PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa obiegowa pieca a 2300m pexa 100% OP



tilnen
20-04-2020, 10:55
Witam wszystkich,

Zwracam się z takim o to zapytaniem do Was i prośbą o poradę.

Planuję OP w całym domu ok. 300m2 ogrzewanej podłogi, dwie kondygnacje. 80m2 z tego to kotłownia i garaż z luźno puszczonymi rurkami (rozstawy 30cm/45cm) i ogrzewanie do 12 stopni - proszę bez komentarzy, mój samochód lubi mieć ciepło pod kołami a w kotłowni będzie moje "królestwo" (czytaj "tron" ustępowy) jak mnie rodzina z równowagi wyprowadzi. Kolejne 50m2 to strych nad garazem ogrzewane na razie tez do ok 12-15stopni ale docelowo to ma zagospodarowane jako gabinet/warsztat na hobby (modelarstwo) i wtedy będzie grzane wyżej. Wykonany jest projekt OP (i oczywiście OZC), wymagany przepływ 1500l/h, wysokość podnoszenia 2,5m, 30 pętli i przepływy dla nich 0,5-1l/min (wyjątek kotłownia i garaż gdzie jest 2l i 4l) , 4 rozdzielacze, pexy 16x2, zasilanie rozdzielaczy CU 28mm, najdłuższa pętla 100m (hol), łącznie 2300m pexa,

W związku z tym, że nie będzie obiegów wysokotemperaturowych, solarów, buforów, kominków z płaszczem i innych cudów chciałem wrzucić sam piec bez sprzęgieł i dodatkowych pomp obiegowych. O ile taki np. Junkers/Bosch/Buderus ma bardzo słabą pompę obiegową, która absolutnie nie dałaby rady, to już Termet Gold Plus ma bardzo mocną pompę Wilo Yonos Para 15/7. Teoretycznie z charakterystyki wynika, że dla przepływu 1500l/h ma do dyspozycji około 5,3m (530mbar). Z projektu wynika 2,5m (250mbar) ale projekt bierze pod uwagę tylko opory instalacja za kotłem bez dodatkowego osprzętu - a to filtr magentyczny + filtr siatkowy na powrocie, a to jakie zawory zwrotne, opór zaworu trójdrogowego do przełączania obiegów CO/CWU, opór wymiennika w piecu itd.

Troszkę wróżenie z fusów ale jak Wy to widzicie? Charakterystyka pompy pokazuje że niby spokojnie da radę (zostaje duży zapas na opory kotła i osprzętu) z drugiej strony jak czytam jakie ludzie mają problemu z uzyskaniem odpowiednich przepływów przy dużo mniejszej instalacji (fakt że często spartolone bo np. zasilanie rozdzielaczy PEX 25) to mnie to zaczyna zastanawiać...
Chętnie usłyszę głos od kogoś kto ma >2000m\>25 pętli (choć podobno to nie całkowita ilośc rury ma znaczenie) pexa 16x2 i opędza to samym kotłem.

Załóżmy jednak, że pompa obiegowa pieca nie da rady. Wtedy wiadomo sprzęgło i najlepiej rozdzielić tą instalację na dwa obiegi dół i góra. Jeśli miałoby to być samo sprzęgło + pompy to luz. Ale jak wtedy piec ma wiedzieć jaką Tz ma dać? Pompy za sprzęgłem też troszkę będą na sprzęgle podmieszywać więc też temp Tz obiegów może być niższa niż Tz zasilania z pieca. Piec chcę sterować pogodowo + regulator OpenTherm z pomieszczenia reprezentatywnego (a w przyszłości pełna automatyka ze sterowaniem PWM dla każdego pomieszczenia). I tu się zaczyna komplikacja bo wtedy musi być do tego dodatkowa automatyka na każdy obieg, i każdy obieg musi mieć zawór 3D z mieszaczem sterowany tą automatyką. A to się robią POTĘŻNE koszty!

I są dwie drogi.
1) Albo ryzykuję Termeta z mocną pompą obiegową i się modlę że wydoli (idealnie by było!) bo jeśli mam do niego dokładać obiegi to się robi "fekalioplastyka" ponieważ Termet z tego co wyczytałem ma moduł wielostrefowy ale integracja sterownika modułu i sterownika pieca coś słabo wygląda i on widoczny jest przez piec jako regulator temperaturowy ON/OFF albo 0-10V a to bardzo słabo wygląda i do takiej instalacji chyba bym Termeta nie wziął.
2) Drugie wyjście to wydać worek pieniędzy na np. Boscha Condens (który ma słabiutką pompkę obiegową) + sterownik cw400 + dwa sterowniki mm100 + sprzęgło-rozdzielacz + dwie grupy pompowe o odpowiedniej wydajności dla każdego obiegu grzewczego. Robi się z tego taka cena już ciężka do zaakceptowania tym bardziej, że jednym z powodów robienia OP w całym domu miała być prostota instalacji...Da się to jakoś prościej ale żeby dało się tym sterować (pogodówka + open therm).

Pomijam wysokie zużycie prądu przez pompę obiegową w termecie, która musiałaby chodzić na wysokich obrotach i pewnie ze 150W łyknie. Różnica w cenie do rozwiązań Bosch/Buderus z pełną automatyką na dwa obiegi jest tak kolosalna, że przez 10 lat się to nie wyrówna. A jeśli miałbym wydać tyle kasy to w obecnych czasach wolę je wydać na polski produkt (niekoniecznie termet) więc wszelkie podpowiedzi innych sprawdzonych producentów MILE WIDZIANE!

Przy okazji (żadna reklama) zachęcam Was do kupowania polskich produktów w tych niespokojnych czasach. Te pieniądze do nas w ten sposób w jakimś ułamku wrócą i wszyscy na tym zyskamy!

Dziękuję za wszelkie użyteczne rady!

Kondensat
20-04-2020, 13:31
Termet Ecocondens Gold +sprzęgło+dwie pompyZadnych zaw.3D

tilnen
20-04-2020, 14:29
Termet Ecocondens Gold +sprzęgło+dwie pompyZadnych zaw.3D

Ok rozumiem ale to by dobrze działało jeśli by w Termecie wyłączyć sterowanie PWM wydajnością pompy obiegowej i ustawić jej wydajność na sztywno na taka samą (lub wyższą) jak wydajność sumaryczna obu pomp za sprzęgłem. Bo jeśli będzie niższa to pompy obiegowe za sprzęgłem będą "podmieszywać" wodę z zasilania z wodą z powrotu i zamiast ustalonych np. 30 stopni na zasilaniu w podłogę pójdzie te parę stopni mniej. Jeśli dodatkowo kocioł nie będzie wiedział jaka jest temperatura na samym sprzęgle które też ma swoje niemałe straty to dojdzie dodatkowe parę stopni mniej. W efekcie kocioł będzie myślał, że jest cacy a de facto w podłodze będzie np. w którymś obiegu o 5 stopni mniej i pizgawica w domu....chyba że coś źle rozumuję to chętnie się dokształcę!

Mareks77
20-04-2020, 18:56
Nie martw się jakimś podmieszaniem itp. problemami. Po pierwsze to możliwe że na sprzęgle będzie czujnik temperatury a po drugie to wydajność pompy w kotle będzie ustawione albo na sztywno pod wydajność obu pomp za sprzęgłem lub będzie to PWM i to automatyka wraz z czujnikiem temperatury na sprzęgle zadba o właściwą temperaturę na zasilaniu.

Martwią mnie jednak troszkę policzone przepływy w pętlach i jeśli rzeczywiście jest to 0,5 - 1l/min. to te 2300m daje 30 pętli średnio po ok 80mb.
Myślę że robiący OZC oraz projekt ogrzewania podłogowego wie co robi.

Można oczywiście iść drogą budżetową instalując samo sprzęgło, pompy i jeden lub dwa sterowniki które będą np. załączać i wyłączać pompy obiegowe panując na temperaturą pomieszczeń ale z doświadczenia jeśli już dzielimy instalację na dwa niezależne obiegi proponuję nastawić się raczej na zestaw Bosch ze sterownikami MM100 lub inny analogiczny np. Vaillant ze sterownikiem VR71 i MM700 VR91

tilnen
20-04-2020, 19:32
Mareks oczywiście, masz rację problem w tym, że taki Termet Gold Plus z tego co czytam nie ma mozliwości podpięcia czujnika temperatury sprzęgła. Tam Termet sobie coś ulepił i to się podpina (chyba) pod styki RT (regulatora temperatury) kotła i wychodzi z tego taka troszkę "proteza". Zadałem pytanie do ich serwisu jak to działa i czekam na odpowiedź. I nie upieram się na siłę na Termeta ale ma on MOCNĄ pompę obiegową, która w teorii starczy a to byłoby idealne rozwiązanie (a kocioł nie dość że rodzimy, tani, ma dobrą opinię i tanie części) Co jeśli jednak teoria z wykresów pozostanie teorią a praktyka pokaże, że potrzebne sprzęgło i dodatkowe pompy? Żeby nie robić termetowej "protezy" musiałbym zmienić de facto nowy kocioł na coś z inteligentniejszym sterownikiem...Bo bez żadnego sterownika to jak wysteruję pracę tych pomp obiegowych za sprzęgłem? Non-stop będą mielić? Jak podepnę pod nie regulatory i one bedą nimi sterować to co wysteruje z kolei pompę pieca? Ok może sama się zatrzymac jak temperatura powrotu będzie za wysoka ale to wtedy będzie się załączał na "puste" przebiegi ilekroć woda w rurce się schłodzi. Bez sensu. Z kolei jak podepnę "protezę" termetową pod RT kotła to nie podepnę sterownika po OpenTherm. A pod "proteżę" można podpiąc tylko zwykłe regulatory ON/OFF, ustawianie krzywych grzewczych na nim to jakiś żart, a krzywa ta nie ma żadnego wpływu na modulację kotła tylko na zawory mieszające 3d. Także opcje są dwie: albo Termet ogarnie na pompie obiegowej kotła i jest super albo trzeba szukać innego kotła chyba to z tym modelem to tego się nie da inteligentnie ogarnąc. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Pytam więc na forum czy są jacyś użytkownicy tak dużej instalacji OP opędzanej samą pompą kotła.

Czemu martią Cię przepływy? Tak to mniej więcej wychodzi, że jest 30 pętli średnio po mniej więcej 80 metrów (sumarycznie z dobiegami). Rozstawy to głównie co 0,1, gdzieniegdzie 0,15 na części użytkowej. Projektant dla -20 liczył Tz=37stopni i delta T = 5stopni, obciążenie cieplne na potrzeby CO 9500W.

tilnen
20-04-2020, 21:44
Chyba sobie sam odpowiem jak to zrobić tanio i "polsko". Jeśli pompa kotła nie da rady to dokładam sprzęgło + dwie pompy obiegowe. Do tego lądują dwa zwykłe regulatory pokojowe On/Off bezpotencjałowe (mogą być z harmonogramem lub bez, to już nieważne) jeden na pater (obieg 1) druga na poddasze (obieg 2). Regulatory podpięte zostają pod integrator Tech ST-517 a ten pod styk bezpotencjałowy kotła i załacza On/Off jeśli któryś z obiegów potrzebuje ciepła.
Czujnik temperatury zewnętrznej, regulacja pogodowa i krzywe grzewcze zostają w mocy sterownika kotła. Ustawiamy prędkość pomp obiegowych aby móc uzyskać projektowe przepływy na rotametrach. Tuż za pompami zamontowane termometry. Następnie zadaję na kotle jakąkolwiek temp. dajmy na to 37 stopni a następnie tak modyfikuję parametr minimalnej prędkości obrotowej aby termometry obu obiegów pokazały także 37 stopni - to oznacza, że nia ma podmieszania na sprzęgle a przepływ przez pompę kotła jest >= niż suma przepływów przez pompy obiegów 1 i 2. Włączam regulacje pogodową, ustawiam krzywe grzewcze i powino chodzić. Dodatkowo jeśli których z czujników pokojowych wykryje przegrzanie na kondygnacji, wyłacza pompę obiegową. Wtedy pompa kotła ma większy przepływ niż po stronie "odbioru" i rośnie temperatura powrotu. Kocioł jednak wtedy powinien wymodulować w dół moc aż do osiągnięcia określonego parametrem delta T (różnica między zasilaniem a powrotem) nie powinnien się więc przegrzać obieg aktywny - a nawet jeśli to jest regulator pokojowy który co prawda z opóźnieniem (bezwładność OP) ale odetnie także ten obieg. Jak oba obiegi osiągnęły zadaną temperaturę, integrator Tech ST-517 daje sygnał OFF do kotła.
De facto jedyne co tracę to możliwość "eko" sterowania pompą PWM bo nie zejdzie ona poniżej zaprogramowanego minimum. Ale to powinien być "pikuś".
Żadnych mieszaczy, sterowników, czujników sprzęgieł nie trzeba. Wiec wychodziłoby, że mogę zaryzykować Termeta bez sprzęgła a jeśli nie wypali wdrożyć powyższe. Co o tym sądzicie?

Mareks77
21-04-2020, 08:09
Z Tech ST-517 sprawę masz rozwiązaną bo to on steruje pompami panując nad temperaturami parteru i poddasza. Jeśli instalacja jest podzielona i obie części schodzą do kotłowni to nawet okablowanie będzie małe. Mieszaczy nie zakładasz na żadnym obiegu i możesz zakładać tego Termeta a instalację buduj przy użyciu sprzęgła i dwóch dodatkowych pomp obiegowych oraz TECH-a
Prawie zawsze istnieje rozbieżność pomiędzy parterem a poddaszem czy to ze względu na zyski słoneczne czy też funkcjonalność pomieszczeń ( parter - mieszkalny, poddasze - nocleg ) dlatego też podział temperaturowy jest konieczny i owszem jeśli projekt i OZC jest wykonane należycie to ustalenie zakładanych temperatur nastąpi poprzez samą instalację czy regulację przepływów ale lepiej jest zapewnić możliwość osobnego wpływu na temperatury parteru i poddasza. Regulacja poprzez wyłączanie pomp obiegowych nie jest idealna ale spełnia swoje zadanie i w takim trybie pompę kotła lepiej ustawić na AUTO czyli regulację PWM gdyż ewentualne wyłączenie jednej z pomp obiegowych spowoduje wzrost temperatury na powrocie co może spowodować wyłączenie kotła ale możliwe że skompensuje je automatyka poprzez regulację palnika i PWM pompy kotła.