PDA

Zobacz pełną wersję : Podział działki



aaandziaaa96
20-04-2020, 11:37
hej,

mam do was pytanie w sprawie księgi wieczystej. otóż:
Moi rodzice podzielili jedną działkę na dwie. Obecnie jest to na takim etapie, że złożyli oświadczenie, że nie będą się odwolywać od decyzji zatwierdzającej podział.
Kolejny krok jaki chcemy zrobić to darowizna na mnie.
Czy gdy decyzja się uprawomocni to muszą rodzice składać wniosek o wpis, że działka np z nr 1 zrobiła się 1/1 i 1/2
czy to z automatu zostanie wpisane?

Bardzo proszę o pomoc..

Bertha
20-04-2020, 12:00
Zostanie wpisane za miesiac,dwa lub trzy zależnie od mocy przerobowych sądu, wydział KW. Ponieważ do darowizny (obowiązkowo w formie aktu notarialnego) potrzebny jest wypis z KW (powinien być zgodny z wypisem z EGiB), więc 1 egz. prawomocnej decyzji podziałowej (ze stemplem prawomocności) należy złożyć z niebieskim drukiem żądania wprowadzenia zmian, do wydziału KW (opłata chyba około 100.-). Wówczas notariusz (wy też) na stronie ekw.ms.gov.pl (żadne płatne strony !!!!) zobaczy, że wpłynął wniosek o zmianę i ze spisaniem aktu darowizny nie powinno być problemu.

LenaLbn
20-04-2020, 12:32
Wygodniej jest dostarczyć notariuszowi decyzję podziałową (oraz wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej na działki pod nowymi numerami), a wtedy w akcie notarialnym będzie wniosek do sądu zarówno o ujawnienie podziału, jak i odłączenie Twojej działki z dotychczasowej księgi wieczystej do nowej księgi wieczystej. Sąd załatwi sprawę kompleksowo.

aaandziaaa96
20-04-2020, 12:36
Czyli jak tylko mam uprawomocnioną decyzję, wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej to od razu do notariusza, tak?
On sam załatwi w księgach wieczystych?

Bertha
20-04-2020, 12:55
Tu widać "drobne" różnice między obyczajami na terenach dawnego zaboru rosyjskiego a pruskiego. Nie wiem skąd jesteś i jakie zwyczaje są na twoich terenach rodzinnych. Notariusz ci wszystko wyjaśni, gdy pokażesz mu prawomocną decyzję .