PDA

Zobacz pełną wersję : Strug elektryczny czy szlifierka taśmowa?



m-marecki
31-03-2020, 10:58
Witam.

Planuję w te wakacje – jak już będzie można – zrobić w ogrodzie dla dzieci plac zabaw z drzewa z tartaku. Do cięcia i przycinania chcę kupić ukośnicę Vander VUD707 wraz ze stołem VUS 700. Później chcę ja wykorzystać do budowy łózka do spania w kształcie domu dla dzieci i w przyszłym roku sauny ogrodowej. Zastanawiam się teraz na tym jak przygotować materiały na plac zabaw. Czy lepiej kupić strug elektryczny czy szlifierkę taśmową. I jakie narzędzia byście polecili. Pozdrawiam.

CityMatic
31-03-2020, 11:10
Wyrzynarka i szlifierka taśmowa. To taka podstawa do tych prac. Zapewne wiele by się przydało.:cool:
Ta ukośnica, jest dobrym rozwiązaniem, ale nie do końca widzę jej przeznaczenie dla Ciebie, chyba lepiej zakupić dobrą piłę tarczową np C6MEY i zestaw tarcz o różnej ilości zębów oraz szlifierkę kątową GWS 9-125 S z zestawem tarcz i ściernic.
Z tych narzędzi będziesz zadowolony, i na pewno przydadzą się do wielu innych prac.

m-marecki
31-03-2020, 11:33
Piłę tarczową to mam starszy model - hitachi c7u a szlifierkę też bosha jakiś niższy model mam ewentualnie mogę dokupić tą jako bardziej wytrzymałą. Przy pile denerwuje mnie utrzymywanie kątów dlatego pomysł ukosnicy by nie było z tym problemu.

CityMatic
31-03-2020, 12:24
Tak, ale to jest dobre do wąskich elementów. Oczywiście przyda się przy deskach, panelach, parkiecie i wszelkiej wykończeniówce. Sam mam JCB sprawdza się do tego co napisałem wyżej. Jak oczywiście masz już narzędzia to będzie dobry uzupełniający zakup. Pozdrawiam.

jak_kolwiek
31-03-2020, 13:48
Zupełnie nie zgadzam się z @CityMatic. Mam wrażenie, że nigdy z drewnem nie pracowałeś - oczywiście mogę się mylić.
Wyrzynarka do budowy placu zabaw to porażka - tutaj masz możliwość pracy tylko z wąskimi elementami.
Grubość ciętego materiału przy Vanderze to 102 mm - zrobisz nim prawie wszystko. Do placów zabaw, bud dla psa, łóżek czy innych mebli nie będziesz używał grubszych elementów a masz zapewnioną łatwą i prostą linię cięcia.
Polecanie tego bosha do szlifowania elementów to też jest nie do końca trafiona rada. Szlifierką bardzo łatwo narobisz górek i dołków. Lepiej kupić prosty strug do zgrubnej obróbki materiału i dodatkowo szlifierkę mimośrodową do obróbki końcowej.
Stół pod ukośnice sobie odpuść - dwa koziołki i 4 deski i masz swój stół.
Podsumowując - kup Vandera i szlifierkę mimośrodową i będzie gitara - ewentualnie jakąś grubościówkę jak masz za dużo kasy :)

Edit.

Ja mam teraz ukośnice parkside (straszny badziew). Jak się skończy to planowałem kupić tego Vandera - ewentualnie model niżej.

CityMatic
31-03-2020, 18:19
Zupełnie nie zgadzam się z @CityMatic. Mam wrażenie, że nigdy z drewnem nie pracowałeś - oczywiście mogę się mylić.
Bardzo się mylisz, - wyprowadzę Cię z błędu bo jak widzę myślisz , że udzielam rad nie mając jakiegokolwiek doświadczenia czy nie znając się na materiałach i narzędziach.
Niestety nie należę do tej grupy osób, a żeby udowodnić Ci o czym piszę to mam i używam różnych narzędzi, o nich mogę napisać wiele i doradzając nie chcę kogoś oszukać, aby nie był zawiedziony.
Moja półka z narzędziami to Bosch, Makita, DeWalt i Hitachi w międzyczasie pojawiło się też kilka innych, ale to bardziej z racji pilnej potrzeby.
Wiele narzędzi ma - 15 i 20 lat i mam je od nowości - czy mogę polecić - owszem, ale już takich nie produkują.

Aby wyprowadzić Cię z nieświadomości - wyrzynarką można spokojnie przecinać elementy 150 mm np brzeszczotem
442413
Szlifierka Bosch - tylko dlatego że ma regulację która jest niezawodna pod względem ograniczenia mocy szlifierki - jak ograniczysz prędkość niektórym szlifierką to uwierz nie mają mocy na tarczy i po prostu palą drewno!
A ograniczając prędkość możesz pracować różnymi tarczami w tym i takimi w których strug nie da rady a zastąpić go może tylko frezarka.
442414442415
a wszystkie inne tarcze z listkami papierów ściernych doprowadzą każdą powierzchnię drzewa do perfekcji, a czego nie da rady wyrówna szlifierka taśmowa.

Nie chcę się chwalić ale , to mój skromny regał z narzędziami których używam gdy po prostu coś robię i wierz lub nie wiem o czym piszę.
442416Sławetna ukośnica JCB i półka z narzędziami 442417 a może raczej z elektronarzędziami.

jak_kolwiek
31-03-2020, 22:18
i tutaj mamy problem. nie jest istotne ile narzędzi masz i jak długo, ale czy efektywnie ich używasz.

Jeżeli mówisz, że zakładasz długi brzeszczot i tniesz elementy 150mm grube to dla mnie to bzdura. Bez dobrej wyrzynarki i podparcia na dwóch końcach nic nie zrobisz - nie mówię, że jest to niemożliwe ale mówię, że jest to nieefektywne i jest mnóstwo sposobów jak to zrobić lepiej. Twoja rada w kwestii zakupu wyrzynarki - w mojej opinii - jest złą radą.

Jak już powiedziałem - szlifierką kątową bez wprawnej ręki narobisz górek i dołków - kwestia w jaki sposób ją trzymasz. jeżeli kolega się pyta, jakie narzędzia ma kupić, to raczej nie ma wprawnej ręki więc nie doprowadzi powierzchni do perfekcji . szlifierką mimośrodową praca jest łatwiejsza. Zakup szlifierki kątowej do wygładzania powierzchni - w mojej opinii - jest złą radą.

nadal mam nieodparte wrażenie, że nie do końca jesteś praktykiem.

Olśniak
19-04-2020, 12:56
Dzień dobry,

czy ta grubościówka Waszym zdaniem jest dobra do drobnych prac remontowych tj. heblowanie desek zarówno calowych jak i nieco grubszych długości do 6 metrów?

https://allegro.pl/oferta/grubosciowka-heblarka-scheppach-hms1080-hms-1070-9096367875