PDA

Zobacz pełną wersję : Dom jednorodzinny - 150m2 do ogrzania - Jaki kocioł polecacie



zipq
17-04-2020, 11:56
Witam,

W czerwcu planuje montaż kotła do nowego domu 150m2 do ogrzania. Dom jednorodzinny jednopiętrowy z poddaszem nieogrzewanym. Z strony ciepło właściwe wyszło mi, że potrzebuje kocioł o mocy 11kW (6,7kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza, 4 kw zasobnik CWU)
Z ważnych informacji chciałbym dodać, że mamy zrobioną na całości podłogówkę(cześć mieszkalna) + dwa grzejniki łazienkowe(jeden wpięty w obieg razem z podłogówka a 2 na oddzielnym obiegu) oraz w planach kiedyś dołączyć dwa grzejniki do garażu(rury już wypuszczone).
Na górze mam rozdzielacz z 8 petlami, dół zaś rozdzielacz z 5 pętlami. Łącznie ułożone 750 m rur. Najdłuższa pętla ma około 110m.
W okolicy 20 km mam serwis Immergasa, Vaillant, Junkers-Bosch, Termet oraz Dedietrich.
Mogę przeznaczyć na kocioł + zasobnik + sterownik w okolicy 10k ale chetnie skusze sie na jakieś rozwiązanie za 6-7k. Mój hydraulik poleca IMMERGAS VICTRIX EXA 24 X 1 ERP.

I tu nasuwa się mi pytanie do was koledzy i koleżanki, jaki kocioł gazowy polecicie. Czy polecany przez hydraulik będzie bezawaryjny, czy z Immergasa można wybrać jeszcze jakiś lepszy kocioł, a może uderzyć w coś droższego ?

Dziękuje wszystkich za porady :)

gawel
17-04-2020, 12:02
Po co taka moc kotła moze 50 kw? Jeden uj co za różnica? Przecież to debilizm skoro zapotrzebowanie na ciepło jest 11 kw . Ponieważ masz większość podłogówek to zwróć uwagę na parametr mocy minimalnej bo to jest najważniejsze i najczęściej piec będzie procował z taką mocą. Najlepiej aby były to 2 kw. Inaczej będzie wybuchał i gasł co chwila.

gawel
17-04-2020, 12:04
1. ACV Prestige SOLO 18 - 2,2 kW - 18 kW

2. IMMERGAS VICTRIX 24 X 2 I - 3,0kW - 24,6 kW to jest ten podobny do twego, mógłby być jeżeli taka jest jego moc minimalna.

3. Vaillant Eco TEC VC Plus 206/5-5 - 4,2 kW - 21,5 kW

4. Beretta CONICA Green 25s e.s.i - 6,0 kW - 25 kW

5. De Dietrich MCR 3 24 T - 6,4 kW - 24,8 kW

byq84
17-04-2020, 12:20
Vaillant VC 146/5-5 wystarczy, moc początkowa to 3,3 KW także obędzie się bez taktowania.

zipq
17-04-2020, 18:36
dziękuje za propozycje. Teraz skupiłem się na mocy minimalnej - udało mi się znaleźć VICTRIX 20 X TT 2 ErP który startuje od 3kw.

Obecnie rozważam propozycje Vaillant VC 146/5-5 vs VICTRIX 20 X TT 2 ErP różnica cenowa pomiędzy zestawami sterownik, zasobnik oraz kocioł to 1000 pln - myślicie że warto dopłacać do bardziej markowego urządzenia?

byq84
18-04-2020, 07:46
Ja używam Vaillanta 256/5/5 od pół roku, jestem zadowolony.
W środku kocioł wyglada solidnie a podzespoły faktycznie wygladaja na z wyzszej półki np pompy Wilo, aramatura gazowa Honeywell.
Pogodówka sprawdza się bez problemowo i kocioł nie taktuje. Skup się też na tym który serwis urzadzenia masz bliżej.

gawel
18-04-2020, 09:57
Ja używam Vaillanta 256/5/5 od pół roku, jestem zadowolony.
W środku kocioł wyglada solidnie a podzespoły faktycznie wygladaja na z wyzszej półki np pompy Wilo, aramatura gazowa Honeywell.
Pogodówka sprawdza się bez problemowo i kocioł nie taktuje. Skup się też na tym który serwis urzadzenia masz bliżej.

No jasne w dobie korona wirusa pobliski serwisant nigdy nie zbankrutuje podejmij decyzje na tej podstawie na najbliższe 15 lat!

byq84
18-04-2020, 10:27
Dlatego patrzysz ile serwisów autoryzowanych jest w twojej okolicy. w Bydgoszczy masz 5 serwisów, więc nawet jak ktoryś zbankrutuję to zawołasz kogoś z Torunia :P

desmear
19-04-2020, 12:36
Jeżeli masz zapotrzebowanie na 11 kw to dlaczego kupujesz kotły o dwa razy większej mocy ?
Kup Immergas Victrix w wersji 12kw.

Mnie taki 12 kilowatowy Victrix służy bez problemu już 8 rok (a znam jeszcze dwa domy z tym kotłem - wszędzie bez problemów)

ps
kocioł startuje od mocy 1,8 kW

asolt
19-04-2020, 12:42
Jeżeli masz zapotrzebowanie na 11 kw to dlaczego kupujesz kotły o dwa razy większej mocy ?
Kup Immergas Victrix w wersji 12kw.

Mnie taki 12 kilowatowy Victrix służy bez problemu już 8 rok (a znam jeszcze dwa domy z tym kotłem - wszędzie bez problemów)

ps
kocioł startuje od mocy 1,8 kW

Jakie 11 kW, ciepło własciwe dodaje za duzo na cwu, czy te 6,7 kW na ogrzewanie jest prawidłowe tez nie wiadomo, ale nawet jakby był bład rzedu 2 kW to i tak 11 kW jest sporo zawyzone.

desmear
19-04-2020, 13:00
Jakie 11 kW, ciepło własciwe dodaje za duzo na cwu, czy te 6,7 kW na ogrzewanie jest prawidłowe tez nie wiadomo, ale nawet jakby był bład rzedu 2 kW to i tak 11 kW jest sporo zawyzone.

Nie przeczę, ale mniejszych kotłów nie znam. Zresztą od pewnego momentu w domach energooszczędnych, to dobór kotła bardziej robi się na CWU, żeby w rozsądnym czasie nagrzał, niż na ogrzewanie domu który potrzebuje naprawdę niewiele.

gawel
19-04-2020, 13:36
Nie przeczę, ale mniejszych kotłów nie znam. Zresztą od pewnego momentu w domach energooszczędnych, to dobór kotła bardziej robi się na CWU, żeby w rozsądnym czasie nagrzał, niż na ogrzewanie domu który potrzebuje naprawdę niewiele.

Do cuw najlepiej PC powietrzna https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-8450519270. Co centralnego ogrzewania to odkąd PV stały się dostępne też tracą sens podobnie jak pompy ciepła ogrzewające wode w obiegu. Cenetralne ogrzewanie powstało w 19 wieku aby nie palić w piecach w każdym pomieszczeniu i to było epokowe odkrycie, ale minęło pond 100 lat i można mieć komfort termiczny taniej inwestycyjnie i eksploatacyjnie docelowo za darmo.

desmear
19-04-2020, 13:54
Do cuw najlepiej PC powietrzna https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-8450519270. Co centralnego ogrzewania to odkąd PV stały się dostępne też tracą sens podobnie jak pompy ciepła ogrzewające wode w obiegu. Cenetralne ogrzewanie powstało w 19 wieku aby nie palić w piecach w każdym pomieszczeniu i to było epokowe odkrycie, ale minęło pond 100 lat i można mieć komfort termiczny taniej inwestycyjnie i eksploatacyjnie docelowo za darmo.

Ile kosztuje Cie ogrzewanie pompą ciepła przy tym dwutaryfowym prądzie ?

gawel
19-04-2020, 14:10
Ile kosztuje Cie ogrzewanie pompą ciepła przy tym dwutaryfowym prądzie ?

Mam pompę ciepła tylko do ciepłej wody 300 litrów komfort bardzo duzy zużycie prądu symboliczne. średnio około 82 groszy dziennie, rocznie około 300 złotych. Nie mam aktualnych danych bo raz że prąd zdrożał a dwa że mam PV wiec wszystko się zmieni.

Ogrzewanie mam elektryczne grzejnikami atlantik jak w stopce, całkowity roczny rachunek za prad za 2019 rok wyszedł ok 4000 zł czyli ogrzewanie cwu, gotowanie, i normalne zuzycie domowe.

Karasso
19-04-2020, 14:41
Do cuw najlepiej PC powietrzna https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-8450519270. Co centralnego ogrzewania to odkąd PV stały się dostępne też tracą sens podobnie jak pompy ciepła ogrzewające wode w obiegu. Cenetralne ogrzewanie powstało w 19 wieku aby nie palić w piecach w każdym pomieszczeniu i to było epokowe odkrycie, ale minęło pond 100 lat i można mieć komfort termiczny taniej inwestycyjnie i eksploatacyjnie docelowo za darmo.

zakładając CO gazowe dodatkowo lądować się w PC za kilka k PLN do grzania wody :rolleyes: Ekonomicznie bez jakiegokolwiek sensu. Co innego jak nie masz gazu wtedy owszem ma to racje bytu. Jeszcze chłopakowi doradźcie żeby zaopatrzył się w piec na pelet, PC do CO i PV na dach tak na wszelki wypadek jak zdrożeje któryś z nośników energi hehe

gawel
19-04-2020, 17:21
zakładając CO gazowe dodatkowo lądować się w PC za kilka k PLN do grzania wody :rolleyes: Ekonomicznie bez jakiegokolwiek sensu. Co innego jak nie masz gazu wtedy owszem ma to racje bytu. Jeszcze chłopakowi doradźcie żeby zaopatrzył się w piec na pelet, PC do CO i PV na dach tak na wszelki wypadek jak zdrożeje któryś z nośników energi hehe

Gaz w ogóle się nie opłaca ani żaden układ centralny bo po co ogrzewać wodę aby ogrzewać powietrze, domy maja normalne zapotrzebowanie na poziomie 2 kw na ogrzewanie klimat też się zmienia i trzeba będzie w przyszłości chłodzić pomieszczenia. Ja jedyne co jeszcze moge zrobić to założyć klimę w salonie do ogrzewania. Już nic innego nie zrobię bo to są juz pienidzę które się nie zwrócą i skomplikuje układ grzewczy.

asolt
19-04-2020, 17:26
Nie przeczę, ale mniejszych kotłów nie znam. Zresztą od pewnego momentu w domach energooszczędnych, to dobór kotła bardziej robi się na CWU, żeby w rozsądnym czasie nagrzał, niż na ogrzewanie domu który potrzebuje naprawdę niewiele.

Chodziło mi o to ze nie najmniejszych podstaw aby dobierac kocioł o mocy wiekszej niz 11-12 kW

Karasso
19-04-2020, 18:04
Gaz w ogóle się nie opłaca ani żaden układ centralny bo po co ogrzewać wodę aby ogrzewać powietrze, domy maja normalne zapotrzebowanie na poziomie 2 kw na ogrzewanie klimat też się zmienia i trzeba będzie w przyszłości chłodzić pomieszczenia. Ja jedyne co jeszcze moge zrobić to założyć klimę w salonie do ogrzewania. Już nic innego nie zrobię bo to są juz pienidzę które się nie zwrócą i skomplikuje układ grzewczy.

a ja tam będę się cały czas upierał że gaz jest najtańszym źródłem ogrzewania w domu jeżeli chodzi o koszta inwestycji/opłat. To nie jest tak że ogrzewasz tylko powietrze jak piszesz. Ogrzewasz cały dom tzn ściany, meble, podłogi które ciepło akumulują i później oddają. Zrób sobie eksperyment. W zimie wychłodź całkowicie dom tak żeby temperatura wewnątrz oscylowała w okolicach 5 st C. Później weź jakiekolwiek ogrzewanie nadmuchowe ( prosta farelka 1 kW ) i zacznij ogrzewać powietrze . Sobie zobaczysz jaki będziesz miał komfort cieplny. Owszem powietrze którym oddychasz będzie ciepłe ale wszystko inne krzesło łóżko itp będzie jak lód. Jak ktoś ma gaz nawet niech się nad innymi metodami grzania nie zastanawia. To się kalkuluje nawet z ogrzewaniem centralnym .

gawel
19-04-2020, 18:15
a ja tam będę się cały czas upierał że gaz jest najtańszym źródłem ogrzewania w domu jeżeli chodzi o koszta inwestycji/opłat. To nie jest tak że ogrzewasz tylko powietrze jak piszesz. Ogrzewasz cały dom tzn ściany, meble, podłogi które ciepło akumulują i później oddają. Zrób sobie eksperyment. W zimie wychłodź całkowicie dom tak żeby temperatura wewnątrz oscylowała w okolicach 5 st C. Później weź jakiekolwiek ogrzewanie nadmuchowe ( prosta farelka 1 kW ) i zacznij ogrzewać powietrze . Sobie zobaczysz jaki będziesz miał komfort cieplny. Owszem powietrze którym oddychasz będzie ciepłe ale wszystko inne krzesło łóżko itp będzie jak lód. Jak ktoś ma gaz nawet niech się nad innymi metodami grzania nie zastanawia.

Gaz jest najtańszy jeżeli nie weźmiesz kosztów dodatkowych a więc inwestycyjnych (doprowadzenie gazu, kotłownia, komin, centralne ogrzewanie) koszty eksploatacyjne kominiarz, serwis kotła, wymiana kotła po 10 -15 latach ?, Sprawność całego systemu grzewczego tez nie jest na pewno 100%. Dodatkowo czego nie popieram jest odwrót od źródeł emitujących co2 i tak w Austrii już nie można grzać gazem a w Niemczech sa już opłaty emisyjne. To spowoduje wzrost kosztów ogrzewania gazem


Każdy dom po drastycznym schłodzeniu wymaga więcej energii do dogrzania i w każdym przypadku ejst tak samo nie wiem co to wspólnego z ogrzewaniem nadmuchowym, ale go nie mam to sie nie wypowiadam.

Karasso
19-04-2020, 18:23
Gaz jest najtańszy jeżeli nie weźmiesz kosztów dodatkowych a więc inwestycyjnych (doprowadzenie gazu, kotłownia, komin, centralne ogrzewanie) koszty eksploatacyjne kominiarz, serwis kotła, wymiana kotła po 10 -15 latach ?, Sprawność całego systemu grzewczego tez nie jest na pewno 100%. Dodatkowo czego nie popieram jest odwrót od źródeł emitujących co2 i tak w Austrii już nie można grzać gazem a w Niemczech sa już opłaty emisyjne. To spowoduje wzrost kosztów ogrzewania gazem
Każdy dom po drastycznym schłodzeniu wymaga więcej energii do dogrzania i w każdym przypadku ejst tak samo nie wiem co to wspólnego z ogrzewaniem nadmuchowym, ale go nie mam to sie nie wypowiadam.

1) Austria grzać gazem można i bedzie można grzać. Nie można natomiast instalować kotłów na gaz i olej w nowym budownictwie. Coś jak u nas z weglem
2)Koszta eksploatacyjne gazu nie są duże. Proponujesz autorowi PC do grzania wody za ponad połowe ceny kotła kondensacyjnego gazowego 2 funkcyjnego lub z prioryetetem cwu... To się nigdy nie zwróci. Chodzi o to że koszt samej PC jest za wysoki. Mając gaz idziesz po całości tzn CWU, CO, gotowanie i wtedy to ma sens. Kotły gazowe oferowane kilkanaście lat temu ( wtedy kiedy ty pewnie budowałeś) to zupełnie co innego co kotły kondensacyjne oferowane obecnie. One na prawdę są i tanie w eksploatacji i serwisowaniu. I to nie jest tak że zachwalam gaz bo sam nim grzeje. Grzeje prądem bo akurat mam taka lipę że nie mam gazu - sąsiad ma a ja nie mogę go mieć ( powód bez znaczenia ) i wiem ile on płaci ile ja za bardzo podobny budynek.

desmear
19-04-2020, 19:13
Generalnie ceny się zmieniają. Gdy sie budowałem (8 lat temu) pompa ciepła powietrze-woda to był wydatek ponad 20 tys. złotych a 2 funkcyjny, kondensacyjny kocioł gazowy kosztował mnie 3,5 tys. zł + komin z nierdzewki 1 tys. Zabawa z butlą LPG dodatkowe 6, może 7 tys. Instalacja wewnątrz dla obu systemów dokładnie ta sama. No może z tą małą różnicą, że zasobnik dla kotła gazowego mam mały 80 litrowy, dla pompy ciepła musiałbym mieć przynajmniej 1500 litrową krowę. Czyli dodatkowe pomieszczenie (teraz mały kocioł i mały zasobnik mam w łazience wiszące na ścianie).
Prąd podrożał a LPG któryś rok z kolei bije rekordy taniości - oczywiście zdaje sobie sprawę, że w tym aspekcie niczego nie można być pewien.

Konsultant Viessmann
20-04-2020, 12:21
dziękuje za propozycje. Teraz skupiłem się na mocy minimalnej - udało mi się znaleźć VICTRIX 20 X TT 2 ErP który startuje od 3kw.

Obecnie rozważam propozycje Vaillant VC 146/5-5 vs VICTRIX 20 X TT 2 ErP różnica cenowa pomiędzy zestawami sterownik, zasobnik oraz kocioł to 1000 pln - myślicie że warto dopłacać do bardziej markowego urządzenia?

A produkty Viessmann brałeś pod uwagę? Może jeszcze nie jest za późno :)
Zobacz - proponuję np Vitodens 200-W, lub 222-W. TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-200-w-typ-b2he-b2ke.html) szczegóły. Startuje od 1,9 kW.
Zobacz jakie ma opcje i możliwości.
W razie pytań - jestem do dyspozycji, pytaj bez obaw.

lukas002
06-05-2020, 19:32
U mnie ta sama sytuacja z powierzchnią domu.150m2 w tym garaż i pom.gosp.więc nie będę specjalnie ogrzewać.Wszędzie podłogówka plus w łazienkach grzejniki z elektrycznymi grzałkami,dom ze silki 24 a ocieplenia na elewacji będzie 20cm a wszyscy dosłownie wszyscy instalatorzy mówią że kocioł 20kW jedni nawet immergasa 24kW proponują ja już nie wiem co im mam powiedzieć bo jak mówię że to wydaje mi się za dużo to już nawet nie chcą ze mną rozmawiać dalej.

asolt
06-05-2020, 20:15
U mnie ta sama sytuacja z powierzchnią domu.150m2 w tym garaż i pom.gosp.więc nie będę specjalnie ogrzewać.Wszędzie podłogówka plus w łazienkach grzejniki z elektrycznymi grzałkami,dom ze silki 24 a ocieplenia na elewacji będzie 20cm a wszyscy dosłownie wszyscy instalatorzy mówią że kocioł 20kW jedni nawet immergasa 24kW proponują ja już nie wiem co im mam powiedzieć bo jak mówię że to wydaje mi się za dużo to już nawet nie chcą ze mną rozmawiać dalej.

Pytasz nie tych co potrzeba, instalator nie jest od doboru mocy kotła a jedynie od jego prawidłowego montażu. Wymaganą moc kotła okresli albo audytor albo projektant instalacji sanitarnych. W Twoim przypadku kocioł o mocy 12 kW i tak bedzie za duzy, ale niestety poza kilkoma kotłami o mocy 11 kW nie ma nic mniejszego.

gawel
06-05-2020, 20:25
Pytasz nie tych co potrzeba, instalator nie jest od doboru mocy kotła a jedynie od jego prawidłowego montażu. Wymaganą moc kotła okresli albo audytor albo projektant instalacji sanitarnych. W Twoim przypadku kocioł o mocy 12 kW i tak bedzie za duzy, ale niestety poza kilkoma kotłami o mocy 11 kW nie nic mniejszego.

Takie mam wrażenie że producenci kotłów zostali w dupie za postępem w zakresie izolacyjności domów. Z 2 strony może to i celowe bo kotły gazowe wyjdą niedługo z użycia i będą po prostu nieopłacalne. Przyszłością są PV i układy grzejne napędzane prądem

lukas002
10-05-2020, 17:20
To jest racja że producenci zostali strasznie z tyłu z mocami i najczęściej tłumaczą dużą moc kotła tym że cwu się szybko pogrzeje, jednemu powiedziałem że jak będę miał zbiornik 150l gorącej wody i zacznę ją mieszać z zimną to okazuje się że mam do dyspozycji ok 200l a taką ilość żeby wypuścić podczas jednej kąpieli to trzeba już mieć chyba mieć w łazience łyżkę od spycha a nie wanne z resztą zanim wyjdzie się z łazienki i wysuszy włosy i jeszcze jakieś czynności to woda znowu się podgrzeje a różnica w nagrzewaniu takiej ilosci wody między kotlem 20kW a taką 15kW to pewnie parę minut może 5min a modulacja kotła o mniejszej mocy jest lepsza.Jeden instalator mi proponuje markę Brotje ale mało o nim na forum jak też pierwsze dopiero o nim słyszę.

byq84
11-05-2020, 08:10
To jest racja że producenci zostali strasznie z tyłu z mocami i najczęściej tłumaczą dużą moc kotła tym że cwu się szybko pogrzeje, jednemu powiedziałem że jak będę miał zbiornik 150l gorącej wody i zacznę ją mieszać z zimną to okazuje się że mam do dyspozycji ok 200l a taką ilość żeby wypuścić podczas jednej kąpieli to trzeba już mieć chyba mieć w łazience łyżkę od spycha a nie wanne z resztą zanim wyjdzie się z łazienki i wysuszy włosy i jeszcze jakieś czynności to woda znowu się podgrzeje a różnica w nagrzewaniu takiej ilosci wody między kotlem 20kW a taką 15kW to pewnie parę minut może 5min a modulacja kotła o mniejszej mocy jest lepsza.Jeden instalator mi proponuje markę Brotje ale mało o nim na forum jak też pierwsze dopiero o nim słyszę.

Teściowa ma 2 funkcyjny Brotje od 10 lat, zero problemów. Skup się głównie na mocy minimalnej, generalnie cokolwiek nie kupisz do 12-14 KW będzie ok.

Konsultant Viessmann
11-05-2020, 10:57
U mnie ta sama sytuacja z powierzchnią domu.150m2 w tym garaż i pom.gosp.więc nie będę specjalnie ogrzewać.Wszędzie podłogówka plus w łazienkach grzejniki z elektrycznymi grzałkami,dom ze silki 24 a ocieplenia na elewacji będzie 20cm a wszyscy dosłownie wszyscy instalatorzy mówią że kocioł 20kW jedni nawet immergasa 24kW proponują ja już nie wiem co im mam powiedzieć bo jak mówię że to wydaje mi się za dużo to już nawet nie chcą ze mną rozmawiać dalej.

A pytałeś o kotły Viessmann? Mamy kotły z szeroką modulacją mocy, więc do domu 150 m2 bardzo dobrze się sprawdzają. Zobacz nową generację kotłów: https://czystamoc.pl/

Pytaj, albo na priv, albo poprzez formularz zgłoszeniowy, lub w sieci sprzedaży - zawsze lepiej popytać w kilku miejscach, niż brać za pewnik pierwszą lepszą ofertę lub teorię.
Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu.