PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiany w projekcie w trakcie budowy.



Kamil4
13-04-2020, 13:40
Witam,

Zamierzam w tym tygodniu zgłosić w starostwie budowę domu mieszkalnego ale zastanawiam się czy w moim przypadku nie byłoby lepiej wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Mam gotowy projekt po adaptacji i zastanawiam się nad zmianą sposobu ogrzewania. W chwili obecnej dom ma ogrzewanie gazowe zasilane ze zbiornika na gaz. Zastanawiam się nad powietrzną pompą ciepła ale jeszcze nie jestem pewny czy jest to najlepsze dla mnie rozwiązanie. Jeśli zdecyduję się na pompę ciepła w trakcie budowy, chciałbym zrezygnować z komina oraz zmienić ogrzewanie na poddaszu na ogrzewanie podłogowe.

Czy wprowadzenie powyższych zmian w przypadku budowy domu na zgłoszenie jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku budowy domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

pandzik
13-04-2020, 13:45
Wpis do dziennika. Wszystko. Sposób ogrzewania to nieistotna zmiana. Szczególnie jak idzies w stronę rozwiązania bardziej ekologicznego. Ale poczekaj na opinie fachowców w tej kwestii.

Kaizen
13-04-2020, 14:34
Czy wprowadzenie powyższych zmian w przypadku budowy domu na zgłoszenie jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku budowy domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Pytaj projektanta - to on kwalifikuje, co jest zmianą istotną, a co nie i to on odpowiednio to dokumentuje.

asolt
13-04-2020, 15:50
Wpis do dziennika. Wszystko. Sposób ogrzewania to nieistotna zmiana. Szczególnie jak idzies w stronę rozwiązania bardziej ekologicznego. Ale poczekaj na opinie fachowców w tej kwestii.

Zmiana systemu ogrzewania a w zasadzie zmiana zródła ciepła wiaze sie ze zmianą charakterystyki energetycznej budynku. Moze sie okazac ze przy zmianie nie zostanie spelniony warunek Ep i co wtedy? To ze rozwiazanie bedzie bardzie ekologiczne nie ma znaczenia, moze sie zdarzyc ze przejscie na ogrzewanie czystym pradem spowoduje przekroczenie Ep ponad wymagany, czy taki budynek moze byc odebrany przez PINB?. Moim zdaniem nie powinien, ale problem jest w tym ze nikt tego nie sprawdza. Nie spotkałem sie z przypadkiem powtórnego przeliczenia charakterystykii energetycznej. Nie znaczy to jednak ze tak nie bedzie w przyszłosci.

Kaizen
13-04-2020, 20:54
Nie spotkałem sie z przypadkiem powtórnego przeliczenia charakterystykii energetycznej. Nie znaczy to jednak ze tak nie bedzie w przyszłosci.

Nie wiem, jak w innych PINBach wygląda formularz - zgłoszenie zakończenia budowy (http://nbip.pl/pinb/i/?i=42571) u mnie wymagało podania przez inwestora parametrów energetycznych i sposobu ogrzewania. Jak poda nieprawdziwe EP, system grzewczy czy U przegród i okien i się pod tym podpisze, to wprowadza urzędnika w błąd. A za to grozi odpowiedzialność karna.

asolt
13-04-2020, 22:08
Nie wiem, jak w innych PINBach wygląda formularz - zgłoszenie zakończenia budowy (http://nbip.pl/pinb/i/?i=42571) u mnie wymagało podania przez inwestora parametrów energetycznych i sposobu ogrzewania. Jak poda nieprawdziwe EP, system grzewczy czy U przegród i okien i się pod tym podpisze, to wprowadza urzędnika w błąd. A za to grozi odpowiedzialność karna.

Moim zdaniem w przypadku róznic w parametrach przegród lub/i sposobie ogrzewania, wentylacji urzednik powinien zażądać poprawionej/aktualnej charakterystyki energetycznej. Nie ma innej mozliwosci aby sprawdzic czy po zmianie, Ep jest zgodne z wymaganiami.

Nurek_
14-04-2020, 07:31
Zamierzam w tym tygodniu zgłosić w starostwie budowę domu mieszkalnego ale zastanawiam się czy w moim przypadku nie byłoby lepiej wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.


Ogólnie uważam, że lepiej jest budować na pozwolenie. Dokumentacja, papierologia jest w zasadzie ta sama, tyle że pozwolenie musisz odebrać - jedna wizyta w urzędzie więcej. Ale jeśli w czasie budowy będziesz chciał jakąś zmianę istotną, to w przypadku zgłoszenia przechodzisz całą procedurę od początku. Przy pozwoleniu sprawę załatwia aneks do projektu.

Kamil4
15-04-2020, 20:12
Dziękuję za odpowiedzi na mój post.
Udało mi się dzisiaj skontaktować z projektantem który robił adaptacje projektu i zasugerował żebym wystąpił o pozwolenie na budowę.

AnkeNowa
05-06-2022, 16:55
Wiecie jak wygląda kwestia zmiany dachówki, chodzi mi o ceramikę, ale w projekcie mam wpisany koramic, a wolałabym :spam:, ze względu na cenę i dostępność. Muszę zgłaszać to gdzieś? Dom już się buduje.

Sativum
06-06-2022, 09:11
dachówka, to dachówka. Nikt po dachu nie będzie chodził i sprawdzał czy to jest ten wzór, co wpisany w projekt.
Marka, model dachówki ma charakter poglądowy. Inna sprawa, jeśli chodzi o zmianę materiału, a przez to i ciężaru.