jeśli masz opty P3xx i w słoneczny dzień do południa, lub po południu na oświetlonych modułach masz napięcie 60V, to instalacja nie pracuje prawidłowo.
Wrzuć wykres, on jest b. charakterystyczny w tym przypadku.

Aby poprawić pracę takiej instalacji należy wykonać ją na P404, lub dołożyć dwa moduły do tych 8.

klaus71
15-04-2020, 13:18
Sama sytuacja nie jest normalna, jeśli panele na południowym zachodzie pozostają niezacienione. Natomiast nie możesz rozdzielić swojej instalacji na dwa stringi. Jakie masz optymalizery? P370 czy P404? Jeśli P370, to zmiana na P404 być może polepszyłaby sytuację. Żeby mieć pewność, musiałbyś to sam zweryfikować.
mam P370 - 10 paneli na południowym zachodzie jest idealnie oświetlonych bez kawałka cienia - 8 paneli wschodnich około 16 wchodzi w cień

klaus71
15-04-2020, 13:22
Jeśli masz opty P3xx i w słoneczny dzień do południa, lub po południu na oświetlonych modułach masz napięcie 60V, to instalacja nie pracuje prawidłowo.
Wrzuć wykres, on jest b. charakterystyczny w tym przypadku.

mam nadzieję że o ten wykres chodzi - produkcja z dnia 12.4 cały dzień był słoneczny(moc instalacji 6,3kwp)
ODCZYTY:
1 - o 13:25 -produkcja 4,2kw - mam napięcie na optymalizatorach połudn-zach 48V a na wschodnich 33V
2 - o 14:22 -prod 4,5kw - napięcie na optymalizatorach połudn-zach 55V a na wschodnich 25V
może problemem jest inwerter ? mam SE7K czyli na moc 10kw (choć mam tylko 6,3) - wybrany taki z zapasem na ewentualną rozbudowę instalacji
443004
i uklad paneli - południe na dole443013

fotohobby
15-04-2020, 14:19
Ten wykres, wznosi się i spada zbyt stromo - poza tym, w bezchmurny dzień ja o 8.00 z 8 modułów wschodznnich i 6 (przysłoniętych) południowych 305W mam 1.5kW, Ty 600W
Ten wypłaszczony odcinek po prawej stronie wykresu jest zbyt długi - około 17 masz 700W, a przy wysokonapięciowych opty powinieneś miec 2x tyle.
Twój przypadek jeszcze nie jest ekstremalny - raz, że masz na południu większą liczbę paneli, dwa, że pozostałe są pod kątem 90stropni względem siebie. NA FB, na grupie SE widywałem lepsze kwiatki.

Inwenter tu nic nie znaczy, wszystkie 3-f SE pracują przy 750V.
Ciężko to będzie reklamować, może po prostu trzeba będzie szybciej rozbudować instalację...


2 - o 14:22 -prod 4,5kw - napięcie na optymalizatorach połudn-zach 55V a na wschodnich 25V

jeśli osiągną 60V i będzie to max, to zacznie się szybki zjazd produkcji

klaus71
15-04-2020, 14:34
Ten wykres, wznosi się i spada zbyt stromo - poza tym, w bezchmurny dzień ja o 8.00 z 8 modułów wschodznnich i 6 (przysłoniętych) południowych 305W mam 1.5kW, Ty 600W
Ten wypłaszczony odcinek po prawej stronie wykresu jest zbyt długi - około 17 masz 700W, a przy wysokonapięciowych opty powinieneś miec 2x tyle.

czyli jak rozumiem - rano mam "płasko" po wschodniej stronie bo 8 paneli daje max 60V (czyli 480V) i instalacja nie rusza aż do momentu gdy włączy się zachodnia strona
a po południu odwrotnie - wschodnia jak spadnie z napięciem na 20V to o 16 zachodnia strona nie daje napięcia "rozruchu" 750V.
czy dobrze rozumiem?

i jak rozumiem zmiana na P404 by poprawiła sprawę zarówno na wschodniej i zachodniej połaci (o ile napięcia dobijają na tych połaciach do 60V) ?

fotohobby
15-04-2020, 14:41
Instalacja "rusza" bo produkcja jest, ale później osiąga optymalną wydajność i szybciej ją traci.
P404 daje 85V, czyli nawet na wschodzie, jak tylko słońce oświetli moduły masz z nich 680W - resztę da bez problemu druga połać.

Jest to błąd projektanta instalacji - tym bardziej głupi, że opty P3xx i P404 są praktycznie w tej samej cenie.

Tylko ktoś patrzył w kartę katalogową i zobaczył w niej, że minimum dla falownika SE9K to 16sztuk opty P3xx (lub 14szt P404), stwierdził, że wszystko gra.
Nie wie jeszcze, że spośród tych 16 przynajmniej 11 musi być oświetlona.

klaus71
15-04-2020, 14:47
Aby poprawić pracę takiej instalacji należy wykonać ją na P404, lub dołożyć dwa moduły do tych 8.
a co dadzą 2 moduły/panele na stronie wschodniej? rozumiem że poprawią sytuację rano - ale chyba większy problem jest ze stroną zachodnią gdzie słońce daje max'a a mam produkcję 800wat bo jak rozumiem 60Vx10 i 15-20Vx8 = daje napięcie mniejsze od 750V ?
czyli dodatkowe panele poprawią sytuację ale przejście na P404 to jest prawdziwe rozwiązanie problemu jak rozumiem?

fotohobby
15-04-2020, 14:51
, każdy optymalizator to +15, 25V nawet wtedy, kiedy znajduje się po stronie zacienionej.

Na pewno wymiana na P404 lepszy efekt.
Ile masz V teraz na zachodnich opty ?

klaus71
15-04-2020, 15:02
Na pewno wymiana na P404 lepszy efekt.
Ile masz V teraz na zachodnich opty ?
zachodnie dają 59V a wschodnie 21V,
czyli jak rozumiem 590V + 168V = 758V - więcej niż 750V więc system działa pełną mocą.
za 30minut jak rozumiem zachodnia połać dojdzie na maxa czyli 10x60V
i dopóki wschodnia dawać będzie brakujące 150V będzie dobrze - ale jak zejdzie na np. 17V na panel i suma woltów będzie np. 730-740V to nastąpi drastyczny spadek produkcji.
dobrze to rozumiem?

o 15:15 zachodnie dobiły do 60V a wschodnie spadły na około 19V - czyli razem około 750-755V

fotohobby
15-04-2020, 15:29
Jeśłi opty dochodzi do nap maksymalnego, to moduł już nie pracuje optymalnie
Teraz co 15 minut na wykresie mocy będzisz miał znacznie mniejszą wartość

klaus71
15-04-2020, 15:35
15:30 - moc z 3,9 spadła na 2 - zachodnie opty mają po 60V, wschodnie spadają na 18,5 czyli 600V + 148V - daje już lekko poniżej 750V

to co jest problemem? że napięcie spada poniżej 750V czy że opty pracują na 60V zamiast np. na 65-70V (gdyby użyć P404)?
bo skoro na 60V dawały 3,9kw to co powoduje obniżkę produkcji? spadek Volt z powodu zacienienia wschodniej połaci?


Jeśłi opty dochodzi do nap maksymalnego, to moduł już nie pracuje optymalnie


czyli użycie optymalizatorów P370 powoduje że zawsze moduł pracuje nieoptymalnie po dojściu do 60V? bo dobija w słoneczny dzień do 60V i następuje ścięcie wydajności?

16:00 napięcia na optymalizatorach wschodnich w granicach 16-20V czyli dalej razem jest w okolicach 750V ale produkcja spadła na okolice 1kw - panele zachodnie produkują 100w/szt a pół godziny temu/godzinę temu było to 250-300w - a słońce świeci w zasadzie dalej mocno

klaus71
15-04-2020, 15:41
Teraz co 15 minut na wykresie mocy będzisz miał znacznie mniejszą wartość
no i jest zjazd - tylko napięcie na wszystkich optymalizatorach dalej wydaje się mieć conajmniej 750V - czyli 10x60v + 8 x 15-20 (większość ma 19-20v) więc te 150V wschodnie skrzydło teoretycznie daje
więc zmiana na P404 chyba nic by nie pomogła w kwestii by utrzymać napięcie 750V - bo ono cały czas jest w tych okolicach
443022

17:00 napięcia na optymalizatorach wschodnich dalej w okolicach 19V, zachodnie trzymają 60V czyli dalej razem jest w okolicach 750V ale produkcja spadła na 600wat - czyli co kwadrans o 80-100wat
443026
i dane z optymalizatorów:
zachodni 443027 wschodni 443028
o 17:55 produkuje niby dalej około 550wat

produkcja z dzisiaj to 24kw przy instalacji o mocy 6,3kwp - czyli wychodzi 4kw z 1kwp - to chyba również słaby wynik jak na dzisiejszy całkiem słoneczny dzień. a rekord jaki miałem to 32kw/dzień

fotohobby
15-04-2020, 21:22
no i jest zjazd - tylko napięcie na wszystkich optymalizatorach dalej wydaje się mieć conajmniej 750V - czyli 10x60v + 8 x 15-20 (większość ma 19-20v) więc te 150V wschodnie skrzydło teoretycznie daje
więc zmiana na P404 chyba nic by nie pomogła w kwestii by utrzymać napięcie 750V - bo ono cały czas jest w tych okolicach
[

Jak najbardziej by pomogła.
Bo moduły zachodnie mogłyby pracować z pełną mocą
Moduł pracujący obecnie z P370 przy napięciu 60V daje np 120W, a gdyby miał założony opty P404 dawały np 220W przy napieciu na opty np 68, czy 75V.
Spadek mocy byłby wolniejszy, wykres bardziej zbliżony do paraboli

Jeszcze raz napiszę - każdy moduł w trakcie kiedy jego opty daje maksymalnie napięcia NIE pracuje w pełną mocą.

Twój uzysk w słoneczny dzień to 4.85kWh z kWp, a przecież nie masz większego cienia na panelach .
Ja miałem w takie dni 5.6kWh z kWp, 6 z moich 14 paneli jest do godziny 10 zacienianych przez brzozę. Tyle, że mam 1f, a tu inwenter wymaga tylko 380V, więc nawet 6 oświetlonych paneli daje radę.

Tom1000k
15-04-2020, 21:46
@klaus71 Miałem podobny problem. To jest skopana instalacja. Jest tak jak ci tłumaczy fotohobby, jak optymalizatory pracują na 60v i najprościej mówiąc brakuje napięcia z nasłonecznionych paneli (750v) to dobiera sobie z pozostałych co obcina całą instalację. Masz dostęp do wykresów? Można sprawdzić wykres mocy każdego panela z osobna.
Ja mam instalację wschód-zachód i instalator założył mi 16 paneli na zachodzie i 10 na wschodzie. Optymalizatory 300. Te 10 było obcinane z mocy do momentu aż druga strona nie ruszyła. Instalator szedł w zaparte że to jest dobrze i że tak mu powiedzieli w solaredge że jest dobrze.
Domagałem się zmiany optymalizatorów na 404, ale nie chciał o tym słyszeć.Zdecydowałem się na rozszerzenie instalacji o 4 panele.

Wykres przed zmianą:

443045

Wyrażnie widać obcięcie tak jak u Ciebie.

i po:

443046

Wykres jest jaki jest bo dach jest 45 stopni i każda strona pracuje osobno poza środkiem dnia, widać szczyt "górki" ;]


Wykres mocy pojedynczych paneli przed zmianą (zielony ze wschodu, czerwony zachód):

443048

te same panele po rozszerzeniu instalacji:

443049

klaus71
15-04-2020, 21:56
te same panele po rozszerzeniu instalacji:
443049
jak uzyskać taki wykres?

Tom1000k
15-04-2020, 22:01
Dodam jeszcze że wymiana optymalizatorów nie wyeliminuje porannego przycięcia (8*85+680v) ale dość znacznie je zmniejszy więc powinno wystarczyć, bo i tak jest nieznaczne, natomiast na pewno pomoże na stronie zachodniej (10*85+850v), jest z zapasem.
Ale nie wiem czy przekonasz instalatora. Mój to był totalny beton. Mało tego, nawet w solaredge nie z każdym się skutecznie dogadasz, bo ich designer nie pokazuje błędu w takiej instalacji. Ale walcz, powodzenia.

fotohobby
15-04-2020, 22:02
No przecież Tom1000k napisał - dołożył 4 moduły.
Wymiana optymalizatorów na wysokonapięciowe także dałaby ten efekt.

Edit: aaaa, nie zajarzyłem, że chodzi o to, jak to wyświetlić:)

Tom1000k
15-04-2020, 22:07
jak uzyskać taki wykres?

Zażądaj od instalatora żeby udzielił Ci pełnego dostępu do monitorowania.
Tak to ma wyglądć:

443050

klaus71
15-04-2020, 22:10
Dodam jeszcze że wymiana optymalizatorów nie wyeliminuje porannego przycięcia (8*85+680v) ale dość znacznie je zmniejszy więc powinno wystarczyć, bo i tak jest nieznaczne,
a jak jest ranek - i strona zachodnia nie dostaje zbyt dużo światła - to te 10 paneli co tam mam nie dołoży brakujących 70V (10 x 7V) i nawet spadek ranny w praktyce nie będzie występował?

klaus71
15-04-2020, 22:13
Zażądaj od instalatora żeby udzielił Ci pełnego dostępu do monitorowania.
Tak to ma wyglądć:

443050

ja mam tylko: pulpit, układ i administrator.
mogą nie chcieć przydzielić dodatkowych opcji? bo słyszałem że mogą nie chcieć. mają prawo odmówić?

Tom1000k
15-04-2020, 22:21
a jak jest ranek - i strona zachodnia nie dostaje zbyt dużo światła - to te 10 paneli co tam mam nie dołoży brakujących 70V (10 x 7V) i nawet spadek ranny w praktyce nie będzie występował?

Dołoży, ale tam nie ma mocy więc automatycznie przycina instalację. Tak to działa, dlatego dla instalacji 3fazowej wymagają minimum 16 paneli w stringu (14 dla p404). Daje to pewien zapas. Z tym że to działa bezbłędnie jak te 16 paneli jest na jednej połaci, a niedouczeni instalatorzy myślą, że mogą je umieścić w dowolnym układzie i optymalizatory załatwią sprawę.Ale często nie załatwią. System z optymalizatorami jest bardzo dobry, pod warunkiem, że ten kto to projektuje i montuje wie jak to działa.

Tom1000k
15-04-2020, 22:25
ja mam tylko: pulpit, układ i administrator.
mogą nie chcieć przydzielić dodatkowych opcji? bo słyszałem że mogą nie chcieć. mają prawo odmówić?

Jesteś właścicielem, więc żądaj. Nie wiem jak to wygląda prawnie, nie interesowałem się, ale jak mój instalator zaczął ściemniać z dostępem że niby nie może a ja nie chciałem pogłębiać konfliktu więc zadzwoniłem do solarddge i tam poprosiłem o dostęp i mi przydzielili, więc nie jest to zabronione.

mitch
15-04-2020, 22:35
ja mam tylko: pulpit, układ i administrator.
mogą nie chcieć przydzielić dodatkowych opcji? bo słyszałem że mogą nie chcieć. mają prawo odmówić?
Tak, może nie chcieć. Właśnie ze względu na to, że wtedy my - jako klienci mamy za dużą wiedzę o tym, co się dzieje w instalacji. Ale walcz o swoje. Szkoda, żeś trafił na takiego instalatora.

klaus71
15-04-2020, 22:38
a tak z ciekawowści - czy można mieszać w jednej instalacji optymalizatory PV370 i PV404 ?

fotohobby
15-04-2020, 22:39
Nie

d7d
16-04-2020, 19:58
Ceny P370 i P404 są podobne - różnica ok. 10 PLN. Czy P404 są bardziej uniwersalne niż P370 ?

PS Optymalizatory P370 podrożały o jakieś 20 PLN/szt.

Tom1000k
16-04-2020, 21:18
Ceny P370 i P404 są podobne - różnica ok. 10 PLN. Czy P404 są bardziej uniwersalne niż P370 ?


Są o tyle bardziej, że na P370 potrzeba minimum 13 paneli żeby instalacja pracowała właściwie natomiast na P404 potrzeba ich minimum 9.
To jest na styk, dlatego producent zaleca odpowiednio 16 i 14 żeby był bezpieczny zapas.

d7d
16-04-2020, 23:56
Czyli lepiej jest dołożyć 20 PLN aby "lepiej" to pracowało?
Dla P4044 minimum 9 paneli musi być w jednym stringu (?) i wszystkie powinny być w jakiś sposób naświetlone?
Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?

mitch
17-04-2020, 12:50
Czyli lepiej jest dołożyć 20 PLN aby "lepiej" to pracowało?
Dla P4044 minimum 9 paneli musi być w jednym stringu (?) i wszystkie powinny być w jakiś sposób naświetlone?
Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?
Nie lepiej. Optymalizery powinny być dobrane przy projektowaniu instalacji. SE wyraźnie pisze, jakie są minimalne wymagania systemu odnośnie liczby optymalizerów. Żaden instalator nie powinien Ci takiej instalacji zrobić (chyba, że nie nie wie co robi). Oczywiście, sam sobie możesz eksperymentować, ale prawdę mówiąc, to dość drogi system jak na takie eksperymenty.

d7d
17-04-2020, 14:23
Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.
Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.
Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.

mitch
17-04-2020, 14:52
Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.
Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.
Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.
Przy małej liczbie paneli - mikroinwertery tak. Nie wiem jak teraz, ale w zeszłym roku powyżej 4-5 kWp zaczynało się robić drożej niż na SE.
PS. Być może taka jest teoretyczna minimalna, ale wg dokumentacji i zaleceń producenta P370 musi być spoooooro więcej. Przy 3f kiedyś było bodajże 13, teraz jest 14. Proszę o poprawienie, jeśli coś pomieszałem.

JTKirk
17-04-2020, 15:56
Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.
Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.
Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.

Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV
Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach :bash:
Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....
Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?

d7d
17-04-2020, 16:07
Wg danych SE - dla P370 i 3F min. 16 a dla P404 min. 14 (13 z SE3K).

fotohobby
17-04-2020, 16:14
Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV
Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach :bash:
Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....
Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?

Zacznie zbierać oferty, porównywać ceny i okresy zwrotu, to mu być może zdanie się odmieni.

d7d
17-04-2020, 16:17
Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV
Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach :bash:
Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....
Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?

Wada - ekonomicznie nie ma sensu chyba że ma jakieś dobre i tanie mikrofalowniki ale takich nie ma :)
Gdyby nie cena to może jest lepsze niż tradycyjne rozwiązania?
Wada / zaleta - prawie każdy panel (od 1 do 4 sztuk) ma swój inwerter i jeden psuje się to działa pozostała instalacja.
Ale jest to też ewentualną wadą - są na świeżym powietrzu, z utrudnionym dostępem i jest ich kilka - kilkanaście sztuk które mogą się popsuć?

Zaleta to niskie napięcie na dachu i całkowita niezależność pracy poszczególnych paneli.

Masz info ile to kosztuje i na jakich elementach - mikrofalowniki i panele?

Tom1000k
17-04-2020, 16:53
Wg danych SE - dla P370 i 3F min. 16 a dla P404 min. 14 (13 z SE3K).

Tak jak już wcześniej pisałem odpowiednio 13 i 9 zadziała ale na styk, to znaczy że jakiekolwiek zacienienie spowoduje natychmiastowy spadek wydajności całej instalacji. Dlatego podają, jak napisałeś 16 i 14.


Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?

Otóż to. Musi być na jednej połaci.
Niestety jest wielu instalatorów ignorantów, którzy rozkładają to na różne połacie i potem są problemy jak u mnie i wielu innych, Wystarczy wejść na facebooka na grupę użytkowników solaredge i spojrzeć na wykresy. Ręce opadają ilu jest instalatorów, którzy nie znają się na tym co robią.

JTKirk
17-04-2020, 17:10
Zacznie zbierać oferty, porównywać ceny i okresy zwrotu, to mu być może zdanie się odmieni.

mam taką nadzieję, że jak dostanie konkretne oferty, to inaczej na to spojrzy...chociaż to jest przesązone, bo mam wrażenie, że cena to dla niego sprawa drugorzędna ;)

d7d - czeka jeszcze na oferty....

d7d
17-04-2020, 17:29
Jeżeli cena nie ma znaczenia to jedna wada odpada :)
Czyli jest wada - kilka - kilkanaście urządzeń pod panelami z utrudnionym dostępem. Podobnie będzie z optymalizatorami SE.
Czyli jeszcze nie widział ceny na mikrofalownikach?

PS Wielokrotnie słyszałem od kogoś że coś chce i "cena nie ma znaczenia" a jak przychodziło do konkretów i otrzymywał normalną cenę to było "za drogo".
Nie mam na myśli Twojego brata.

fotohobby
17-04-2020, 18:00
Otóż to. Musi być na jednej połaci.
Niestety jest wielu instalatorów ignorantów, którzy rozkładają to na różne połacie i potem są problemy jak u mnie i wielu innych, Wystarczy wejść na facebooka na grupę użytkowników solaredge i spojrzeć na wykresy. Ręce opadają ilu jest instalatorów, którzy nie znają się na tym co robią.

Dokładnie. Kiedy na przełomie marca i kwietnia zrobiło się naprawdę słonecznie nastąpił wysyp użytkowników, którzy zaczęli mieć gorsze wyniki, niż podczas umiarkowanego zachmurzenia.
Żaden z nich nie miał P404

klaus71
17-04-2020, 21:09
Ale nie wiem czy przekonasz instalatora. Mój to był totalny beton. Mało tego, nawet w solaredge nie z każdym się skutecznie dogadasz, bo ich designer nie pokazuje błędu w takiej instalacji. Ale walcz, powodzenia.

to nie instalator tylko firma która współpracuje z instalatorami - polecona przez kolegę - oto ich odpowiedź:
"
Rodzaj optymalizatorów dla Pana instalacji fotowoltaicznej dobrała nam aplikacja firmy Solar Edge Designer – są to optymalizatory P370. Aplikacja ta nie wskazała błędu przy doborze tych optymalizatorów dla paneli Q.Cells 350 W. Są one jak najbardziej poprawnie dobrane i działają prawidłowo.

Cała Pana instalacja obecnie pracuje ponad spodziewaną przez nas wydajność. Zarówno produkcja z marca jak i z kwietnia przekraczają prognozowaną produkcję.
"
całkoiwcie zignorowali taką moją uwagę:
"Problem występuje wtedy jeśli panele są rozmieszczone na różnych połaciach, bo spośród tych 16 przynajmniej 11 musi być oświetlona, a u mnie jest oświwetlona 8 lub 10."
Razem z odmową wystawili mi ostatnią fakturę na pozostałą do zapłaty kwotę instalacji.
Oczywiście tak tego nie zostawię, czy ktoś wie może jakie są kolejne możliwe opcje?
Czy rzecznik praw konsumenta ma zastosowanie do tego typu spraw?
Czy SolarEdge oferuje możliwowść audytu instalacji?
Firma przedstawiła mi dwie oferty z których solarEdge był o 2000zł droższy, ale miał być optymalny i wyciskać wszystko ze słońca niezależnie od warunków pogodowychh.
A wychodzi że mam z niego mniejszą produkcję niż jakikolwiek inny system bez optymalizatorów ale mający dwa stringi.
A może inwerter SE7K ma dwa stringi? ponoć kiedyś SolarEdge tak miał. Może rozdział na 2 stringi (każda połać osobno) by coś poprawił?

fotohobby
17-04-2020, 21:57
Jeśli masz FB, znajdź i poproś o dopisanie Ciebie to grupy "Solaredge - forum użytkowników".
Znajdź użytkownika @Grzegorz Olechowski. On reprezentuje SE i on m.in. ocenia poprawność lub nie wykonania instalacji.
A z tego, co widziałem, nie raz wieszał psy na instalatorach oddających tak działające instalacje.

Jeśli firma, która instslowała Ci system uważa, że przy 4.8kWh z kWp podczas tak słonecznych dni, jakie mieliśmy w kwietniu to wynik przekraczający ich oczekiwania, to bardzo nisko zawieszają sobie poprzeczkę...

klaus71
17-04-2020, 22:12
Jeśli masz FB, znajdź i poproś o dopisanie Ciebie to grupy "Solaredge - forum użytkowników".
Znajdź użytkownika @Grzegorz Olechowski. On reprezentuje SE i on m.in. ocenia poprawność lub nie wykonania instalacji.
A z tego, co widziałem, nie raz wieszał psy na instalacjach oddających tak działające instalacje.

dzięki za namiary.
zastanawiałem się nad zgłoszeniem bezpośrednio do SE z tytułu gwarancji usterki w działaniu inwertera i optymalizatorów. wtedy musiałbym dostać jakąś opinię formalną o niej.

a tak przy okazji - czy moja skrzynka energetyczna dla instalacji PV nie jest jakoś wybrakowana (skoro mój instalator "bardzo nisko zawiesza sobie poprzeczkę") ?
tak wygląda:
443102

fotohobby
17-04-2020, 22:44
dzięki za namiary.
zastanawiałem się nad zgłoszeniem bezpośrednio do SE z tytułu gwarancji usterki w działaniu inwertera i optymalizatorów. wtedy musiałbym dostać jakąś opinię formalną o niej.


Nie tyle "usterki w działaniu inwertera i optymalizatorów", co niewłaściwego doboru optymalizatorów do instalacji z modułami rozłożonymi na dwie połacie, skutkującym nieoptymalną pracą i takimiż uzyskami.

mitch
17-04-2020, 23:13
Rodzaj optymalizatorów dla Pana instalacji fotowoltaicznej dobrała nam aplikacja firmy Solar Edge Designer – są to optymalizatory P370. Aplikacja ta nie wskazała błędu przy doborze tych optymalizatorów dla paneli Q.Cells 350 W. Są one jak najbardziej poprawnie dobrane i działają prawidłowo.

Designer wiele rzeczy przepuści. W tym również takie konfiguracje, które spowodują 30% mniejszą produkcję. Czy to świadczy o poprawności doboru elementów instalacji? Raczej nie, ale faktycznie, instalacja działa.



Cała Pana instalacja obecnie pracuje ponad spodziewaną przez nas wydajność. Zarówno produkcja z marca jak i z kwietnia przekraczają prognozowaną produkcję.

Tak jak już fotohobby napisał, nisko sobie poprzeczkę zawiesili. Tzn wiem z czego to wynika - faktycznie nie można narzekać na słońce w marcu i kwietniu do tej pory. Oni natomiast pisząc o prognozie, mają na myśli prognozę z Designera, który faktycznie przy takiej konfiguracji pokazuje kiepskie uzyski, więc ciężko by było, żeby było jeszcze gorzej niż na prognozie.



Razem z odmową wystawili mi ostatnią fakturę na pozostałą do zapłaty kwotę instalacji.
Oczywiście tak tego nie zostawię, czy ktoś wie może jakie są kolejne możliwe opcje?
Czy rzecznik praw konsumenta ma zastosowanie do tego typu spraw?
Czy SolarEdge oferuje możliwowść audytu instalacji?
Firma przedstawiła mi dwie oferty z których solarEdge był o 2000zł droższy, ale miał być optymalny i wyciskać wszystko ze słońca niezależnie od warunków pogodowychh.

Rzecznika sobie odpuść, prędzej odezwij się do gościa z SE, na którego dostałeś namiar. Może on jako pracownik (szkoleniowiec) SE da radę przekonać instalatora, że obrał złą drogę.



A może inwerter SE7K ma dwa stringi? ponoć kiedyś SolarEdge tak miał. Może rozdział na 2 stringi (każda połać osobno) by coś poprawił?
SE7K ma możliwość podłączenia 2 stringów, ale już Ci tłumaczyliśmy, dlaczego w Twoim przypadku nie ma takiej możliwości bez dokładania paneli.

klaus71
17-04-2020, 23:37
Rzecznika sobie odpuść, prędzej odezwij się do gościa z SE, na którego dostałeś namiar. Może on jako pracownik (szkoleniowiec) SE da radę przekonać instalatora, że obrał złą drogę.

a by być projektantem w SE Designerze trzeba zrobić szkolenie/mieć jakiś kurs/certyfikat?
może mogą spytać czy był przeszkolony przez producenta i ma jakiś certyfikat?



SE7K ma możliwość podłączenia 2 stringów, ale już Ci tłumaczyliśmy, dlaczego w Twoim przypadku nie ma takiej możliwości bez dokładania paneli.
to może zmiana inwertera na np. inny by pomogła?

fotohobby
17-04-2020, 23:39
O ile wiem, wystarczy mieć firmę instalatorską i założyć sobie konto na SE.
Natomiast SE kursy robi, więc pewnie certyfikaty wydaje i ktoś je posiada.

klaus71
17-04-2020, 23:48
a co sądzisz o mojej skrzynce elektrycznej?
nie ma jakichś braków?
wyjęli z niej różnicówkę bo powiedzieli że może być konlfikt z różnicówką w domu. tak rzeczywiście jest?
443108

1igor1
18-04-2020, 00:28
a by być projektantem w SE Designerze trzeba zrobić szkolenie/mieć jakiś kurs/certyfikat?
może mogą spytać czy był przeszkolony przez producenta i ma jakiś certyfikat?


to może zmiana inwertera na np. inny by pomogła?

projektować może każdy instalator, co do zmiany falownika to nic nie pomoże, SE działa zupełnie na innej zasadzie niż tradycyjne falowniki. Tak jak już ci tu chłopaki nie raz pisali, albo dołożyć paneli albo założyć optymalizery p505

fotohobby
18-04-2020, 00:28
to może zmiana inwertera na np. inny by pomogła?

Tak, na 2 jednofazowe :)

mitch
18-04-2020, 00:30
a by być projektantem w SE Designerze trzeba zrobić szkolenie/mieć jakiś kurs/certyfikat?
może mogą spytać czy był przeszkolony przez producenta i ma jakiś certyfikat?

Każdy może sobie tam zaprojektować instalację. Także Ty.


to może zmiana inwertera na np. inny by pomogła?
Po raz n-ty - nie. Odczep się od tego nieszczęsnego inwertera, nie on tu zawinił a instalator i jego P370, które pewnie wszędzie wrzuca. Wcześniej pewnie wrzucał P300.

klaus71
18-04-2020, 10:31
Każdy może sobie tam zaprojektować instalację. Także Ty.

Po raz n-ty - nie. Odczep się od tego nieszczęsnego inwertera, nie on tu zawinił a instalator i jego P370, które pewnie wszędzie wrzuca. Wcześniej pewnie wrzucał P300.

na facebooku jakiś instalator mi takie coś napisał:
"
P404 nie da się do tych modułów założyć gdyż panel przekracza max isc optymalizatora ,
jeśli wszystko jest poprawnie podpięte uważam że problem jest tylko i wyłącznie ze zbyt dużym falownikiem
"
zastanawiam się czy to nie jest podwykonawca mojej firmy - ona niby projektuje a ich podwykonawcy montują.

czy może wiesz o co chodzi z tym max isc? moje panele to Q.CELLS 350W q.peak duo g8

https://www.q-cells.eu/fileadmin/user_upload/download_area/Solarmodule/datasheets/Q.PEAK_DUO-G8/Q_CELLS_Dane_techniczne_Q.PEAK_DUO-G8_345-360_2019-11_Rev01_PL.pdf

1igor1
18-04-2020, 10:35
I ma rację, do twoich paneli p505
Isc dla twoich paneli to 10,74
dla p370 11
dla p404 10,1
dla p505 14

Tom1000k
18-04-2020, 15:07
na facebooku jakiś instalator mi takie coś napisał:
"
P404 nie da się do tych modułów założyć gdyż panel przekracza max isc optymalizatora ,
jeśli wszystko jest poprawnie podpięte uważam że problem jest tylko i wyłącznie ze zbyt dużym falownikiem
"
zastanawiam się czy to nie jest podwykonawca mojej firmy - ona niby projektuje a ich podwykonawcy montują.

czy może wiesz o co chodzi z tym max isc? moje panele to Q.CELLS 350W q.peak duo g8

https://www.q-cells.eu/fileadmin/user_upload/download_area/Solarmodule/datasheets/Q.PEAK_DUO-G8/Q_CELLS_Dane_techniczne_Q.PEAK_DUO-G8_345-360_2019-11_Rev01_PL.pdf

Co do Isc to się zgadza, ale reszta co pisze ci "Ekover -Instalacje fotowoltaiczne" to totalna ściema. Wielkość falownika nie ma w Twoim przypadku nic do rzeczy.
Dlatego właśnie tak trudno wywalczyć swoje, bo wielu instalatorów nie rozumie jak to działa i idzie w zaparte że jest dobrze. A nie jest.
Mało tego, nawet w Solaredge jest problem się dogadać. Ja odbyłem dwie rozmowy z dwoma różnymi konsultantami. Pierwszy twierdził że jest wszystko dobrze i nic się nie da więcej zrobić z moją instalacją.
Na drugi dzień zadzwoniłem jeszcze się dopytać i trafiłem na innego konsultanta, więc musiałem od nowa tłumaczyć o co mi chodzi. Jak tylko zacząłem, że mam 10 paneli na wschodniej stronie od razu wszedł mi w słowo "ma pan za małe napięcie i obcina panu moc instalacji".
Więc było tak, że instalator wiedział swoje a ja swoje. Nie będzie nic poprawiał bo jest dobrze i koniec.

Edit:
Przejrzałem Twoją dyskusję z "Ekover -Instalacje fotowoltaiczne" na fejsie. ten człowiek to taki sam beton jak mój instalator. Do tego wrzucił screen z panelami zachodnimi, które nic nie produkują i twierdzi że jest dobrze. Porażka.

Edit2:
Próbują też sprawdzać w designerze konfigurację z innymi optymalizatorami, ale designer pokazuje im że nie ma różnicy. Po prostu designer nie wyłapuje tego błędu a instalator z iq taboreta w życiu tego nie zrozumie.

d7d
18-04-2020, 15:31
O tej firmie https://www.facebook.com/ekoverpl/ mowa ?
Ta firma pisze 10 marca 2020 m.in.
"Mikroinwertery - idealne rozwiązanie tam gdzie inne systemy nie dają rady"

1igor1
18-04-2020, 23:12
na facebooku jakiś instalator mi takie coś napisał:
"
P404 nie da się do tych modułów założyć gdyż panel przekracza max isc optymalizatora ,
jeśli wszystko jest poprawnie podpięte uważam że problem jest tylko i wyłącznie ze zbyt dużym falownikiem
"
zastanawiam się czy to nie jest podwykonawca mojej firmy - ona niby projektuje a ich podwykonawcy montują.

czy może wiesz o co chodzi z tym max isc? moje panele to Q.CELLS 350W q.peak duo g8

https://www.q-cells.eu/fileadmin/user_upload/download_area/Solarmodule/datasheets/Q.PEAK_DUO-G8/Q_CELLS_Dane_techniczne_Q.PEAK_DUO-G8_345-360_2019-11_Rev01_PL.pdf

Daj znać co ci Grzegorz z Facebooka odpisał na twoją instalacje, bo podejrzewam że pójdzie priv.

klaus71
22-04-2020, 20:14
Daj znać co ci Grzegorz z Facebooka odpisał na twoją instalacje, bo podejrzewam że pójdzie priv.
instalacja zaprojektowana z błędem logicznym - nie uwwzgledniony parametr "Wspolczynnik strat uzyskow".
Jak jest niezerowy - a mam taki:
443294
to projektant powinien zweryfikawać jak sytuacja będzie wyglądać na p404.
Na p404 ten wskażnik ma wartość 0,01%.
W efekcie na p370 mam niepotrzebnie zainstalowany jeden dodatkowy panel - czyli ekstra kasa wydana - by instalacja pracując nieoptymalnie dała tyle samo produkcji co instalacja poprawna/optymalna na p404.

Wesoły (w sumie dla mnie w zasadzie nie) był komentarz - szkoda że się uczą na mnie.
A ja mu na to że wybrałem firmę z wieloletnim doświadczeniem - robili instalację koledze 3 lata temu.
Więc sam już nie wiem - zgłosiłem reklamację - mam nadzieję że firma okaże się poważna, przyzna się że można było zrobić lepiej , i dojdziemy do jakiegoś kompromisu.

klaus71
22-04-2020, 20:23
I ma rację, do twoich paneli p505
Isc dla twoich paneli to 10,74
dla p370 11
dla p404 10,1
dla p505 14
jednak okazało się że nie ma racji - na stronie SE jest błąd przy polskiej dokumentacji i trzeba patrzyć na specyfikacje po angielsku
p404 tez pracuje do 11v i SE Designer to wie i pozwala je wybraać bez problemu

1igor1
22-04-2020, 21:25
jednak okazało się że nie ma racji - na stronie SE jest błąd przy polskiej dokumentacji i trzeba patrzyć na specyfikacje po angielsku
p404 tez pracuje do 11v i SE Designer to wie i pozwala je wybraać bez problemu

WIem, to ja pisałem z Grzegorzem :)

Juras44
25-04-2020, 00:09
Czytam dość dużo na temat złego dobrania optymalizatorów i ludzie się później denerwują.
Nie wiem czy to problem niewiedzy , czy co . A być może problemem są zbyt krótkie łańcuchy i położenie w różnych kierunkach połacie dachu. Ale podobno do tego jest stworzony ten system.
Za niedługo i u mnie na dachu ma wylądować 10kw na SE. I zaczynam się zastanawiać czy oby nie będzie takich samych problemów co u wielu.
U mnie dach 90% płaski z lekkim pochyłem skierowany na południowy zachód 245st. Zacienienia na dachu płaskim od godziny 18:00 komin ( ze dwa może trzy pv), oraz niewielkie zacienie na dachu skos tez może ze dw pv. Na dachu płaskim w przypadku pv Bauer 330wp będzie 25szt a 5szt na skosie tak aby było pod 10kw. Moduły raczej położone będą bardziej na płasko w części płaskiego dachu a nie tak jak jest na wizualizacji z racji iż potrafi u mnie nieźle wiać i szkoda by było aby narobiło bidy. Do tego falownik 8SE i opty p370. w jednym łańcuchu. I teraz zastanawiam się czy nie dać ciut większego falownika, aby nie obcinał w szczycie 8kw, i nie dać opty p404( jeśli to wogóle jest możliwe ), Po 18:00 będzie jeszcze mocno oświetlany skos z 5szt pv i na pewno coś jeszcze na dachu płaskim ale czy wystarczy na tyle aby przy opty p370 falownik nadal pracował a nie brakowało mu prądu. No chyba ,że w moim przypadku przy 30szt pv w jednym łańcuchu nie będzie z tym żadnego problemu. Być może problemy z p370 to właśnie zbyt mała ilość modułów. Ale z drugiej strony jeśli nie stało by na przeszkodzie zamontować u mnie p404 (tj 20v na każdym więcej) to czemu nie. 443364

mitch
25-04-2020, 08:38
No chyba ,że w moim przypadku przy 30szt pv w jednym łańcuchu nie będzie z tym żadnego problemu. Być może problemy z p370 to właśnie zbyt mała ilość modułów. Ale z drugiej strony jeśli nie stało by na przeszkodzie zamontować u mnie p404 (tj 20v na każdym więcej) to czemu nie.
W Twoim przypadku P370 jest dobrym wyborem. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zrób sobie dokładny projekt w SE Designer. Przelicz sobie, czy kasę wydaną na większy falownik zrekompensuje Ci naprawdę minimalnie większa produkcja w skali roku. Pamiętaj, że z każdym rokiem wydajność instalacji będzie spadać, w efekcie po kilku latach nie będziesz miał już ucinania produkcji.

fotohobby
25-04-2020, 09:43
Czytam dość dużo na temat złego dobrania optymalizatorów i ludzie się później denerwują.
Nie wiem czy to problem niewiedzy , czy co . A być może problemem są zbyt krótkie łańcuchy i położenie w różnych kierunkach połacie dachu. Ale podobno do tego jest stworzony ten system.
Za niedługo i u mnie na dachu ma wylądować 10kw na SE. I zaczynam się zastanawiać czy oby nie będzie takich samych problemów co u wielu.
U mnie dach 90% płaski z lekkim pochyłem skierowany na południowy zachód 245st. Zacienienia na dachu płaskim od godziny 18:00 komin ( ze dwa może trzy pv), oraz niewielkie zacienie na dachu skos tez może ze dw pv. Na dachu płaskim w przypadku pv Bauer 330wp będzie 25szt a 5szt na skosie tak aby było pod 10kw. Moduły raczej położone będą bardziej na płasko w części płaskiego dachu a nie tak jak jest na wizualizacji z racji iż potrafi u mnie nieźle wiać i szkoda by było aby narobiło bidy. Do tego falownik 8SE i opty p370. w jednym łańcuchu. I teraz zastanawiam się czy nie dać ciut większego falownika, aby nie obcinał w szczycie 8kw, i nie dać opty p404( jeśli to wogóle jest możliwe ), Po 18:00 będzie jeszcze mocno oświetlany skos z 5szt pv i na pewno coś jeszcze na dachu płaskim ale czy wystarczy na tyle aby przy opty p370 falownik nadal pracował a nie brakowało mu prądu. No chyba ,że w moim przypadku przy 30szt pv w jednym łańcuchu nie będzie z tym żadnego problemu. Być może problemy z p370 to właśnie zbyt mała ilość modułów. Ale z drugiej strony jeśli nie stało by na przeszkodzie zamontować u mnie p404 (tj 20v na każdym więcej) to czemu nie. 443364

Przecież masztowszystko w jednum azymucjie, to skąd te rozterki ? Wszystkie moduły będą oswietlone jednocześ ie, poza kilkoma zacienionymi przez kominy

1igor1
25-04-2020, 12:54
p370 jak najbardziej, ja bym większego falownika nie brał, chyba że będziesz chciał za jakiś czas jeszcze rozbudować instalację

Juras44
25-04-2020, 21:23
Faktycznie pozostaje jeszcze sprawa starzenia się modułów i wtedy jak znalazł ten 8kw będzie dłużej pracował.
To temat falownika i opty uważam jest w pełni do zaakceptowania.
Teraz pozostaje jeszcze kwestia czy moduły na płasko czy jednak na stelażu tak jak w wizualizacji. Wtedy część śnieg będzie leciała w drugą stronę prosto na podwórko, w miejsce gdzie parkuje auto.
Na w/w stelażu koszty w granicach 48tyszł.
Znowu na płasko nie wiem jak dowali śniegu czy pv nie będą miały mikropęknięć itd.
W sumie przez 13lat tylko raz byłem na dachu zgarniać śnieg.
Może przesadzam z tym śniegiem i śnieg spokojnie zjedzie po modułach. Kąt opadania dachu w drugą stronę to może 8-10st.
Kolejna sprawa na w/w instalacje chce dostać dotację i aby nie było problemu z montażem z wymogami audytorów z gminy że oni to widzą tak i tak i nie ma gadki.

1igor1
26-04-2020, 10:14
Ja bym montował na płasko, szkoda kasy na stelaż, lepiej dać 1 panel więcej na płasko, ja na płaskich dachach montuję zawsze na płasko, albo na konstrukcji balastowej na 15st, nigdy nie zwiększam do 30stopni bo to jest nieopłacalne. mam klienta który ma na tej samej posesji 2 PV jedna na 5st druga 30st, i wyniki roczne są zbliżone, co jedna straci latem nadrobi zimą i na odwrót, początek roku to 287 do 297 kWh/kWp

Juras44
26-04-2020, 14:07
Na płasko pozbył bym się problemu deszczu czy śniegu oraz koszty dużo mniejsze. Uzyski podejrzewam byłyby tylko trochę gorsze.
Jedna firma mówi z wizualizacji twierdzi, że taki montaż na płasko to jedynie na swoją odpowiedzialność nie dają gwarancji czy jak dowali śniegu czy przypadkiem nie powstaną mikropęknięcia i ciężko wtedy z gwarancją.
Natomiast dwie kolejne firmy utrzymują że śmiało można na płasko i będzie chulać i kosztowo będzie taniej. Wszystkie firmy na SE.
Nie wiem czy np w przypadku montażu modułów w gwarancji są zapisy aby montować je w wymagany sposób czytaj wymagany kąt pochyłu.
Dla mnie wygodniej i napewno konstrukcja nie odleci jest montaż na płasko. Jeśli taki montaż będzie realizowany to czy moduły będą montowane do krokwi czy do samych łat. Lub też inaczej na tzw L w trapezie. Jak ktos ma na płasko pv fajnie by było podejrzeć w jaki sposób pv są zamontowane do blachotrapez.

1igor1
26-04-2020, 21:46
Na płasko pozbył bym się problemu deszczu czy śniegu oraz koszty dużo mniejsze. Uzyski podejrzewam byłyby tylko trochę gorsze.
Jedna firma mówi z wizualizacji twierdzi, że taki montaż na płasko to jedynie na swoją odpowiedzialność nie dają gwarancji czy jak dowali śniegu czy przypadkiem nie powstaną mikropęknięcia i ciężko wtedy z gwarancją.
Natomiast dwie kolejne firmy utrzymują że śmiało można na płasko i będzie chulać i kosztowo będzie taniej. Wszystkie firmy na SE.
Nie wiem czy np w przypadku montażu modułów w gwarancji są zapisy aby montować je w wymagany sposób czytaj wymagany kąt pochyłu.
Dla mnie wygodniej i napewno konstrukcja nie odleci jest montaż na płasko. Jeśli taki montaż będzie realizowany to czy moduły będą montowane do krokwi czy do samych łat. Lub też inaczej na tzw L w trapezie. Jak ktos ma na płasko pv fajnie by było podejrzeć w jaki sposób pv są zamontowane do blachotrapez.

nie wiem dokładnie jaki masz blachotrapez, ale albo śruba dwugwintowa, albo mostki do trapezu,

d7d
27-04-2020, 23:18
Test mikrofalowników ENPHASE IQ7+
https://www.wholesalesolar.com/blog/enphase-iq7-review

oraz mikroinwerter vs inwerter
https://www.wholesalesolar.com/blog/micro-inverters-vs-string-inverters

SARUL
19-11-2020, 23:50
Bardzo się cieszę , że trafiłem na ten temat na forum.
Za 2 tygodnie maja mi montować 6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 370.
SolarEdge SE 5 KW .
Po przeczytaniu już wiem , że to nie zadziała. Chociaż tylko może maly fragment 1-2 paneli na SW będzie zacieniony po 16:00
Nie wiem czy nawet z Opty 404 bedzie ok. A opcja jest 6,54KWP na tych samych panelach i Fronius Symo 6.0

I chyba to bedzie jednak lepsza opcja.

Co sądzicie?

d7d
19-11-2020, 23:54
Jeżeli uważasz, że system na SE z opty 370 lub 4040 nie zadział to może pomyśl o Tigo.

1igor1
20-11-2020, 08:04
na tigo to już w ogóle bez sensu, kolego d7d zrób projekt w SE designer na opty p370 i p404 i sprawdz współczynnik strat uzysków, jak będzie w okolicach do 1,5% to śmiało montuj

d7d
20-11-2020, 09:49
Dlaczego Tigo jest bez sensu a SE ewentualnie może mieć sens?
Do SE Designer trzeba się zarejestrować jako instalator albo właściciel.

SARUL
20-11-2020, 13:42
Są o tyle bardziej, że na P370 potrzeba minimum 13 paneli żeby instalacja pracowała właściwie natomiast na P404 potrzeba ich minimum 9.
To jest na styk, dlatego producent zaleca odpowiednio 16 i 14 żeby był bezpieczny zapas.

Czy w związku z tym taka instalacja bedzie działać sprawnie?
6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 404.
SolarEdge SE 5 KW .
W zasadzie bez cienie - może 1- 2 panele na SE częściowo zacienione po 17:00

1igor1
20-11-2020, 17:12
Dlaczego Tigo jest bez sensu a SE ewentualnie może mieć sens?
Do SE Designer trzeba się zarejestrować jako instalator albo właściciel.

Tigo bez sensu z doświadczenia swojego, nie działają tak samo dobrze jak opty z SE, Co do designera to instalator powinien ci zrobić projekt z dwoma różnymi optymalizerami, za to bierze pieniądze.

1igor1
20-11-2020, 17:13
Czy w związku z tym taka instalacja bedzie działać sprawnie?
6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 404.
SolarEdge SE 5 KW .
W zasadzie bez cienie - może 1- 2 panele na SE częściowo zacienione po 17:00

jak pisałem powyżej, trzeba zacząć od projektu w designer

d7d
20-11-2020, 20:44
Tigo bez sensu z doświadczenia swojego, nie działają tak samo dobrze jak opty z SE, Co do designera to instalator powinien ci zrobić projekt z dwoma różnymi optymalizerami, za to bierze pieniądze.

Tigo nie wymagają minimalne liczby optymalizatorów.
System SE wymaga i to raczej powyżej 12 sztuk optymalizatorów.
System SE też chyba słabo wypadnie przy dwóch połaciach skierowanych na różne strony świata i na każdej może być max. po 6 paneli (w sumie 12 sztuk).

Teoretycznie Tigo powinien działać podobnie jak system z optymalizatorami SE.

fotohobby
20-11-2020, 20:53
System SE też chyba słabo wypadnie przy dwóch połaciach skierowanych na różne strony świata i na każdej może być max. po 6 paneli (w sumie 12 sztuk).



Co ???

d7d
20-11-2020, 20:56
Co ???
Pytanie dotyczy liczby opty (12) czy określenia "słabo" ?

fotohobby
20-11-2020, 20:59
Skąd wziąłeś te 2x6 ?

d7d
20-11-2020, 21:06
Taki przykład z życia wzięty: po 6 sztuk paneli na dwóch różnych kierunkach świata.
Wszystko (12 sztuk) rozłożone na 4 połaciach w układzie 4+2 na południowy-wschód i 3+3 na południowy-zachód.
Razem 12 paneli.
Do tego zacienienia :)

fotohobby
20-11-2020, 21:11
No i co daje ten przykład koledze @SARUL ?

d7d
20-11-2020, 21:14
Wpis dotyczył informacji podanych przez 1igor1 - post #108 i #111.

fotohobby
20-11-2020, 21:17
No przecież cały czas rozmawiacie o instalacji @SARUL

d7d
20-11-2020, 21:22
Rozmowa zaczęła się od stwierdzenia

Bardzo się cieszę , że trafiłem na ten temat na forum.
Za 2 tygodnie maja mi montować 6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 370.
SolarEdge SE 5 KW .
Po przeczytaniu już wiem , że to nie zadziała. Chociaż tylko może maly fragment 1-2 paneli na SW będzie zacieniony po 16:00
Nie wiem czy nawet z Opty 404 bedzie ok. A opcja jest 6,54KWP na tych samych panelach i Fronius Symo 6.0

I chyba to bedzie jednak lepsza opcja.

Co sądzicie?
w nawiązaniu do tego postu cytowanego przez @SARUL

Są o tyle bardziej, że na P370 potrzeba minimum 13 paneli żeby instalacja pracowała właściwie natomiast na P404 potrzeba ich minimum 9.
To jest na styk, dlatego producent zaleca odpowiednio 16 i 14 żeby był bezpieczny zapas.

SARUL
20-11-2020, 21:23
jak pisałem powyżej, trzeba zacząć od projektu w designer

No więc zrobiłem 2 projekty mojej instalacji w SE Designer. Jedna na p401 (370( druga na p404.
p401 ----> roczna produkcja 5750KWh , Współczynnik Strat Uzysków - 11,96% !!!!!!
p404 ---> roczna produkcja 6510KWh . Współczynnik strat uzysków - 0,22% !!!!!!!!

Koledzy wiedzieli co piszą .
Instalator już wie co ma zakładać.

Wiem że SE Designer napewno zawyża uzyski , ale i tak jeśli wyjdzie coś podobnego na p404 będę zadowolony. Chociaż nie wim ile zrobiłby FRonius w tym układzie który był 3000zł tańszy. ale sądząc po uzyskach kilku podobnych instalacji , które można podejrzeć na pvmonitor.pl to różnica na korzyść SE co najmniej 10%

fotohobby
20-11-2020, 21:25
Rozmowa zaczęła się od stwierdzenia

w nawiązaniu do tego postu cytowanego przez @SARUL

No właśnie, a skończyło się na twoim "od czapy" stwierdzeniu, że SE chyba słabo działa w konfiguracji 2x6 :)
Mniejsza z tym, że nikt jej tu nie proponuje :lol:

d7d
20-11-2020, 22:27
"Słabo" bo jest tylko 12 paneli czyli za mało wg wymagań SE.

Temat jest o optymalizatorach.

fotohobby
20-11-2020, 23:25
"Słabo" bo jest tylko 12 paneli czyli za mało wg wymagań SE.
.

Ktoś tu proponował taką instalację ?
Miał na nią ofertę ?

Oświeć nas, co w temacie ostatniej dyskusji wnosi:


System SE też chyba słabo wypadnie przy dwóch połaciach skierowanych na różne strony świata i na każdej może być max. po 6 paneli (w sumie 12 sztuk).

d7d
20-11-2020, 23:56
Tak, miał taką ofertę.
Drugi ma zamontowane 10 paneli 410Wp na P505.
Niektórzy instalatorzy i przyszli użytkownicy nie wiedzą o minimalnej liczbie potrzebnych paneli.
Odpowiedź odnosi się do tematu a nie do przypadku @SARUL.
To już wyjaśniałem.

Masz SE i masz więcej niż 12 paneli więc nie masz tego problemu.
I bardzo dobrze.

SARUL napisał że wie że to nie zadziała (2x8 szt. paneli 385 Wp na P370) itp....

fotohobby
21-11-2020, 09:11
Acha, czyli ot tak wpadasz i bez związku z bieżącą dyskusja coś pieszsz.
Ok.


SARUL napisał że wie że to nie zadziała (2x8 szt. paneli 385 Wp na P370) itp....

No to tym bardziej nie zadziała 2x6, więc nie wiem, po co ta żółta myśl.

d7d
21-11-2020, 13:12
SARUL nie napisał dlaczego wie że to (2 x 8 szt paneli 385Wp z P370) nie zadziała.
Ty wiesz? (ja nie wiem).

SARUL
21-11-2020, 14:15
SARUL nie napisał dlaczego wie że to (2 x 8 szt paneli 385Wp z P370) nie zadziała.
Ty wiesz? (ja nie wiem).

Będzie działać , ale sprawność instalacji całoroczna będzie niższa, może źle się wyraziłem.."nie zadziała" w sensie nie osiągniemy z instalacji tyle ile można przy lepszej ( i nie droższej) konfiguracji

fotohobby
21-11-2020, 16:16
Dokładnie tak, co zresztą potwierdziła symulacja w SE Designerze

SARUL
21-11-2020, 17:00
Dokładnie tak, co zresztą potwierdziła symulacja w SE Designerze

Nie jestem elektrykiem ani specem od PV, ale nie bardzo to rozumiem dlaczgo jak falownik SE ma znamionowe napięcie pracy podane na 750V to jak takiego nie dostanie a jest np 650V w danej chwili to tak bardzo obcina moc instalacji. To nie działa proporcjonalnie??
Czy np ; Fronius Symo 5.0 który ma katalogowo znamionowe napięcie chyba 595V z takiej samej instalacji ( 2 x 8 paneli po 385KWp - z których każdy bez optymalizatora daje pewnie ok 45 V ) też z tego samego powodu bedzie obniżal moc instalacji bo nie osiąga napięcia znamionowego?
Czyli SE chociaż wymaga wyższego napięcia niż Fronius ( 750V vs 595V) dzieki systemowi z optytmalizatorami jest w tym wypadku chyba lepszym systemem. Ale jak ktoś ma na ten temat inne spojrzenie to będę wdzięczny za uwagi

mibas
25-11-2020, 12:50
Nie jestem elektrykiem ani specem od PV, ale nie bardzo to rozumiem dlaczgo jak falownik SE ma znamionowe napięcie pracy podane na 750V to jak takiego nie dostanie a jest np 650V w danej chwili to tak bardzo obcina moc instalacji. To nie działa proporcjonalnie??

nie znam do końca szczegółów, ale to wynika z filozofii budowy wewnętrznej.
ZTCW w uproszczeniu: Fronius ma MPPT w środku i cokolwiek z zakresu 150 .. 1000V dostanie to sobie z tym ładnie poradzi, te znamionowe 595V to jest po prostu napięcie przy którym osiąga na wejściu największą sprawność. Popatrz w kartę katalogową Froniusa, tam masz wykresy sprawności dla różnych napięć wejściowych.
SE ma całe MPPT wyrzucone z falownika do optymalizatorów, które muszą być instalowane przy każdym z paneli PV, i jak SE nie dostanie na wejściu napięcia dokłądnie takiego jak ma mieć, to sobie z tym juz nie potrafi dobrze poradzić i mu sprawność mocno siada - stąd te ograniczenia minimalnej liczby paneli zależnej jeszcze od typu optymalizatora. Zaletą tego jest to, że jest to przynajmniej teoretycznie dość elastyczne rozwiązanie w przypadku gdy są spore problemy z zacienieniem/różną orientacją paneli. Ale wymaga ogarniętego instalatora dobrze znającego system SE, z czym jak widać często są problemy.
Fronius teoretycznie jest mniej elastyczny, w przypadku niezbyt dużych problemów z cieniem nikt nie broni używać optymalizatorów (np. Tigo) z Froniusem, wtedy daje się je tylko na panele dotknięte zacienieniem.
W praktyce co lepsze i tak zależy od konkretnego przypadku.

SARUL
25-11-2020, 19:39
nie znam do końca szczegółów, ale to wynika z filozofii budowy wewnętrznej.
ZTCW w uproszczeniu: Fronius ma MPPT w środku i cokolwiek z zakresu 150 .. 1000V dostanie to sobie z tym ładnie poradzi, te znamionowe 595V to jest po prostu napięcie przy którym osiąga na wejściu największą sprawność. Popatrz w kartę katalogową Froniusa, tam masz wykresy sprawności dla różnych napięć wejściowych.
SE ma całe MPPT wyrzucone z falownika do optymalizatorów, które muszą być instalowane przy każdym z paneli PV, i jak SE nie dostanie na wejściu napięcia dokłądnie takiego jak ma mieć, to sobie z tym juz nie potrafi dobrze poradzić i mu sprawność mocno siada - stąd te ograniczenia minimalnej liczby paneli zależnej jeszcze od typu optymalizatora. Zaletą tego jest to, że jest to przynajmniej teoretycznie dość elastyczne rozwiązanie w przypadku gdy są spore problemy z zacienieniem/różną orientacją paneli. Ale wymaga ogarniętego instalatora dobrze znającego system SE, z czym jak widać często są problemy.
Fronius teoretycznie jest mniej elastyczny, w przypadku niezbyt dużych problemów z cieniem nikt nie broni używać optymalizatorów (np. Tigo) z Froniusem, wtedy daje się je tylko na panele dotknięte zacienieniem.
W praktyce co lepsze i tak zależy od konkretnego przypadku.

Teraz sprawa jasna. Konkretnie i rzeczowo . Dziękuję.
Pierwotnie też przymierzałem się do Froniusa ( instalacja o 3000zł tańsza) , ale przeanalizowałem uzyski roczne kilku instalacji na pvmonitor.pl o podobnych konfiguracjach i lokalizacji paneli w stosunku do mocy instalacji w KWp i wybrałem Solaredge bo instalacja na 2 połaciach , na jednej 1-2 panele moga dostac trochę cienia po 16-17. Pomimo wad tego systemu, za które uważam potencjalnie większa awaryjność bo jednak więcej elenmentów które mogą się zepsuć (chociaż gwarancja długa), w mojej sytuacji mam nadzieję że w ciągu lat które ma instalacja pracować korzyści przeważą ew. wady.
Mma 2 instalacje na falownikach stringoych w innych lokalizacjach i SolarEdge jest dla mnie nowym rozwiązaniem. Czas pokaże czy lepszym

mibas
26-11-2020, 13:34
Pierwotnie też przymierzałem się do Froniusa ( instalacja o 3000zł tańsza)
..
SolarEdge jest dla mnie nowym rozwiązaniem. Czas pokaże czy lepszym

osobiście mam Froniusa, w czerwcu/lipcu gdy Słońce jest bardzo wysoko przez chwilę o poranku przez 4 panele przechodzi cień od komina- ale nie kombinowałem z niczym, parę razy sprawdziłem z wykresów U/I DC jak sobie z tym Fronius radzi (bardzo ładnie) oraz ile energii tracę w bezchmurny dzień, po czym uznałem, że tak naprawdę szkoda sobie tym głowę zawracać.
Przy takiej różnicy w cenie to bym się zastanawiał, czy nie prościej, taniej i lepiej byłoby dać panel-dwa więcej, oczywiście jeżeli tylko byłoby na nie miejsce

SARUL
26-11-2020, 18:08
osobiście mam Froniusa, w czerwcu/lipcu gdy Słońce jest bardzo wysoko przez chwilę o poranku przez 4 panele przechodzi cień od komina- ale nie kombinowałem z niczym, parę razy sprawdziłem z wykresów U/I DC jak sobie z tym Fronius radzi (bardzo ładnie) oraz ile energii tracę w bezchmurny dzień, po czym uznałem, że tak naprawdę szkoda sobie tym głowę zawracać.
Przy takiej różnicy w cenie to bym się zastanawiał, czy nie prościej, taniej i lepiej byłoby dać panel-dwa więcej, oczywiście jeżeli tylko byłoby na nie miejsce

Też myślałem o dołożeniu 2 paneli , ale wtedy przekraczam moc przy której dochodzą znów koszty "strażaka" powyżej 6,7 KWp .
Może ktoś kto ma SolarEdge dałby znać jak sprawdza się instalacja?
Bo widać że właściciele Froniusa raczej zadowoleni . Co mnie wcale nie dziwi bo to zapewne topowa marka

SARUL
26-11-2020, 18:32
osobiście mam Froniusa, w czerwcu/lipcu gdy Słońce jest bardzo wysoko przez chwilę o poranku przez 4 panele przechodzi cień od komina- ale nie kombinowałem z niczym, parę razy sprawdziłem z wykresów U/I DC jak sobie z tym Fronius radzi (bardzo ładnie) oraz ile energii tracę w bezchmurny dzień, po czym uznałem, że tak naprawdę szkoda sobie tym głowę zawracać.
Przy takiej różnicy w cenie to bym się zastanawiał, czy nie prościej, taniej i lepiej byłoby dać panel-dwa więcej, oczywiście jeżeli tylko byłoby na nie miejsce

Jaką masz roczna produkcję? z jakiej mocy KWp paneli i jaką orientacje paneli?

mibas
26-11-2020, 22:33
Jaką masz roczna produkcję? z jakiej mocy KWp paneli i jaką orientacje paneli?

poprzedni był niepełny, wiec nie ma jak podać. W tym jest 5193kWh z 4,48kWp (16x280W poli), azymut 200 stopni, nachylenie dachu 40 stopni, w okresie paźdzernik-marzec późnym popołudniem jest zacienienie od sąsiedniego domu, w czerwcu/lipcu z samego rana dochodzi krótkotrwałe zacienienie od komina paru paneli.

SARUL
26-11-2020, 23:12
poprzedni był niepełny, wiec nie ma jak podać. W tym jest 5193kWh z 4,48kWp (16x280W poli), azymut 200 stopni, nachylenie dachu 40 stopni, w okresie paźdzernik-marzec późnym popołudniem jest zacienienie od sąsiedniego domu, w czerwcu/lipcu z samego rana dochodzi krótkotrwałe zacienienie od komina paru paneli.

Myślę że rewelacyjny wynik. Moja instalacja 5-letnia 3000KWp też na poli, jednofazowa robi rocznie max 3350KWh a jest na gruncie i na południe idealnie, ale ma też cię po południu jesienią i wiosną. Mam nadzieję że nie wtopiłem z tym SolarEdge.

Wojtekpll
02-12-2020, 18:30
Dzień Dobry. Instalacje mam od pażdziernika, ale teraz jak słońce jest tak nisko to widzę, że jeden panel ma pomału zacienienie od murku. A wiadomo, ze cała instalacja działa jak działa najsłabszy panel. Skąd wiadomo, jaki procent zacienienia panelu spowoduje obniżenie całości mocy ? Bo nie wiem, czy trzeba tam montować optymalizator czy nie?

miecio 301
02-12-2020, 23:56
Nie do końca jest tak że cała instalacja działa jak najsłabszy panel, są też diody blokujące, odczytaj napięcie i prąd tego stringu z przed zacienienia i po, te parametry pomogą oszacować jaki ten zacieniony panel ma wpływ na uzyski

SARUL
31-12-2020, 18:01
czyli jak rozumiem - rano mam "płasko" po wschodniej stronie bo 8 paneli daje max 60V (czyli 480V) i instalacja nie rusza aż do momentu gdy włączy się zachodnia strona
a po południu odwrotnie - wschodnia jak spadnie z napięciem na 20V to o 16 zachodnia strona nie daje napięcia "rozruchu" 750V.
czy dobrze rozumiem?

i jak rozumiem zmiana na P404 by poprawiła sprawę zarówno na wschodniej i zachodniej połaci (o ile napięcia dobijają na tych połaciach do 60V) ?
Mam instalacię na SE 5 KW. 16 paneli po 385 kWp . Optymalizatory p404. Panele na 2 połaciach pd-wsch ( 10 paneli)+ pd-zach ( 6 paneli) . Widzę że instalacja cały czas pracuje tak ze falownik ma napiecie ok 748-749V . Rozumiem ze to dlatego ze optymalne napiecie dla tego falownika to 750V . Chwilami tylko pojawia sie np 850V. Kiedy jedna połac z panelami jest lepiej oswietlona tam napiecie na optymalizatoracj jest 80V ( napiecie paneli ok 42-43V), a w tym czasie na drugiej słabiej oswietlonej połaci napiecie na panelach np: ok 43V , a na optymalizatorac ok 35-37V czyli mniejsze niz na panelach . Moc paneli na polaci slabiej oswietlonej mniejsza o ok 50% niz na tej lepiej oswietlonej i to rozumiem.
Czy takie dzialanie optymalizatorow , ktore jednak ciagle daja dla falownika te ok 750V ale obcinaja napiecie na panelach słabiej oswietlonych jest prawidłowe? czytałem os o blokowaniu sie optymalizatorow przy nieprawidlowym podlaczeniu.

A tak przy okazji czy wasza aplikacja My Solar Edge lub strona z logowaniem do konta pokazuje il. energii zużytej na własne potrzeby i il. energii wprowadzonej do sieci?? Moja nie, a na filmie instruktazowym SE widac ze powinna??

fotohobby
01-01-2021, 17:48
Jeśli optymalizatory pracują na maksymalnej wartości napięcia to nie jest to optymalne dla pracy instalacji, ale przy instalacji W-E moze się tak zdążyć (byle nie długo).
Zużycie energii ? No, jeśli masz zainstalowany licznik energii to pokaże ci zużycie, jeśli nie to skąd ?

Noname28
07-03-2021, 11:27
Witam,

po przeczytaniu waszych wypowiedzi w tym wątku mam pytanie związane z sytuacją jak panele dają dużo więcej niż 750 V dla Falownika Solaredge? Np: z 24 paneli 20 z nich będzie w pełni oświetlonych na optymalizatorach P404? Teoretycznie 20 x 80V =1600V, jak zadziała wtedy taki system z trójfazowym SE7K? Bedzie działał optymalnie czy coś obcinał?
Proszę o wasze opinie i sugestie?

Pozdrawiam,
Nowicjusz na tym forum

mitch
07-03-2021, 12:07
po przeczytaniu waszych wypowiedzi w tym wątku mam pytanie związane z sytuacją jak panele dają dużo więcej niż 750 V dla Falownika Solaredge? Np: z 24 paneli 20 z nich będzie w pełni oświetlonych na optymalizatorach P404? Teoretycznie 20 x 80V =1600V, jak zadziała wtedy taki system z trójfazowym SE7K?

SE dąży do tego, żeby optymalizatory utrzymywały 748V. W sporadycznych przypadkach (obcinanie mocy przez falownik) może dojść do 850V.



Bedzie działał optymalnie czy coś obcinał?

Jeśli SE Designer przepuścił projekt, to powinno być ok. Z założenia jakiekolwiek obcinanie mocy może mieć miejsce tylko przy niewłaściwym projekcie (np. złe optymalizatory) lub przewymiarowaniu paneli względem falownika (z uwzględnieniem stron świata).

fotohobby
07-03-2021, 12:22
Teoretycznie 20 x 80V =1600V, jak zadziała wtedy taki system z trójfazowym SE7K?

Taka sytuacja nigdy się nie zdaży. To falownik zarządza napięciami na optymalizatorach, więc jeśli będą oświetlone równomiernie zobaczysz 20 x ~36-37V

Noname28
07-03-2021, 12:47
Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
Rozumiem, że obniżenie napięcia na optymalizatorze nie powoduje "mniejszej produkcji" przez panel?

fotohobby
07-03-2021, 13:10
Nie

Noname28
08-03-2021, 09:38
Dziękuję za wyjaśnienia :)

Wojciechhh
10-04-2021, 10:48
Mam pytanie odnośnie optymalizatrów SE, mam dwie oferty gdzie proponują dodanie różnych optymalizatorów niestety nie byli w stanie mi powiedzieć czemu jedne bedą lepsze od drugich w moim przypadku. Aha prąd 3 fazowy jeśli to do czegoś potrzebne ;).

1. Moc 9,79 kW, 22 panele Longi LR4-72HIH-445M, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P505.

2. Moc 9,25 kW, 25 paneli longi LR4-60HPH-370, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P370.

Ekspozycja południowo wschodnia, dach ma jedna płaszczyznę ale dokładnie na środku jest jaskółka (o mniejszym kącie nachyleniai na której będzie zamontowane kilka paneli) która wraz z postępem dnia zacienia wschodnią część dachu i koło 15/16 potrafi już zacienić ponad połowę tej częsci dachu dachu.
Czy w moim przypadku może zrobić specjalną różnicę dobrany optymalizator?

Na temat natrafiłem przypadkiem szukając rozwiązania dylematu czy lepsze mikroinwertery czy SE ale chyba wolę zostać przy SE z racji kiepskiego dostepu do dachu w razie jakiejś awarii.

mitch
10-04-2021, 11:17
Mam pytanie odnośnie optymalizatrów SE, mam dwie oferty gdzie proponują dodanie różnych optymalizatorów niestety nie byli w stanie mi powiedzieć czemu jedne bedą lepsze od drugich w moim przypadku.

Nie czemu jedne lepsze od drugich, a raczej dlaczego różne.


1. Moc 9,79 kW, 22 panele Longi LR4-72HIH-445M, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P505.

2. Moc 9,25 kW, 25 paneli longi LR4-60HPH-370, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P370.

Optymalizatory w pierwszej ofercie ok. Czy mogłyby być inne? Nie wiem, to powinien instalator określić i dać do wyboru z uzasadnieniem. Te z drugiej w ogóle nie powinny być zastosowane, raz ze względu na zacienienia, dwa, że nie nadają się do tych modułów, trzy - stracisz gwarancję. P401 to minimum.


Czy w moim przypadku może zrobić specjalną różnicę dobrany optymalizator?

Tak.

A swoją drogą, SolarEdge to system wymagający trochę więcej wiedzy i zaangażowania od instalatora, niż przy zwykłych falownikach. Tu jak widać ani jednym ani drugim wykonawca (-y?) nie grzeszą.

Wojciechhh
10-04-2021, 15:57
Dziękuję bardzo za informację! zapytam o dodanie co najmniej P401 do drugiej oferty w takim razie ale oferta z pierwszej wydaje się bardziej sensowana, a przy tym tysiąc złotych tańsza, minusem jest tylko to, że to mała krakowska firma, która dopiero kilka lat działa na rynku i nie ma takiej pewności że nie zbankrutuje kiedyś czy coś :D.

ppred
10-04-2021, 18:50
@Wojciechhh
Wykonawca chyba nie do końca ogarnia w SE. Obydwie oferty nie spełniają wymogów karty katalogowej falownika/optymalizatorów.

Minimalna długość łańcucha dla falownika to 13 (P404,P405,PP485,P505) lub 16 (P370,P401,P500)

https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf

Do pierwszych paneli (44W) powinno być P505 mocowo.
W SE raczej nie ma sensu robić dwóch stringów, lepiej chyba zrobić jeden i niech opty zajmują się zacienieniem itp.

mitch
10-04-2021, 19:02
W SE raczej nie ma sensu robić dwóch stringów, lepiej chyba zrobić jeden i niech opty zajmują się zacienieniem itp.
Myślę, że to o 2 stringach zostało napisane jako opis falownika, a nie opis instalacji. No, przynajmniej mam taką nadzieję ;)

Wojciechhh
10-04-2021, 20:09
Myślę, że to o 2 stringach zostało napisane jako opis falownika, a nie opis instalacji. No, przynajmniej mam taką nadzieję ;)

Mam nadzięję, że tak właśnie jest, ale zdecydowanie muszę o to zapytać w poniedziałek, dzięki!

A że jeszcze dopytam, do tych paneli LR4-60HPH-370 to której serii optymalizatory powinny być zamiast P370 skoro te jak mówicie sie nie nadają?

mitch
10-04-2021, 20:23
Mam nadzięję, że tak właśnie jest, ale zdecydowanie muszę o to zapytać w poniedziałek, dzięki!

A że jeszcze dopytam, do tych paneli LR4-60HPH-370 to której serii optymalizatory powinny być zamiast P370 skoro te jak mówicie sie nie nadają?
Np. P401. Chodzi o Isc.

Basalykw
19-04-2021, 00:12
Witam
Mam pytanie.
Dach 45 stopni, południe , zacienienia przez drzewa rano-popołudnie. Latem oczywiście mniejsze - zimą większe
Dostałem ofertę na SE z optymalizatorami
5,1 kw
Moduł monokrystaliczny Viessmann Visolar 2 o mocy 340 Wp (15 lat gwarancji produktowej, 25 lat gwarancji na wydajność liniową ) 15 sztuk
-Inwerter trójfazowy SOLAREDGE SE 5K (12 lat gwarancji) -Optymalizator mocy P404 – 15 sztuk (25 lat gwarancji) -Zestaw montażowy modułów
Jak poprosiłem o full black to dostałem
Moduł Longi LR4 60 HPB 360M, - Inwerter SE6K i optymalizatory P505

Ze względu na pv moc wzrosła do 5,4kw

Moje pytanie brzmi czy to zadziała optymalnie skoro wszędzie pisze się żeby inwentery były przeciążone względem pv do 25%?

mitch
19-04-2021, 18:14
Witam
Mam pytanie.
Dach 45 stopni, południe , zacienienia przez drzewa rano-popołudnie. Latem oczywiście mniejsze - zimą większe
Dostałem ofertę na SE z optymalizatorami
5,1 kw
Moduł monokrystaliczny Viessmann Visolar 2 o mocy 340 Wp (15 lat gwarancji produktowej, 25 lat gwarancji na wydajność liniową ) 15 sztuk
-Inwerter trójfazowy SOLAREDGE SE 5K (12 lat gwarancji) -Optymalizator mocy P404 – 15 sztuk (25 lat gwarancji) -Zestaw montażowy modułów
Jak poprosiłem o full black to dostałem
Moduł Longi LR4 60 HPB 360M, - Inwerter SE6K i optymalizatory P505

Ze względu na pv moc wzrosła do 5,4kw

Moje pytanie brzmi czy to zadziała optymalnie skoro wszędzie pisze się żeby inwentery były przeciążone względem pv do 25%?
Druga opcja zadziała. Pierwsze panele to jakaś egzotyka, sam musisz sprawdzić, czy dobrze dobrany optymalizator. Minimalnie może być 14 modułów przy tych optymalizatorach. Inwerterowi nie przeszkadza, że jest niedociążony.

Basalykw
19-04-2021, 20:54
Dzięki
Modułów będzie 15 szt z opcją dołożenia 2 w przyszłości.
Jeśli chodzi o optymalizatory to na stronie SE można to sprawdzić?

d7d
19-04-2021, 21:14
Dzięki
Modułów będzie 15 szt z opcją dołożenia 2 w przyszłości.
Jeśli chodzi o optymalizatory to na stronie SE można to sprawdzić?

https://designer.solaredge.com/sites

mitch
19-04-2021, 21:54
Dzięki
Modułów będzie 15 szt z opcją dołożenia 2 w przyszłości.
Jeśli chodzi o optymalizatory to na stronie SE można to sprawdzić?
No to jak opcja dołożenia, to już niech ten SE6K będzie.
https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf
Patrz na maksymalny prąd zwarciowy.

Paweł M.
07-07-2021, 14:41
Witam

Jestem tu nowy, stoję przed wyborem instalacji i pojawiło się pytanie. Solaredge z optymalizatorami czy mikroinwenetery Hoymiles? Przeczytałam ten wątek i nadal nie wiem co wybrać.
Ktoś pomoże zdecydować?
Albo może łopatologicznie wyłoży plusy i minusy bo im więcej czytam tym mam większy z tym problem.

Potrzebuję 9,9kw na dwóch płaszczyznach dachu, jedna na zachód druga na wschód. Od zachodu brak zacienienia, od wschodu latem rano do 8:30 cień na dolnej części dachu czyli też na połowie paneli na tej stronie.
Potrzebuję maksymalnej wydajności bo te 9,9kw wyprodukuje mi według teorii tylko lekki nadmiar a nie wykluczam że zużycie może mi trochę wzrosnąć.
Zależy mi też oczywiście na jak najmniejszej awaryjności no i na kosztach, nie chcę przepłacać za dane rozwiązanie?

Jeżeli mam coś jeszcze dopisać, uzupełnić informacje to bardzo proszę o info.

d7d
07-07-2021, 19:01
SolarEdge.
Sprawdź czy Hoymiles ma aktualne certyfikaty.

Paweł M.
08-07-2021, 11:14
SolarEdge.
Sprawdź czy Hoymiles ma aktualne certyfikaty.
Zakładam że skoro są dostępne na Polskim rynku to chyba mają aktualne?

Zebrane oferty na SolarEdge mieszczą się między 51-53tyś. SE8k i panele np. Solarwatt, Qcells, Jinko

Dwie oferty na mikroinwerterach z panelami Jinko lub HT-SAAE to 39-41tyś

Warto dać ok 10tyś więcej za SE?

A może opcja po środku 46tyś
Falownik Huawei Sun2000-8ktl i optymalizatory tylko na 6 panelach

Okresy gwarancyjne
SE 12 lat na falownik i 25 na optymalizatory
Mikroinwertery 15 lat
Huawei 10 lat na falownik

d7d
08-07-2021, 13:11
Hoymiles - obsługuje 2 albo 4 panele.
Jeden optymalizator SE obsługuje zawsze jeden panel.
SolarEdgo 10 kWp powinien kosztować max. 45.000 PLN a na tańszych modułach jeszcze mniej.

Paweł M.
08-07-2021, 13:22
Hoymiles - obsługuje 2 albo 4 panele.
Jeden optymalizator SE obsługuje zawsze jeden panel.
1 skrzynka na 4 panele a w skrzynce są 4 niezależne urządzenia więc każdy panel ma osobne sterowanie, taką dostałem informację.



SolarEdgo 10 kWp powinien kosztować max. 45.000 PLN a na tańszych modułach jeszcze mniej.
Dzięki za info, w takim razie szukam lepszych ofert na SE i różnica będzie do zaakceptowania.

d7d
08-07-2021, 14:01
Hoymiles ma 12 lat gwarancji (25 pewnie w płatnej opcji). SE ma 25 lat w standardzie.
Hoymiles - z tego co kiedyś czytałem to nie ma 4 niezależnych urządzeń a ma dwa niezależne urządzenia.
Dlatego obsługuje albo dwa panele albo 4 panele.

Jakej mocy będą panele i ile sztuk?

fotohobby
08-07-2021, 16:24
Hoymiles ma 12 lat gwarancji (25 pewnie w płatnej opcji). SE ma 25 lat w standardzie.


Falownik 12lat

Paweł M.
08-07-2021, 18:43
Hoymiles ma 12 lat gwarancji (25 pewnie w płatnej opcji). SE ma 25 lat w standardzie.
Hoymiles - z tego co kiedyś czytałem to nie ma 4 niezależnych urządzeń a ma dwa niezależne urządzenia.
Dlatego obsługuje albo dwa panele albo 4 panele.

Jakej mocy będą panele i ile sztuk?

Jeszcze nie wiem jakiej mocy, to zależy co wybiorę, w ofertach moce od 360 do 440w.

Paweł M.
08-07-2021, 19:01
Falownik 12lat
Tak też piszą w ofertach
Falownik SE 12lat a inne zazwyczaj 10
25lat to jest gwarancja na optymalizatory SE
Na mikroinwentery Hoymiles daje faktycznie 12 lat, mój błąd

Więc można założyć że po gwarancji jak siądzie całkiem falownik to nowy to koszt ok 6-7tyś
Jak siądzie Hoymiles to jeden to koszt ok 1tyś, w moim przypadku będzie ich 6szt.

Dalej się zastanawiam :-) szukam kolejnych ofert i zobaczymy.

d7d
08-07-2021, 20:10
Falownik 12lat

Miałem na myśli porównanie tego co jest zamontowane na dachu mikroinwertery Hoymiles vs. optymalizatory SE - te ostatnie mają 25 lat gwarancji.
Gwarancja chyba obejmuje koszt optymalizatora a nie całkowity koszt.
Rozszerzenie gwarancji falownika SE 3-PHASE < 15kW do 20 lat to ok. 340 EUR netto a do 25 lat to ok. 560 EUR netto.

fotohobby
08-07-2021, 21:37
Koszt optymalizatora to grosze w stosunku do falownika, a gwarancja obejmuje koszt urządzenia i dostawę.

Nie bardzo rozumiem co oznacza:

obejmuje koszt optymalizatora na całkowity koszt
Ale jeśli sądzisz, że SE zorganizuje ci ekipę, która wejdzie na dach, ściągnie połowę modułów, żeby wymienić walnięty opty i założy moduły, to jesteś w błędzie..

O dopłatach do gwarancji 25lat wspomniałeś chyba dla żartu

d7d
08-07-2021, 22:41
Miało być

Gwarancja chyba obejmuje koszt optymalizatora a nie całkowity koszt.
Demontaż starego i montaż nowego może zorganizuje ekipa montując instalację PV.

O Extended Warranty dla SE wspomniałem dla formalności.
Cena za 25 lat jest bardzo wysoka.
Z rozszerzenie do 20 lat jeszcze nie jest taka tragiczna.
Rozszerzenie gwarancji SE do 20 lat jest najtańsze z kilku innych (Fronius , SMA Huawei).

Koszt opty SE jest znacząco niższy niż falownika (50 EUR vs 1.000 EUR) ale jest go trudniej wymienić.

Nie kupiłeś rozszerzenie gwarancji falownika do 20 lat?

fotohobby
09-07-2021, 00:01
No oczywiście, że nie. A co to znaczy:

Demontaż starego i montaż nowego może zorganizuje ekipa montując instalację PV.
Jaka "ekipa" to "może" zorganizuje i jaką instalację PV będą montować ?

d7d
09-07-2021, 12:00
Ta ekipa - firma która wykonała instalację (zamontowała) i dała pięcioletnią lub dziesięcioletnią rękojmię.

fotohobby
09-07-2021, 12:49
Nastepny, co nie odróżnia gwarancji od rękojmi :)
Jak można "dać" rękojmię na 10lat ?

Można udzielić 10letniej gwarancji, najczęściej jedna jest udzielana na konstrukcję+okablowanie.
10 letnia gwarancja na całość, bez wyłączeń to rzadkość

d7d
09-07-2021, 13:08
Wykonawca nie może dać rękojmi na okres 5 lub na 10 lat na wykonaną instalację PV?
Kto mu zabroni?
A na jaki okres może, wg Ciebie, dać rękojmię?

Wykonawca może jednocześnie udzielić gwarancji na okres np. 60 miesięcy na wykonaną instalację PV.

https://konsument.gov.pl/reklamacja-rekojmia-a-gwarancja/

fotohobby
09-07-2021, 13:39
Z Twojego linku:

Okres obowiązywania rękojmi wynosi 2 lata, w przypadku gwarancji zależy od woli gwaranta

Dopowiem, że tylko w jednym przypadku rękojmia jest dłuższa - wynosi 5 lat na obiekty budowlane.
To nie sprzedawca określa długość i warunki rekojmi, tylko prawo.

W przypadku gwarancji może ją wydłużyć, może też zawrzeć w niej wyłączenia (np na niektóre części) lub zapisać dodatkowe zastrzeżenia (np obowiązkowe, płatne przeglądy)
Nie myl rękojmi z gwarancją

Paweł M.
09-07-2021, 19:13
Na mikroinwentery Hoymiles daje faktycznie 12 lat, mój błąd


W dokumentacji mikroinwerterów Hoymiles dostępnej w necie znalazłem że okres gwarancji można wydłużyć z 12 do 20 lub 25 lat, ale nie znalazłem nigdzie kosztów więc mogą się okazać abstrakcyjne.

d7d
09-07-2021, 20:31
Dopowiem, że tylko w jednym przypadku rękojmia jest dłuższa - wynosi 5 lat na obiekty budowlane.
To nie sprzedawca określa długość i warunki rekojmi, tylko prawo.
Czyli nie ma rękojmi na 5 lat (z wyjątkiem obiektów budowlanych).
Pięcioletnia rękojmia na wykonanie instalacji PV jest i tak rękojmią dwuletnią (mimo pisemnej deklaracji wykonawcy) ?

fotohobby
09-07-2021, 22:22
Widziałeś kiedyś pisemną deklarację rękojmi ?
I to jeszcze pięcioletnią ?
Pokaż mi firmą montującą PV, która takowej udziela.

d7d
09-07-2021, 23:36
Mam taką deklarację w umowie :D
Montaż instalacji to takie "roboty budowlane".

fotohobby
09-07-2021, 23:56
Możesz wrzucić skan i pochwalić się, co to za firma?

Instalacja to instalacja, obiekt budowlany, to obiekt budowlany - nie używaj cudzysłowu, bo to bez sensu.
Jeszcze konstrukcja (dachowa, lub gruntowa) może być przy odrobinie dobrej woli uznana za obiekt budowlany, ale na pewno nie urządzenia (moduły, optymalizatory) czy okablowanie

d7d
12-07-2021, 22:43
Z Twojego linku:


Dopowiem, że tylko w jednym przypadku rękojmia jest dłuższa - wynosi 5 lat na obiekty budowlane.
To nie sprzedawca określa długość i warunki rekojmi, tylko prawo.

W przypadku gwarancji może ją wydłużyć, może też zawrzeć w niej wyłączenia (np na niektóre części) lub zapisać dodatkowe zastrzeżenia (np obowiązkowe, płatne przeglądy)
Nie myl rękojmi z gwarancją

Może być rękojmia na instalację PV na 60 miesięcy czy prawo tego zabrania?
Jeżeli firma jednak dała na piśmie rękojmię na 60 miesięcy to wynosi nadal tylko 24 miesiące czy wynosi 0 miesięcy bo 60 miesięcy nie jest zgodne z prawem??

fotohobby
12-07-2021, 22:52
Już pisałem - wrzuć skan tej umowy. Bo rozmowa o tym, czy coś być może, czy nie może jest bez sensu.
Chętnie za to zapoznam się z umową i poznam firmę, która oferuje takie warunki

d7d
12-07-2021, 22:54
Mam taką umowę z 60 miesięczną gwarancją i jednocześnie 60 miesięczną rękojmią na wykonanie instalacji PV.

fotohobby
12-07-2021, 22:57
Już to pisałeś. Zamieść skan, chętnie zapoznam się z tym, jak zostało sformuowane i chętnie poznam firmę oferującą takie warunki.
Może ktoś skorzysta.

d7d
12-07-2021, 23:09
Co konkretnie chczesz wiedzieć?
Firmy nie chcę reklamować.
Masz już instalację więc kolejnej nie zamontujesz.
Swojej i mojej umowy nie zmienisz.

1. Wykonawca udziela Inwestorowi gwarancji na instalację na okres 60miesięcy ...
2. Wykonawca udziela Inwestorowi, (...), rękojmi na instalację na okres 60 miesięcy ...

fotohobby
12-07-2021, 23:32
Co konkretnie chczesz wiedzieć?
Firmy nie chcę reklamować.
Masz już instalację więc kolejnej nie zamontujesz.
Swojej i mojej umowy nie zmienisz.

Dlaczego nie chcesz reklamować ? Słabo zrobili ?
To rekomendacja, nie reklama.

Poza tym:
Po pierwsze - mogę mieć drugą instalację, to jakiś problem?
Po drugie - jak już napisałem, ktoś inny może skorzystać.
Po trzecie - powtórzę się po raz czwarty - wolałbym zobaczyć skan tej umowy.

I wreszcie - nawet jeśli masz tą rekojmię i faktycznie wynosi ona 5 lat (mam choć nadzieję, że firma jest tyle na rynku) przy 25letniej gwarancji na optymalizatory, co sprawia, że prawdopodobieństwo tego, że opty zostanie przemontowane w trakcie jej obowiązywania jest znacząco niższa, niż to, że będziesz musiał zrobić to we własnym zakresie

d7d
13-07-2021, 00:19
Instalację zrobili bardzo dobrze (dokładniej to jej instalatorzy) ale poczekajmy kilka lat.
Firma istnieje na rynku od 2003 roku a jej firma-matka od 2000 roku.
Znam osobiście firmę-matkę.
Odpowiedz na pytanie - czy rękojmia na okres 60 miesięcy obowiązuje czy jednak nie obowiązuje bo nie jest zgodna z prawem?

Nie wiem czy mam rękojmię na okres 60 miesięcy (bo Ty podważasz jej prawne umocowanie) ale jednak -mam taki zapis w umowie.

fotohobby
13-07-2021, 00:41
Nie wiem, nie widziałem umowy.
Nie widziałem wcześniej żadnej umowy, (poza deweloperką, budownictwem przemysłowym) gdzie w umowie byłaby wpisana wartość inna, niż wynikająca z prawa.
Twojej umowy też nie widziałęm, z niewiadomego powodu nie chcesz nawet podzielić się informacją, jaka firma oferuje takie warunki.
Trochę to dziwne, więc ja nie mam zamiaru prowadzić rozmowy o abstrakcie.

Jednocześnie zwracam uwagę, że 5 lat, to nie 25, więc szanse na to że w przypadku awarii opty

Demontaż starego i montaż nowego może zorganizuje ekipa montując instalację PV.
są raczej niewielkie.

JTKirk
13-07-2021, 07:01
Co konkretnie chczesz wiedzieć?
Firmy nie chcę reklamować.
Masz już instalację więc kolejnej nie zamontujesz.
Swojej i mojej umowy nie zmienisz.

No niekoniecznie...ja mam już 2 instalacje, biorę pod uwagę kolejną rozbudowę...chętnie się dowiem co to za firma :)

bogfun
13-07-2021, 21:11
Dzień dobry,
Stoję przed dylematem podjęcia decyzji jakie rozwiązanie zastosować - proszę Was o radę co lepsze.
Obecnie posiadam zużycie na poziomie około 3500 kWh, dach dwu spadowy (38 stopni) wschód - zachód. Dach póki co bez zaciemnień.
1 propozycja 6kWp:
15 x paneli Hyundai 400w, falownik Solar Edge 5k, 15 optymalizatorów p404
2 propozycja 5.52 kWp na mikroinwerterach:
12 x Jinko JKM460M -460 Wp, 3 x APsystems QS1Boosted
3 propozycja 6,225:
15 x Jolywood JW-HD144N-415, Huawei Sun 2000-6Ktl-M1

Z góry dziękuje za pomoc

fotohobby
13-07-2021, 21:16
Ceny ?

Czy planujesz znacząco zwiększyć swoje zużycie energii elektrycznej ?

bogfun
13-07-2021, 22:09
1 - 30 tys
2 - 27 tys
3 - 30 tys
Obecnie ogrzewam 10 lat kotłem na gaz i nie wiem jak długo pociągnie i myślałem o pompie ciepła - ale to pieśni przyszłości.
Ale obecnie nie.
I jeszcze jedno pytanie techniczne, w pierwszej wersji musiałbym zastosować 1 string a w trzeciej wersji 2 ?, dobrze myślę ?
Instalację mam trójfazową
serdeczne dzięki

fotohobby
13-07-2021, 22:13
Wybrałbym opcję 1. Jeden string oczywiście

Chociaż dużo energii oddasz Zakładowi Energetycznemu

bogfun
13-07-2021, 22:52
Jeszcze jedna propozycja, czy ona zmieni Twój wybór ?
Moc instalcji 6kWp:
15 x Hyundai 400w, falownik Foxess T5 - 26 tys. - oczy wiście tutaj myślę o 2 stringach
jeszcze raz dzięki

fotohobby
13-07-2021, 23:04
Zawsze to krótszy czas zwrotu. Falownika nie znam.

d7d
14-07-2021, 21:02
Dzień dobry,
Stoję przed dylematem podjęcia decyzji jakie rozwiązanie zastosować - proszę Was o radę co lepsze.
Obecnie posiadam zużycie na poziomie około 3500 kWh, dach dwu spadowy (38 stopni) wschód - zachód. Dach póki co bez zaciemnień.
1 propozycja 6kWp:
15 x paneli Hyundai 400w, falownik Solar Edge 5k, 15 optymalizatorów p404
2 propozycja 5.52 kWp na mikroinwerterach:
12 x Jinko JKM460M -460 Wp, 3 x APsystems QS1Boosted
3 propozycja 6,225:
15 x Jolywood JW-HD144N-415, Huawei Sun 2000-6Ktl-M1

Z góry dziękuje za pomoc

ad.1 - Chyba najlepszy ale zdecydowanie za drogo.
Hyundai bo ??
Falownik nie SE5K tylko SE4K-RWB lub SE5K-RWB + P401 / P505.
Taka instalacja powinna kosztować mniej niż 27 tys. zł.
ad.2 - APSystems - nie
ad.3 - może być ale za drogo.

bogfun
16-07-2021, 13:49
Hyundai - to propozycja firmy, oprócz Hundai'a mam do dyspozycji Risen Energy 450w lub Jinko Solar 440w.
A mam pytanie a o jakie panele warto powalczyć / założyć (które najlepsze do tego zestawu )
dzięki

Paweł M.
17-07-2021, 11:35
SolarEdgo 10 kWp powinien kosztować max. 45.000 PLN a na tańszych modułach jeszcze mniej.
Ten post zmobiliziwał mnie do szukania kolejnych ofert.
Więc teraz na 9,6kw Solar Edge mam 9 ofert, najtańsza 47 tys. z panelami Jinko a najdroższa 52 na Hyundai.

Piszesz że to powinno kosztować Max. 45 więc albo nadal źle szukam ofert albo na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe, ceny na fotowoltaikę również rosną.
Jeżeli znasz firmę która zrobi porządnie instalację na SE i przyzwoitych panelach za max 45 to bardzo Cię proszę o namiar.

d7d
17-07-2021, 13:17
Jeżeli masz dach bez zacienień to SolarEdge nie jest optymalny finansowo.
Zobacz jakie są przykładowe ceny innych producentów falowników i modułów z montażem np. takiej firmie https://solarnapolska.pl/
(firmy nie znam i nie korzystałem z jej usług)
Kompletna instalacja fotowoltaiczna 10 kW z montażem
10 kW Hyundai 25x400W Black + Huawei - 37.900 zł - https://solarnapolska.pl/pl/p/10-kW-Hyundai-25x400W-Black-Huawei./417
9,84 kW Risen 21x410W Black + Huawei - 33.020 zł - https://solarnapolska.pl/pl/p/9%2C84-kW-Risen-21x410W-Black-Huawei/425
9,84 kW Risen 24x410W Silver + Solax - 31.060 zł - https://solarnapolska.pl/pl/p/9%2C84-kW-Risen-24x410W-Silver-Solax-/416

fotohobby
17-07-2021, 14:20
Dlaczego podajesz tę akurat firmę, a nie tę, która robiła u Ciebie i udzieliła 5-letniej rękojmi ?

d7d
17-07-2021, 15:21
Bo taką stronę kiedyś zapisałem w skrótach w Firefox i do nich właśnie porównywałem inne oferty.
Firma jasno przedstawia swoją ofertę w różnych konfiguracjach.
Mało która firma tak jasno pokazuje co i za ile może zamontować.

Paweł M.
17-07-2021, 17:03
Jeżeli masz dach bez zacienień to SolarEdge nie jest optymalny finansowo.

Mam zacienienie wschodniej połaci w godzinach porannych o czym pisałem. Zachodnia w godzinach 10:30-12 ma też cień z komina na części gdzie będą dwa panele więc też jeżeli nie będzie optymalizatorw lub mikroinwenterów to cała strona nie będzie pracować.

Więc do ofert, które przesłałeś, za co dziękuję trzeba dodać koszty optymalizatów napewno całej wschodniej połaci i niektóre firmy twierdzą że zachodniej też.
Wyślę do nich zapytanie o wycenę.

d7d
17-07-2021, 19:13
Jeżeli cień będzie przemieszczać się po wszystkich panelach to możesz wrócić do koncepcji SolarEdge lub tradycyjny falownik i na wybranych modułach montujesz optymalizatory Tigo.
Mikrofalowniki są mało popularne.
https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/mikroinwertery-fotowoltaiczne-najwazniejsze-informacje-zalety-i-wady.html

Instalacja na nowym dachu z pokryciem dachówką ?
Maniów Mały ?
22 x LONGI 450W = 9.900 W i tylko 22 optymalizatory. :)

zieli
20-07-2021, 23:26
Ten post zmobiliziwał mnie do szukania kolejnych ofert.
Więc teraz na 9,6kw Solar Edge mam 9 ofert, najtańsza 47 tys. z panelami Jinko a najdroższa 52 na Hyundai.

Piszesz że to powinno kosztować Max. 45 więc albo nadal źle szukam ofert albo na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe, ceny na fotowoltaikę również rosną.
Jeżeli znasz firmę która zrobi porządnie instalację na SE i przyzwoitych panelach za max 45 to bardzo Cię proszę o namiar.

Właśnie dostałem ofertę na 8,19 kWpSolar edge SE8k
Moduły hyundai HiE 390VG
Kwota 39900

I druga opcja
Te same moduły
Inwerter Aiswei Asw8000-T
Kwota 33900

Dach nie zacieniony więc chyba nie warto brać solar edge ?
Co o tym myślicie?

Paweł M.
22-07-2021, 15:25
Ja jednak wybrałem solar edge a nie mikroinwentery. W mikroinwerterach zniechęciło mnie to że każdy mikroinwenter w celu monitoringu łączy się radiowo z centralką a centralka po kablu albo po wifi z siecią i tu pojawiły się problemy.
1. Na radiowe moduły Hoymiles daje tylko 2 lata gwarancji
2. Cały dach niepotrzebnych fali radiowych
3. Musiałbym ciągnąć na strych kabel z netem albo wzmocnić siłę wifi

Optymalizatory SE łączą się kablem z falownikiem i falownik też kablem z siecią. Ja wolę kable niż dodatkowe fale. Dlatego odrzuciłem też optymalizatory tigo, one łączą się radiowo.

Wybieram teraz ofertę spośród kilku firm i dam znać co wybrałem.

d7d
22-07-2021, 15:55
Podaj jakie dostaniesz oferty.

Paweł M.
24-07-2021, 08:13
Wybrałem ofertę jednej ze średniej wielkości firm z Warszawy.
43 tys.
9,8kw, falownik SolarEdge i panele Jinko mono-facial all black 395w na które dają aż 25 lat gwarancji produktowej i 30 lat na wydajność.

Kolejna była oferta za 48 tys. od lokalnego instalatora a później sporo ofert na poziomie 50-53tys.

Mam nadzieję że przy moich nastawach dachu wyprodukuje w przyszłym roku odpowiednią ilość prądu.

d7d
24-07-2021, 12:46
43 tys. to nie jest źle.
Instalacja na P505?
Dopytaj jakie dają kable i jakie zabezpieczenia.

kotos
16-08-2021, 17:14
a tak szczerze co te mikrofalowniki dają?? Warto inwestować w takie rzeczy czy instalacja bez takich rzeczy jest lepsza?

A chociażby to, że wszystkie panele fotowoltaiczne pracują oddzielnie i np. obniżenie mocy jednego z paneli nie ma wpływu na pracę reszty instalacji. W przypadku instalacji klasycznej, zacienienie nawet jednego ogniwa, wpływa na pracę całego systemu, obniżając produkcję prądu nawet o kilkadziesiąt procent.

d7d
16-08-2021, 23:38
Ten problem generalnie ogarniają optymalizatory.
Jeden mikrofalownik na jeden moduł też załatwi temat.
Ale jeden mikrofalownik na 2-lu 4 moduły to niekoniecznie.

marcinbbb
17-08-2021, 00:50
Weź tego tvn zrzuć gdzieś bo w oczy kole i nawet nie wiesz poco czepiają się TVN24, to Ci powiem aby zwykły TVN wywalić z naziemnej DVBT O to chodzi a nie o jakieś TVN24 w kablówce/satelicie.

A jak TVN wywalą z naziemnej to już będzie bajka TVP będzie miało wszystko w INFO. Nadając TVN z Holandii będą mieli sygnał, jednak studio też będzie musiało być w Holandii super szybkie łaczę z backupem gwarantowanym kosztuje krocie. Chodzi o to aby sygnał z Holanddi wysłać do Polski z gwarancją że on tam dotrze to kosztuje krocie.Możesz stawiać własne radioliniie ale na każdej tracisz 40ms. wydaje się głupie 40 ms to nic. A ta jedna mili sekunda na giełdzie znaczy życie.

d7d
18-08-2021, 20:02
Niczego nie wyjaśniłeś :)

ayala73
30-08-2021, 21:48
Witam. Mam założona instalację solaredge na panelach Qcells325W 16 szt + optymalizatory p370 + inwerter se8k. Panele na jednej płaszczyźnie ale z chwilowymi zacienieniami przez jaskółkę. Obecnie rozbudowuję zestaw i instalator chce na 2 stringu zamontować 14 paneli Qcells350W G6 i p 370. Wszystkie panele będą na płaskim dachu skierowane w jedną stronę, zacienienia raczej nie przewiduje.
Czytam ten wątek i moje pytanie czy 14 paneli to nie za mało aby to działało na p370?

d7d
30-08-2021, 21:51
Zależy jaki proponuje falownik.

ayala73
30-08-2021, 21:59
Falownik już mam, to ma być dokładka na 2 string, falownik to se8k

d7d
30-08-2021, 22:05
Sprawdź na SolarEdge Designer a właściwie to instalator powinien to sprawdzić przed montażem.

ayala73
30-08-2021, 22:07
Ale jeżeli na pierwszym stringu mam p370 to czy na drugim mogę mieć inne optymalizatory?

d7d
30-08-2021, 22:32
Pisałeś o P370 dla każdego stringu.
Jaki byś chciał dać inny?
Można mieszać optymalizatory ale tylko określone między sobą.

16x325 + 14x350 = 10380 W !!

kasia05X
31-08-2021, 04:41
Witam wszystkich,

Chciałam się zapytać czy ktoś z Was miał kontakt z firmą smartsolar z Warszawy? Czy to dobra firma czy lepiej się trzymać od niej z daleka?

Dostałam taką ofertę:

Panele:Jinko Tiger 405W N-Type 66TR - 9 szt.
Mikroinwertery firmy Hoymiles: 1xHM-800, 2xHM-1500
System zabezpieczeń po stronie stałoprądowej (DC) tam gdzie dotyczy, oraz zmiennoprądowej (AC) w postaci ograniczników przepięć i wyłączników prądowych w skrzynkach o klasie szczelności IP65
Okablowanie, wtykioryginalne złącza MC4, materiały dodatkowe
Kompletne uziemienie,

Gwarancja na montaż 5 lat i standardowo to co producent daje na panele i mikro inwertery. Cena za wszystko 19500zl

Pozdrawiam,
Kasia05x

1igor1
31-08-2021, 08:56
Ale jeżeli na pierwszym stringu mam p370 to czy na drugim mogę mieć inne optymalizatory?

Kolego możesz mieszać na 2 róznych stringach różne opty, czyli na 1 strinkgu opty 60V a na frugim opty 85V, ale w jednym stringu muszą być tej samej grupy, więc jeżeli dokładasz na 2 string tylko 14 paneli to musisz założyć opty z serii 85V czy np p505

d7d
31-08-2021, 11:56
Ale jeżeli na pierwszym stringu mam p370 to czy na drugim mogę mieć inne optymalizatory?
Trójfazowy falownik SolarEdge - w jednym stringu musi być min. 16 optymalizatorów serii P370, P401 lub P500 (masz P370) a w drugim minimum 14 optymalizatorów serii P404, P405, P485 lub P505.
Takie informacje są podane w karcie katalogowej optymalizatorów na samym dole drugiej strony w
PROJEKT SYSTEMU PRZY UŻYCIU FALOWNIKA SOLAREDGE

d7d
31-08-2021, 12:37
Witam wszystkich,

Chciałam się zapytać czy ktoś z Was miał kontakt z firmą smartsolar z Warszawy? Czy to dobra firma czy lepiej się trzymać od niej z daleka?

Dostałam taką ofertę:

Panele:Jinko Tiger 405W N-Type 66TR - 9 szt.
Mikroinwertery firmy Hoymiles: 1xHM-800, 2xHM-1500
System zabezpieczeń po stronie stałoprądowej (DC) tam gdzie dotyczy, oraz zmiennoprądowej (AC) w postaci ograniczników przepięć i wyłączników prądowych w skrzynkach o klasie szczelności IP65
Okablowanie, wtykioryginalne złącza MC4, materiały dodatkowe
Kompletne uziemienie,

Gwarancja na montaż 5 lat i standardowo to co producent daje na panele i mikro inwertery. Cena za wszystko 19500zl

Pozdrawiam,
Kasia05x
Mała ta instalacja tylko 9 x 405 Wp = 3,645 kWp.
Nie potrzebujesz większej mocy czy nie ma więcej miejsca?

Tanio nie jest bo wychodzi 19.500 zł / 3,645 kWp = 5.350 zł/kWp
Jaka jest oficjalna gwarancja na mikroinwertery HOYMILES ?
Jakie mają uzasadnienie dla tego systemu?

Firmy smartsolar.pl nie znam.
Do 12.08.2020 firma występowała pod nazwą TXM Spółka z o.o. i działała w różnych branżach.

ayala73
31-08-2021, 13:49
Jeszcze jedno pytanko, jak w istniejącej instalacji można zmapować panele (chyba tak to się nazywa), które teraz w aplikacji są w pionowym położeniu i nie wiadomo który jest gdzie

d7d
31-08-2021, 14:10
Zgłoś to do swojego instalatora - jego obowiązkiem jest prawidłowo rozmieścić i opisać wszystkie moduły.

ayala73
31-08-2021, 14:29
Zgłoś to do swojego instalatora - jego obowiązkiem jest prawidłowo rozmieścić i opisać wszystkie moduły.

Mają to zrobić, ale ja chciałbym wiedzieć co muszą zrobić aby było to poprawnie

1igor1
31-08-2021, 14:39
Mają to zrobić, ale ja chciałbym wiedzieć co muszą zrobić aby było to poprawnie

Muszą mieć mapkę z naklejkami QR z optymalizerow gdzie każda naklejka to konkretny panel, i potem skanują je do programu site mapper
Jak nie odklejali naklejek, bądz nie zrobili sobie mapki, to tylko fizyczny dostep do optymalizera aby zrobić zdjęcie kodu QR

d7d
31-08-2021, 15:15
Właściciel instalacji PV chyba nie ma dostępu do aplikacji Mapper SolarEdge.

1igor1
31-08-2021, 15:30
Właściciel instalacji PV chyba nie ma dostępu do aplikacji Mapper SolarEdge.

a napisałem gdzieś że właściciel to robi? i tak dostep do edycji widoku fizycznego ma też tylko instalator

d7d
31-08-2021, 16:35
Mój post nie był skierowany do Ciebie :)
To jest tylko ogólne stwierdzenie.

ayala73
02-09-2021, 18:02
Witam. Mam jeszcze pytanie odnośnie przewodów z fotowoltaiki do falownika, czy mogę je doprowadzić napowietrznie, oczywiście z linką prowadząca i w jakiejś osłonie (peszel może być?), bo panele będą na budynku gospodarczym, a falownik jest w piwnicy. Odległość na jakiej kabel będzie wisiał to ok. 20 m, bo inna możliwość to rwanie kostki i prowadzenie pod nią. Wiem że taki dyndajacy przewód nie wygląda zbyt ładnie, ale wolę to niż drugą opcję.

1igor1
05-09-2021, 10:34
kolego, znacznie lepiej falownik powiesić w gospodarczym, i przewód AC pociągnąć, generalnie DC traci dużo więcej niż AC, więc lepiej falownik blisko paneli,

ayala73
06-09-2021, 20:27
kolego, znacznie lepiej falownik powiesić w gospodarczym, i przewód AC pociągnąć, generalnie DC traci dużo więcej niż AC, więc lepiej falownik blisko paneli,

Ale ja już mam na dachu domu 5 kW i falownik w piwnicy, teraz chodzi o rozbudowę. Niestety na dom już nic nie wejdzie dlatego w grę wchodzi tylko budynek gospodarczy i podłączenie do falownika.

1igor1
07-09-2021, 07:46
Ale ja już mam na dachu domu 5 kW i falownik w piwnicy, teraz chodzi o rozbudowę. Niestety na dom już nic nie wejdzie dlatego w grę wchodzi tylko budynek gospodarczy i podłączenie do falownika.

osobiście wolałbym mieć drugi falownik i ciągnąć AC, ale jak już musisz DC dociągnąć, to ja bym jednak wybrał ziemię, gdyż napowietrznie kable jednak są dużo bardziej narażone na uszkodzenia.

kowalio
15-09-2021, 23:25
Widzę, ze temat trochę zboczył i każdy swoje zachwala.
Nie znalazłem jak do tej pory konkretów na temat mikroinwerterów.
Niewiele firm to robi, poza tym. Przychodzą do mnie teraz handlowcy i zachwalają jak co każdy mozę najlepiej ale to co ma.
Dla mnie sprawa prosta:
- 230V prosto do szafy przez co brak spadków napiecia na kablu długości ok 20m
- bezpieczeństwo przeciwpożarowe lepsze niż na łącznikach przy SE

Czy jest ktoś w stanie konkretnie odradzić mikroalowniki od optymalizatorów?
Stoję przed wyborem i wolę dopytać. Może coś przeoczyłem.

d7d
15-09-2021, 23:35
Mikrofalowniki są trójfazowe czy jednofazowe?
Jaka firma i jakie gwarancje?
Jakie są ceny za instalację z mikrofalownikami?

Czy bezpieczeństwo pożarowe jest decydującym warunkiem?

reanoe
09-10-2021, 13:56
Witam wszystkich. Podpinam się pod temat.
Dostałem ofertę na PV. Falownik SolarEdge SE5K, 12 paneli Longi Solar LR4-72HPH-445M 5BB, optymalizatory SolarEdge P370-5R M4M FM. Jedna połać azymut 252. Dach pochylony. Występują niewielkie zacienienia - jednocześnie nie więcej jak 3 panele.
Zacząłem czytać karty katalogowe i widzę niejasność. P370 ma Isc 11, a w karcie panela widnieje (STC) 11,53. Do tego w karcie P370 stoi że minimalna ilość 16, a ja tu mam zaoferowane 12.
Błąd w sztuce czy będzie działać optymalnie?

fotohobby
09-10-2021, 18:18
Ktoś nie bardzo ogarnia temat SE, albo niechlujnie pisze oferty.
Te optymalizatory się nie nadają, a falownik wymaga 14 szt - chyba, że jest to wersja RWB (min 8 opty)

reanoe
10-10-2021, 21:58
Dziękuje, dopytam o ten falownik. Jak rozumiem jeśli będzie RWB to obowiązuje ilość z jego karty katalogowej, a nie karty optymalizatora? Drugie pytanie jeśli będzie falownik RWB i P370 to ilość optymalizatorów pasuje, ale co z Isc? Panel ma ciut więcej niż optymalizator (11,53 vs 11)

fotohobby
10-10-2021, 22:06
No przecież napisałem o optymalizatorach P370

d7d
10-10-2021, 22:44
Dla Longi Solar LR4-72HPH-445M 5BB należy stosować mocniejsze optymalizatory niż SolarEdge P370-5R M4M czyli model P505.
Dozwolona tolerancja modułów +5% w odniesieniu do mocy STC.

Dla 12 modułów należy stosować model SE5K-RWB zaprojektowany dla dla krótkich łańcuchów (min. 8 modułów).

reanoe
11-10-2021, 11:47
Dziękuję za informacje. Zobaczymy jak zareaguje oferent jak im to wytknę.

Pytajnick
13-10-2021, 20:03
Mikrofalowniki są trójfazowe czy jednofazowe?
Jaka firma i jakie gwarancje?
Jakie są ceny za instalację z mikrofalownikami?

Czy bezpieczeństwo pożarowe jest decydującym warunkiem?

Dostałem właśnie ofertę na mikrofalownikach - 32400 za 6.23kWp na takich inwerterach https://apsystems.com.pl/qs1/ Firma Stiloenergy. Typ modułu PV JINKO JKM445M-60HL4-V/35 445 Wp
Typ modułu PV JINKO JKM445M-60HL4-V/35
445 Wp
Liczba modułów PV 14 szt.
Moc 1 modułu PV 445 Wp
Wielkość instalacji PV* 6.230 kWp
Zajmowana powierzchnia 30.2 m2
Typ inwerterów 4x APsystems QS1 Boosted
Łączna moc inwerterów
(Continous Output Power)
4.80 kW
Łączna moc inwerterów (Peak
Output Power)
5,60 kW

Mikroinwerter 20 lat lat gwarancji producenta
Moduły fotowoltaiczne wydajność 84,3% po 25 latach, wady
ukryte - 12 lat (gwarancja producenta)

Złota gwarancja od Stiloenergy - na okres 12 lat obejmująca usługę montażu oraz wszystkie komponenty instalacji fotowoltaicznej, które mają niższy czas gwarancji niż 12 lat.


Drogo? Niby tak, ale jak porównujemy ceny sprzed 2-3miesięcy (a wszyscy oferenci powtarzają jak mantrę -podwyżki cen materiałów co mi wybiło pomysł PV na gruncie ;/) Oferta innej firmy na np falowniku huawei i panelach Ulica - cena o 85 złotych wyższa, na falowniku fox z tymi panelami - 29700.

Co ciekawe, małem dwóch oferentów mówiących, że jest jeszcze dotacja z Mój Prąd :cool: a jeden, że robiąc instalację w tym roku załapię się na Mój Prąd 4.0 w przyszłym....ehhh

d7d
13-10-2021, 22:46
Dostałem właśnie ofertę na mikrofalownikach - 32400 za 6.23kWp na takich inwerterach https://apsystems.com.pl/qs1/ Firma Stiloenergy. Typ modułu PV JINKO JKM445M-60HL4-V/35 445 Wp
Typ modułu PV JINKO JKM445M-60HL4-V/35
445 Wp
Liczba modułów PV 14 szt.
Moc 1 modułu PV 445 Wp
Wielkość instalacji PV* 6.230 kWp
Zajmowana powierzchnia 30.2 m2
Typ inwerterów 4x APsystems QS1 Boosted
Łączna moc inwerterów
(Continous Output Power)
4.80 kW
Łączna moc inwerterów (Peak
Output Power)
5,60 kW

Mikroinwerter 20 lat lat gwarancji producenta
Moduły fotowoltaiczne wydajność 84,3% po 25 latach, wady
ukryte - 12 lat (gwarancja producenta)

Złota gwarancja od Stiloenergy - na okres 12 lat obejmująca usługę montażu oraz wszystkie komponenty instalacji fotowoltaicznej, które mają niższy czas gwarancji niż 12 lat.


Drogo? Niby tak, ale jak porównujemy ceny sprzed 2-3miesięcy (a wszyscy oferenci powtarzają jak mantrę -podwyżki cen materiałów co mi wybiło pomysł PV na gruncie ;/) Oferta innej firmy na np falowniku huawei i panelach Ulica - cena o 85 złotych wyższa, na falowniku fox z tymi panelami - 29700.

Co ciekawe, małem dwóch oferentów mówiących, że jest jeszcze dotacja z Mój Prąd :cool: a jeden, że robiąc instalację w tym roku załapię się na Mój Prąd 4.0 w przyszłym....ehhh

Mikrofalownik APSystem QS1 - "Maksymalna ciągła moc wyjściowa 1200W"
4 x 445 W = 1.780 W >> 1200 W
1780/1200 = 148%
Do tego bardzo drogo = 5.200 zł/ kWp
Chyba nie potrzebujesz mikrofalowników i optymalizatorów?
Jak chcesz to mogę zapytać "mojego" instalatora czy też ma takie wysokie ceny. :)
Jaki masz dach i na ilu połacicach będzie instalacja?

stos
13-10-2021, 23:43
.

d7d
13-10-2021, 23:48
Stilo to jedno, instalatorzy od Stlio (temat miernik cęgowy) to drugie a APsystems to nieporozumienia dla modułów 445Wp.
Do każdego mikroinwertera można podłączyć 4 moduły i każdy modu pracuje z oddzielnym mikroinwerterem tylko w jednej obudowie?
Czyli 4in1 ?

Pytajnick
14-10-2021, 19:00
Mikrofalownik APSystem QS1 - "Maksymalna ciągła moc wyjściowa 1200W"
4 x 445 W = 1.780 W >> 1200 W
1780/1200 = 148%
Do tego bardzo drogo = 5.200 zł/ kWp
Chyba nie potrzebujesz mikrofalowników i optymalizatorów?
Jak chcesz to mogę zapytać "mojego" instalatora czy też ma takie wysokie ceny. :)
Jaki masz dach i na ilu połacicach będzie instalacja?

Dzięki za spostrzeżenie, ciekawe co firma odpowie o dziwnie dobranej mocy tych mikro.
Mój dach 22st nachylenia, dachówka ceramiczna, jedna połać na prawie południe z odchyleniem na wschód, ć o wymiarach 12x5m z jednym kominkiem wentylacyjnym.
Przy mikroinwerterach (oprócz poczucia bezpieczeństwa) mogę sprowadzić kabel z dachu do skrzynki z bezpiecznikami a przy jednym falowniku miałbym go albo w przedpokoju (o nie - to moja żona) albo falownik z dachu do garażu i stamtąd kopać rów na kabel do bezpieczników.

Dziś dostałem ofertę z panelami Seraphim 440W, falownik FoxESS T5 5000W 3-fazowy, 2 MPPT & Wifi - 6,12kWp za 25300 i jinko Tiger 405W N-Type 66TR z tym samym falownikiem - 6,075kWp za 25200. Uwagi mile widziane :)

d7d
14-10-2021, 21:38
Dzięki za spostrzeżenie, ciekawe co firma odpowie o dziwnie dobranej mocy tych mikro.
Mój dach 22st nachylenia, dachówka ceramiczna, jedna połać na prawie południe z odchyleniem na wschód, ć o wymiarach 12x5m z jednym kominkiem wentylacyjnym.
Przy mikroinwerterach (oprócz poczucia bezpieczeństwa) mogę sprowadzić kabel z dachu do skrzynki z bezpiecznikami a przy jednym falowniku miałbym go albo w przedpokoju (o nie - to moja żona) albo falownik z dachu do garażu i stamtąd kopać rów na kabel do bezpieczników.

Dziś dostałem ofertę z panelami Seraphim 440W, falownik FoxESS T5 5000W 3-fazowy, 2 MPPT & Wifi - 6,12kWp za 25300 i jinko Tiger 405W N-Type 66TR z tym samym falownikiem - 6,075kWp za 25200. Uwagi mile widziane :)

Ad. dobranej mocy - wiem co powie :)
APsystems QS1 jest jednofazowy - 4 mikroinwertery trzeba podzielić na 3 fazy. Nie jest to specjalny problem ale...
Do tego nie za bardzo pasuje do ewentualnego własnego magazynu energii.

Dla instalacji 14 x 440W = 6,16 kW lub dla 15 x 405 W = 6,075 kW brałbym falownik o mocy FoxESS T6 6000 W a ne 5000 W.
40 PLN różnicy w cenie a nie będzie obcinać.

Moduły - gwarancja i wydajność po 10-20-25 latach.

Kizachi
16-10-2021, 16:22
Dzień dobry,
bardzo się cieszę, że trafiłem na ten wątek - gdyż dzięki zawartym tu informacjom w projekcie instalacji, którą niebawem będę miał wykonywaną chyba znalazłem problem.

W projekcie mam 27 paneli + SE9K, ale rozlokowanych na 3 połaciach: na południe 13, na wschód 10 i na zachód 4... Niestety dach mam bardzo skomplikowany i więcej paneli lub inaczej rozlokowanych niestety nie da się umieścić...
Czytając wątek już widzę, że po południu będzie problem (tylko 4 panele). Czy to będzie w ogóle miało szanse działać na SE? Panele południowe nie są zacieniane, więc spadek ich naświetlenia będzie związany jedynie z położeniem słońca... Może więc 13 paneli południowych jest w stanie wystarczająco "wspomagać" te 4 panele umieszczone na zachód...?

Druga kwestia to zaproponowane optymalizatory. Otóż w projekcie pojawiły się P401, czyli na dzień dobry - jak rozumiem - pojawiłby się prawdopodobnie kolejny problem związany z ich maksymalnym napięciem 60V. Tu na szczęście nie jest jeszcze za późno, bo właściwie w tej samej cenie są P404 więc zakładam, że uda mi się przekonać wykonawcę na zamianę zanim wejdzie na dach.
Tyle, że moje panele mają Isc=11.24A, więc... P404 (Isc=11.00A) chyba odpada i muszę pomyśleć o P505 (Isc=14.00A)... Dobrze myślę...? (jeśli tak, to tu już czeka mnie większy wysiłek w dyskusjach z wykonawcą, bo P505 są zauważalnie droższe od P401)