PDA

Zobacz pełną wersję : Mostki trapezowe



arcadiusz
07-04-2020, 06:22
Czy mocowanie paneli na tzw. mostki trapezowe to dobre rozwiązanie. Wszędzie praktycznie tylko to oferują jako mocowanie na blachę trapezową. Jednak trochę się obawiam czy przykręcenie tego tylko na wkręty mostek do blachy jest wystarczające.

tobiasz86
07-04-2020, 06:41
Trudno powiedzieć... U nas bywają porywiste wiatry, ja osobiście się nie zdecydowałem i do trapezu użyłem standardowego rozwiązania w postaci aluminiowych profili. Na 24 ogniwa to koszt ok 2,5-3tys i śpię spokojnie.

arcadiusz
07-04-2020, 07:14
No właśnie, na blachodachówka zalecaja profile mocowane na śruby dwugwintowe, a przecież trapezową to jakby nie patrząc to to samo

mpalys
07-04-2020, 08:00
Mnie to również dziwi.
Dwugwinty piszą że mocować do krokwi nie do łat.
Trapez natomiast tylko do blachy...
Do mnie to również nie przemawia
Zamontowałem dwugwinty w krokwie i śpię spokojnie

miecio 301
07-04-2020, 08:40
Czy mocowanie paneli na tzw. mostki trapezowe to dobre rozwiązanie. Wszędzie praktycznie tylko to oferują jako mocowanie na blachę trapezową. Jednak trochę się obawiam czy przykręcenie tego tylko na wkręty mostek do blachy jest wystarczające.

Mostki to dobre rozwiązanie a zamiast wkrętów nity tzw szczelne

tkaczor123
07-04-2020, 18:49
Mostki to dobre rozwiązanie a zamiast wkrętów nity tzw szczelne

Na standardowych wkrętach bym tego nie montował lepiej kupić "specjalny" wkręt za szt wychodzi ok 1.3zl jak wyrwie to razem z pokryciem dachowym. Jutro w ramach walki z nuda będę montował. Kumpel dodatkowo na śrubach skręcił z drugiej strony dał deskę. Jemu to poleci ale z krokwiami:).

kysztof_2
07-04-2020, 21:53
Nie przesadzał bym ,sam osobiście mam na mostach rok czasu i się nic nie dzieje

kysztof_2
07-04-2020, 21:55
Mam też kilku znajomych co maja instalacje juz po parę lat na mostkach i też nigdy z tym problemu nie było. Dodam tylko że okolice gór :) tak więc wieje halny nie raz że aż miło :)

vr5
08-04-2020, 12:32
Czy mocowanie paneli na tzw. mostki trapezowe to dobre rozwiązanie. Wszędzie praktycznie tylko to oferują jako mocowanie na blachę trapezową. Jednak trochę się obawiam czy przykręcenie tego tylko na wkręty mostek do blachy jest wystarczające.

Mam mocowania własnego pomysłu:

Profil aluminiowy kwadratowy 40 mm przycięty pod kątem ok 45 st by powstał trapez, gdzie góra ma około 40 mm, a dół około 120 mm (rozstaw dolny taki by całość objęła 2 "fale" blachy).. W górnym otwór na śrubę M10 do mocowania szyny AL. a na dole na śruby fi 6 mm. do drewna z łbem 6-ściokątnym. Te fi 6 mają się wkręcić w drzewo pod blachą - jak kto woli to w łatę, lub w krokiew. U mnie w łatę, więc śruba 60 mm. długości. Do tego kapturki gumowo-metalowe o otworze 6,2 mm.
Trzyma solidnie.

kysztof_2
08-04-2020, 20:03
Spoko, wydaję się że jest solidne ale to nie ma żadnego atestu i nie było sprawdzane pod względem wytrzymałości

arcadiusz
13-04-2020, 17:08
Przejrzałem jeszcze raz dach od dołu i raczej będę przykręcał do łat. Ponieważ idą w jednej linii a wkręty farmerskie pokazują w którym miejscu wiercić. Ponieważ mam też dojście od dołu dachu to mogę nawiercić na początku i końcu dachu przeciągnąć sznurek i już będę miał wyznaczoną linie nawiercania.

miecio 301
13-04-2020, 17:57
Przejrzałem jeszcze raz dach od dołu i raczej będę przykręcał do łat. Ponieważ idą w jednej linii a wkręty farmerskie pokazują w którym miejscu wiercić. Ponieważ mam też dojście od dołu dachu to mogę nawiercić na początku i końcu dachu przeciągnąć sznurek i już będę miał wyznaczoną linie nawiercania.

Do łat, co dwugwinty?

arcadiusz
13-04-2020, 18:46
Do łat, co dwugwinty?

Chyba tak, bo jak dam mostki to tylko jedna strona chwyci. pod drugą musiałbym dołożyć odspodu drugi fragment łaty, chyba że np dolną stroną na długie farmery a górną na te specjalne blachowkręty

miecio 301
13-04-2020, 19:14
Dwu gwint to do krokwi, łatę rozszczepi
ja mostki montowałem do odstającego trapezu na sześciu nitach pełnych i łata od spodu nie jest potrzebna

arcadiusz
14-04-2020, 18:40
Dwu gwint to do krokwi, łatę rozszczepi
ja mostki montowałem do odstającego trapezu na sześciu nitach pełnych i łata od spodu nie jest potrzebna. Tylko górna fala często nie jest równo lub wcale nad krokwią i co wtedy?

miecio 301
14-04-2020, 19:35
. Tylko górna fala często nie jest równo lub wcale nad krokwią i co wtedy?

Czy rozmawiamy o takich trapezach jak wcześniej załączyłem? bo jeżeli tak to tutaj dwugwintu się nie stosuje, te trapezy się przykręca albo nituje bezpośrednio do blachy

arcadiusz
18-04-2020, 13:38
Jest jeszcze opcja uchwytów pociętych z profili:

arcadiusz
18-04-2020, 13:50
Jest jeszcze opcja uchwytów pociętych z profila.
Profil można podkleić dwustronną samoprzylepna gumą i skręcić długimi wkrętami 6mm (np do płyty obornickiej) do krokwi na wysokości łat i wtedy jak nie wcelujemy w krokiew to przynajmniej w łate, w góryny otwór wtedy wystarczy podłożyć kawałek łaty i też skręcić. Wada - nie ma regulacji wysokości, musi być w miarę równy dach.
Może ktoś zna symbol takiego profilu gdzie można kupić w całości?

vr5
19-04-2020, 10:55
Wada - nie ma regulacji wysokości, musi być w miarę równy dach.


I słaby przepływ powietrza pod panelami - przegrzewanie się paneli, a co za tym idzie spada sprawność (40 mm, a przy typie jak u @miecio 301 70 mm).

W mojej propozycji jest 80 mm dla przekroju 40 mm, lub 90 mm dla przekroju 50 mm.

arcadiusz
19-04-2020, 16:33
Masz jakieś zdjęcie, jak to Ciebie wygląda?

vr5
19-04-2020, 22:32
Masz jakieś zdjęcie, jak to Ciebie wygląda?

Mam takie zdjęcie. Jutro spróbuję zrobić lepsze pod innym kątem, bo mam w garażu profile i trapezy. To zdjęcie było zrobione na dachu, a teraz są przykręcone panele.

vr5
20-04-2020, 14:55
Załączam zdjęcie - profil montażowy 40x40 2070mm oraz mocowanie wykonane z aluminium w postaci trapezu o przekroju kwadratowym 50 x 50 mm.

443185

Mostek przykręcamy do łaty pod blachą trapezową. U mnie śruba do drewna fi = 6 mm (2 sztuki). Do mostka mocujemy profil aluminiowy przy pomocy śruby fi = 10 mm z gwintem M 10. Jeśli jest inny profil, to inną śrubą. Całość na dachu umocowana jest dobrze.

Trapezy można ciąć przy pomocy szlifierki kątowej z tarczą np o grubości 1 mm, lub piłą ukośnicą z tarczą przeznaczoną do cięcia aluminium.

Slak
20-04-2020, 21:28
Pytanie techniczne.
Jak wkręcacie wkręty? Najpierw wiercicie otwór wiertłem czy "na siłę" od razu w profil i blachę trapezową?

tkaczor123
21-04-2020, 06:04
Załączam zdjęcie - profil montażowy 40x40 2070mm oraz mocowanie wykonane z aluminium w postaci trapezu o przekroju kwadratowym 50 x 50 mm.

443185

Mostek przykręcamy do łaty pod blachą trapezową. U mnie śruba do drewna fi = 6 mm (2 sztuki). Do mostka mocujemy profil aluminiowy przy pomocy śruby fi = 10 mm z gwintem M 10. Jeśli jest inny profil, to inną śrubą. Całość na dachu umocowana jest dobrze.

Trapezy można ciąć przy pomocy szlifierki kątowej z tarczą np o grubości 1 mm, lub piłą ukośnicą z tarczą przeznaczoną do cięcia aluminium.

Ciekawy pomysł, Polak potrafi.

vr5
21-04-2020, 08:34
Pytanie techniczne.
Jak wkręcacie wkręty? Najpierw wiercicie otwór wiertłem czy "na siłę" od razu w profil i blachę trapezową?

W trapezie wiercimy otwory - na dole fi = 6 mm (6,2 mm). a na górze fi = 10 mm. Ten 10 mm do złączenia z profilem montażowym śrubą M10 (25 mm). Mogą być o innych wymiarach dla innego typu profili montażowych. W dach nawiercałem otwory wiertłem fi = 5 mm przez blachę aż do drewna po to by skręcić trapez z konstrukcją dachu bez zbędnych kombinacji. Śruba do drewna z łbem sześciokątnym daje możliwość łatwego dokręcenia kluczem.
Jak widać na pierwszym zdjęciu blacha na dachu jest mocowana do łat przy pomocy wkrętów przystosowanych do śrubokręta krzyżowego, a trapez aluminiowy ma inne wkręty.

arcadiusz
26-04-2020, 06:01
W trapezie wiercimy otwory - na dole fi = 6 mm (6,2 mm).

Napisz jakie to wkręty - rozmiar, czy to są do drewna czy płyt warstwowych

vr5
26-04-2020, 09:57
Napisz jakie to wkręty - rozmiar, czy to są do drewna czy płyt warstwowych

Napisałem. Wystarczy, że przeczytasz.

arcadiusz
26-04-2020, 11:44
Czy pomiedzy mostek a blachę dawałeś jakieś uszczelnienie?

vr5
27-04-2020, 10:55
Czy pomiedzy mostek a blachę dawałeś jakieś uszczelnienie?

Nie dawałem, ale można dać jak kto woli. W samej blasze wierciłem otwory wiertłem 5 mm, więc cieńszym o jeden mm od śruby. W trapezie otwory wiertłem 6 mm (6,2 mm).

Śruby nierdzewne i podkładki uszczelniające można kupić na znanym portalu aukcyjnym wpisując w ich przeglądarkę:

"6x60 WKRĘTY DO DREWNA NIERDZEWNE NA KLUCZ"

"6,2x16 PODKŁADKA Z GUMĄ NIERDZEWNA EPDM"

lub szukać o innych wymiarach.

Slak
09-05-2020, 12:53
A takie wkręty wystarczą? Są właśnie do blachy:
https://www.sklep.asat.pl/pl/p/Blachowkret-M6x25-z-gwintem-podwojnym-A2-podkladka-z-EPDM-/655

I łaty i krokwie mam w nietypowym rozstawie i ciężko dopasować mostki do wymiarów panela...