PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt budowlany do pozwolenia na budowę a instalacje zwnętrzne



gg
07-04-2020, 08:15
Witajcie,
właśnie kupiłam gotowy projekt domu i poszłam do architekta zrobić adaptację. Architekt stwierdził, że do pozwolenia na budowę poza adaptacją i projektem zagospodarowania działki potrzebuję również projekty instalacji zewnętrznych, czyli na odcinku dom-licznik.
I tutaj zdziwiłam się mocno. Kilkanaście lat temu budowałam swój pierwszy dom i żadnych projektów instalacji zew. nie musiałam robić. Były one potem robione na pozwolenie na budowę. Czy to się zmieniło? Czy architekt chce mnie naciągnąć?

Elfir
07-04-2020, 15:11
zawsze były potrzebne, po prostu poprzedni architekt nie wyceniał tego osobno.

gg
07-04-2020, 17:18
zawsze były potrzebne, po prostu poprzedni architekt nie wyceniał tego osobno.

No właśnie nie. Znalazłam projekt przyłącza kablowego do mojego obecnego domu i on był robiony osobno, już po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Jako projekt nie mam na myśli narysowanie przebiegu przyłączy na planie zagospodarowania działki, bo to oczywiście miałam, ale zupełnie oddzielny projekcik z rozwinięciem.

Elfir
07-04-2020, 20:14
po co robić osobne projekty, jak można wszytko na jednej dokumentacji?

gg
08-04-2020, 08:26
Kasa, kasa. Chciałabym robić projekt instalacji zewnętrznej razem z przyłączem, mam taką propozycję od gazowni i wodociągów. Jest dla mnie korzystniejsza.

Stąd moje pytanie, czy faktycznie żeby otrzymać pozwolenie na budowę muszę mieć projekt instalacji zewnętrznych.

Nurek_
08-04-2020, 08:41
Stąd moje pytanie, czy faktycznie żeby otrzymać pozwolenie na budowę muszę mieć projekt instalacji zewnętrznych.

U mnie wystarczyły warunki przyłączenia i chyba dalej tak jest.

gg
08-04-2020, 10:24
A dawno występowałeś o pozwolenie?

Podzwoniłam dzisiaj z rana do innych architektów i jeden mówi, że nie ma potrzeby, a drugi że są potrzebne. Nawet udało mi się dodzwonić do urzędu , ale odpowiedź mnie rozłożyła na łopatki: odpowiedzialność za to bierze projektant. Tyle to ja wiem, tylko po co płacić za coś 2x jeśli to nie jest konieczne.
Nie wiem poprzednim razem nie miałam takich problemów, chyba po prostu się nad tym nie zastanawiałam. A teraz bogatsza w doświadczenia za bardzo wnikam. :)

Może jeszcze ktoś mi podpowie z własnego doświadczenia, czy miał to w projekcie czy nie?

Elfir
08-04-2020, 12:18
ja miałam w projekcie - od skrzynki do domu.
projekt do skrzynki robiły linie przesyłowe.

Nurek_
08-04-2020, 12:42
A dawno występowałeś o pozwolenie?

Pod koniec 2017, ale chyba się nic nie zmieniło od tego czasu. Nie wiem też, co rozumieją przez projekt przyłącza, bo projekcie zagospodarowania miałem zaznaczone planowane przebiegi instalacji - może tylko tyle potrzeba.
Uważam, że wręcz nie ma sensu robić projektów przyłączy do PNB, bo np. prąd robi ZE i kompletnie cie nic nie obchodzi. Z wodą/kanalizacją było tak, że mam na styk ze spadkami kanalizy i było zagrożenie, że będę musiał robić przepompownie. Wodociągi kazały zrobić projekt (zasugerowali też gościa który z nimi współpracuje w takich sprawach), gość pomierzył, posprawdzał i w konsultacji w wodociągami projekt zrobił, że spadki wyszły ok. Wodociągi to zatwierdziły i dopiero na podstawie tego projektu wykonały przyłącze. Więc gdyby architekt zrobił mi projekt przyłącza kanalizy wcześniej, to poszedłby do kosza - chyba, że zrobiłby ta całą robotę którą wykonał gość od projektu przyłącza. Ale wątpię, żeby mu się chciało jeździć po wodociągach, wertować dokumentację, otwierać i mierzyć głębokość studzienek itp.

Lew2
08-04-2020, 17:41
Projekt przyłącza nie może być zawarty w projekcie domu, bo inaczej projekt domu musiałby być uzgadniany z dostawcą mediów. Każdy projekt przyłącza musi być uzgodniony z dostawcą/odbiorcą określonego medium. U mnie na projekcie domu było tylko zaznaczone "projekt przyłącza wg odrębnego opracowania". W przypadku gazu i prądu dostawca wykonał projekt na własny koszt. W przypadku wody musiałem zlecić, uzgodnić i opłacić wykonanie tego projektu zgodnie z wytycznymi dostawcy wody.

Jeśli chodzi o zewnętrzny odcinek instalacji wewnętrznej, to do PnB wystarczy tzw. projekt budowlany, a więc bardzo zgrubny, czyli tani - po prostu kreska na planie, odstępstwo od której zresztą od niedawna jest odstąpieniem nieistotnym.

Kaizen
08-04-2020, 19:31
Projekt przyłącza nie może być zawarty w projekcie domu, bo inaczej projekt domu musiałby być uzgadniany z dostawcą mediów.

Wytłumacz to ministrowi, który w Rozporządzeniu w sprawie zawartości projektu budowlanego zawarł taki zapis:


§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową
[...]
3. Część rysunkowa, sporządzona na mapie, z uwzględnieniem § 7, powinna określać:
[...]
6) układ sieci i instalacji uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń budowlanych, w tym: wodociągowych, ujęć wody ze strefami ochronnymi, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków, oraz określający sposób odprowadzania wód opadowych, z podaniem niezbędnych profili podłużnych, spadków, przekrojów przewodów oraz charakterystycznych rzędnych, wymiarów i odległości, wraz z usytuowaniem przyłączy, urządzeń i punktów pomiarowych;


I tak, starostwo wymaga projektu przyłączy do PnB - ja musiałem zamawiać projekt przyłącza wodociągowego, chociaż fizycznie było wykonane dużo wcześniej, tylko poprzedni właściciel nie dopiął formalności i w wodociągach tego w papierach nie było.

gg
14-04-2020, 07:22
Dzięki za odpowiedzi. Widzę, że to po prostu zależy od urzędu.
Zrobię na razie bez projektów przyłączy, najwyżej jak będą potrzebne to za nie dopłacę i doniosę do urzędu.