PDA

Zobacz pełną wersję : Położenie przewodów do klimatyzacji przed tynkami



konrad_gom
30-03-2020, 22:13
Witam,
możliwe, że w przyszłości zamarzy mi się klimatyzacja w domu, wobec czego chciałbym przed tynkami położyć przewody w ścianach (jedna jednostka na parterze, druga na piętrze). Nie orientuję się w temacie jakie są rodzaje urządzeń itd.
1. Czy jedna jednostka zewnętrzna może "współgrać" z dwoma wewnętrznymi?
2. Jakie przewody i w jaki sposób powinienem wkuć w ściany między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną?

Handyhand
01-04-2020, 14:52
Witam,

w Pana przypadku, najważniejsze to dobranie jednostki i jej lokalizacja, niestety bez parametrów powierzchni, kubatury, układu pomieszczeń itp. nikt Panu na forum tego nie dobierze. Polecam zapytać bezpośrednio firmę oferującą klimatyzację, ona na podstawie wysłanego przez Pana Projektu i parametrów dobierze Panu liczbę i rodzaj jednostek, a tym samym zasilanie do nich i potrzebne przewody.

samotnik
01-04-2020, 15:34
W praktyce musisz mieć do tej roboty instalatora.

klaudiusz_x
02-04-2020, 17:26
Zapraszasz instalatora, on docina rurki na wymiar.
O ile cinka jest w miarę giętka, tak tę grubą już giętarką trzeba traktować.
Żadne inne wynalazki nie zadziałaja.
Tylko położenie docelowych rur wraz z ich izolacją.

Kaizen
02-04-2020, 18:38
Ściągnij instrukcję i DTRkę klimy, jaką teraz byś wybrał i połóż kable i rury jak do niej. Jak chcesz mieć większą możliwość manewru w przyszłości, to możesz kabel zasilający dać zarówno na zewnątrz. Do tego nie zapomnij o kablu pomiędzy jednostkami i odprowadzeniu skroplin.

Dla przykładu dla mojego Gree zasilana jest jednostka zewnętrzna i wystarczy kabel zasilający 3x1,5mm2 i zabezpieczenie 10A, a między jednostkami potrzebne jest 4x1,5mm (ale dla pewności dałbym 3x2,5mm i 5x2,5mm), jedna rura to 1/4 druga 3/8" (w mocniejszych jednostkach mogą być grubsze i pewnie mniejszym problemem będzie redukcja przy samych jednostkach, niż gdyby cała rura była cieńsza, niż producent przewiduje).

wczymzecz
02-04-2020, 21:59
Tak jak Kaizen podaje...
w kazdym spodziewanym miejscu rura 1/4 i 3/8, kabel zasilania 3 x 2.5, sterujący 5x1.5, odwodnienie (PEX?) i już.
co ważne... zaklep sobie dokładnie rury miedziane, aby wilgoć się do środka nie dostała. Rurki i sterowanie na zewnątrz, 3x2.5 do rozdzielni. Rury pod tynk a sprzęt dobierzesz później.

konrad_gom
03-04-2020, 10:04
@Kaizen i @wczymzecz bardzo wam dziękuję, o to chodziło.
Odnośnie odwodnienia: od jednostki wewnętrznej do zewnątrz będę miał ok. 8m. Mam rozumieć, że muszę ułożyć odwodnienie w ścianach ze spadkiem? Czy potrzebna jest jakaś pompka?

Kaizen
03-04-2020, 10:33
@Kaizen i @wczymzecz bardzo wam dziękuję, o to chodziło.
Odnośnie odwodnienia: od jednostki wewnętrznej do zewnątrz będę miał ok. 8m. Mam rozumieć, że muszę ułożyć odwodnienie w ścianach ze spadkiem? Czy potrzebna jest jakaś pompka?

Możesz puścić do kanalizacji, jak masz bliżej. Pompki lepiej unikać, jak tylko się da.

konrad_gom
03-04-2020, 10:54
Zaraz obok mam pion z odpowietrzeniem kanalizacji (fi50) więc.sprawa z odwodnieniem chyba rozwiązana.
"zaklep sobie dokładnie rury miedziane, aby wilgoć się do środka nie dostała." - nie bardzo tu rozumiem o co chodzi z zaklepaniem rur i wilgocią do środka?