PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż oparty o dom



pepexy
12-04-2020, 11:19
Dzień dobry,


szukałem i są różne podobne tematy, ale niestety nie rozwiązują moich pytań. Dlatego proszę o pomoc.

Planuję budować garaż, którego jedną ścianą będzie ściana stojącego od ok 10 lat domu:
1) powierzania garażu to 5,5x5,15 metra,
2) dach jednospadowy,
3) materiał beton komórkowy (?), może coś innego co polecacie,
4) miejsce budowy - mazowieckie,
5) w miejscu gdzie ma być garaż jest położona kostka, która zostanie, poza miejscem, gdzie będą fundamenty.

I teraz moje pytania:
1) rozumiem, że musi mieć fundament?
2) jak głęboki fundament od poziomu kostki?
3) jak szeroki fundament? Szerokość pasowałby mi max 20cm - ze względu na taką szerokość kostki, co ułatwiałoby jej ściągnięcie,
4) czy fundament (wylewka) może być równo z kostką, czy trzeba powyżej, czyli czy trzeba szalować?
5) czy bloczki szerokości 18 cm wystarczą na ściany? Może mogą być węższe? Może muszą być szersze? Może jakiś inny budulec?
6) czy do wsparcia dachu przy ścianie trzeba budować jakieś podpory, czy wystarczy belka przykręcona do ściany? Dodam, że ściana jest ocieplona styropianem (5 cm),
7) czy skos na tych 5,5 m może być od 3,5 m wysokość przy domu do 2,5 m po drugiej stronie?

Będę wdzięczny ze wszelkie podpowiedzi.

jajmar
12-04-2020, 17:32
Garaż jak to określiłeś oparty o dom (dach wiszący na ścianie domu) z formalnego punktu widzenie to rozbudowa istniejącego budynku w związku z tym potrzebne jest pozwolenie na rozbudowę budynku oprocz projektu garażu inwentaryzacja stanu istniejącego wraz z opinią o stanie technicznym budynku.

pepexy
13-04-2020, 09:52
Bardzo dziękuję za wskazówkę. Wezmę to pod uwagę, ale to chyba nie zmienia znacząco odpowiedzi na moje pytania.

dez
13-04-2020, 10:09
Zmienia o tyle że to wszystko o co pytasz będziesz miał w projekcie, który musisz zdobyć żeby za kilka chwil nie dostać nakazu rozbiórki.

pepexy
13-04-2020, 15:26
Szanowni Formowacze. Bardzo Wam dziękuję za zwrócenie uwagi na inne kwestie, niż te, o które pytałem. Chwała Wam za to. Ja natomiast, pytam o inne sprawy, których rozstrzygnięcie pozwoli mi ustalić, ile to może kosztować, ile może wymagać pracy po mojej stronie, jak rozmawiać z fachowcami. Oczywiście, że decydujące będzie słowo starostwa/fachowca/projektanta, ale jeśli ktoś może podpowiedzieć, jaka powinna być głębokość fundamentu, czy grubość bloczka, będę wdzięczny. Chyba dla takich celów funkcjonuje forum :) Potrzeba, bądź nie, projektu nie spowoduje raczej zmiany praw fizyki :)

jajmar
13-04-2020, 17:55
I teraz moje pytania:
1) rozumiem, że musi mieć fundament?
2) jak głęboki fundament od poziomu kostki?
3) jak szeroki fundament? Szerokość pasowałby mi max 20cm - ze względu na taką szerokość kostki, co ułatwiałoby jej ściągnięcie,
4) czy fundament (wylewka) może być równo z kostką, czy trzeba powyżej, czyli czy trzeba szalować?
5) czy bloczki szerokości 18 cm wystarczą na ściany? Może mogą być węższe? Może muszą być szersze? Może jakiś inny budulec?
6) czy do wsparcia dachu przy ścianie trzeba budować jakieś podpory, czy wystarczy belka przykręcona do ściany? Dodam, że ściana jest ocieplona styropianem (5 cm),
7) czy skos na tych 5,5 m może być od 3,5 m wysokość przy domu do 2,5 m po drugiej stronie?



Potrzeba, bądź nie, projektu nie spowoduje raczej zmiany praw fizyki :)

Projekt fizyki nie zmienia ale narzuci rozwiązania niekoniecznie identyczne z tymi które my opiszemy.

1.- Tak
2.- zgodnie ze strefa przemarzania
3. Raczej 20cm to za mało,
4. NIe rozumiem co masz na myśli fundament-wylewka. Ściana fundamentowa może być równo z kostką.
5. Ściana nośna min 18cm
6. Brak podpór -proejkt pozwolenie, podpory - mniej papierów
7. Odp w miejscowym planie i materiale do krycia

dez
13-04-2020, 18:10
1) rozumiem, że musi mieć fundament?
Oczywiście że musi.

2) jak głęboki fundament od poziomu kostki?
https://sozosfera.pl/wp-content/uploads/2016/12/images/zdjecia_artykuly/przemarzanie/strefy_przemarzania.jpg
Zależy od lokalizacji inwestycji.
3) jak szeroki fundament? Szerokość pasowałby mi max 20cm - ze względu na taką szerokość kostki, co ułatwiałoby jej ściągnięcie,

20cm na 99% będzie za mało, a ile konkretnie to zależy od kilku czynników, decyduje projektant.

4) czy fundament (wylewka) może być równo z kostką, czy trzeba powyżej, czyli czy trzeba szalować?
Warto wyprowadzić trochę ponad kostkę żeby było jak zaizolować PAPĄ (odciąć drogę wilgoci).

5) czy bloczki szerokości 18 cm wystarczą na ściany? Może mogą być węższe? Może muszą być szersze? Może jakiś inny budulec?
Gazobeton 18 wystarczy, jeśli ma być cieńsza ściana to skłaniałbym się ku silikatom. Ale ostateczna decyzja należy do projektanta.

6) czy do wsparcia dachu przy ścianie trzeba budować jakieś podpory, czy wystarczy belka przykręcona do ściany? Dodam, że ściana jest ocieplona styropianem (5 cm),
Teoretycznie można do ściany, ale wszystko zależy od tego czym chcesz kryć dach.

7) czy skos na tych 5,5 m może być od 3,5 m wysokość przy domu do 2,5 m po drugiej stronie?
Jak powyżej, zależy czym chcesz kryć. Dla dachówki to zdecydowanie za mały spad, ale decha i papa wystarczy, blachą trapezowa też.


Tak naprawdę to złe założenia przyjąłeś, pomysł żeby przykleić do istniejącego budynku garaż w taki sposób jest lekko słaby. Zastanów się nad wybudowaniem całkowicie niezależnego garażu tuż obok istniejącego budynku. Jeśli już koniecznie chcesz tak zrobić to pomyśl o konstrukcji szkieletowej.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-04-2020, 18:47
Planuję budować garaż, którego jedną ścianą będzie ściana stojącego od ok 10 lat domu

to już jest błędne podejście ! aby jedna ściana projektowanego obiektu była ścianą istnejącą.
- dom 10-o letni już swoje "stoi" i swoje "osiadł", tak więc nowy obiekt " przyklejony do istniejącego musi mieć DYLATACJĘ !
w przeciwnym wypadku sama DYLATACJA się zrobi, zazwyczaj w formie ciekawych zarysowań ścian, pęknięć, itp.

pepexy
14-04-2020, 14:07
Forumowicze! Bardzo dziękuję za wskazówki, zwłaszcza tę dotyczącą opierania się o dom. Myślałem, że będzie prościej i taniej, a wychodzi, że niekoniecznie.