PDA

Zobacz pełną wersję : Wznowienie budowy / budowa nowego domu - od czego zacząć



Pudzian299
08-04-2020, 20:21
Dzień dobry
Jestem w posiadaniu małej działki na, której kiedyś była prowadzona budowa, lecz została przerwana. Od 15 lat nic się tam nie dzieje.
Stan surowy parter i pierwsze piętro.
Od razu pojawia się pytanie, czy warto wznowić budowę? Dodam, że mury są w dobrym stanie.

Zanim jednak przystąpię do budowy, to muszę uzbroić działkę. Na obecną chwilę jest nieuzbrojona i nie posiada drogi.
Od czego zacząć i gdzie mogę załatwić formalności?
Co do prądu to obecnie wystąpiłem do Taurona o koszty przyłączenia prądu.
Natomiast nie wiem co zrobić z drogą. Droga urywa się około 150 przed moją działką. Względem planów zagospodarowania droga ma przebiegać przy granicy mojej działki i iść dalej gdzie ma być w przyszłości osiedle bloków. Lecz na obecną chwilę jej nie ma. Co z tym faktem zrobić? Gdzie się udać?
Nie chcę ponosić kosztów za przedłużenie drogi, która ma powstać, tylko nie wiadomo czy powstanie za 2, 5 czy 10 lat... a budować chciałbym się najpóźniej w przyszłym roku.
Ogólnie do zabudowań najbliższych jest 100-150 metrów czy koszta związane z uzbrojeniem działki nie okażą się zabójcze jak dla mnie.
Pozdrawiam

Elfir
08-04-2020, 21:38
Musisz wykonać nowy projekt. Zgodny z obecnym MPZP i wymaganiami technicznymi.
Czy wykorzystasz w nim istniejące mury czy nie, to już twoja decyzja. Czy pasuje układ?

Wystąpić o pozwolenie na budowę.

Ogólnie do zabudowań najbliższych jest 100-150 metrów czy koszta związane z uzbrojeniem działki nie okażą się zabójcze jak dla mnie.
Będą wysokie i pytanie czy firma wodno-kanalizacyjna będzie zainteresowana rozbudową sieci.


Droga jeśli jest na mapie wydzielona, to możesz sobie za zgodą właściciela (gmina?) utwardzić.
Kolejne koszta.

pewnie koszta uzbrojenie terenu, droga wyjdą podobnie jak gdybyś miał kupić uzbrojoną działkę.

boconek03
08-04-2020, 22:46
Chyba, że jest aktualne PNB i dziennik budowy uzupełniony to wtedy przepisanie pozwolenia na budowę.

Pudzian299
09-04-2020, 17:56
Musisz wykonać nowy projekt. Zgodny z obecnym MPZP i wymaganiami technicznymi.
Czy wykorzystasz w nim istniejące mury czy nie, to już twoja decyzja. Czy pasuje układ?

Układ mógłby pasować tylko potrzebuję architekta, który stworzy nowy projekt na wzór tego co już stoi. Może, ktoś ma do polecenia kogoś w Krakowie lub w okolicach?



Ogólnie do zabudowań najbliższych jest 100-150 metrów czy koszta związane z uzbrojeniem działki nie okażą się zabójcze jak dla mnie.
Będą wysokie i pytanie czy firma wodno-kanalizacyjna będzie zainteresowana rozbudową sieci.


Droga jeśli jest na mapie wydzielona, to możesz sobie za zgodą właściciela (gmina?) utwardzić.
Kolejne koszta.

pewnie koszta uzbrojenie terenu, droga wyjdą podobnie jak gdybyś miał kupić uzbrojoną działkę.

Droga jest wyznaczona, Cały plan zagospodarowania tam jest. Tam gdzie mam działkę, będzie osiedle domków około 100 metrów dalej juz osiedle bloków. Od połnocnej strony do budowanych bloków jest około 70 metrów. Miejsce sie powoli rozwija, więc i kanalizacja musi tam powstać tak samo droga.
Tylko nie wiem kiedy, a nie chciałbym za wszystko sam teraz płacić. Rozumiem dołożenie do tego i poniesienie koszów, ale płacić za coś, co w najbliższych latach musi powstać.

Elfir
09-04-2020, 20:39
W najbliższych latach może nic nie powstać, jak wpadniemy w recesję z powodu wirusa.

boconek03
09-04-2020, 20:53
Wirus wirusem, ale znam takie miejsca w Krakowie gdzie powinna być kanalizacja od wielu lat a do dzisiaj nie ma więc nie licz, że to będzie w perspektywie kilku lat zrobione.
Zawsze możesz zapytać w MPWiK Kraków.

Pudzian299
09-04-2020, 23:39
Jak wpadniemy w recesje to mieszkania stanieją. Więc jak nie dom to mieszkanie.
A kanalizacja tam powstaje dookoła. 50 metrów na północ już się budują bloki. 50 metrów na zachód będą bloki. 150 metrów na wschód są domy.
Więc za kilka lat kanalizacja albo będzie przebiegać przy działce, albo w odległości 30 metrów. Tak samo droga tam musi powstać. Przez dwadzieścia lat w okolicy nic sie nie działo. Natomiast ostatnie 3 lata są bardzo intensywne w rejonie. Ale czekanie kolejnych 3-5 lat nie chce już czekać.

boconek03
10-04-2020, 10:42
To nie rozumiem czego od nas oczekujesz skoro wiesz kiedy powstanie kanalizacja i droga.

Pudzian299
27-04-2020, 21:21
1. Pytanie do mediów, czy spotkaliście się z taką sytuacją, że wszystko ma być pociągnięte za kilka lat (prąd, kanalizacja, droga) a ja chciałbym to przyśpieszyć bo czekanie kolejnych 5 lat mi się nie uśmiecha a płacić za podłączenie mediów 200 tyś też mi się nie kalkuluje.
2. Jaki może być koszt drogi utwardzonej o długości ok 150 m?
3. Jak już media sobie ogarnę ( jestem w trakcie wyliczania kosztów podłączenia) to potrzebuję sprawdzonego architekta. Czy macie kogoś do polecenia kto dostosuje projekt do istniejącego już zabudowania?
4. Czy macie do polecenia konstruktora, który oceni stan obecnie stojącego budynku
5. Czy macie do polecenia kogoś, kto może wycenić wartość działki?

Clinu
01-05-2020, 10:31
Zacząłbym od wyceny działki. Koszt drogi jeśli mówimy o samym tłuczniu, tak by była podbudowa pod coś więcej to już koszty około 100 zł za m2, bez fajerwerków, a to zależy od gruntów i uzgodnienia projektu drogi z zarządcą.
Już samo to daje Ci koszty liczone w dziesiątkach tysięcy.

Apacer
01-05-2020, 18:35
Przyłącza wykonasz na swój koszt, żadne przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, energetyczne i gazowe nie pociągnie nitki do jednej budowy, nawet jeśli za te "parę lat" powstaną inne budynki obok Ciebie. W późniejszym czasie możesz przyłącze odsprzedać bez vatu.

Pudzian299
07-05-2020, 19:46
Super dzięki za informacje, a macie do polecenia firmę, która może wykonań taką drogę?
Lokalizacja działki jest na tyle korzystna, że może mi się opłacać, zainwestować kilkadziesiąt tysięcy w media i drogę.

Pudzian299
14-05-2020, 21:20
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi wszystko idzie w dobrym kierunku.
Mam do was jeszcze jedną prośbę: Czy macie do polecenia zaufane konstruktora, który oceni stan obecnie stojącego budynku?