PDA

Zobacz pełną wersję : Bojler elektryczny a pompa ciepła do cwu - pytanie o RÓŻNICE



Gagata
16-04-2020, 12:26
Czy mogę prosić o wyjaśnienie, prostym, niebranżowym(!) językiem jak w temacie?
O ile wiem z grubsza co to jest (jak działa) bojler to nie znam działanie pompy ciepła.
Muszę zainstalować jakieś ogrzewanie (elektryczne!) do cwu i nie wiem jak podjąć decyzję, skoro nie rozumiem różnic...

Np. takie urządzenie, to w końcu bojler czy pompa ciepła...??
https://allegro.pl/oferta/bojler-pompa-ciepla-wody-ariston-lydos-hybrid-100v-8421241008

Bardzo proszę o pomoc ! :)

gawel
16-04-2020, 12:36
Rożnica jest taka jak pomiędzy gwałtem w samochodzie a samogwałtem w chodzie :D

A poważnie bojler posiada tylko grzałkę a tzw PC cwu skąłda się ze zbiornika=bojlera , grzałki oraz powietrznej pompy ciepła. Pokazane na zdjeciu urządzenie jest raczej mało wydajne i nadaje się dla 2 osob do bloku i raczej do oszczędnego korzystania z cwu bo w przeciwnym wypadku w większości będzie działa grzałka. do domu polecam coś większego

Gagata
16-04-2020, 13:19
Dziękuję, to już coś na początek.. :)

Dalej ma pytania następujące :
1. bojler wieszam na ścianie w łazience, podłączam do prądu (instalator podłącza rurki) i tyle. Prąd grzeje wodę, woda leci do kranów. A jak to wygląda z PC?
2. urządzenie z linku powyżej - są też większe (ale czy bardziej wydajne..?) No i - czy to jest PC czy bojler? W opisie jest to i to, czy jest sensowna taka "hybryda"?

gawel
16-04-2020, 13:24
https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-8450519270

gawel
16-04-2020, 13:31
Dziękuję, to już coś na początek.. :)

Dalej ma pytania następujące :
1. bojler wieszam na ścianie w łazience, podłączam do prądu (instalator podłącza rurki) i tyle. Prąd grzeje wodę, woda leci do kranów. A jak to wygląda z PC?
2. urządzenie z linku powyżej - są też większe (ale czy bardziej wydajne..?) No i - czy to jest PC czy bojler? W opisie jest to i to, czy jest sensowna taka "hybryda"?

słowo hybrydowy odnosi się do bojlera bo to urządzenie jest sprzedawane jako bojler a nie pompa ciepła, natomiast pc z linku jest sprzedawana jako pc cwu i również posiada grzałkę z technicznego pkt widzenia to jest to samo, są przecież bojlery stojące i wiszące. W obydwu urządzeniach jest pompa ciepła która a pomocą wymiennika i wentylatora pobiera energię cieplną z zewnątrz lub z pomieszczenia schładzając powietrze a cieplo oddaje do wymiennika zanurzonego w bojlerze. Moc silnika pompy to od 190 w w podanej przez ciebie i nie ejst to raczej inwerter do 400w

Kaizen
16-04-2020, 13:51
Pompa ciepła pompuje ciepło (nazwa dla zmyłki ;) ) i dokłada "swoje" ciepło.

To niewielkie uproszczenie, że każde urządzenie elektryczne finalnie całą energie pobraną z gniazdka przetwarza na ciepło. Niewiele emituje w innych postaciach energii.
Taki obrazkowy przykład COP=4, ale przy CWU raczej trzeba się spodziewać poniżej 3 i to bez uwzględniania grzałek, które przy takich pompach w większe chłody wyręczają sprężarkę:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=434196

Kwestia, skąd pompuje. W przypadku pompy do CWU nie powinna wychładzać łazienki, bo tam nawet latem chcemy mieć ciepło. Jak da się ją podpiąć tak, żeby w upały pobierała powietrze z salonu i tam wyrzucała schłodzone - to mamy dwa w jednym. Tylko ilość kWh trochę mała, żeby schłodzić salon tak skutecznie, jak zwykłą klimą. No, ale darmowemu chłodowi nie ma co zaglądać w zęby ;)
Tylko co poza okresem upałów? Wypadałoby pobierać powietrze z zewnątrz i tam je wyrzucać - bo jak przepompuje je z domu do wody to tak naprawdę oznacza
"przepompowanie" kosztów z rubryki "CWU" do rubryki "CO" - bo co pompa zabierze z salonu czy łazienki, to CO musi dostarczyć.

Gagata
16-04-2020, 16:41
Ha. Początkowo planowałam bojlery w łazienkach ( w kuchni?), obecnie produkowane wydają się być sensowne i ekonomiczniejsze niż te sprzed lat. Łatwy montaż, proste działanie, możliwość programowania.. Ale wszędzie pchają się pompy ciepła jako LEPSZA alternatywa. To zbija z tropu...
PYTANIE - w przypadku PC dla cwu całość jest w jednym "zbiorniku" czy jest też drugi element, który umieszcza się na zewnątrz lub w środku? Ten pobierający powietrze?
I oczywiście, czytając to co powyżej (Kaizen), nie wiem skąd powinna powietrze pobierać, nie wiem co będzie lepsze, rodzi się problem, pytania... A bojler wieszam i już.

Na ile PC będzie tańsza w eksploatacji (to jest dla mnie istotne)? Jeśli różnica byłaby niewielka to, na tę chwilę, wolałabym bojler. Na II taryfę.

Kaizen
16-04-2020, 16:55
PYTANIE - w przypadku PC dla cwu całość jest w jednym "zbiorniku" czy jest też drugi element, który umieszcza się na zewnątrz lub w środku? Ten pobierający powietrze?

Są różne. Możesz mieć pompę ciepła do CWU bez zasobnika (np. galmet small), może być wszystko w jednej obudowie, jak znalazłeś (w tym może być wersja z możliwością podpięcia rur i zaciągania z zewnątrz, albo takie, co przynajmniej oficjalnie muszą pobierać powietrze z pomieszczenia w którym stoją), są też split (np. Ariston Nuos Evo Split).

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile zaoszczędzisz i czy cokolwiek. Znaczy na prądzie na pewno trochę zaoszczędzisz. Pytanie, czy się zwróci koszt nabycia zanim się zepsuje. W upały fajnie przy okazji schłodzić salon - ale przez resztę roku lepiej czerpać ciepło z zewnątrz. PC z małym przepływem może się też "zasilać" powietrzem wywiewanym przez wentylację. Generalnie pomysłów i możliwości jest sporo - nie ma jednego najlepszego rozwiązania.

Karasso
19-04-2020, 09:54
bojler elektryczny zwany ogrzewaczem pojemnosciowym to zbiornik ze zwykłą grzałką i anodą przeciw korozyjną którą trzeba wymieniac a w praktyce nikt tego nie robi. Sam mam taki bojler i tak:
-jest dużo tańszy w zakupie niż bojler grzejący pompą ciepła. Ja za 100 l aristona z elektronicznym termostatem i funkcja eco płaciłem 700zł z kawałkiem. Niestety nie ma nic za darmo za prąd w sezonie nie grzewczym płacę w okolicach 200pln/miesiąc( agd, tv bojler, indukcja, komp itd itp )
-bojler z pompą ciepła kosztuje kilkakrotnie razy więcej nawet do kilku tysiecy złotych ale za prąd grzejący wody zapłacisz w miesiącu do 3-4 razy mniej niż za prąd jakbyś grzał bojlerem z grzałką. Nie będą to jakieś astronomiczne różnice bo z tego co zauważyłem bojler z grzałką włącza się tylko 2 razy dziennie na jakieś pol godziny rano żeby podgrzać wodę i wieczorem na kąpanie cytat ze strony producenta : zapisuje w pamięci czas w którym potrzebna była ciepła woda i przygotowuje ją aby była dostępna w czasie i ilości jaką zwykle potrzebujesz minimalizując straty energii (obniżenie strat energii o 10%). Przez resztę czasu utrzymuje niezbędną rezerwę ciepłej wody.
Pewnie bojler z pompą ciepła zwraca się w kilka lat o ile ta pompa ciepła w tym czasie nie nawali :)

Gagata
19-04-2020, 11:20
Karasso, dzięki za odpowiedź. A czym grzejesz dom?

Pompa to jeszcze kwestia usytuowania jej, jest to jakis problem.. Wychładza pomieszczenie,więc w łazience nie najlepiej.. Na dworze też nie za bardzo, bo jej działanie bardzo zależy od temperatury wkoło niej... trzeba wiercić otwory w ścianie zewnętrznej.... no nie wiem ...

Karasso
19-04-2020, 13:26
prądem z cop=1 :jawdrop: