PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa i zawór do podłogówki z buforem ciepła



bajprzeznet
17-04-2020, 00:59
Przyznaje ze w temacie hydrauliki c.o. jestem totalnym amatorem, i mimo że czytam i czytam to nadal nurtuje mnie pare prostych kwestii.

Robie ogrzewanie podłogowe - co ważne zasilane nie z kotła tylko z bufora ciepła z grzałkami elektrycznymi.
Dom niecałe 80m2, sam parter.

7 pętli, z czego:
2 po 95m
2 po 80m
3 po 40-50m

W sumie raptem niecałe 600m.

Pytanie jest o zawór oraz pompę obiegową.

1. Zawór
W projekcie jest podane: Zaw. 3 drogowy mieszający VMV DN25 kvs 6,3m3/h z siłownikiem.

W większości gotowych rozdzielaczy jest umieszczona jakaś niezła pompa i zwykły zawór 3d mieszający termostatyczny o np. kvs 1,6m3/h.
Czy moja instalacja naprawdę wymaga zaworu obrotowego (bo te jak widzę mają kvs 6,3 i więcej) ? Moim zdaniem przy takich petlach z tego co czytalem na forum to kvs ok 2 wystarczy....
Czy np. taki zawór będzie odpowiedni ? ARV 384 ProClick, DN25, Rp1", Kvs 10 ? Widze ze do niego można dokupić siłownik - który jak rozumiem sprawi ze będę mógł tym wszystkich płynnie sterować po dokupieniu sterownika itp. Czy brak siłownika skutkuje tylko tym że mam sterowanie full manualne przy rozdzielaczu?
Może jakiś inny, innej firmy?
Nie ukrywam że cena też gra role i dosyć poważną...

2. Pompa
Wg. projektu Pompa typ Alpha 2 15-40 lub podobna.
Rozumiem że jeśli rozdzielacz ma rozstaw 180mm a dochodzi do tego zawór to pompa 130mm.
Podobno dobre są Grundfoss, LFP - coś jeszcze godnego uwagi? Także cena jest brana pod uwagę. Z tanich polecana jest IBO Beta, tylko że ona jest z reguły 25-60...

_John
17-04-2020, 11:02
Pompy i zawory 3d dobiera się na podstawie przepływu, a przepływ można wyliczyć tylko z projektu (obciążenia cieplnego)
Zadając więc, takie pytania jak powyżej, narażasz się na błędnie dobrane komponenty.

Zwawór 3d przeznaczony do siłownika, ale ze zdemontowanym siłownikiem będzie pracował wyłącznie w pozycji skrajnej - zamkniętej lub otwartej w zależności od typu zaworu.

Jak instalacja ma być prosta to:
- rozdzielacz bez asortymentu
- pompa obiegowa sterowana ręcznie, lub z prostego termostatu ściennego (jak ma być tanio, to najtańsza chińska z allegro, lub coś popularnego z lokalnej hurtowni)
- zawór 3d termostatyczny ręczny (tu bym nie oszczędzał, weź sprawdzone afriso)

Regulacja instalacji empiryczna, na podstawie własnego samopoczucia.
Z doborami, bez danych nie pomogę.

bajprzeznet
18-04-2020, 14:37
Dzięki za odzew.

Jeśli mówimy o zaworze z siłownikiem to oczywiście myślę o kupnie i zaworu i siłownika - czyli np. zestaw ARV384 lub ARV382 i do tego zawór ARM343 i do tego sterownik.
Czy takie połączenie jest ok ? Jeśli chodzi o relacje jakość/cena?

Przy podłogówce chyba bez sensu ciągle latać i kręcić zaworem termostatycznym przy rozdzielaczu..?

Jeśli chodzi o pompę - to z tego co czytam to fajnie jakby była energooszczędna, tylko pytanie czy jesli zamiast przykładowo pompy 25-40 dam 25-60 to zmieni się coś poza faktem ze jej w pełni nie wykorzystam i może mieć minimalnie większe zużycie prądu?

Mam obecnie sam rozdzielacz - będę kupował i montował do tego własnie zawór, pompę i inne rzeczy, gdzyż gotowe zestawy albo nie pasowały konfiguracją albo ceną.

Mam nadzieje że dobrze kombinuje?

asolt
18-04-2020, 15:15
Mam nadzieje że dobrze kombinuje?

Nieszczegolnie, po co zawór z siłownikiem, jezeli do pogodówki to i owszem, ale moze byc rownie dobrze zawór termostatyczny, ustawiasz Tz z projektu ogrzewania podłogowego.
Pompa obiegowa enegooszczedna a jednoczesnie niezawodna to moze byc Yonos Pico 25/4 lub 25/6, zamontowana przy buforze. Rozdzielacze bez zadnych ukladów mieszajacych.
Regulacja temperatury to albo w wersji oszczednej jeden termostat zalaczajacy pompe obiegową, albo regulacja strefowa. To tyle aby było prosto i prawidłowo działalo.

bajprzeznet
18-04-2020, 20:45
To teraz mam mętlik...

Kombinuje gdyż w projekcie mam podany zawór z siłownikiem, wpięty do regulatora pogodowego i że niby tym mam to sterować.
I próbuje ustalić czy jest to konieczne i czy sterowanie manualne jest dużo gorszym wyjściem..


Czyli rozumiem że np wspomniana pompa np Yonos Pico 25/4 plus zawór termostatyczny, gdzie ręcznie ustawie sobie temperature powinien zdać egzamin?
Nie będzie to jakieś mega upierdliwe w użytkowaniu?

I wywalać wszystko poza rozdzielacz?
Myślałem że najprościej jest dać zawór 3d na rozdzielaczu, wyżej pompę i już - tak jak w większości gotowych zestawów?

_John
23-04-2020, 00:44
To teraz mam mętlik...
Kombinuje gdyż w projekcie mam podany zawór z siłownikiem, wpięty do regulatora pogodowego i że niby tym mam to sterować.
I próbuje ustalić czy jest to konieczne i czy sterowanie manualne jest dużo gorszym wyjściem..
Nie jest konieczne - zwłaszcza jak ma być tanio.
Na zaworze ręcznym ustawiasz temperaturę zasilania instalacji i najczęściej robisz to raz i zapominasz.

Zestaw ręczny zawór termostatyczny + pompa + termostat - zda egzamin.
Będzie bezobsługowe.

bajprzeznet
24-04-2020, 00:27
OK
Wiele mi się wyjaśniło - stawiam na opcje zawór 3d termostatyczny plus pompa sterowana regulatorem. Okazalo się że znajomy ma tak zrobione i zdaje to egzamin tak jak pisał _John .

Zrobiłem schemat opierając się na tym co mam w PB oraz na podstawie tego co znalazłem na forum.

Mógłby ktoś to ocenić ? oraz wytknąć błędy - poprawki ?

Dla przypomnienia
Obszar grzania 70m2, 7 petłi w sumie 500mb rur. Bufor +/- 600L

Przepraszam za jakość rysunku.
Aha materiał jaki mam w PB to Rura STAL DN25, dla Naczynia przepompowego DN20 - zostawiac czy cos kombinowac?

443331