PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań - budowa domu



titus17
21-04-2020, 22:25
Cześć,

mam do Was kilka pytań. Co według Was będzie lepsze (jakie są zalety i wady) do zastosowania w domu jednorodzinnym piętrowym (bez skosów) o powierzchni całkowitej 200m2 poniższych rozwiązań:

Architekt zaproponował mi:
1. Strop pomiędzy parterem, a piętrem z prefabrykatu strop typu filigran. Czy może lepiej tradycyjny żelbetowy?
2. Nad piętrem jest prefabrykowany dach dokładnie drewniane wiązary kratowe oddzielone wełną i płytami GK. Czy nie lepiej zrobić normalny strop i tradycyjną więźbę? Dach około 160m3.

Które z tych opcji mogą być tańsze w realizacji?


Jeżeli brakuje informacji dajcie znać.

P.S. Może macie firmę sprawdzoną i godną polecenia do budowy domu od fundamentów do stanu deweloperskiego w okolicach Warszawy?

Pozdrawiam

jajmar
21-04-2020, 22:44
1. Filigran jest sporo droższy od monolitu, niby nie wymaga szalunku tylko kilka pasów, monolit robi się deko dłużej , kwestia ekipy 3-4 dni. Ja bym wybrał monolit.
2. Wiązary nawet prefabrykowane w fabryce pewnie wyjdą taniej niż strop+więźba. Wiązary to dobre rozwiązanie.

Frofo007
22-04-2020, 12:11
1. Filigran jest sporo droższy od monolitu, niby nie wymaga szalunku tylko kilka pasów, monolit robi się deko dłużej , kwestia ekipy 3-4 dni. Ja bym wybrał monolit.

Kwestia tego gdzie kto się buduje. Ja miałem problem aby w ogóle znaleźć firmę, która wykona strop monolityczny a ceny były typu 50tyś za 113m2 stropu (z tego co pamiętam). Dlatego wybrałem strop SMART - montują go w kilka godzin, koszt za ten strop był mniej więcej taki jak firmy chciały za samą robociznę stropu monolitycznego.
Moim zdaniem najlepszy jest monolit, ale jak ktoś mieszka w rejonach, gdzie koszty robocizny są bardzo wysokie to oczywiście polecam inne rozwiązania, które mogą być dużo tańsze.

Konsultant Viessmann
22-04-2020, 14:48
Cześć,

mam do Was kilka pytań. Co według Was będzie lepsze (jakie są zalety i wady) do zastosowania w domu jednorodzinnym piętrowym (bez skosów) o powierzchni całkowitej 200m2 poniższych rozwiązań:

Architekt zaproponował mi:
1. Strop pomiędzy parterem, a piętrem z prefabrykatu strop typu filigran. Czy może lepiej tradycyjny żelbetowy?
2. Nad piętrem jest prefabrykowany dach dokładnie drewniane wiązary kratowe oddzielone wełną i płytami GK. Czy nie lepiej zrobić normalny strop i tradycyjną więźbę? Dach około 160m3.

Które z tych opcji mogą być tańsze w realizacji?


Jeżeli brakuje informacji dajcie znać.

P.S. Może macie firmę sprawdzoną i godną polecenia do budowy domu od fundamentów do stanu deweloperskiego w okolicach Warszawy?

Pozdrawiam

Witam, jesteś na etapie projektu? Zadbaj o system grzewczy już na tym etapie. Potem będzie łatwiej, taniej i efektywniej. Jak masz pytania - służę pomocą!

jajmar
22-04-2020, 21:40
Kwestia tego gdzie kto się buduje. Ja miałem problem aby w ogóle znaleźć firmę, która wykona strop monolityczny a ceny były typu 50tyś za 113m2 stropu (z tego co pamiętam). Dlatego wybrałem strop SMART - montują go w kilka godzin, koszt za ten strop był mniej więcej taki jak firmy chciały za samą robociznę stropu monolitycznego.
Moim zdaniem najlepszy jest monolit, ale jak ktoś mieszka w rejonach, gdzie koszty robocizny są bardzo wysokie to oczywiście polecam inne rozwiązania, które mogą być dużo tańsze.

Wyceniałem kiedyś SMARTA, u mnie transport zrobił cenę tego stropu kosmiczną (podkarpacie) zrobiłem monolity. Wyszły sporo taniej od SMARTA. Wbrew pozorom zawsze warto dobrać materialy i technologie do okolicy. To daje realne oszczędności.

titus17
23-04-2020, 20:46
Dziękuję Wam za opinie, Oczywiście sprawdzę jak to wygląda u mnie.

bajprzeznet
24-04-2020, 01:02
Miałem dylemat Wiązary czy Wieźba...
Wybrałem wiązary, w momencie wyboru wychodziły w podobnej cenie a nawet taniej a decydowały dwa względy, montaż w jeden dzien oraz brak konieczności stawiania sciany nośnej w środku domu.

W momencie zamówienia rok później - cenowo juz nie wyszło lepiej, myśle że tradycyjna wieźba wyszła by taniej i dała by teoretycznie trochę więcej przestrzeni na strychu, choc nie moge narzekać.

Ogólnie nie żałuje, ale w moim przypadku koszt wiązarów od wyboru projektu do realizacji skoczył o ok 20% a tradycyjna wieźba ok 5-10%....