PDA

Zobacz pełną wersję : Droga dojazdowa



ebson94
15-04-2020, 17:34
Witam. Chciałbym się poradzić. Do mojej działki nie ma bezpośredniego połączenia z drogą publicznom tylko przez drogę wujka. Oboje z żoną zdecydowaliśmy się na kupno współwłasności. I tutaj mam pytanie: kto ustala cenę drogi? Gdzie można się tego dowiedzieć? A może lepsza służebność? Chociaż z tego co się orientuje, służebność nie gwarantuje pewnego przejazdu ponieważ właściciel (obecny lub przyszły) w każdym momencie może zablokować przejazd.

Bertha
17-04-2020, 00:40
Służebność wpisana do KW nie jest łaską, lecz prawem. Aczkolwiek nie jest powiedziane że musi być bezpłatna, o ile bezpłatność nie jest zapisana w treści służebności czyli w akcie notarialnym i oczywiście w KW. Współwłasność chyba lepsza, lecz może wypowiedzą się praktycy korzystający z takiej formy dojazdu.

Kaizen
17-04-2020, 00:56
Służebność jest IMO dla każdego lepsza. Bo wiadomo kto odpowiada i czyj podpis wystarczy np. do sprzedaży, utwardzenia czy wniosku o wycięcie drzewa.

Przy współwłasności nie patrz na to, kto teraz jest współwłaścicielem. Z obecnym współwłaścicielem możesz się świetnie dogadywać - a co po jego śmierci czy sprzedaży działki? Jak trzeba będzie np. odśnieżać czy utwardzić a on nie zechce i wręcz będzie to blokował? Jak gmina zechce przejąć - a on nie zechce oddać? Albo zwyczajnie wyjedzie za granicę i słuch o nim zaginie? Albo umrze i nie zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe?

Mi ktoś wyciął na wspólnej drodze drzewa - zagradzały przejazd. Ale formalnie, to chyba się jeszcze nie przedawniło - a ja zgody nie podpisywałem. Ktoś zajumał moją współwłasność (bo drewno zniknęło) - a ja za to mogę zapłacić karę (znaczy za wycinkę bez zgłoszenia - a zgłoszenia nie mogło być, jak nie podpisali wszyscy współwłaściciele).