PDA

Zobacz pełną wersję : Czym to ogrzać?



simple
20-04-2020, 09:17
Witajcie,

Mam analizę charakterystyczną budynku
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową EU= 33,0 kWh/(m2•rok)
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową EK= 63,2 kWh/(m2•rok)
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP= 88,95 kWh/(m2•rok)

Powierzchnia użytkowa 225m2 + garaż 36m2. Rodzina 2+2 docelowo.

Co będzie najtańszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem do ogrzania tego domu?

Dziękuję za podpowiedzi.

Kaizen
20-04-2020, 11:00
Co będzie najtańszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem do ogrzania tego domu?


Najtańszym i najwydajniejszym będzie kocioł w którym spalisz drewno.

brencik
20-04-2020, 11:49
Najtańszym i najwydajniejszym będzie kocioł w którym spalisz drewno.

Heh. Dziś nie 1 kwiecień.

Konsultant Viessmann
20-04-2020, 12:02
Co będzie najtańszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem do ogrzania tego domu?

Dziękuję za podpowiedzi.

Witaj,
Ja ogrzewania stałopalnego nie polecam, dzisiaj już takie urządzenia nie powinny być stosowane w nowych domach.
Polecę zatem kocioł gazowy lub pompę ciepła. Pytanie - masz na działce przyłącze gazu? Jeśli nie, to zdecydowanie pompa ciepła.
Jeśli masz - musisz zrobić sobie analizę kosztową i podejść do tematu rozważnie i rozsądnie.

Masz budżet na inwestycję? Na system grzewczy? To też może wiele pomóc :)
Mogę polecić rodzinę kotłów gazowych Vitodens (https://czystamoc.pl/) lub pompy ciepła Vitocal (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/Nowe-pompy-ciepla-VITOCAL.html) - mamy od kwietnia nowe urządzenia w ofercie. Polecam :)
Czekam na ewentualne pytania!

simple
20-04-2020, 12:06
Może się źle wyraziłem z tym najtańszym. Chodzi po prostu o prostą kalkulację w czasie. Przy tym metrażu odpadają maty grzewcze kable itp. z tego co się zorientowałem. Zastanawiam się głównie nad Pompą ciepła + fotowoltaika. Tylko, że jestem w tym temacie zielony. Gazu nie ma.

Konsultant Viessmann
20-04-2020, 12:28
Może się źle wyraziłem z tym najtańszym. Chodzi po prostu o prostą kalkulację w czasie. Przy tym metrażu odpadają maty grzewcze kable itp. z tego co się zorientowałem. Zastanawiam się głównie nad Pompą ciepła + fotowoltaika. Tylko, że jestem w tym temacie zielony. Gazu nie ma.

Pompa ciepła + fotowoltaika to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Ze względu na łatwość montażu, koszty i parametry pracy, zdecydowanie częściej, a w zasadzie w większości wybierana jest pompa powietrze/woda.
Maty grzewcze to rozwiązanie 1:1, a pompa ciepła z 1 kWh energii da kilka kWh ciepła - o wiele efektywniej. Do tego ciepła woda, chłodzenie a więc dobrze celujesz ;)

Kaizen
20-04-2020, 13:39
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=7844623#post7844623

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?348732-Niskie-koszty-ogrzewania-najlepsz%C4%85-rekomendacj%C4%85-pompy-ciep%C5%82a&p=7692370&viewfull=1#post7692370

http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-PC-czy-pr%C4%85d-1-1

Karasso
20-04-2020, 14:09
pierwsze i najważniejsze pytanie jaki budżet. Jeżeli nieograniczony to PC +PV na dachu i grzejesz za darmoszkę ale będziesz musiał na to wyłożyć potężny worek monet do tak dużego metrażu. Jeżlei chcesz tanio w założeniu , tanio w eksploatacji to gaz. A jeżeli chcesz drogo w założeniu a tanio w eksploatacji to sama pompa ciepła lub pv na dach + ogrzewanie elektryczne do domu ( jeden pies czy podłogówka, grzejniki na ścianie . maty itp itd wszystko to grzeje z cop=1) A jezeli chcesz tanio w założeniu srednio drogo w eksploatacji to ogrzewanie elektryczen + akumulacja w II taryfie( wychodzi nie znacznie drożej niż gaz)

vr5
20-04-2020, 15:10
Witajcie,

Powierzchnia użytkowa 225m2 + garaż 36m2. Rodzina 2+2 docelowo.

Co będzie najtańszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem do ogrzania tego domu?



Mam gaz, PC i PV.
Przeszedłem praktycznie rzecz biorąc tylko na PC oraz fotowoltaikę. To na początku skrobnie Ciebie co nieco grosza. Jednak jest w eksploatacji najtańsze.

Taka inwestycja jest na wiele lat i tak na prawdę to się liczy.

simple
21-04-2020, 10:44
A jak wygląda kwestia awaryjności tych pomp i kosztów napraw? Macie doświadczenie w tym zakresie, to najbardziej spędza mi sen z powiek przy tym rozwiązaniu.

Konsultant Viessmann
21-04-2020, 11:49
A jak wygląda kwestia awaryjności tych pomp i kosztów napraw? Macie doświadczenie w tym zakresie, to najbardziej spędza mi sen z powiek przy tym rozwiązaniu.

To normalne obawy - ale przecież po pierwsze jest gwarancja, po drugie teraz większość systemów grzewczych jest monitorowana, kontrolowana przez instalatorów.
Fotowoltaika będzie działać 25 lat i więcej (z nieco mniejszą wydajnością) i w tym czasie możesz ewentualnie potrzebować wymiany falownika.
Pompy ciepła to również bardzo wydajne i pewne urządzenia, mają one określone wymagania, np. sprężarka - jeśli system będzie nieprawidłowo ustawiony może się załączać zbyt często co nie jest pożądane- ale to kwestia zaufania profesjonalistom.
Mamy przypadki, że np po 18 latach wymieniamy po prostu pompy ciepła na nowy model - bo mają więcej funkcji, ładniejszy wygląd itd....

To są inwestycje na lata.

vr5
21-04-2020, 12:58
@simple

Kotły gazowe też nie są wieczne. Wymagają przeglądów. Europa zaczyna po woli odchodzić od gazu wychodząc z założenia, że jest paliwem "kopalnianym" i zanieczyszcza środowisko. Dodam jeszcze, że gaz jest "tłusty" i przy kuchni gazowej zbierają się zanieczyszczenia z frakcji ropopochodnych w domu.

Ceny pomp ciepła po woli spadają. Nie wykluczone, że zrównają się z cenami klimatyzatorów.
Znam przypadek, że po dziesięciu latach właściciel PC Daikin zamiast remontować wymienił na nowszy model tej samej firmy. Daikin należy do droższych, ale też systematycznie wypuszcza nowsze modele. Inwestor stwierdził, że skoro sprzęt już mu się zamortyzował to warto kupić to co jest aktualnie na rynku.

Znam ten przypadek, bo stara pompa wylądowała u mojego znajomego.
Nie jestem sprzedawcą pomp ciepła, lecz emerytem, a stałem się posiadaczem PC (jak w stopce) też używanej, czyli z drugiej ręki.

SUSPENSER
21-04-2020, 16:00
A jak wygląda kwestia awaryjności tych pomp i kosztów napraw? Macie doświadczenie w tym zakresie, to najbardziej spędza mi sen z powiek przy tym rozwiązaniu.

Dziwię się, że nikt nie zaproponował taniego w montażu i eksploatacji układu PV + klimatyzator kanałowy do ogrzewania i chłodzenia.

Klimatyzator jest znacznie tańszy od typowej pompy ciepła powietrze-woda, a instalacja do niego jest tańsza od grzewczej.
Eksploatacja tania bo ma COP około 3-4 więc rozsądna ilość PV to napędzi, tylko w łazienkach warto pod płytki dać elektryczne maty grzejne dla komfortu, ale to też tanie i można podłączyć przez programatory dobowe żeby nie grzało np. nocą bez sensu bo to jednak elektryczne z COP 1.

simple
21-04-2020, 17:25
Dziwię się, że nikt nie zaproponował taniego w montażu i eksploatacji układu PV + klimatyzator kanałowy do ogrzewania i chłodzenia.

Klimatyzator jest znacznie tańszy od typowej pompy ciepła powietrze-woda, a instalacja do niego jest tańsza od grzewczej.
Eksploatacja tania bo ma COP około 3-4 więc rozsądna ilość PV to napędzi, tylko w łazienkach warto pod płytki dać elektryczne maty grzejne dla komfortu, ale to też tanie i można podłączyć przez programatory dobowe żeby nie grzało np. nocą bez sensu bo to jednak elektryczne z COP 1.

Możesz coś więcej o tym rozwiązaniu? Jak to wygląda w praktyce? Cięzko mi sobie to wyobrazić jako główne źródło ogrzewania oraz komfort. Zastanawiam się głównie jeszcze czy nie warto obniżyć EK w projekcie do ok 40. Żeby wystarczyła instalacja ok 10kW na dachu plus maty/kable na podłoge. Z prostej przyczyny. Na panele uzysk mamy 25 lat gwarancji, w podłodze nic się nie zepsuje. W koncowym rozrachunku wygodna i brak serwisów itp. Przy pompie gwarancja tylko na kilka lat.

vr5
21-04-2020, 21:23
To jest ponad 200 m2, więc ogrzewanie PC (do przemyślenia czy PC PW, czy PC PP) z zastosowaniem PV będzie korzystne.
PC PW nie wydaje mi się dużo droższa od kanałówki a wodę też tanio nagrzeje.

Jeśli by zabrakło prądu z własnej PV to mając taryfę z grupy G12 można trochę brakującej energii dokupić. PV produkuje EE w dzień, a więc głównie kompensuje taryfę drogą.

Jeśli jesteś w Tauronie to przy ich sposobie rozliczania trochę zapłacisz za zużycie w dziennej nawet jeśli brakować będzie tylko nocnej.

simple
22-04-2020, 16:39
Ok, a co myślicie o tym co pisałem wyżej? "Zastanawiam się jeszcze czy nie warto obniżyć EK w projekcie do ok 40. Żeby wystarczyła instalacja ok 10kW na dachu plus maty/kable na podłoge. Z prostej przyczyny. Na panele uzysk mamy 25 lat gwarancji, w podłodze nic się nie zepsuje. W koncowym rozrachunku wygodna i brak serwisów itp. Przy pompie gwarancja tylko na kilka lat. "

Biorę pod uwagę dwie opcje, albo pompa + PV, albo opcja wyżej chociaż nie wiem czy opłacalna.

gawel
22-04-2020, 17:00
To trzeba po prostu przeliczyć ale gaz bym odpuścił na starcie bo to inwestycja krótkoterminowa i dodatkowe koszty serwisów , kominiarzy itp. Dla 225m2 i 4 osób to tak najprościej 4 tys (cena średnio 300 zl za sztukę) grzejniki elektryczne 2 podłogówki w łazienkach 2 tys, 4,5 tys PC powietrzna do cwu 270 litrów razem 12,5 tys do tego taryfa g12w i fotowoltaika ok 8kwp za 30 tys Razem 42,4 tys i można kominiarzowi pokazać środkowy palec i serwisantowi tez to taki gest parlamentarny.

SUSPENSER
23-04-2020, 12:02
Możesz coś więcej o tym rozwiązaniu? Jak to wygląda w praktyce? Cięzko mi sobie to wyobrazić jako główne źródło ogrzewania oraz komfort. Zastanawiam się głównie jeszcze czy nie warto obniżyć EK w projekcie do ok 40. Żeby wystarczyła instalacja ok 10kW na dachu plus maty/kable na podłoge. Z prostej przyczyny. Na panele uzysk mamy 25 lat gwarancji, w podłodze nic się nie zepsuje. W koncowym rozrachunku wygodna i brak serwisów itp. Przy pompie gwarancja tylko na kilka lat.

Przy tak nowoczesnym domu naprawdę warto wziąć pod uwagę także jego chłodzenie latem więc klimatyzacja jest wskazana.

Wiem po sobie, że kiedyś jej nie miałem i kombinowałem w upalne dni z zasłanianiem okien, chłodzeniem GWC, PPC do CWU ale to niewiele daje i dopiero wstawienie splita 6,5 kW miało sens.

Lata mamy coraz cieplejsze a zimy coraz słabsze więc klimatyzator kanałowy według mnie to najciekawsza opcja - działa stale, bezgłośnie i tanio.

W praktyce swoim splitem ogrzewałem kilka lat temu cały dom na przełomie roku gdy wyjechałem na sylwestra i wyłączyłem kocioł - dał radę utrzymać w domu temperaturę o ile pamiętam 21-22 C, jedyny minus to dość głośny szum, ale model mam tani i to nie kanałówka, której nie słychać.

Do tego na razie żeby dostać odbiór budynku musisz mieć ekologiczne źródło ciepła więc ja bym dał samą kanałówkę bez PV i maty elektryczne pod kafelkami w łazienkach, a potem za rok po odbiorze w ramach programu mój prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej zamontował PV z dopłatą.

Czy warto obniżać EK do 40 to zależy ile to kosztuje - porównaj z ceną PV po dopłatach.

Konsultant Viessmann
24-04-2020, 13:32
I pozostaje jeszcze pytanie, czy budynek jest budowany, czy może jest w planach... bo jeśli jest w planach to pamietajmy, że pod koniec roku zmieniają się warunki techniczne co dodatkowo bardzo ogranicza wybór systemu grzewczego i stawia konkretne wymagania i warunki.

simple
25-04-2020, 10:21
Przed budową jeszcze, na razie załatwianie papierów itp, zaczniemy albo pod koniec roku, albo początek przyszłego dlatego projekt będzie w standardzie 2021. Więc chodzi w grę tylko pompa lub kable maty pewnie. Pytanie do Was, czy w zastosowaniu PC PW jest możliwośc chłodzenia latem domu? Czy jest to całkowite niewydajne? Wybaczcie pytania, ale na tym totalnie się nie znam, poza tym co wyszukam wyczytam itp.

plamiak
25-04-2020, 13:07
Chłodzenie jest możliwe, ale nie podłogówką - ci którzy próbowali w większości narzekali na wilgoć i nieprzyjemne odczucia... Sam kupiłem PC z opcję chłodzenia, być może samemu dołożyłbym obiegi chłodzące dla klimakonwektorów - wykorzystałbym stary komin.... Powoli skłaniam się do klimatyzacji multisplit.

Konsultant Viessmann
27-04-2020, 14:29
Przed budową jeszcze, na razie załatwianie papierów itp, zaczniemy albo pod koniec roku, albo początek przyszłego dlatego projekt będzie w standardzie 2021. Więc chodzi w grę tylko pompa lub kable maty pewnie.

Pytanie do Was, czy w zastosowaniu PC PW jest możliwośc chłodzenia latem domu? Czy jest to całkowite niewydajne? Wybaczcie pytania, ale na tym totalnie się nie znam, poza tym co wyszukam wyczytam itp.

Co do pierwszego - dobrze, że piszesz, warunki techniczne 2021 to rygorystyczne standardy izolacyjne ale też własnie kwestie grzewcze.
Gaz też będzie możliwy, ale jeśli będzie to system kombinowany np. z solarami, do tego wentylacja mechaniczna, najlepiej z odzyskiem ciepła...
Pompa ciepła i maty grzewcze - aby spełnić wszystkie wskaźniki to najlepiej zasilane PV - projektant na pewno podpowie.

Co do kwestii chłodzenia, tak, pompa ciepła może realizować funkcję chłodzenia.

buddar
08-05-2020, 13:07
Pompa ciepła powietrze -woda to bardzo dobre rozwiązanie, o ile nie jest to Viessmann Vitocal 200s, ktory w moim przypadku okazał się bardzo awaryjnym modelem, zglosiłem 6 awarii w 3 mce i „bujam się” z problemem dalej...piszę o szczegółach także na innych forach, warto się dobrze zastanowić przed zaufaniem i wydaniem niemalej kwoty naViessmann Vitocal 200s - osobiście odradzam zakup.