PDA

Zobacz pełną wersję : Poprawki wokół okien pod montaż rolet zewnętrznych



marcing1
16-04-2020, 05:55
Witam,
Chciałem zamontować rolety zewnętrzne. Niestety podczas obmiaru okazało się, że ocieplenie wokół 3 okien i 4 drzwi zostało wykonane niestaranie (w niektórych miejscach były by szczeliny 0,5-1cm pomiędzy ociepleniem a prowadnicą lub ocieplaniam a skrzynką), dlatego chwilowo zrezygnowałem. Ponieważ czeka mnie malowanie elewacji, chciałbym zrobić ocieplanie glifów (sorki jeśli zła nazwa) od nowa oraz dodatkowo sprawdzić/uzupełnić stan pianki wokół ościeżnic,(w zimie przy parapetach wewnętrznych czuć nieszczelności oraz na prostej kamerce termowizyjnej w niektórych narożnikach wychodziły mostki termiczne). Przy okazji wymieniłbym też parapety zewnętrzne na nowe - może aluminiowe.
Przeglądałem forum, ale wszędzie wątki jak osadzić nowe okna. Prośba o sugestie jak zrobić prawidłowo poprawki, aby usunąć jak najwięcej problemów. Okna i drzwi osadzone prawdopodobnie na równo z murem (pustak max +10cm styropianu). Czy warto bawić się w moim przypadku w folie paro-przepuszczalne? Ile styropian powinien nachodzić na ościeżnicę?
Zastanawiam się jeszcze jak połączyć poprawki z istniejącą elewacją (PUTZ), aby nie rzucało się to w oczy. Widziałem, że niektórzy robią wokół okien taką obwódkę 10-15cm wystającą na 2 centymetry.
Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.
Pozdrawiam Marcin
PS.mieszkam w szeregówce kupionej od dewelopera, dlatego nie miałem możliwości kontrolować właściwego wykonania poszczególnych etapów.

finlandia
16-04-2020, 06:22
Działania trzeba podjąć adekwatne do warunków. A to trochę za dużo gdybania jak to u Ciebie teraz wgląda.
Zakładam, że styropian nie jest w pionie? Roletę chcesz dać na okno, czy na elewację?

Jak jest elewacja, to nie wyobrażam sobie jak poprawić montaż bez odsłonięcia okna..

marcing1
16-04-2020, 10:48
Może nie napisałem wystarczająco jasno, ale oczywiście będę usuwał stary styropian przy oknach, aby sprawdzić piankowanie wokół okien, oraz osadzić nowy parapet.
Przykleję nowy styropian (pewnie 2cm) , może jakieś dodatkowe uszczelnienie (np folia paroprzepuszczalna), na koniec putz.
Montaż rolet tak, aby prowadnice zamontowane na oknie przylegały ładnie do elewacji/styropianu. Skrzynka z roletą będzie przysłaniała okno.
Stąd moje pytania:
Czy warto bawić się w moim przypadku w folie paro-przepuszczalne? Ile styropian powinien nachodzić na ościeżnicę?
Zastanawiam się jeszcze jak połączyć poprawki z istniejącą elewacją (PUTZ), aby nie rzucało się to w oczy. Widziałem, że niektórzy robią wokół okien taką obwódkę 10-15cm wystającą na 2 centymetry.

finlandia
16-04-2020, 17:16
No to napiszę jasno: wrzuć jakieś zdjęcie stanu obecnego.
Nie ma normy na zasłonięcie okna elewacją. Im więcej tym lepiej. To zawsze jest kompromis między estetyką a potencjalną acz nieznaczną poprawą parametrów.
Tylko wtedy prowadnice Ci się nie zmieszczą na ramie. Chyba że chcesz je zamontować na elewacji?
Nie zajmuję się roletami, więc gdybam byś nie pozostał bez żadnej odpowiedzi. Może wpadnie ktoś bardziej zorientowany...

marcing1
17-04-2020, 05:47
dołaczam fotkę jak aktualnie wygląda okno.