PDA

Zobacz pełną wersję : Segment 165m2 - jaki rekuperator? Wanas, Thessla, Zehnder a może inny?



wic1
14-04-2020, 14:24
Witam wszystkich

Szanowni, w planach zakup segmentu ok 165m2 z ogródkiem 35m2 na tyłach. Myślałem o rekuperacji w celu zastosowania intensywnej antysmogowej filtracji powietrza. Wraz z rekuperatorem rozważam GWC ale to oddzielny temat.

Rekuperatory jakie poleciły mi 2 firmy to.... Wanas Classic, Thessla i Zehnder.
https://www.zehnder.pl/produkty-i-systemy/komfortowa-wentylacja-wnetrz/galeria-produktow
http://thesslagreen.com/products/centrale-wentylacyjne/

Co szanowni myślicie o tych rekuperatorach z GWC?
Podkreślam, że segment ma mieć ok 165m2 z czego odpadnie ok 20m2 na garaż, wiatrołap i kotłownię. .

Firma mówi, że założy "jaki chcę" rekuperator ale też trudno mi ocenić co jest dobre a co warte swojej ceny za możliwości.

Pozdrawiam wszystkich w tych trudnych czasach.
Zdrowia wszystkim.

Rolik
20-04-2020, 11:55
witam jestem użytkownikiem od 12 lat reku firmy Provent Mistral https://www.pro-vent.pl/rekuperatory/mistral-pro/ i polecam go
przez 12 lat była wymiana 1 szt wentylatora (bo zaczął głośno chodzić)(filtry bardzo tanie)
teraz w nowym domu tez mam zamontowany Provent mistral + filtr antysmogowy
pozdrawiam.

Owczar
23-04-2020, 09:43
A ja bym wziął coś z ERV. Np Aeris next ERV lub z tańszych Izzifast ERV.

Chyba, że zimą skręcisz na min i będziesz liczył na zyski bytowe z kuchni i łazienki. Nawet teraz, kiedy nie ma mrozu, a powietrze jest suche jak wiór, deficyt wody wynosi ok 4,5g/m3. Jak w ciągu godziny przewentylujesz 150m3 to masz 675g wody na godzinę i 16,2kg na dobę. Nie ma szans tego zrekomepensować zyskami bytowymi - chyba, że wyłączysz wentylację. Tylko po co ją zakładać? ;)

wic1
22-05-2020, 05:57
A ja bym wziął coś z ERV. Np Aeris next ERV lub z tańszych Izzifast ERV.

Chyba, że zimą skręcisz na min i będziesz liczył na zyski bytowe z kuchni i łazienki. Nawet teraz, kiedy nie ma mrozu, a powietrze jest suche jak wiór, deficyt wody wynosi ok 4,5g/m3. Jak w ciągu godziny przewentylujesz 150m3 to masz 675g wody na godzinę i 16,2kg na dobę. Nie ma szans tego zrekomepensować zyskami bytowymi - chyba, że wyłączysz wentylację. Tylko po co ją zakładać? ;)

ERV? Tzn odzysk wilgoci? Też rozważam tylko te lepsze marki mają wtedy wyższą cenę. Z resztą zastanawiam się czy ich nei brać skoro tyle firm je zakłada to pewnie jest w tym jakiś sens. (trwalsze? wydajniejsze? albo łatwiejszy dostęp do części zamiennych?)

wic1
22-05-2020, 05:59
Moi znajomi kwestię wilgotności załatwili dwoma tańszymi nawilżaczami powietrza które kotłowały dzień w dzień ;P
Co prawda nie wiem jak tam ze skutecznością tego rozwiązania bo nie byłem u nich od czasów epidemii.

nowaenergia
23-05-2020, 13:25
Moi znajomi kwestię wilgotności załatwili dwoma tańszymi nawilżaczami powietrza które kotłowały dzień w dzień ;P
Co prawda nie wiem jak tam ze skutecznością tego rozwiązania bo nie byłem u nich od czasów epidemii.

Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, nie ma białego osadu z kamienia "na wszystkim"
przy nawilżaniu powietrza w ten sposób?

Kaizen
23-05-2020, 14:23
Moi znajomi kwestię wilgotności załatwili dwoma tańszymi nawilżaczami powietrza które kotłowały dzień w dzień ;P

Mi nawilżacz Eldom NU5 nie wyrabiał w największe mrozy w pokoju 12m2. Ale powiedzmy, że to da się przeboleć. Tyle, że to oznacza, nawet po odjęciu łazienek, kuchni i pomieszczenia technicznego, trzeba z 7 nawilżaczy na mały dom. Czyli zakup kosztuje jakieś 1200zł.

Każdy ciągnie ze 30W. Niech będzie nawet średnio 20W. To mamy 140W dodatkowego poboru prądu 24/7 w sezonie grzewczym.

Do tego woda demineralizowana albo osmoza, żeby nie było nalotu na wszystkim.

I trzeba pamiętać o dolewaniu wody i dezynfekcji, bo przez nawilżacz przelatuje brudne powietrze i pojawia się różowe życie i jakieś glut się robi w wodzie.

W zakupie, porównując nawet z tanimi nawilżaczami, wcale ERV nie wychodzi dużo drożej w porównaniu z tym samym rekuperatorem z w wersji bez odzysku wilgoci. Za to "używanie" odzysku wilgoci w rekuperatorze nie kosztuje nic - ani pieniędzy, ani pracy. Więc różnica się dosyć szybko zwróci.

Owczar
23-05-2020, 17:04
Nawilżacze pokojowe to chybiony pomysł. Reku z odzyskiem wilgoci to bezobsługowe rozwiązanie i nie potrzebuje dodatkowej energii.
Żeby odparować 16kg na dobę potrzeba naprawdę sporo energii, nawet jeśli przez ewaporacje. BO ultradźwięków nie biorę nawet pod uwagę.

nowaenergia
23-05-2020, 20:07
Mi nawilżacz Eldom NU5 nie wyrabiał w największe mrozy w pokoju 12m2. Ale powiedzmy, że to da się przeboleć. Tyle, że to oznacza, nawet po odjęciu łazienek, kuchni i pomieszczenia technicznego, trzeba z 7 nawilżaczy na mały dom. Czyli zakup kosztuje jakieś 1200zł.

Każdy ciągnie ze 30W. Niech będzie nawet średnio 20W. To mamy 140W dodatkowego poboru prądu 24/7 w sezonie grzewczym.

Do tego woda demineralizowana albo osmoza, żeby nie było nalotu na wszystkim.

I trzeba pamiętać o dolewaniu wody i dezynfekcji, bo przez nawilżacz przelatuje brudne powietrze i pojawia się różowe życie i jakieś glut się robi w wodzie.

W zakupie, porównując nawet z tanimi nawilżaczami, wcale ERV nie wychodzi dużo drożej w porównaniu z tym samym rekuperatorem z w wersji bez odzysku wilgoci. Za to "używanie" odzysku wilgoci w rekuperatorze nie kosztuje nic - ani pieniędzy, ani pracy. Więc różnica się dosyć szybko zwróci.

Kurcze masakra jakaś.... Można kupić Theslę z ERV?

Kondensat
23-05-2020, 20:19
Nie można.Z tego co zaobserwowałem to reku z wymiennikiem entalpicznym jest dużo droższe od zwykłego,niestety

Owczar
23-05-2020, 22:29
Różnica jest nie większa niż koszt nawilżaczy do wszystkich pokoi. A Kaizen już podsumował jak wygląda zabawa z nawilżaczami.

_John
24-05-2020, 11:39
Nie można.Z tego co zaobserwowałem to reku z wymiennikiem entalpicznym jest dużo droższe od zwykłego,niestety

To raczej kwestia czasu:

Recair becomes CORE!
Now that the world is in transition, so is Recair. Together with two other market leaders in Energy Recovery, dPoint Technologies from Vancouver Canada and Paul Lüftung from Reinsdorf Germany, Recair is now part of the company CORE Energy Recovery Solutions. A stronger team. With experts in membrane and heat exchanger technology working hard developing the next generation higher efficiency ERV products that will give our customers a competitive advantage.

This has no impact in the way we work, our current product range or how you can contact us.

Follow our remarkable transition at CORE Energy Recovery Solutions - Europe and experience how we can improve life to its CORE.

nowaenergia
24-05-2020, 12:12
To raczej kwestia czasu:
Tzn. że Thesla planuje wprowadzić entalpiczne wymienniki w reku?

Interesuje mnie dobre urządzenie polskiego producenta, ze sterowaniem aplikacją (bez panelu na ścianie) , automatycznym bilansowaniem strumieni nawiew - wyciąg, algorytmem sterowania w funkcji poziomu CO2 i wilgotności, idealnie by było gdyby wymiennik odzyskiwał wilgoć z powietrza usuwanego. Wydajność od 350 do 500 m3/h.

Może Pan coś polecić? Widzę, że zna Pan branżę...

_John
24-05-2020, 21:53
Tzn. że Thesla planuje wprowadzić entalpiczne wymienniki w reku?

Interesuje mnie dobre urządzenie polskiego producenta, ze sterowaniem aplikacją (bez panelu na ścianie) , automatycznym bilansowaniem strumieni nawiew - wyciąg, algorytmem sterowania w funkcji poziomu CO2 i wilgotności, idealnie by było gdyby wymiennik odzyskiwał wilgoć z powietrza usuwanego. Wydajność od 350 do 500 m3/h.

Może Pan coś polecić? Widzę, że zna Pan branżę...

Thessla stosuje wymienniki Recair który własnie połączył siły z CORE (producentem membran, do wymienników odzyskujących wilgoć).
Zapewne w niedługim czasie, Recair zaprezentuje odpowiednik swoich konstrukcji w wersji odzyskującej, a stąd krótka droga do tego by go mieć w produktach Thessla.

Niestety nie znam polskiego produktu spełniającego wszystkie Twoje założenia.

Owczar
24-05-2020, 22:18
Rok temu, gdy rozmawiałem z działem rozwoju, to twierdzili, że w ogóle nie planują wymienników entalpicznych, bo według nich to złe rozwiązanie. Pracowali nad nawilzaczem kanałowym ale parowanie miało odbywać się w wysokiej temperaturze. Nawilżacza chyba do tej pory nie ma... Albo jest w fazie testów.
Biorąc pod uwagę, że mój średnio 6-8kWh energii zimą (ale z pompy ciepła z COP 3), to trzeba by liczyć ponad 100zl miesięcznie za samo nawilżanie przy wymianie 150m3/h.

Może rzeczywiście ThesslaGreen zaoferuje w końcu coś z wymiennikiem entalpicznym, ale od premiery membrany do wersji produkcyjnej, znając ThesslaGreen minie minimum rok.

Odnośnie sterowania, szukaj czegokolwiek z modbus. Home assistant daje o wiele większe możliwości niż np air mobile w ThesslaGreen.

nowaenergia
24-05-2020, 23:14
Rok temu, gdy rozmawiałem z działem rozwoju, to twierdzili, że w ogóle nie planują wymienników entalpicznych, bo według nich to złe rozwiązanie. Pracowali nad nawilzaczem kanałowym ale parowanie miało odbywać się w wysokiej temperaturze. Nawilżacza chyba do tej pory nie ma... Albo jest w fazie testów.
Biorąc pod uwagę, że mój średnio 6-8kWh energii zimą (ale z pompy ciepła z COP 3), to trzeba by liczyć ponad 100zl miesięcznie za samo nawilżanie przy wymianie 150m3/h.

Może rzeczywiście ThesslaGreen zaoferuje w końcu coś z wymiennikiem entalpicznym, ale od premiery membrany do wersji produkcyjnej, znając ThesslaGreen minie minimum rok.

Odnośnie sterowania, szukaj czegokolwiek z modbus. Home assistant daje o wiele większe możliwości niż np air mobile w ThesslaGreen.

Ok, dziękuję za informację. Muszę w najbliższym czasie na coś się zdecydować...

nowaenergia
24-05-2020, 23:51
Thessla stosuje wymienniki Recair który własnie połączył siły z CORE (producentem membran, do wymienników odzyskujących wilgoć).
Zapewne w niedługim czasie, Recair zaprezentuje odpowiednik swoich konstrukcji w wersji odzyskującej, a stąd krótka droga do tego by go mieć w produktach Thessla.

Niestety nie znam polskiego produktu spełniającego wszystkie Twoje założenia.

Szkoda, wg mnie to podstawa dobrego systemu wentylacji...

Z tego co wyczytałem, to nie tyle RecAir połączył siły z Core co po prostu został kupiony przez koncern Zehnder, który jest właścicielem CORE (dawny PAUL)

Kaizen
25-05-2020, 00:44
W teorii Paul/Core mają identyczne wymiary, co RecAir. Zamierzałem się pokusić o wstawienie Paul do swojego starego rekuperatora, ale Izzifast wyszedł z tysiąc złotych drożej, niż sam wymiennik (wymiennik trudno znaleźć a do tego w moim starym reku był sporo dłuższy czyli i droższy).
Zaślepienie odpływu skroplin, to nie problem. Nie znalazłem powodu, dla którego coś miałoby nie działać po takim prostym przeszczepie. Więc to trochę dziwne, że nieliczni producenci mają opcję z wymiennikiem ERV.

Ymon
25-05-2020, 08:41
Polskie rekuperatory reQnet można kupić w wersji z wymiennikiem entalpicznym. Różnica między zwykłym HRV a ERV w nich to około 1500 zł, więc dużo taniej niż w Zehnderze, a producent wymiennika ten sam. Problemów z suchym powietrzem zimą będzie mniej, ale wiadomo, to zależy też od innych czynników.



Interesuje mnie dobre urządzenie polskiego producenta, ze sterowaniem aplikacją (bez panelu na ścianie) , automatycznym bilansowaniem strumieni nawiew - wyciąg, algorytmem sterowania w funkcji poziomu CO2 i wilgotności, idealnie by było gdyby wymiennik odzyskiwał wilgoć z powietrza usuwanego. Wydajność od 350 do 500 m3/h.


Centrale reQnet mają wbudowane czujniki i działają automatycznie, poza tym mają kilka innych fajnych nowatorskich rozwiązań, jak wbudowane wifi - montowałem kilka sztuk w tym roku i klienci są zadowoleni, więc mogę je spokojnie polecić.

nowaenergia
25-05-2020, 09:01
Polskie rekuperatory reQnet można kupić w wersji z wymiennikiem entalpicznym. Różnica między zwykłym HRV a ERV w nich to około 1500 zł, więc dużo taniej niż w Zehnderze, a producent wymiennika ten sam. Problemów z suchym powietrzem zimą będzie mniej, ale wiadomo, to zależy też od innych czynników.

Super, zapoznam się z ofertą. Dzięki za info.

_John
25-05-2020, 12:49
Centrale reQnet mają wbudowane czujniki i działają automatycznie, poza tym mają kilka innych fajnych nowatorskich rozwiązań, jak wbudowane wifi - montowałem kilka sztuk w tym roku i klienci są zadowoleni, więc mogę je spokojnie polecić.

reQnet oferuje w mniejszej cenie wszystko to co już od dość dawna można spotkać w produktach z zagranicy.

Warto zawczasu zdecydować się czy w domu będzie centralna automatyka - polecam wtedy sprawdzić opcje i po jakim protokole można komunikować się z centralą.
Dla zwykłego użytkownika, który oczekuje od centrali powiadomienia w telefonie o wymianie filtrów, lub możliwości tymczasowej zmiany nastaw pracy - urządzenie z wbudowanym webserwerem będzie w zupełności wystarczające.

Ja jestem zdania, że warto dołożyć do droższego rozwiązania tylko wtedy jeśli pociągnie to za sobą większą autonomię pracy.
Zakres obsługi centrali kupionej za 5 cyfrowe kwoty, powinien sprowadzać się do okresowej wymiany filtrów.
Z resztą ma poradzić sobie automatyka wykorzystując do tego czujniki (ciśnienia, wilgotności, CO2 itp)

I nie mówię tu o budżetowych rozwiązaniach.
Prosta automatyka w postaci 2 czujników CO2 i 2 regulatorów przepływu (parter+poddasze) to dobre 6k pln, a do tego trzeba jeszcze centralę, która potrafi regulować wydajność od ciśnienia w kanale.

nowaenergia
25-05-2020, 13:16
reQnet oferuje w mniejszej cenie wszystko to co już od dość dawna można spotkać w produktach z zagranicy.

Warto zawczasu zdecydować się czy w domu będzie centralna automatyka - polecam wtedy sprawdzić opcje i po jakim protokole można komunikować się z centralą.
Dla zwykłego użytkownika, który oczekuje od centrali powiadomienia w telefonie o wymianie filtrów, lub możliwości tymczasowej zmiany nastaw pracy - urządzenie z wbudowanym webserwerem będzie w zupełności wystarczające.

Ja jestem zdania, że warto dołożyć do droższego rozwiązania tylko wtedy jeśli pociągnie to za sobą większą autonomię pracy.
Zakres obsługi centrali kupionej za 5 cyfrowe kwoty, powinien sprowadzać się do okresowej wymiany filtrów.
Z resztą ma poradzić sobie automatyka wykorzystując do tego czujniki (ciśnienia, wilgotności, CO2 itp)

I nie mówię tu o budżetowych rozwiązaniach.
Prosta automatyka w postaci 2 czujników CO2 i 2 regulatorów przepływu (parter+poddasze) to dobre 6k pln, a do tego trzeba jeszcze centralę, która potrafi regulować wydajność od ciśnienia w kanale.

Rozumiem, że poleca Pan Reqnet?

Owczar
25-05-2020, 13:43
Wygląda interesująco. Poza wifi posiada rest api, więc z home assistant będzie gadał bez potrzeby użycia protokołu modbus.

Obudowa ze stali nierdzewnej, sensory, entalpiczny wymiennik, system stałego przepływu. I cena też spoko.

_John
26-05-2020, 00:09
Rozumiem, że poleca Pan Reqnet?

Nie wypowiem się odnośnie trwałości, bo produkt jest krótko na rynku.
Jeśli chodzi o wyposażenie/możliwości oferuje najwięcej za niewielką cenę.

nowaenergia
26-05-2020, 08:00
Nie wypowiem się odnośnie trwałości, bo produkt jest krótko na rynku.
Jeśli chodzi o wyposażenie/możliwości oferuje najwięcej za niewielką cenę.

Dziękuję za opinię, chyba się zdecyduję - najbardziej do mnie przemawia Reqnet V ERV. Pomijając kluczowe zalety, o których pisano wcześniej, dodatkowo jest dosyć płaski, wyjścia kanałów idą w jednej płaszczyźnie blisko ściany - dobrze się wkomponuje w aranżację garażu, ma ciekawe wentylatory EBM (widać markę na filmie na YT..be)
Widać, że ktoś włożył dużo pracy w ten produkt.

Caste_
27-05-2020, 09:23
Spokojnie możesz montować reQnet, wersje V i H montowałem u kilku klientów i są bardzo zadowoleni bez problematyczne na dobrych pod zespołach i Polskiej produkcji, nie ma konieczności dokładania skrzynki filtracyjnych obok centrali bo masz już w reQnet jest kieszeń na filtr F9 a jest to bardzo ważne- ponieważ ludzie mijają problem w gęstej zabudowie z jakością powietrza- jak "kopciucha" mają u sąsiada.

Owczar
27-05-2020, 09:39
To filtr plisowany?

nowaenergia
27-05-2020, 10:22
Spokojnie możesz montować reQnet, wersje V i H montowałem u kilku klientów i są bardzo zadowoleni bez problematyczne na dobrych pod zespołach i Polskiej produkcji, nie ma konieczności dokładania skrzynki filtracyjnych obok centrali bo masz już w reQnet jest kieszeń na filtr F9 a jest to bardzo ważne- ponieważ ludzie mijają problem w gęstej zabudowie z jakością powietrza- jak "kopciucha" mają u sąsiada.

Dziękuję za informację, widziałem te filtry na filmach (ytb) wzbudzają zaufanie, przypominają filtry kabinowe w autach - ciekawe czy ktoś by kupił merca, bmw czy skodę z filtrami w postaci kawałka tkaniny G4 ;)

Owczar
27-05-2020, 11:01
Tylko ich żywotność będzie niestety krótka.

nowaenergia
27-05-2020, 11:16
Tylko ich żywotność będzie niestety krótka.

Z czego wynika krótka żywotność? Wydaję się, że powinno być odwrotnie, powierzchnia filtra plisowanego jest wielokrotnie większa od filtra płaskiego...

Caste_
27-05-2020, 11:34
Jeden z klientów zakupił sobie czujnik "Chiński"za około 200 pln - na dworze miał pm1- 79 mg/m3 , pm2.5 - 102 mg/m3 , pm10- 118 mg/m3 , a wewnątrz przy zastosowanym filtrze M5 i F9 - pm1 - 8 mg/m3, pm2.5- 9 mg/m3 , pm10 - 14 mg/m3 . w grudniu 2019 roku- i oceniał że w jakości powietrza stanowczo czuć różnicę, a przed założeniem filtra F9 miał wewnątrz domu PM2.5 - 40-50 mg/m3. Więc robi to na prawdę robotę.
A co do filtra to ten - https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/filtry-do-rekuperatora-req-v400-550-8966

Kaizen
27-05-2020, 11:55
Z czego wynika krótka żywotność? Wydaję się, że powinno być odwrotnie, powierzchnia filtra plisowanego jest wielokrotnie większa od filtra płaskiego...

Nie od filtra płaskiego, a od M5 czy G4. Nie tylko od razu ma większe opory, większy ma opór końcowy, to jeszcze szybciej się zapycha, bo więcej pyłów wyłapuje. Ciekawe, jak sobie z równoważeniem przepływów przy tak zmiennych i różnych oporach poradzą wentylatory i sterownik. Bo nawet przy czystych filtrach przy nawiewie na max wywiew musi chodzić na znacząco niższych obrotach dla równowagi. A co dopiero przy trochę zużytych (do 450Pa wg norm).
Jak się okaże, że rocznie z tysiąc zł trzeba będzie wydawać na filtry, to wszyscy będą dorabiać płaskie za złotówkę i wymieniać co dwa tygodnie.

nowaenergia
27-05-2020, 12:33
.... szybciej się zapycha, bo więcej pyłów wyłapuje.

Dla mnie to akurat jest zaleta, co do żywotności i oporów to jednak będę się upierał, że powierzchnia materiału filtracyjnego jest kluczowa.

Kaizen
27-05-2020, 13:39
Dla mnie to akurat jest zaleta, co do żywotności i oporów to jednak będę się upierał, że powierzchnia materiału filtracyjnego jest kluczowa.

Dla mnie kluczowa jest cena, gdy mogę ten sam efekt uzyskać na różne sposoby. :)
Wolę wymieniać nawet co dwa tygodnie kawałek szmaty za złotówkę, niż co 4 czy 6 tygodni filtr za 6 dych + przesyłka.
Nie zmienia to faktu, że filtr o większej skuteczności zapcha się szybciej, niż o mniejszej przy tej samej powierzchni. Ba, prefiltry niewiele wyłapują, bo najwięcej jest najdrobniejszych pyłów (wystarczy popatrzeć, jak mała jest różnica między PM10 a PM 2,5 - a to właśnie ilość pyłów większych od 2,5 a mniejszych od 10). Więc szybkość zapychania dokładniejszego filtra jest znacznie większa nawet, jak przed nim jest wstępny.
Ciekawe, czy jak rocznie wydasz ponad cztery stówki na M5 i ponad siedem stówek na f7/f9 to dalej będziesz zachwalał te plisy.

nowaenergia
27-05-2020, 14:19
Dla mnie kluczowa jest cena, gdy mogę ten sam efekt uzyskać na różne sposoby. :)
Wolę wymieniać nawet co dwa tygodnie kawałek szmaty za złotówkę, niż co 4 czy 6 tygodni filtr za 6 dych + przesyłka.
Nie zmienia to faktu, że filtr o większej skuteczności zapcha się szybciej, niż o mniejszej przy tej samej powierzchni. Ba, prefiltry niewiele wyłapują, bo najwięcej jest najdrobniejszych pyłów (wystarczy popatrzeć, jak mała jest różnica między PM10 a PM 2,5 - a to właśnie ilość pyłów większych od 2,5 a mniejszych od 10). Więc szybkość zapychania dokładniejszego filtra jest znacznie większa nawet, jak przed nim jest wstępny.
Ciekawe, czy jak rocznie wydasz ponad cztery stówki na M5 i ponad siedem stówek na f7/f9 to dalej będziesz zachwalał te plisy.

No tak, można by to przeliczać na różne sposoby (np. rzucenie palenia, ograniczenie wyjść na pizze czy do kina z dziećmi może dać większe roczne oszczędności), to kwestia indywidualnego podejścia. Kiedyś w Krakowie udało mi się sfotografować coś takiego:
444573


Dlatego dla mnie możliwość zastosowania dobrego filtra w systemie wentylacji jest zaletą.

Kaizen
27-05-2020, 14:54
Dlatego dla mnie możliwość zastosowania dobrego filtra w systemie wentylacji jest zaletą.

Zawsze masz taką możliwość przy rekuperacji. Jakbym miał płacić ponad tysiąca rocznie za wkłady to pewnie bym wybrał e-mocarza albo coś podobnego. Tylko po co, jak mam to samo kilkadziesiąt razy taniej niewielkim nakładem pracy?

pawel93
27-05-2020, 15:11
Nie ma co przesadzać M5 - 60 pln, F9 - 65 pln - komplet na cały reku to 2szt. m5 i 1 szt f9 - to 185 pln, 3 wymiany w roku to 555 pln

Kaizen
27-05-2020, 15:13
Nie ma co przesadzać M5 - 60 pln, F9 - 65 pln - komplet na cały reku to 2szt. m5 i 1 szt f9 - to 185 pln, 3 wymiany w roku to 555 pln

M5 - 4 wymiany w roku. F9 - dobre pytanie. Ale na pewno częściej. Obstawiam 4-6 tygodni średnio.

pawel93
27-05-2020, 15:25
Wystarczy dbać o filtry i raz na dwa tygodnie je odkurzyć i spokojnie na dwóch kompletach można zimę pokonać, a na kolejnym okres letni. Nikt nie wymienia filtrów co 4-6 tygodni bo wtedy w żaden sposób nie było by to opłacalne, i mało kto by sobie pozwolił na taka częstotliwość.

nowaenergia
27-05-2020, 16:12
Zawsze masz taką możliwość przy rekuperacji. Jakbym miał płacić ponad tysiąca rocznie za wkłady to pewnie bym wybrał e-mocarza albo coś podobnego. Tylko po co, jak mam to samo kilkadziesiąt razy taniej niewielkim nakładem pracy?

Już ustaliliśmy wcześniej, że to nie jest to samo.

Kaizen
27-05-2020, 21:03
Wystarczy dbać o filtry i raz na dwa tygodnie je odkurzyć

Nie, nie wystarczy. Filtr filtruje całą swoją grubością, nie tylko na powierzchni.


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=442235




Już ustaliliśmy wcześniej, że to nie jest to samo.

Oczywiście, że to różne metody osiągnięcia tego samego efektu.
Jeżeli na mierniku efekt ten sam, to czemu wybrać wielokrotnie droższe rozwiązanie?


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=437290

Owczar
28-05-2020, 00:02
Według mnie najlepsza opcja to duży filtr kieszeniowy. Po pół roku opory na G4/M5/F8 wzrosły o 10%. G4 i F8 w obudowie 250 clean box od ThesslaGreen. Gdybym miał czyścić filtry co miesiąc lub wymieniać co 6 tygodni, to by mi się odechciało filtrowania i nie chodzi nawet o kasę a o święty spokój.

nowaenergia
28-05-2020, 08:00
Nie, nie wystarczy. Filtr filtruje całą swoją grubością, nie tylko na powierzchni.






Oczywiście, że to różne metody osiągnięcia tego samego efektu.
Jeżeli na mierniku efekt ten sam, to czemu wybrać wielokrotnie droższe rozwiązanie?

Jestem pewien, że Pana doświadczenie w zakresie wentylacji jest nieporównywalne do mojego - ale to zdjęcie mnie zupełnie nie przekonuje.

nowaenergia
28-05-2020, 08:11
Według mnie najlepsza opcja to duży filtr kieszeniowy. Po pół roku opory na G4/M5/F8 wzrosły o 10%. G4 i F8 w obudowie 250 clean box od ThesslaGreen. Gdybym miał czyścić filtry co miesiąc lub wymieniać co 6 tygodni, to by mi się odechciało filtrowania i nie chodzi nawet o kasę a o święty spokój.

Czy w tym rozwiązaniu jest jakiś system ograniczający rozwój drożdży, bakterii, pleśni itp. na tym filtrze? Pół roku oddychać przez brudną szmatę... - zakładam, że ilość zanieczyszczeń separowanych przez filtr kieszeniowy i plisowany jest podobna.
Jaki jest koszt wymiany zestawu filtrów?
Czy wkład G4 można zastąpić M5 w rozwiązaniu Thessla?

Owczar
28-05-2020, 09:34
Producenci zalecają wymianę filtrów co 6 miesięcy. Czy są tam dobre warunki do rozwoju pleśni i grzybów? Latem może trochę bardziej, ale przy tak intensywnym wietrzeniu raczej ciężko.

Skuteczność obu na początku jest podobna, ale problem jest inny z plisowanym. Ma bardzo małą powierzchnię wymiany, przez co szybko się zabrudzi. Spowoduje to zwiększenie oporów, a zwiększone opory spowodują wypychanie tego syfu z filtra więc straci skuteczność. Jest wątek o filtrach antysmogowych.

U siebie mam za filtrami nawilżacz z lampą UV, która ma na celu eliminację mikroustrojów. A z China jadą już do mnie części do zbudowania czujnika smogu przed i za filtrami.

nowaenergia
28-05-2020, 10:49
Producenci zalecają wymianę filtrów co 6 miesięcy. Czy są tam dobre warunki do rozwoju pleśni i grzybów? Latem może trochę bardziej, ale przy tak intensywnym wietrzeniu raczej ciężko.

Skuteczność obu na początku jest podobna, ale problem jest inny z plisowanym. Ma bardzo małą powierzchnię wymiany, przez co szybko się zabrudzi. Spowoduje to zwiększenie oporów, a zwiększone opory spowodują wypychanie tego syfu z filtra więc straci skuteczność. Jest wątek o filtrach antysmogowych.

U siebie mam za filtrami nawilżacz z lampą UV, która ma na celu eliminację mikroustrojów. A z China jadą już do mnie części do zbudowania czujnika smogu przed i za filtrami.

Ok, rozumiem. Moje spostrzeżenia bazują na filtrach samochodowych. Jak się długo nie wymienia to zwyczajnie śmierdzą.

Owczar
28-05-2020, 12:37
Na czas budowy przeznaczyłem swoje stare auto na budowóz. Praktycznie przez 2 lata nie zmieniałem filtra i szczerze mówiąc nie czułem żadnego zapachu. Choć nie twierdzę, że to dobra praktyka nie wymieniać go :)

Kaizen
28-05-2020, 13:32
Producenci zalecają wymianę filtrów co 6 miesięcy.

Pe-flex zaleca co 90 dni wymieniać M5. F7 i F9 częściej.
Filtry się zapychają i wzrastają ich opory. Jak widać też pył wchodzi wgłąb filtra i finalnie spada skuteczność filtracji. Co miesiąc i tak warto zajrzeć - a wymiana kawalka filtra to kilkadziesiąt sekund i jak kosztuje złotówkę to czemu nie wymienić profilaktycznie?
Fotki filtrów w wątku, z którego zdjęcie swoich cytowałem.

Owczar
28-05-2020, 15:34
Na początku chodziłem i zaglądałem, ale teraz po prostu nie widzę potrzeby.
Thessla filtr M5 zaleca wymieniać co 20-30 tygodni.

Mam na wszystkich filtrach presostaty ustawione na 100Pa, ale nie sygnalizowały konieczności wymiany. Zmierzyłem z ciekawości pobór centrali przed i po wymianie. Przy 180m3/h różnica była na poziomie 2-3W. 43W vs 41W po wymianie. Czyli tyle co nic.

Aczkolwiek będę sobie monitorował poziom PM-ów za filtrami żeby widzieć czy są zużyte.

nowaenergia
29-05-2020, 19:08
Czy reku jak w temacie mają "inteligentną" nagrzewnice wstępną jak Aeris (Zehnder)

444646


Czy ktoś wie jak to działa?

_John
29-05-2020, 22:45
Czy reku jak w temacie mają "inteligentną" nagrzewnice wstępną jak Aeris (Zehnder)
Czy ktoś wie jak to działa?

Sama w sobie nagrzewnica inteligentna nie jest.
Ważne jest jej sterowanie.
Te rozwiązania "płynne" oparte są o przekaźniki SSR.

Thessla to ma.

Za niecały 1000 PLN kupisz gotowca do zamontowania na kanale - teoretycznie więc, każdy rekuperator można wyposażyć w taką nagrzewnicę.

nowaenergia
30-05-2020, 06:13
Sama w sobie nagrzewnica inteligentna nie jest.
Ważne jest jej sterowanie.
Te rozwiązania "płynne" oparte są o przekaźniki SSR.

Thessla to ma.

Za niecały 1000 PLN kupisz gotowca do zamontowania na kanale - teoretycznie więc, każdy rekuperator można wyposażyć w taką nagrzewnicę.

Czy jest Pan pewien....? Ta grzałka z tej nowej Thessli 4 to jak by z innej epoki była... nie wygląda jak ta z Zehndera w dodatku jest umieszczona przerażająco blisko wentylatora...
444660

Ymon
30-05-2020, 07:36
Czy jest Pan pewien....? Ta grzałka z tej nowej Thessli 4 to jak by z innej epoki była... nie wygląda jak ta z Zehndera w dodatku jest umieszczona przerażająco blisko wentylatora...
444660

Rozwiązanie Thesli to zwykła grzałka oporowa, która miała czasy świetności w pierwszej połowie zeszłego stulecia z kombinowanym sterowaniem, a tylko Zehnder i Reqnet mają nowoczesne, półprzewodnikowe grzałki PTC.
Cytując "internety": Elementy grzejne PTC (ang. Positive Temperature Co-efficient) posiadają tzw. dodatni współczynnik temperaturowy. W praktyce oznacza to spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury, aż do charakterystycznego dla danego typu elementu grzejnego punktu. Po osiągnięciu swojej temperatury charakterystycznej, element PTC przechodzi do pracy w stanie ustalonym. Elementy grzejne PTC posiadają własność samoregulacji mocy w zależności od aktualnej temperatury, która to z kolei uzależniona jest od odbioru ciepła od powierzchni elementu.

_John
31-05-2020, 22:27
Rozwiązanie Thesli to zwykła grzałka oporowa, która miała czasy świetności w pierwszej połowie zeszłego stulecia z kombinowanym sterowaniem, a tylko Zehnder i Reqnet mają nowoczesne, półprzewodnikowe grzałki PTC.
Na pewno docenią to użytkownicy, którym taka grzałka padnie po gwarancji.
Tą w Thessli, kupisz za 100 PLN, ta do Zhendera będzie kosztować 3000 PLN ;)

nowaenergia
01-06-2020, 08:53
Na pewno docenią to użytkownicy, którym taka grzałka padnie po gwarancji.
Tą w Thessli, kupisz za 100 PLN, ta do Zhendera będzie kosztować 3000 PLN ;)

Poważnie aż tyle.... przecież termowentylator w elektromarkecie z grzałką PTC 2 KW kosztuje około 100 zł a jest tam jeszcze obudowa, wentylator i kawałek elektroniki.

Czy ktoś wymieniał już grzałkę w Thesli? Naprawde to taki awaryjny element?

_John
01-06-2020, 12:07
Czy ktoś wymieniał już grzałkę w Thesli? Naprawde to taki awaryjny element?
Wątpię, bo to:

zwykła grzałka oporowa, która miała czasy świetności w pierwszej połowie zeszłego stulecia
Raczej bezawaryjne.
O nowoczesnych grzałkach PTC, zdania nie mam - poczekamy zobaczymy.

Ekspert HEATPEX
10-06-2020, 11:22
Rozwój bakterii i pleśni można ograniczyć wybierając system antybakteryjny system rekuperacji.
System HEATPEX ARIA w badaniach przeprowadzonych przez niezależne laboratorium uzyskał 99% skuteczność antybakteryjną - w praktyce oznacza to że w laboratorium na dwie grupy próbek rury (grupa próbek rury bez dodatku antybakteryjnego oraz z dodatkiem) nałożono bakterie wraz z pożywką i przez 24 godziny obserwowano przyrost lub redukcję bakterii. W przypadku rury HEATPEX ARIA zaobserwowano po 24h redukcję ilości bakterii powyżej 99%.

Zachęcam do zapoznania się ofertą firmy oraz zadawania pytań przez PW lub e-mail [email protected], oraz do dyskusji w temacie:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?364248-System-rekuperacji-dystrybucji-powietrza-HEATPEX-ARIA

Redakcja
22-06-2020, 12:38
Firma Hetapex ma profil ekspercki. Ma więc prawo do takich postów.

wic1
28-08-2020, 18:43
Czy w tym rozwiązaniu jest jakiś system ograniczający rozwój drożdży, bakterii, pleśni itp. na tym filtrze? Pół roku oddychać przez brudną szmatę... - zakładam, że ilość zanieczyszczeń separowanych przez filtr kieszeniowy i plisowany jest podobna.
Jaki jest koszt wymiany zestawu filtrów?
Czy wkład G4 można zastąpić M5 w rozwiązaniu Thessla?

Witam,

Swoją drogą pomyślałem, że gdyby na czerpni rekuperatora zamontować jakąś spiralkę która by generowała ruch wirowy (jak w odkurzaczach cyklonowych) i zamontować w niej jakiś pojemnik na dnie to jest spora szansa, że owa czerpnia rekuperatora by zadziałała jak odkurzacz cyklonowy i by zbierała brud (a z pewnością większą część) do pojemnika.

W ten sposób mamy czustrze filtry, czystrze powietrze itd :)

PS: Ja jestem prawie zdecydowanny na rekulerator HRH 5 (czy jakoś tak). Dystrybuowany przez firmę ALEXA. Drogie to ale można podpiąć moduł klimatyzujący który (i tu temat jest dyskusyjny) ma chłodzić cały dom.

Za faktem chłodzenia przemawiają zapewnienia firmy, montera który ma w biurze owy rekuperator i twierdzi, że chłodzi. Nie tak jak klimatyzator że wali -10 stpnie C w kanałach a zbija temperaturę powietrza wlatującego do optymalnej. A przyunajmniej tak ma działać. Thesla i zehnder mnie już tu zbesztali, że oni też to mają i czemu u nich nie założę.

No więc tak... po pierwsze moduły klimatyczne w ich jednostkach są drogie w pierun i wychodzą ok 20k rekuperator z modułęm. Po drugie moc ich modułów to ok 2-5kw.

Tymczasem zapewniają mnie z alexy, że jednostkę chłodzącą na dachu zamontować można na tyle mocną że odprowadzanie spokojnie powinno schłodzić dom.



Teraz czekam na krytykę :P

Kaizen
28-08-2020, 19:50
Teraz czekam na krytykę :P

Jakoś jak w nocy mi leci 12 czy 13* to jest to za mało, żeby znacząco schłodzić dom. A przecież w nocy nie ma zysków słonecznych, bytowe są małe a przepływy ustawiam duże - klik (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132528-Ch%C5%82odzenie-bypassem).
W dzień, zwłaszcza jak nikogo nie ma, to wentylację ustawiasz na minimum - a taki strumień powietrza dostarczy tyle chłodu co nic. Moja klima dla dostarczenia 3,2kW chłodu potrzebuje 560m3/h przepływu. A na wylocie jest 4-6*.

Coś takie połączenie wentylacji z klimą daje, ale osobne urządzenia będą znacznie tańsze w montażu, w używaniu pewnie też. U mnie np. klima chodzi w dzień w taniej strefie i gdy wracam to z domu mam już wyrzucone zyski słoneczne z całego dnia, a przy spięciu z rekuperacją raz, że cały dzień musiałaby chodzić rekuperacja na wysokich obrotach (a to i więcej prądu, i większe zużycie filtrów), dwa, że sprężarka też musiałby namagać cały czas - i oby to wystarczyło.

wic1
02-09-2020, 01:12
Kwestia wydajności to się oczywiście okaże. Mam szczerą nadzieję, że będzie warto... a co do ceny to już bym polemizował...

Pierwsza firma z brzega (aleklima) cena montażu 1500 zł (sam MONTAŻ) i to z ograniczeniami, że wykonany zostanie przewiert, sprawdzenie szczelności układu, odłączenie jednostki wewnętrznej z zewnętrzną, wyprowadzenie skroplin i podłączenie podstawowe elektryczne i wszystko do 3m rurki freonowej. Wszystko inne płatne extra.

Sprawdzam katalog fuji na 2019r L:

No to 1500....
Pierwsza z brzega najtańsza jednostka... to KPCA fuji electronic 2kw.... 2900 zł :P Przedział cenowy od 2900 do na oko 8k za jednostkę (kanałowe po 15k)
(to już mamy 3400zł i to bez jednostki zewnętrznej) .... powiedzmy że z zewnętrzną będzoe 4.5k wszystkiego....

Typowy rekuperator na moją kubaturę, proponowana cena 8500zł. HRH5 z (teoretyczną) możliwością klimatyzowania całego domu to ok 15k.

Instalacja zwykłęgo systemu rekuperacji pod mój dom to 18-20k brutto. (jak pytałem)
Instalacja owego HRH wraz z modułem klimatycznym to już ok 30k acz to się jeszcze okarze.

JEŚLI (a o to się najbardziej rozchodzi) owa reku spełni swoje zadanie, to moża rzec, że jak na klimat w całym domu to będzie to dobre rozwiązanie iopłacalne.
Jeśli nie wyrobi się klima to będzie to gruby FAIL. :)


Ale z drugiej strony, równie dobrze można założyć tańszą reku a klimatyzację wyprowadzić tylko w kluczowych pomieszczeniach. Salon, poddasze które na bank się nagrzeje w zimę.

To się okarze ;P


Chwilowo jestem na etapie projektu a i gdybam czy w garażu i w wiatrołapie robić reku czy nie :P

Kaizen
02-09-2020, 02:47
Pierwsza firma z brzega (aleklima) cena montażu 1500 zł (sam MONTAŻ)

Coś od drogiego brzegu zaczynasz. Z Allegro:
Montaż klimatyzacji Samsung LG GREE Wwa Bemowo 800,00 zł
Klimy nowe zaczynają się niewiele powyżej 1300zł (z 23% VAT - jak kupujesz z usługą motanżu, to VAT na całość jest 8%).



Instalacja zwykłęgo systemu rekuperacji pod mój dom to 18-20k brutto. (jak pytałem)

Firmy instalacyjne szaleją z cenami. Mnie wszystkie materiały kosztowały 9665,20 zł brutto z VAT 23% (przy montażu przez firmę byłoby 8%) razem z rekuperatorem z odzyskiem wilgoci (trochę eksperymentowałem, i kilka stówek mam w niepotrzebnych kształtkach i rurach a co nieco do wykorzystania w przyszłości - można przyjąć, że te zbędne graty to wartość wyrzutni dachowej, którą mam w rubryce "dach"). Sądzę, że ekipa wprawiona w boju 2-3 ludzi pospinałaby to w jeden dzień (wszystkie przepusty gotowe).

Z kosztem montażu klimy mam trochę pokręcone. Bo rury mi kładł ... elektryk. Z którym rozliczenia mam pokręcone. W sensie wiem dokładnie ile mu zapłaciłem, ale ile za rurę, a ile np. za robociznę to już podział jest dosyć umowny. Ale weźmy, że to ze 200zł. Potem kupiłem klimę z montażem tymczasowym, na paletach, z dala od muru bo potem miała być robiona opaska. I to kosztowało mnie 2160zł brutto. Jak opaska była gotowa, to za dojazd, przestawienie (z rozpięciem układu, skróceniem rur, próżnią itd.) i dosyć drogie stopy do tego fix-it foot zapłaciłem 521,40 zł - czyli razem za Gree 3,2kW zapłaciłem jakieś 2900zł. Ale jakbym robił od razu docelowe rozwiązanie jedną ekipą, to pewnie w 2,5K zł bym się zmieścił (a to nie najtańszy model z serii a i marka tania, ale nie najtańsza).


Chwilowo jestem na etapie projektu a i gdybam czy w garażu i w wiatrołapie robić reku czy nie :P

W garażu nie ma sensu, bo będzie pewnie chłodniej, więc szybciej pogorszy ilość odzyskanych kWh niż poprawi. Nie ma też potrzeby pchać spalin i oparów rzeczy, które zazwyczaj trzyma się w garażu przez wymiennik i brudzić go.

Z kolei wiatrołap jak najbardziej - chyba, że będzie przez niego przepływało powietrze np. z salonu do pomieszczenia technicznego.

wic1
12-09-2020, 15:54
Z kolei wiatrołap jak najbardziej - chyba, że będzie przez niego przepływało powietrze np. z salonu do pomieszczenia technicznego.

Nie wiem czy wspominałem, w moim wiatrołapie będzie też kotłownia. Projektant i wykonawca powiedzieli by zostawić tam grawitacyjną.

wic1
28-10-2020, 05:33
Witam,
Szanowni, przyszło Mi do głowy pytanie.

Jedna z firm zakładających rekuperację zasugerowała montaż rekuperatora na poddaszu w szycie zamiast w garażu.

I sobie tak myślę, czy aby rekuperator upchnięty na poddaszu nie będzie się grzał razem z tym poddaszem?
Mam na myśli sytuację taką jak lato, słońce wszędzie i... poddasze a w nim rekuperator.

Pozdrawiam!