PDA

Zobacz pełną wersję : dom parterowy proporcje bryły do oceny



Szkwar6500
05-04-2020, 11:07
Witam. Dostałem z biura projektowego wizualizację koncepcji naszego domu. Założeniem było zrobienie domu parterowego z jednym pomieszczeniem w najwyższej części domu. Zależało nam na tym żeby tak dopasować proporcje domu , aby optycznie wyglądał zgrabnie ( jak na klasyczny dom parterowy) i nie był zbyt wysoki. Żeby to dodatkowe pomieszczenie nie spowodowało zaburzenia proporcji bryły domu. Kąt dachu wyszedł 30 stopni. Projektanci zaproponowali nam takie rozwiązanie żeby podbitka dachu była na równi z linią drzwi tarasowych. Okapy przez to wyszły 120cm. Proszę o opinie czy spotkaliście się z takim rozwiązaniem. Projektanci twierdzą że według nich wygląda to ładniej niż klasyczne rozwiązanie w którym nad drzwiami tarasowymi jest pas elewacji na grubość nadproża. W tym projekcie nie ma ściany kolankowej. Linia stropu jest schowaną w dachu.

jajmar
05-04-2020, 11:19
I wyszedł grzybek. Wg mnie dach jest ogromny. Za 'cięzki' do takiego domku. Okap 120 też mega , każda krokiew na końcu będzie wymagała podparacia.
Czym motywują kąt 30 stopni bo też spory kąt. Aby okna tarasowe zlicować z podbitką można zrobić wyższe okna, ale zachowując rozsądek aby nie trzeba bylo robić ich za miliony.

Szkwar6500
05-04-2020, 11:36
I wyszedł grzybek. Wg mnie dach jest ogromny. Za 'cięzki' do takiego domku. Okap 120 też mega , każda krokiew na końcu będzie wymagała podparacia.
Czym motywują kąt 30 stopni bo też spory kąt. Aby okna tarasowe zlicować z podbitką można zrobić wyższe okna, ale zachowując rozsądek aby nie trzeba bylo robić ich za miliony.

dzięki za uwagi. Dla nas laików też wydaje się ten dach zbyt duży. W projekcie tym przewidziane jest 3 metrowe zadaszenie tarasu i to też optycznie powiększa dach. Uważamy że duży okap to zaleta, ale wydaje mi się że 90cm do 100cm to jest już rozsądne rozwiązanie. Pewnie dlatego narysowali na 120cm ponieważ jeżeli skrócimy okap to automatycznie podniesie się linia dachu i pojawi się pasek elewacji nad oknami. Nie twierdze że efekt licowanie się okien z podbitką nam się nie podoba. Jednak chcemy mieć dach zgrabny i prosty w budowie bez dodatkowych podparć itp. dodam też że zależało nam na dużej wysokości sufitu w salonie. Obecnie w projekcie wyszło 285cm. Co do kątu 30 stopni to pewnie spowodowane jest to większą przestrzenią dla tego dodatkowe pokoju. Mówili też że 25 stopni wizualnie dla nich nie pasował

Elfir
05-04-2020, 11:45
to trzeba było po prostu w salonie otworzyć przestrzeń po więźbę, bez stropu.

Szkwar6500
05-04-2020, 11:48
to trzeba było po prostu w salonie otworzyć przestrzeń po więźbę, bez stropu.

też jest taka opcja jednak chcemy mieć nowoczesny wystrój domu i w naszym uznaniu lepiej będzie jeżeli otwarta przestrzeń salon jadalnia kuchnia będzie zamknięta w prostokącie

Elfir
05-04-2020, 12:06
akurat otwarcie po więźbę byłoby nowocześniejsze.
Przecież nie musisz zachowywać koloru naturalnego drewna.

https://sztuka-architektury.pl/assets/front/images/content/GukJ7P931bsviyEPXzR1wZLmUKtool2LmeWrfhSC0xZ8S6v2bo OBNKJvvbnt_jadalnia-w-saloniejpg-image(1000x_).jpg

https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-MjD1-t3bF-d8KR_nowoczesna-stodola-ktora-zadziwia-od-zblizenia-sie-do-drzwi-wejsciowych-664x442-nocrop.jpg

Szkwar6500
05-04-2020, 12:49
akurat otwarcie po więźbę byłoby nowocześniejsze.
Przecież nie musisz zachowywać koloru naturalnego drewna.
Myśleliśmy o takim rozwiązaniu na początku. salon można by było fajnie doświetlić świetlikami. Jednak w grę wchodziła by tylko taka opcja żeby całkowicie wykluczyć widoczność elementów drewnianych. Nie wiem czy to jest wykonalne na poziomie rozsądnym cenowo. Boimy się o akustykę oraz problem z dogrzaniem. Salonu z jadalnią i kuchnią robią przestrzeń prawie 50m2

Elfir
05-04-2020, 18:07
jesli skos dachu nie bedzie zaczynał się na 280 cm tylko zaraz za nadprożem okna to przestrzeń nie bedzie taka wysoka.

key1
05-04-2020, 21:54
Projektanci zaproponowali nam takie rozwiązanie żeby podbitka dachu była na równi z linią drzwi tarasowych..

Czy to jest czymś motywowane, czy tylko względy estetyczne?
jeśli estetyczne to musisz samemu sobie odpowiedzieć, czy to ci się podoba...

Szkwar6500
06-04-2020, 21:49
https://iv.pl/images/46ef696aa71f297801c53dd6fdeaaa67.jpg (https://iv.pl/image/GruWI3p)

zdobyłem przekrój z wymiarami. wysokość od podłoża do okapu jedyne 240cm. Nie wiem czy to nie będzie za mało ponieważ część dachowa to 390cm.
mam plan żeby skrócić okapy do 100cm co mi da że wysokość od podłoża do okapów zwiększy się na 255cm. Jeżeli dołożę 1 pustak na ściankę kolankową to okapy podniosą się do wysokości ok 280cm. Dom podniesie się z 631cm do ok 655cm. Co wy na taki zabieg? Czy nie będzie to już wyglądało korzystniej. Wydaje mi się że więcej już nie ma sensu podnosić ponieważ strace na zgrabności. całej bryły

Key ta wysokość dla 240 wg projektantów jest tylko estetyczna. Konstrukcyjnie nie jest to niczym uwarunkowane

key1
06-04-2020, 23:19
widać, że ci się ten projekt nie podoba, lecz szukasz kogoś kto by cię przekonał, że jednak jest fajny....

no cóż - jeśli tobie także się nie podoba - to każ projektantom go zmienić.

jajmar
06-04-2020, 23:29
zdobyłem przekrój z wymiarami. wysokość od podłoża do okapu jedyne 240cm. Nie wiem czy to nie będzie za mało ponieważ część dachowa to 390cm.
mam plan żeby skrócić okapy do 100cm co mi da że wysokość od podłoża do okapów zwiększy się na 255cm. Jeżeli dołożę 1 pustak na ściankę kolankową to okapy podniosą się do wysokości ok 280cm. Dom podniesie się z 631cm do ok 655cm. Co wy na taki zabieg? Czy nie będzie to już wyglądało korzystniej. Wydaje mi się że więcej już nie ma sensu podnosić ponieważ strace na zgrabności. całej bryły



240-mało bardzo mało, zmiana na 100 cm nie wiem jaki ma sens. Dołożenie 'jednego' pustaka konstrukcyjnie niemożliwe, bo potrzebny wieniec czyli 2 'pustaki' -~ 50cm . Ale założenie było że podbitka trafia w okna to Ci po tym zabiegu chatka góralska wyjdzie z dachem 45deg. - może narysuj co planujesz?

Od okna do stropu masz 45 cm o tyle możesz podbitkę nad tarasem podnieść skracając okap. Jak Ci ktoś powie że się nie da bo nie ma nadproża -kłamie albo nie umie. Da się bez ścianek kolankowych.

Sory ale bryła ma fatalne proporcje więc warto je 'stracić'

Kaizen
06-04-2020, 23:42
442708

zdobyłem przekrój z wymiarami. wysokość od podłoża do okapu jedyne 240cm.

15cm izolacji stropu to chyba żart?
Jeżeli podłogę masz równo z poziomem terenu, to prosisz się o kłopoty, bo hydroizolację poziomą masz z 25-30cm poniżej poziomu terenu.
Robienie ściany kolankowej w takiej sytuacji to zbędny wydatek - bo to nie tylko ściana, elewacja, ocieplenie jej z dwóch stron, ale też wieniec.

Mi tam mój okap się podoba. I praktyczny jest (zimą wpuszcza słońce od południa, latem nie i zabezpiecza dosyć skutecznie przed brudzeniem elewacji).

Szkwar6500
07-04-2020, 08:08
15cm izolacji stropu to chyba żart?
Jeżeli podłogę masz równo z poziomem terenu, to prosisz się o kłopoty, bo hydroizolację poziomą masz z 25-30cm poniżej poziomu terenu.
Robienie ściany kolankowej w takiej sytuacji to zbędny wydatek - bo to nie tylko ściana, elewacja, ocieplenie jej z dwóch stron, ale też wieniec.

Mi tam mój okap się podoba. I praktyczny jest (zimą wpuszcza słońce od południa, latem nie i zabezpiecza dosyć skutecznie przed brudzeniem elewacji).

co do podłogi równo z gruntem to jest przekrój poglądowy finalnie na wizualizacji której dawałem na początku jest podłoga wyżej niż grunt. Z tarasu schodzi się na ogródek.

Co do ilości izolacji stropu 15cm to dla mnie to jest za mało. Powinno być chyba około 30cm ?

https://iv.pl/images/a8f196011c3fab0d6430c44447304ed9.jpg (https://iv.pl/image/GrudVOp)

Szkwar6500
07-04-2020, 08:11
240-mało bardzo mało, zmiana na 100 cm nie wiem jaki ma sens. Dołożenie 'jednego' pustaka konstrukcyjnie niemożliwe, bo potrzebny wieniec czyli 2 'pustaki' -~ 50cm . Ale założenie było że podbitka trafia w okna to Ci po tym zabiegu chatka góralska wyjdzie z dachem 45deg. - może narysuj co planujesz?

Od okna do stropu masz 45 cm o tyle możesz podbitkę nad tarasem podnieść skracając okap. Jak Ci ktoś powie że się nie da bo nie ma nadproża -kłamie albo nie umie. Da się bez ścianek kolankowych.

Sory ale bryła ma fatalne proporcje więc warto je 'stracić'

narysowałem i wyglądało by to mniej więcej tak

https://iv.pl/images/c8608622b32849b8af183a549d48535e.jpg (https://iv.pl/image/GrudNFb)

Moje modyfikacje:
- poniesiony wymiar nad stropen z około 20cm na około 50cm, przez co robi sie większa przestrzeń na poddaszu oraz odkrywamy więcej elewacji
- dodatkowo wydaje mi się że okapy 120cm + rynny są zbyt potężne chciałbym zmienić wielkośc okapu na 110cm lub 100cm przez co dodatkowo odkrywamy jeszcze elewacje.

efektem tych zabiegów jest powiększenie przestrzeni na poddaszu
oraz wizualne odkrycie elewacji domu
wydaje mi się że takie proporcje (wysokośc elewacji względem całęgo domu) będą ładniejsze dla oka, a dom przez podniesienie z 6,30m na 6,60m nie spowoduje że ten dom będzie przesadnie duży jak na dom parterowy

nie wiem jak moje wymiary mają się technologi wykonania. Jeżeli pewne wymiary z przyczyn technologicznych
będą sie zmieniać to dopuszczlna jest odchyłka +- 10cm (wysokość elewacji, wysokośc na poddaszu, wysokość domu), ale proszę mnie o tym poinformować

Dodam że wysokość pomieszczeń na parterze 2,85 jest bez zmian i to dla mnie jest ok, ponieważ chcemy mieć dużą przesztrzeń nad głowami w salonie w przypadky
kiedy nie otwieramy całkowicie sufitu

Kaizen
07-04-2020, 12:40
efektem tych zabiegów jest powiększenie przestrzeni na poddaszu
oraz wizualne odkrycie elewacji domu


Nie rób jakichś nierealnych przekroi, bo wyciągniesz błędne wnioski. Dla przykładu u mnie jest 40cm wełny na stropie, do tego słupy podpierające więźbę (wątpię, żeby Twoja opierała się tylko o wieniec przy takiej rozpiętości), belki co powoduje, że sensownie na graciarnię da się wykorzystać tylko pas ze 2m szerokości - więc bez sensu jest robić wszędzie wylewkę czy deskowanie.

Jak policzysz koszt dodatkowych m2 elewacji, ocieplenia ściany kolankowej wewnątrz i z zewnatrz i koszt wieńca to dojdziesz do prostego wniosku, ze to bardzo kosztowna fanaberia.

Co do otwarcia - też mieliśmy taki pomysł. I zrobienie z kawałka poddasza antresoli. Ale to bardzo komplikuje termoizolację i powoduje spore straty ciepła. Konstrukcyjnie też nie jest takie fajne, bo lita płyta żelbetowa ładnie stabilizuje całą konstrukcję.

nowa7
08-04-2020, 18:41
U mnie też architekt chciał coś takiego zrobić podbitka 5cm nad oknem i 250 od gruntu wiązary zrobiliśmy tak że podnieśliśmy to do około 15cmi daliśmy nadbitkę . Na końcowy efekt bedzie trzeba poczekać ale mi już się podoba, daje odpowiednie zacienienie ale nie jest za nisko, no i okapu wyszlo ostatecznie 70cm. Moim zdaniem, a oglądałam mnóstwo domów pod tym kątem, najlepiej wygląda 20-25cm przerwy.
To co tobie zaprojektowali to jakaś wizualna tragedia Jak do tego dasz podbitkę to bedzięsz miał bardzo przytłaczające wrażenie patrząc się ze środka domu. Wiem co mówię bo przy moim niewielkim i wyżej usytuowaym okapie patrząc od środka i tak widać deskę czołową chociaż niewiele.

Szkwar6500
09-04-2020, 10:27
U mnie też architekt chciał coś takiego zrobić podbitka 5cm nad oknem i 250 od gruntu wiązary zrobiliśmy tak że podnieśliśmy to do około 15cmi daliśmy nadbitkę . Na końcowy efekt bedzie trzeba poczekać ale mi już się podoba, daje odpowiednie zacienienie ale nie jest za nisko, no i okapu wyszlo ostatecznie 70cm. Moim zdaniem, a oglądałam mnóstwo domów pod tym kątem, najlepiej wygląda 20-25cm przerwy.
To co tobie zaprojektowali to jakaś wizualna tragedia Jak do tego dasz podbitkę to bedzięsz miał bardzo przytłaczające wrażenie patrząc się ze środka domu. Wiem co mówię bo przy moim niewielkim i wyżej usytuowaym okapie patrząc od środka i tak widać deskę czołową chociaż niewiele.

u mnie oryginalnie w projekcie jest podbitka 240cm nad tarasem, który jest praktycznie na równo z podłogą domu ( może jest 2-3 cm różnicy)
Taras znowu jest 20cm nad gruntem. u mnie raczej by nie pasowała nadbitka. Okapy mam oryginalnie narysowane na 120cm.

Też mam wrażenie że może to być efekt przytłaczający. Moja propozycja jest taka żeby skrócić okapy na 110cm maks 100cmm przez co podbitka będzie 250 maks 260 cm nad oknem.
Ostatecznie chciałbym odnaleść złoty środek pomiędzy długością okapu a wysokością podbitki. Nie chcę podnieść na tyle wysoko żeby nie zepsuć ogólnego pomysłu na wygląd tego domu

nowa7
09-04-2020, 15:16
dobra wkradł się błąd, okap mam na 90cm, 70 to na gotowo po odjęciu styro. U mnie też taras na równi z podłogą i z zewnątrz wyniesiony na 15cm, przerabiałam te twoje dylematy parę miesięcy temu. Ja zrobiłam nadbitkę bo jest na gotowo przy dachu, koszt niewielki jesli się robi deskowanie całości a jedno z głowy, potem mogę sobie zrobić podbitkę tak czy inaczej albo zostawić jak jest. Taraz nadbitki praktycznie nie widać stojąc przed domem.

Szkwar6500
09-04-2020, 18:30
Mam w obecnym domu sufit na wysokości 2.46cm. Przykleilem na suficie na odległość 120cm od sciany taśmę malarską żeby sobie to wszystko zobrazować i powiem szczerze nie wygląda to tragicznie. Może być całkiem fajny efekt. U mnie niema paska nad drzwiami tarasowymi ponieważ są one wysokie na 240cm. Przy standardowym 220cm w takim układzie byłby pasek nad drzwiami na 20cm

Szkwar6500
09-04-2020, 19:02
Projektant mówił że jest to obliczone w taki sposób że w lecie kiedy jest wysoko słońce to ma za zadanie bronić salon i inne pomieszczenia przed przegrzewaniem się. W zimie kiedy słońce jest niżej nad horyzontem wtedy ma lepiej naswietlac i nagrzewa pokoje. U mnie oryginalnie okap jest na 120cm od ocieplenia. Czyli na gotowo