PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie działki przed PnB



Alchemik88
16-04-2020, 09:09
Witam,
Sytuacja jest jaka jest i żeby nie marnować czasu chciałem zrobić trochę prac przygotowawczych. Podrównanie terenu, postawienie blaszaka itd. tak żeby po dostaniu pozwolenia móc jechać dalej.
Zacząłem więc szukać informacji co mogę z prawnego punktu widzenia i lekko się rozczarowałem...


https://www.kancelaria-szip.pl/strefa-wiedzy/429,prace-przygotowawcze-przed-rozpoczeciem-budowy.html

Analizowany przepis zawiera w sobie również zamknięty katalog prac przygotowawczych, który przedstawia się następująco.

Pracami przygotowawczymi są:

wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
wykonanie niwelacji terenu;
zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Należy zatem przyjąć, że w przypadku budowy, która wymaga pozwolenia na budowę, inwestor powinien powstrzymać się z wykonaniem tych czynności do czasu uzyskania pozwolenia na budowę.

Wynikało by z tego, że mam własny teren, ale wolno mi na nim tylko skosić trawnik? Jak to wyglądało u Was z praktyki?
Dodatkowy problem jest taki, że skład budowlany się zaczyna buntować i chce zwolnić miejsce, a póki nie zrobię terenu to nie ma gdzie tego tam dać. 65 palet materiału czeka i gnije :(

Nurek_
16-04-2020, 09:19
Teoretycznie jest tak jak piszesz.
W praktyce rzeczy takie jak wyrównanie terenu czy postawienie blaszaka często robi się przed uzyskaniem PNB czy zgłoszeniem rozpoczęcia budowy. Musiałbyś mieć bardzo upierdliwych sąsiadów, żeby był z tego jakiś problem.

ariater
16-04-2020, 09:59
Witam,

Hm, mysle, ze spokojnie mozesz ogarnac dzialke, zniwelowac teren, w miejscu wyrownanym zrobisz maly placyk, ktory podzielisz widoczna linia na pol. Moze jakas biala krecha ? A po obu stronach placyku sklecisz jakies bramki - i w co tam bedziesz gral, to twoja prywatna sprawa :D. Blaszak jest niezbedny do przechowywania sprzetu sportowego.
To tak na wypadek gdybys mial milych, ciekawskich sasiadow.

Lew2
16-04-2020, 12:59
Czy jesteś już po wizycie geodety do mapy do celów projektowych? Bo jeśli nie, to zastanów się dobrze jakie wysokości chcesz wnieść na mapę. W moim MPZP od wysokości przy drzwiach liczy się wysokość budynku. A geodeta mówił, że przy takim terenie "trawa z pagórkami i nierównościami" dokładność pomiaru wynosi 30 cm. Więc w jednym miejscu postawi tyczkę i mamy wysokość terenu x npm, a pół metra dalej może być już x+3 dm. Jak chcesz podnieść dom, to wpisz tę większą wartość, że taki jest teren istniejący, a jak chcesz obniżyć dom, to wpisz mniejszą wartość rzędnej terenu istniejącego.

Alchemik88
16-04-2020, 19:10
Jestem na etapie końcowym już więc geodeta był, architekt przekazał projekt i pozostał problem korony i przeciągania sprawy i złożenia czego jeszcze.

vordex
21-04-2020, 17:50
A ja mam pytanie z innej beczki. Tez jestem przed PnB. Wode mam doprowadzona do dzialki. Moje pyta ie brzmi czy moge kopac pod te wode by doprowadzić do użytku wlasnego? I kto zaklada licznik,ja czy wodociągi?czy mpge uzywac bez licznika?

Apacer
21-04-2020, 21:07
wodociągi, zgłaszasz o tymczasową instalację licznika np w studzience betonowej.