PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto instalować automatykę do sterowania wodnym ogrzewaniem podłogowym?



tomkowz
18-04-2020, 16:37
Cześć! Chciałbym zapytać o sensowność i opłacalność instalacji termostatów/siłowników przy instalacji ogrzewania podłogowego wodnego.

Chciałbym utrzymywać w domu stałą temperaturę grzejąc kotłem elektrycznym tudzież grzałką, dlatego grubsza wylewka (10 cm) żeby też grzać nocą. W łazience troszkę cieplej jak w sypialniach i salonie. W spiżarce troszkę chłodniej. To chyba dosyć standardowy przypadek.

Czytając o podłogówce i akumulacji natknąłem się, że niektórzy robią instalację w taki sposób, że zakładają:
- termostaty z czujnikami temperatury w podłodze
- pogodowy czujnik temperatury
- siłowniki na rozdzielaczu
- listwę sterującą

Czy taka "automatyka" do sterowania pracą pompki obiegowej oraz pieca elektrycznego tudzież grzałki elektrycznej jest niezbędna? Czy taka instalacja spowoduje, że będę mniej płacił za ogrzewanie? Jakie są zalety takiej instalacji, które tutaj pominąłem?

Dla mojego projektowanego domu koszty (szacunkowe) przedstawiają się następująco (akcesoria dobrane na podstawie innych wpisów):
- Siłownik TECH STT-230/2 S: 10-12 sztuk x 50 zł = 500 - 600 zł
- Czujniki temperatury FS 300: 10-12 sztuk x 35 zł = 300 - 360 zł
- Termostat Salus Controls VS35W: 10-12 sztuk x 220 zł = 2200 - 2640 zł
- Listwa sterująca: 700 zł (?)
- i pewnie coś jeszcze pominąłem.
- dodatkowo te siłowniki pewnie też pobierają prąd gdy są odkręcone/zakręcone (?)

Wychodzi od 3700 do 4300 zł brutto.

Czy taka instalacja rzeczywiście daje na tyle oszczędności, że opłaca się te pieniądze w nią włożyć?

plamiak
18-04-2020, 19:27
Odpowiedź wersja krótka: nie opłaca się, masa problemów przy rozruchu, możliwe problemy w działaniu.
Odpowiedź wersja długa: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342800-Prądożerna-automatyka-sterująca-ogrzewaniem-podłogowym

tomkowz
18-04-2020, 20:06
plamiak – Dzięki za wrzucenie tego linka. Kiedyś gdzieś to czytałem ale mi umknęło.

Dosłownie przed chwilą rozmawiałem przez telefon z panem, który nagrywa na youtube o instalacjach ogrzewania podłogowego i też mi odradził żeby nie instalować termostatów w pokojach tylko zaprojektować dobrze układ ogrzewania podłogowego (rozstaw i długość pętli) i tyle. Wtedy można wysterować źródło ciepła by podawało wodę w odpowiedniej temperaturze na podstawie czujnika pogodowego i czujnika temperatury np. w salonie. Jakoś tak to zrozumiałem.

plamiak
19-04-2020, 07:51
Jest więcej takich wątków, niestety większość po fakcie - kiedy wychodzą pierwsze problemy z działaniem...
Ja też byłem przygotowany na pełne sterowanie, wrzuciłem kabelki sterujące w podłogi, ale przed wprowadzeniem się byliśmy tak zdojeni z kasy, że zabrakło na te wszystkie sterowniki itd. .... i tak już zostało. Przez 10 lat grzania kotłem całą regulację robił sterownik czterodrogowego zaworu mieszającego z czujnikiem pogodowym, a instalacja w kotłowni do samego jej końca wyglądała jak dwie rury na krzyż....
Teraz nie ma nawet tego krzyża....