PDA

Zobacz pełną wersję : Szumy w pionie po wymianie grzejników



dinoole
02-04-2020, 21:31
Witam,
Borykam się z problem szumów w grzejnikach jakie się pojawiły po remoncie i wymianie grzejników z żeliwnych na aluminiowe.
Mieszkam w bloku na parterze.
Wymiana została zrobiona około miesiąc temu i teraz kiedy się wprowadziliśmy tak naprawdę słuchać szumy w 3 z 4 pokoi.
Podczas wymiany grzejników, rury zostały chwilowo zamrożone.

Co ja obecnie sprawdziłem:
- grzejniki odpowietrzyłem- bez efektu,
- przy ustawieniu głowicy termostatycznej na 0 - cały czas słuchać szum, wymieniałem też na inną głowicę, bez efektu
- próbowałem zmniejszyć przepływ wody do grzejnika, czytałem coś o kryzowaniu, ale nie jestem ekspertem i wydaje mi się, że nie mam założonego takiego zaworu, abym mógł wyregulować przepływ wody - załączam zdjęcia, może podpowiecie jak to zrobić,
- myślałem też o odpowietrzeniu pionów, ale nie wiem jak, a pracownicy spółdzielni w obcym okresie nie realizują takich zleceń
- zastanawiałem się też, czy zabudowa pionów ma wpływ na to, że piony są bardziej słyszalne, wcześniej nie były one zabudowane.

Proszę o pomoc w temacie, czy być może na razie dać sobie spokój w temacie i poczekać do przyszłego sezonu grzewczego jak będzie napełniana woda. Zdaję sobie sprawę, że podczas wymiany, poziom wody w całej instalacji mógł spaść i ciśnienie, ale czy to może mieć wpływ ?

442526442527442528442529

LDP05
03-04-2020, 12:19
Nie wiem czy to pomoże...ale to, że ty słyszysz szum to może być:
- przed zaworem zebrały się paprochy z instalacji i tamują przepływ, bez odkręcenia (spuszczenia wody) nie sprawdzisz,
- to samo stało się u twojego sąsiada / na innym grzejniku w tym samy pionie i hałas się niesie.

Rozwiązanie: sprawdzić i wyczyścić, albo włączyć głośniej muzykę.

dinoole
03-04-2020, 17:15
Dzięki za odpowiedz, ale chyba poczekam do nowego sezonu
A do czego służy ten zawór na dole ? Nie wiem czy to się nawet zawór nazywa ? Tam tez jest jakaś regulacja ?

d7d
04-04-2020, 22:44
Przy ustawionej głowicy na "0" to chyba masz zamknięty przepływ wody przez grzejnik?
I wtedy nadal słychać szum w grzejniku czy jednak w pionach?

Odpowietrzenie to ten zaworek na górze grzejnika po prawej stronie - po przeciwnej stronie w stosunku do głowicy.
Lekko odkręca się płaskim śrubokrętem, najpierw syczy powietrze a później leci ciepła lub gorąca woda.

Ten zawór na dolen powinien zamykać powrót wody z grzejnika do instalacji c.o.

fachman19
05-04-2020, 07:09
Zrobiono tylko wymianę grzejników . A nikt nie regulował instalacji. Pompa cyrkulacyjna została stara i na wszelki wypadek za mocna ( bo do innych zaworów).

d7d
05-04-2020, 20:29
Ale to jest instalacja w bloku. Jest więc wiele grzejników przyłączonych do pionu.
Dziwne jest że szumi w sytuacji zamkniętego zaworu. Może zawór jednak nie zamyka się.

fachman19
06-04-2020, 09:35
A jak zamkniesz to grzejniki grzeje? Czasem ciśnienie pompy potrzafi otwierać zamknięte zawory.
Nowoczesne pompy reaguja na zamykanie zaworów zminiejszając obroty . Układy z głowicami termostatycznymi wymagaja takich pomp

dinoole
13-04-2020, 19:25
Jak zamknę grzejniki to nie grzeje.
Tak jak pisałem wcześniej, grzejniki zostały odpowietrzone.
Jeżeli głowica jest za 0 to w jednym pokoju słuchać szum jakby z grzejnika, w drugim pokoju gdy jest na 0, słychać tak jakby szum z pionu, a w trzecim pokoju instalacja działa poprawnie.
Ciekawe jest też to, ze jak np. zmieniam z 3 na 4 szum jest mniejszy.
Zawory, które są na głowicy nie maja kryzowania. Zastanawiam się co jeszcze możemy zrobić ? Może to wina zaworów?