PDA

Zobacz pełną wersję : Mały dom do 60m



Krzys7654
02-04-2020, 07:42
Witam,

jestem zielony jeśli chodzi o budowę domu, a w tym roku chcę startować z budową małego domu. Bardzo proszę o opinie jaki projekt Wam się sprawdził jeśli chodzi o tak mały dom. Mam własną działkę i trochę oszczędności i sam nie wiem czy jest jakakolwiek szansa zbudować coś normalnego w przedziale do 150000zł. Zdaję sobie sprawę, że już takie zapytania były jednak zależy mi na bieżącej opinii użytkowników małych domów.
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Frofo007
02-04-2020, 08:33
Jeśli wszystko zrobisz sam i pójdziesz na wiele kompromisów to szanse zawsze są ;) na Youtube widziałem kanał na którym pokazują budowę małego domu 63m2 za 100tyś (w to nie wierzę). Ale może za 150tyś? Kto wie.

Jeśli zależy Ci na normalnym współczesnym standardzie i systemie zleconym to szykuj około 4500zł za m2 - 270000zł pod klucz. Brzmi nieprawdopodobnie? Niestety takie realia były przynajmniej w 2019 roku.

Krzys7654
02-04-2020, 09:24
Dzięki za odpowiedź i realne spojrzenie na sprawę. Masz może jakiś ciekawy projekt do polecenia ?

Frofo007
02-04-2020, 09:58
Musisz się zastanowić czy chcesz wybudować normalny dom mieszkalny - wtedy trzeba oprócz projektu zrobić jego adaptację przez projektanta, potem zrobić odbiór, zatrudnić kierownika budowy, geodetę, zapłacić kominiarzowi (jeśli będziesz miał komin) itd. Do tego trzeba spełnić wszystkie wymagania dla budynków mieszkalnych (wysokość pomieszczeń, ich powierzchnia, szerokość korytarza itd) a także dostosować budynek do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanych warunków zabudowy.

W tej opcji masz normalny dom pod względem "prawnym".

Drugą opcją jest budynek gospodarczy na zgłoszenie o powierzchni podstawy 35m2 po zewnętrznym obrysie (w środku około 25m2 parter i tyle samo poddasze). Tutaj robisz "co chcesz" i dużo mniej rzeczy Cię ogranicza, ponosisz również sporo niższe koszta. Natomiast wedle prawa to budynek gospodarczy, wydaje mi się, że nie możesz mieć tam meldunku i legalnie mieszkać (choć pewnym tego nie jestem).

Jeśli skłaniasz się bardziej ku opcji pierwszej to np. : https://www.youtube.com/watch?v=1dnIqbX7Onc
Jeśli opcja druga to można wybrać jeden z tych projektów: https://www.youtube.com/results?search_query=dom+na+zg%C5%82oszenie

Krzys7654
02-04-2020, 10:08
Bardziej mi odpowiada pierwsza opcja, gdyż mam osoby które bardzo mi pomogą jeśli chodzi o kwestie papierkowe w super cenie. Dom na zgłoszenie to chyba jednak coś bardzo małego, choć więcej nie mogę powiedzieć na ten temat bo nie widziałem na żywo.

Frofo007
02-04-2020, 10:24
Moim zdaniem jeśli planujesz ten dom 60m2 zrobić na "resztę życia" to raczej lepiej zrobić normalny dom. Natomiast jeśli jesteś jeszcze młody i działka rozmiarami na to pozwala to warto zastanowić się nad opcją budynku gospodarczego na początek (gdzieś z tyłu działki, potem to może być domek na wynajem/dla gości) a jak kiedyś się dorobisz, będziesz miał żonę, dzieci to dom np. około 100m2.

Natomiast wybór już sam musisz podjąć biorąc pod uwagę wiele różnych czynników.
W każdej z tych opcji musisz raczej polegać na własnoręcznej budowie z tym budżetem.

swierol
02-04-2020, 11:04
Tak jak kolega pisał wyżej o domku 63m2, który buduje ekipa z youtuba. Wydaje się całkiem sympatyczny i tani w budowie. Mnie 69m2 SSO będzie kosztowało 78tys lub ciut mniej bo nie mam jeszcze dachu i nie wiem do końca na co się zdecyduje. Gdyby Panowie szybciej "wyskoczyli" z projektem 63m2 pewnie bym się na niego zdecydował co nie znaczy, że mój przestał mi się podobać:)

tentypmich
02-04-2020, 12:08
Tak jak kolega pisał wyżej o domku 63m2, który buduje ekipa z youtuba. Wydaje się całkiem sympatyczny i tani w budowie. Mnie 69m2 SSO będzie kosztowało 78tys lub ciut mniej bo nie mam jeszcze dachu i nie wiem do końca na co się zdecyduje. Gdyby Panowie szybciej "wyskoczyli" z projektem 63m2 pewnie bym się na niego zdecydował co nie znaczy, że mój przestał mi się podobać:)

A z jakiego projektu budujesz :) ?

Krzys7654
02-04-2020, 13:39
A jest może ktoś kto wybudował taki dom około 60 m i ma swoją opinie na ten temat ?

tentypmich
02-04-2020, 14:37
A jest może ktoś kto wybudował taki dom około 60 m i ma swoją opinie na ten temat ?

Ja się nad tym zastanawiałem, ale chciałem budować projekt Z7, niestety wg tego co mam w wz, nie wybuduje Z7, dodatkowo przez moją piękną działkę idzie kanalizacja, więc muszę budować wąski dom, projekty które na dzień dzisiejszy wybrałem to Z211 lub Z177, i tak się zastanawiam czy jest realne wybudować te domki do 300 tys zł. Na dzień dzisiejszy mam wycene w SSO (z dachem, bez okien)

Z177 - 90-93 tyś zł
Z211 - 80-85 tyś zł.

Oczywiście dach - blacha.

Frofo007
02-04-2020, 14:46
i tak się zastanawiam czy jest realne wybudować te domki do 300 tys zł. Na dzień dzisiejszy mam wycene w SSO (z dachem, bez okien)

Z177 - 90-93 tyś zł
Z211 - 80-85 tyś zł.



Robocizna + materiał? To bardzo tanio. Te domy nie są takie małe, około 100m2. Moim zdaniem systemem zleconym trzeba liczyć około 4500zł za m2 pod klucz, tak realnie za przyzwoity standard. Natomiast jeśli faktycznie zrobią z 90tyś SSO to kto wie czy się nie zmieścisz. Wszystko zależy jakiego standardu oczekujesz, u mnie np. mała łazienka na dole (4m2) sam materiał kosztował 10tyś. Natomiast bez kafli, kupując wszystko jak najtaniej to można i za 1tyś zrobić.

swierol
02-04-2020, 15:11
A z jakiego projektu budujesz :) ?

To projekt indywidualny. Rzut do wglądu w moim dzienniku.

Krzys7654
02-04-2020, 16:04
Ten projekt 63 m bardzo ciekawie się prezentuje :)
https://www.youtube.com/watch?v=1dnIqbX7Onc

tentypmich
02-04-2020, 16:28
Robocizna + materiał? To bardzo tanio. Te domy nie są takie małe, około 100m2. Moim zdaniem systemem zleconym trzeba liczyć około 4500zł za m2 pod klucz, tak realnie za przyzwoity standard. Natomiast jeśli faktycznie zrobią z 90tyś SSO to kto wie czy się nie zmieścisz. Wszystko zależy jakiego standardu oczekujesz, u mnie np. mała łazienka na dole (4m2) sam materiał kosztował 10tyś. Natomiast bez kafli, kupując wszystko jak najtaniej to można i za 1tyś zrobić.

Właśnie o to chodzi, generalnie sam mam obawy przed startem, na razie przepisuje Wz na Siebie,bo sa na Tate. Lipa ,bo mam wąską działkę przez ten kanał, bo tak to mógłbym budować jakiś mały parterowy.

Taka wycenę dostałem. Tak jest to cena z robocizną i materiałem.

Generalnie jakie domy są tanie w budowie? Bo zdania są podzielone, jedynie twierdzą,że z poddaszem użytkowem, inni znów, że parterowe.

tentypmich
02-04-2020, 16:31
Ten projekt 63 m bardzo ciekawie się prezentuje :)
https://www.youtube.com/watch?v=1dnIqbX7Onc

Projekt jest fajny, sam nad nim myślałem (ale działka za wąska).

Tylko to masz cenę podaną systemem gospodarczym. Poproś kilka firm o wycenę takiego domu do SSZ. Już będziesz miał jakiś obraz początkowy.
Ale tak szczerze to chyba wolałbym na Twoim miejscu budować z projektu Z7 - sprawdź.

kryzys
03-04-2020, 08:41
Zakasać rękawy wszystko robić samemu to się da a jak są lewe ręce ,brak jakichkolwiek umiejętności manualnych lub brak czasu to odpuścić , ja bym robił sam i nie bałbym się .

Frofo007
03-04-2020, 08:56
Właśnie o to chodzi, generalnie sam mam obawy przed startem

Jeśli faktycznie ta firma Cię nie oszuka (koniecznie sprawdź ich wcześniejsze budowy, jeśli nie pokażą to jest z nimi coś nie tak) i budujesz się za gotówkę (a nie z kredytu) to choćby samo SSO chyba warto zrobić za takie pieniądze. Z drugiej strony w tej cenie to ciekawe jakie oni materiały liczą i czy nie ma jakiś ukrytych kosztów? Membranę dachową można kupić za 1zł m2 jak i 10zł m2. Komin za 1tyś jak i 4tyś. Widziałem firmy, które robiły SSO bez nadproży :D oszczędzali na czym się da.
Weź również pod uwagę, że gospodarka siada - dużo ludzi straci pracę. Z drugiej strony jeśli ktoś ma oszczędności to myślę, że możemy się spodziewać inflacji w okolicach 6%.
Część osób z kasą za kilka mc będzie też szukać okazji - rozpoczętych budów. Ktoś rozpoczął budowę, stracił pracę i woli sprzedać za niską cenę niż aby bank miał zlicytować za pośrednictwem komornika.
Jeśli zdecydujesz się na budowę to spisz dobrą umowę - mój wykonawca np. kazał mi płacić za wynajem rusztowania :D Dziwne, że młotowiertarki i butów roboczych nie musiałem mu kupić ;) ale to był taki czas, że praktycznie nie było firm do roboty.

Odnośnie Twojego pytania to dom do około 120m2 parterowy wychodzi zazwyczaj taniej od domu z poddaszem/piętrem - no i moim zdaniem lepiej wygląda, jest lepszy w użytkowaniu (brak schodów, brak skosów).

tentypmich
03-04-2020, 11:52
Jeśli faktycznie ta firma Cię nie oszuka (koniecznie sprawdź ich wcześniejsze budowy, jeśli nie pokażą to jest z nimi coś nie tak) i budujesz się za gotówkę (a nie z kredytu) to choćby samo SSO chyba warto zrobić za takie pieniądze. Z drugiej strony w tej cenie to ciekawe jakie oni materiały liczą i czy nie ma jakiś ukrytych kosztów? Membranę dachową można kupić za 1zł m2 jak i 10zł m2. Komin za 1tyś jak i 4tyś. Widziałem firmy, które robiły SSO bez nadproży :D oszczędzali na czym się da.
Weź również pod uwagę, że gospodarka siada - dużo ludzi straci pracę. Z drugiej strony jeśli ktoś ma oszczędności to myślę, że możemy się spodziewać inflacji w okolicach 6%.
Część osób z kasą za kilka mc będzie też szukać okazji - rozpoczętych budów. Ktoś rozpoczął budowę, stracił pracę i woli sprzedać za niską cenę niż aby bank miał zlicytować za pośrednictwem komornika.
Jeśli zdecydujesz się na budowę to spisz dobrą umowę - mój wykonawca np. kazał mi płacić za wynajem rusztowania :D Dziwne, że młotowiertarki i butów roboczych nie musiałem mu kupić ;) ale to był taki czas, że praktycznie nie było firm do roboty.

Odnośnie Twojego pytania to dom do około 120m2 parterowy wychodzi zazwyczaj taniej od domu z poddaszem/piętrem - no i moim zdaniem lepiej wygląda, jest lepszy w użytkowaniu (brak schodów, brak skosów).

Tak, tak umowy to podstawa dzisiaj. Sam wolałbym parterowy, ale niestety jak już pisałem nie wejdzie na działkę. Co do wyglądu to wiadomo sprawa gustu.

Bardziej wyglądowo odpowiada mi z211, jest mniejszy niż z177 i pewnie będzie też tańszy do wykończenia. Chciałbym do SSZ wybudować bez kredytu, ale czy się uda? Nie wiem czy zdążę w tym roku wystartować, a od przyszłego już trzeba budować z WT2021, a wtedy dom chyba też będzie droższy w budowie?

kryzys
03-04-2020, 11:55
Pomyśl że mają swój projekt domu a w nim nie ma 14 słupów betonowych i innych odziwnień typu płyta fundamentowa z 4 warstw bo tak tworzą radosną twórczość co poniektórzy projektanci a to za darmo nie jest , było ostatnio jak do zrobienia płyty kazał wybrać 2 metry piasku potem chudziak ,piasek znów chudziak i tak szło by wymieniać a koszt ok 90 tys zł , weź teraz takiego pacana i wybudujesz mały dom za 2 mln zł , oni mają fajny prosty projekt i ścianki działowe wg uznania stawiasz , da się da tylko mądrze wybrać .

tentypmich
03-04-2020, 12:13
Pomyśl że mają swój projekt domu a w nim nie ma 14 słupów betonowych i innych odziwnień typu płyta fundamentowa z 4 warstw bo tak tworzą radosną twórczość co poniektórzy projektanci a to za darmo nie jest , było ostatnio jak do zrobienia płyty kazał wybrać 2 metry piasku potem chudziak ,piasek znów chudziak i tak szło by wymieniać a koszt ok 90 tys zł , weź teraz takiego pacana i wybudujesz mały dom za 2 mln zł , oni mają fajny prosty projekt i ścianki działowe wg uznania stawiasz , da się da tylko mądrze wybrać .

Ale tak jest z wszystkim, czytam czasem posty na forach/grupach jak goście budują domy 100m2, za 500 tyś zł :) to tam chyba złote klamki wstawiają, ale kto bogatemu zabroni.

Wracając do tematu, jeżeli będziesz szukał ekip w miarę tanich, nie będziesz miał na podłogach deski czy tam parkietu, kuchni za miliony to pewnie sie uda:)

Frofo007
03-04-2020, 16:28
Co do wyglądu to wiadomo sprawa gustu. ... od przyszłego już trzeba budować z WT2021, a wtedy dom chyba też będzie droższy w budowie?

Mam na myśli to, że dom parterowy 100m2 wygląda jak przeciętny dom pod względem wielkości. Natomiast dom 100m2 (50 parter i 50 góra) wygląda jak taki bardzo mały domek.
Odnośnie WT2021 to ja zaczynałem budowę w 2017 i mam spełnione wymogi WT2021 bo to się opłaca. Dzięki spełnieniu tych wymogów potem mało będzie się wydawać na ogrzanie budynku. Trochę też ciszej będzie w środku a poddasze będzie się mniej nagrzewać.


Ale tak jest z wszystkim, czytam czasem posty na forach/grupach jak goście budują domy 100m2, za 500 tyś zł to tam chyba złote klamki wstawiają, ale kto bogatemu zabroni.

Przed budową też tak myślałem... w praktyce jednak 500tyś zł za dom 100m2 pod klucz z ogrodzeniem, kostką i dobrej jakości materiałami to wcale nie jest dużo.
Niestety to jest tak, że jak się przyoszczędzi na materiałach to po 30 latach pokrycie dachowe będzie do wymiany. Po kilku latach tynk na elewacji będzie miał zielone naloty. Będą wysokie opłaty za ogrzewanie, budynek nie będzie komfortowy itd. Moim zdaniem na taki przyzwoity standard pod klucz (czyli z meblami) trzeba liczyć 4500zł za m2.

tentypmich
03-04-2020, 16:37
Mam na myśli to, że dom parterowy 100m2 wygląda jak przeciętny dom pod względem wielkości. Natomiast dom 100m2 (50 parter i 50 góra) wygląda jak taki bardzo mały domek.
Odnośnie WT2021 to ja zaczynałem budowę w 2017 i mam spełnione wymogi WT2021 bo to się opłaca. Dzięki spełnieniu tych wymogów potem mało będzie się wydawać na ogrzanie budynku. Trochę też ciszej będzie w środku a poddasze będzie się mniej nagrzewać.



Przed budową też tak myślałem... w praktyce jednak 500tyś zł za dom 100m2 pod klucz z ogrodzeniem, kostką i dobrej jakości materiałami to wcale nie jest dużo.
Niestety to jest tak, że jak się przyoszczędzi na materiałach to po 30 latach pokrycie dachowe będzie do wymiany. Po kilku latach tynk na elewacji będzie miał zielone naloty. Będą wysokie opłaty za ogrzewanie, budynek nie będzie komfortowy itd. Moim zdaniem na taki przyzwoity standard pod klucz (czyli z meblami) trzeba liczyć 4500zł za m2.

Czyli warto dopłacić do projektu i budować wg WT2021? tam rekuperacja jest wymagana? Bo różnie piszą.

Na pewno piec gazowy kondensacyjny jest dopuszczalny.

Frofo007
03-04-2020, 18:39
Czyli warto dopłacić do projektu i budować wg WT2021? tam rekuperacja jest wymagana? Bo różnie piszą.

Na pewno piec gazowy kondensacyjny jest dopuszczalny.

Ceny energii cały czas idą w górę. Ja u siebie mam 20cm XPS w podłodze, 20cm grafit na ścianie i od 30 do 45cm wełny w suficie, pompa ciepła + wentylacja mechaniczna. Za ogrzanie 190m2 w marcu zapłaciłem 180zł.
Najlepiej jest skorzystać z jakiegoś kalkulatora energetycznego - cieplowlasciwe.pl - chyba tak ta strona sie nazywala. Tam podac parametry domu i zobaczyc w co oplaca sie zainwestować. Moim zdaniem jeśli coś się zwróci w ciągu 20 lat to warto - bo ceny energii będą rosły i może się okazać, że zwróci się już po kilkunastu latach. Natomiast na stare lata na pewno kasy będzie mało, więc to taka inwestycja na starość aby z niskiej emerytury ogrzać swój dom.
Ja u siebie zastosowałem też np. baterię umywalkową na czujnik zbliżeniowy + perlator zmniejszający przepływ do 1,8l na minutę. Przy prysznicu bateria termostatyczna + obieg ciepłej wody - tak aby od razu leciała ciepła woda, słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę i perlatory oszczędzające wodę w każdym kranie, w którym szybki przepływ nie jest wskazany. Trudno oszacować jak szybko ten zakup się zwróci, ale myślę, że w 2-3 lata przy szambie.
Kolejne udogodnienie to np. brama garażowa otwierana przez telefon z każdego miejsca na świecie. Brama zwróciła się już podczas samej budowy - bardzo dużo rzeczy kupowałem w niższych cenach przez internet i zamiast przyjeżdżać na budowę aby odebrać paczkę - otwierałem bramę i kurier sam ją wkładał do garażu. Gdybym miał tak jeździć to bym na paliwo wydał więcej niż koszt tego udogodnienia.

Podałem kilka przykładów rozwiązań, które zwracają się po kilku do kilkunastu lat i które moim zdaniem warto jest mieć. Bo co z tego, że się tanio wybuduje jak potem koszty utrzymania będą wysokie? Jakbym miał 20-40 lat to też raczej bym dachu z blachy nie robił bo jest szansa, że trzeba będzie go wymieniać na emeryturze (ale tu by trzeba było poczytać bo może te dachy są coraz lepsze).

Johna
27-04-2020, 16:36
Ja buduję według projektu indywidualnego 75mkw parterowy, poddasze nieużytkowe ale dostępne. SSZ wyjdzie mi 95 tyś, buduje wynajęta ekipa. Materiały kupowane w hurtowni budowlanej ale nie typu Castorama czy Obi i u polecanych dostawców raczej nie z najniższej półki i nie po promocjach bo czasu nie mam szukać i kombinować. I dom będzie spełniał standardy WT2021.
Ogólnie to drugi mój dom (budowany) w życiu i teraz wiem że dobra ekipa/wykonawca oraz odpowiedzilny kierownik budowy to podstawa. I nie chodzi o to że ten drogi jest lepszy bo moi są akurat dość tani ale chodzi o podejscie do pracy i solidność. Wtedy każdy dzień budowy to był stres i tysiące wątpliwości, teraz zajeżdżam na budowę z uśmiechem i na luzie obserwuję postępy.
Indywidualny według mnie bardziej ma sens - fakt kosztuje trochę więcej ale od razu jest dostosowany do potrzeb inwestora a każdy przecież ma inne potrzeby. A zmiany w projektach typowych tez kosztują i czasem te koszty znacznie przekraczają taki indywidualny. I warto każy aspekt przemyśleć zanim się zacznie budowę a nie w jej trakcie.

morus666
06-05-2020, 14:25
Ja buduję według projektu indywidualnego 75mkw parterowy, poddasze nieużytkowe ale dostępne. SSZ wyjdzie mi 95 tyś,
Wyjdzie czy wyszedł?

bajprzeznet
08-05-2020, 01:26
Indywidualny jest dobry jeśli wiemy czego konkretnie chcemy w tak małym domu i projektant umie doradzić i wie na czym się skupic - np. łatwośc budowy, prostota pewnych rozwiązań.

Sa projekty małych i prostych domów, np. Czyżyk i podobne, wiadomo szału nie ma, ale z reguły nie są "udziwnione"

Jeśli mówimy o np 150 tys na budowe SAMEGO DOMu, czyli z osobnej kupki płacimy za projekt, przyłącza, odbiory i potem ogarniecie terenu, czyli kostka, brama itp to jest to możliwe. Oczywiście nie full wypas pod klucz, ale w stanie prawie do zamieszkania. Jesli natomiast w tych 150 tys ma byc projekt, adaptacja, przyłącza, geodeta, ogrodzenie, odbiory, kostka na placu itp to moim zdaniem SSZ to maks.

Czy to będzie 60 czy 65 czy 75m2 to koszt moim zdaniem nie bedzie dramatycznie się różnił, nadal to sa zbyt małe różnice.

U mnie 76m2 stan SSZ wyszedł ok 75 tys zł, ale poza dachem i oknami cała robota własna. Z Ekipą było by ok 30-40 tys. więcej. Ale ja naprawdę oszczędzałem, szukałem materiałów, promocji itp. Internet czyni tutaj cuda :)