PDA

Zobacz pełną wersję : Segment + 35m2 ogródka - czy warto instalować GWC? Pytanie



wic1
14-04-2020, 13:19
Witam wszystkich

Szanowni, w planach zakup segmentu ok 165m2 z ogródkiem 35m2 na tyłach. Myślałem o rekuperacji w celu zastosowania intensywnej antysmogowej filtracji powietrza (to główny powód). Wraz z rekuperacja pojawił się temat GWC żwirowego bo co do rurowego usłyszałem że to bywa różnie.

Rekuperatory jakie poleciły mi 2 firmy to.... Wanas Classic, Thessla i Zehnder.
https://www.zehnder.pl/produkty-i-systemy/komfortowa-wentylacja-wnetrz/galeria-produktow
http://thesslagreen.com/products/centrale-wentylacyjne/

W obu przypadkach słyszę "a po co ten gruntowy wymiennik (żwirowy)" jak to grzałkę ma a i tak będzie dobrze.
W jednym usłyszałem, "a jednemu panu instalowaliśmy GWC rurowy na 70m2 i nic to nie dawało a sporo kosztowało".

Co szanowni myślicie o tych rekuperatorach z GWC?
Podkreślam, że działki mam 35m2 więc typowy rurowy mija się chyba z celem. Prędzej żwirowy.
Też nie wiem czy taki wymiennik rurowy nie zapadnie się przy poruszaniu się po nim albo od nadmiaru ciężaru gruntu (nie wiem!?).

Co myślicie o GWC i o ich opłacalności względem wymienionego metrażu? (z 165m2 odpada ok 20 na garaż i wiatrołap)

Pozdrawiam wszystkich w tych trudnych czasach.

Elfir
14-04-2020, 22:40
bez jaj :)

wic1
15-04-2020, 23:47
bez jaj :)

:) ?

Elfir
16-04-2020, 10:16
Przerost formy nad treścią. Już sam żwirowiec - stosunek zysków do nakładów jest kontrowersyjny a ty go chcesz pchać na mikroskopijną działeczkę?

wic1
18-04-2020, 15:23
Przerost formy nad treścią. Już sam żwirowiec - stosunek zysków do nakładów jest kontrowersyjny a ty go chcesz pchać na mikroskopijną działeczkę?

Dlatego pytam :) Każdy ma swoje zdanie i wiele sugestii. Generalnie usłyszałem wstępnie, że to takie dobre i skuteczne i na taka działeczkę idzie bez problemu zmieścić taki żwirowy, że będzie wydajniejszy jak typowy rurowy. No i będzie można z działki bez problemu korzystać bez obaw o zapadnięcie, zgniecenie rur a zarazem ma być wydajniejszy przy mniejszym rozmiarze działki.

Wiadomo, takie wylczenia na wlocie i wylocie rekuperatora to jedno. Pytanie jak to wpływa na kubaturę budynki i czy faktycznie coś daje przy danym przepływie?

Ci co to robia mówia tak a inni ze raczej nie :P


I teraz kogo sluchac?

Dlatego pytam czy ktos moze nie ma doswiadczen w tym zakresie. Zakopanie kilku rur i wysypanie tony zwiru nie powinno chyba az tyle kosztowac?

Dlatego pytam :)

?Jakies sugestie>?

wic1
24-04-2020, 20:21
Przerost formy nad treścią. Już sam żwirowiec - stosunek zysków do nakładów jest kontrowersyjny a ty go chcesz pchać na mikroskopijną działeczkę?

Wiecie, problem w tym, że jak się o tym czyta to proponują żwirowe do mikro działek bo właśnie ma być wydajniejszy i trwalszy niż rurowy.